Ar pirkti gimus vaikui inhaliatorių, jeigu dar neaišku, ar vaikas bus linkęs sirgti peršalimo ligomis?
Tiesa, pagrindinė inhaliacijų paskirtis – gydyti viršutinių kvėpavimo takų ligas. Tačiau inhaliacijos, kaip natūrali, saugi, laiko patikrinta gydymo priemonė, gali būti naudojamos kur kas plačiau. Inhaliacijos puikiai tiks ir tada, jei vaikas alergiškas įkvepiamiems alergenams – žiedadulkėmis, pelėsiui, dulkių erkutėmis. Inhaliacijos naudojamos ir astmai gydyti. Net jeigu vaikas niekuo neserga, inhaliacijas galima naudoti šildymo sezono metu – kaip profilaktinę priemonę. Kai šildymo metu išsausėja patalpų oras, kartu išsausėja ir kvėpavimo takų gleivinė, o sausa gleivinė yra atviri vartai virusams. Šiemet turime naują ligą – Covid-19, kurio simptomams lengvinti irgi puikiai tiks inhaliacijos.
Vienos šeimos vaikišką inhaliatorių įtraukia į kūdikio kraitelio sąrašą ir įsigyja kartu su termometru, nosies gleivių siurbtuku. Kitos šeimos, kaip ir minėta klausime, inhaliatorių perka tik atsiradus poreikiui. Patogiausia, kai vaikas su inhaliatoriumi susipažinęs iš anksto, – jį naudojant profilaktiškai.
Tada, kai jau tikrai reikės mažinti ligos simptomus, vaikas inhaliatoriaus neišsigąs, priims procedūrą kaip savaime suprantamą. Jeigu inhaliatorių nupirksite ir išbandysite jau vaikui sergant, gali būti visokių reakcijų.
Skelbimų puslapiuose rasite siūlymų pirkti naudotus inhaliatorius. O gal pasiūlys paskolinti ar atiduoti šeimos draugai. Vis dėlto inhaliatorių geriausia turėti savo. Kitaip sunku užtikrinti apsaugą nuo infekcijos, kuria sirgo prieš tai inhaliavęs vaikas.
Be jokios abejonės, rinkdamiesi inhliatorių vaikui, ieškokite tokio, kuris sukurtas vaikams, – kompaktiško, tylaus, su specialia kauke.
Darydami inhaliacijas laikykite kelių patarimų.
Būkite atidūs, jei vaikas inhaliuoja vaistus. Vaiko kvėpavimo takų gleivinė jautri, tad netinkami vaistai gali ją sudirginti. Tas pat dėl aromatinių aliejų – jų naudoti nereikėtų. Netinkamai naudojami eteriniai aliejai gali sukelti bronchų spazmus ir pasunkinti vaiko savijautą. Eukaliptų, arbatmedžių, čiobrelių ir kiti eteriniai aliejai gali sukelti į alergiją panašius simptomus.
Dažniausiai inhaliacijoms nereikia jokių gydomųjų preparatų – jau vien inhaliacijos su paprastu vandeniu drėkina kvėpavimo takus, mažina gleivinės paburkimą – palengvina uždegimo simptomus. Jei burnos gleivinė išdžiūvusi, vaikas kosėja sausu dirginančiu kosuliu, vandens inhaliacijos puikiausiai padės.
Neinhaliuokite virš puodų ir difuzorių. Kad inhaliuoti virš puodų ir arbatinukų nesaugu, tėvai jau supranta. Tačiau dabar pastebima nauja mada – vaikui „leisti pakvėpuoti“ virš difuzorių eteriniams aliejams garinti ar oro drėkintuvų (kurie turi garų funkciją). Jų gaminamų garų lašeliai yra per dideli, nesaugūs.
Inhaliuoti preparatus, palengvinančius kosulį ar skatinančius atsikosėjimą, reikėtų kelias valandas prieš miegą, kad nekamuotų aktyvus naktinis kosulys.
Rekomenduojama inhaliuoti 10–15 minučių, tačiau kiekviena procedūra turi užtrukti tiek, kad nesukeltų vaikui diskomforto. Jei vaikas po 5 minučių pradeda verkti, muistytis, inhaliaciją reikėtų nutraukti.
Iš karto po inhaliacijos vaiko nereikėtų vesti į lauką, ypač žiemą.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai