Vaikas peršalo, čiaudėja, sloguoja, pakosėja, bet temperatūros nėra arba ji neaukšta. Dar nesinori griebtis tablečių. Kaip padėti vaikui?
Tiks nebe visi seniau pripažinti būdai. Pataria doc. Algimantas Vingras.
Arbatos. TAIP. Amžiams bėgant,liaudies medicina atrankos būdu išbandė daug įvairių žolelių. Gyvenančios vienoje geografinėje zonoje tautos dažnai tai pačiai žolelei priskirdavo skirtingas savybes. Tai rodo, kad vienoje žolelėje yra skirtingų medžiagų. Vaistinėse parduodama įvairių mišinių nuo peršalimo, tiksliau – lengvinančių peršalimo ir gripo požymius. Labiausiai paplitusios arbatos nuo peršalimo ligų yra liepžiedžių, aviečių uogų arba pumpurus beskleidžiančių stiebelių, ramunėlių, juodųjų serbentų lapų, čiobrelių arbatos su medumi ir be jo. Vaikams iki 3 metų galima duoti tik tų arbatų mišinių, kurie pritaikyti būtent vaikams (ant pakuotės parašyta, kad skirti vaikams, ir nurodyta, nuo kokio amžiaus).
Medus. IR TAIP, IR NE. Medus yra naudingas arbatose nuo peršalimo ligų, kai įdedamas į ne karštesnę nei 33ºC arbatą, kitaip medus praranda daug naudingų savo savybių. Be to, medus tinka tik tiems vaikams, kurie jam nejautrūs. Medaus nepatariama duoti vaikams iki vienerių metų.
Maisto papildai. NE. Jų dabar rinkoje gausybė. Tabletėse, kapsulėse, milteliuose „surinkti“ įvairūs augaliniai ekstraktai, veikiantys peršalimo ligos simptomus. Bėda ta, kad jie nėra suskirstyti dozėmis mažiems vaikams, pakuotėse nėra nurodyta jų dozė, priklausomai nuo amžiaus, dažnai nenurodyta, kiek laiko juos vartoti. Papildai vartotini tik tada, kai juos skyrė vaiko gydytojas, bet visuomet dera atsiminti, kad maisto papildas nėra vaistas, o tik papildas. Vaikui susirgus, jokie papildai nėra burtininko lazdelė panaikinanti ligos simptomus tuojau pat, čia ir dabar.
Įtrynimai. IR TAIP, IR NE.Eteriniai aliejai, kuriuos išskiria jų turintys augalai, pvz., pušys, kadagiai, čiobreliai, dezinfekuoja kvėpavimo takus, tačiau aitrus jų kvapas gali nepatikti vaikui, sukelti neramumą, galvos skausmą, sutrikdyti miegą. Jokio eterinio aliejaus negalima tepti tiesiai ant odos, negalima daryti močiučių klaidos, kai jos susirgusiam vaikui krūtinę tepdavo terpentinu.
Dabar atsirado daug nuorodų, kad veiksmingiausi peršalimo ligų prevencijai ir gydymui, imuniteto stiprinimui yra arbatmedžio, eukalipto, citrinžolės eteriniai (aromatiniai) aliejai. Jie dezinfekuoja aplinkos orą, naikina virusus ir bakterijas.
Būtina prisiminti, kad kuo mažesnis vaikas, tuo jo įkvėpimas yra mažiau gilus, todėl ir aromatinio aliejaus jis įkvėps mažiau. Vaikui susirgus, vienas iš eterinių aliejų gali būti garinamas jo kambaryje, tačiau, jei tai darant pasikeitė vaiko elgesys, garinimą būtina nutraukti.
Inhaliacijos. TAIP. Kvėpavimas garais tinka kosuliui, slogai ir sinusitui gydyti. Šiluma gerina gleivinės kraujotaką, skystina gleives. Tik nebesiūloma garinti virš puodų, o verčiau naudotis inhaliatoriais. Vaistinėse yra specialių aparatų (ultragarsinių inhaliatorių) inhaliacijoms, įkvėptos biologiškai aktyvios medžiagos ir vaistai patenka tiesiogiai ten, kur jie reikalingi, – į kvėpavimo takus. Dėl to jie veikia greičiau ir efektyviau, nei juos prarijus. Į inhaliuojamą skystį reikia lašinti tik 1–2 lašus to aromatinio (eterinio) aliejaus, kurį nurodė gydytojas. Nepatariama lašinti aromatinių aliejų mišinio, nes gresia perdozavimas, mažyliai gali netoleruoti vieno iš aliejų.
Taurės ir garstyčios. NE. Jų sveikatos priežiūros institucijos dar neuždraudė, tačiau jas savaime išstūmė modernesni gydymo būdai. Garstyčių trauklapiai Vakarų šalyse seniai nebenaudojami dėl mažo efektyvumo. Garstyčių trauklapiai sukelia perštėjimą, skausmą ir pridaro daugiau žalos negu naudos.
Kojų mirkymas. TAIP. Tai senas metodas, bet jei dar kas nors jį taiko, – puiku. Kojas mirkyti sūriame karštame vandenyje galima tik tuomet, kai vaikas nekarščiuoja. Jis tinka sergantiems sloga, ryklės, gerklų uždegimu, bronchitu.
Vaiko kojas įmerkite į vandenį iki pusės blauzdų. Vandens temperatūrą reikia didinti nuo 37 iki 42°C. Kojų vonelės trukmė – 10–20 min.
„Mamos žurnalas“