Ar tiesa, kad kai sausas kosulys tampa drėgnu, vadinasi, vaikas sveiksta? O jeigu vaiko kosulys drėgnas, bet gilus, sunkus?
Kosulį galėtume pavadinti organizmo asmens sargybiniu. Kosėjame, kai pajuntame aštrų nemalonų kvapą, kai būname ten, kur daug dulkių, kur ore sklando smulkių dalelių. Organizmas stengiasi tuos dirgiklius pašalinti, iškosėti juos lauk.
Panašiai vyksta, į kvėpavimo takus patekus virusams ar pradėjus daugintis bakterijoms. Kosuliu kūnas stengiasi išsivaduoti nuo ligų sukėlėjų.
Blogosios kosulio pusės
Jeigu kosulys toks „naudingas“, kodėl jį reikia gydyti? Kosulys vidutiniškai trunka apie 18 dienų. Ilgai besitęsdamas, jis išeikvoja daug energijos, vaikas atrodo pavargęs, nusilpęs. Kartais gali skųstis galvos skausmais, sakyti, kad jam skauda šonkaulius, pilvuką, nori vemti. Neretai pakinta ir balsas, atrodo prikimęs. Greta sukeliamo diskomforto kosulys sudaro sąlygas ir plisti infekcijos sukėlėjui aplinkoje, padidėja tikimybė užsikrėsti kitiems šeimos nariams – per vaiko iškosėtus skreplius, gleives, orą.
Drėgnas kosulys
Apie sausą kosulį informacija gana aiški – toks būna peršalimo pradžioje, o apie 3 ligos dieną, jeigu ji gydoma, tampa drėgnu, vaikas pradeda atsikosėti. Toks šlapias paviršinis kosulys yra sveikimo simptomas, nes su atkosėjamais skrepliais pasišalina ir kvėpavimo takų ligų sukėlėjai bei sekretas. Esant drėgnam kosuliui, dažnai skiriami atsikosėjimą lengvinantys preparatai, kurie gerina bronchų sekreto pasišalinimą iš kvėpavimo takų.
Tačiau drėgnas gilus kosulys yra rimtesnis ligos signalas. Ar kosulys paviršinis, ar gilus, priklauso nuo atkosėjamo sekreto kiekio. Jei sekretas skystas ir jo daug, vaikas atsikosėja lengvai, toks kosulys laikomas paviršiniu. Jei sekretas klampus ir jo nedaug, kosulys gilus, tarsi iš krūtinės gilumos. Tokiu kosuliu vaikas kosėja sirgdamas bronchų ir plaučių ligomis, sinusitu. Išgirdus gilų, šlapią kosulį reikėtų nesitenkinti konsultacija telefonu, o kreiptis į gydytoją. Yra vaistų, kurie vartojami būtent sergant plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampių gleivių. Jie suskystina klampias gleives, ir jos gali lengviau pasišalinti.
Kosulio gydymo klaidos
Yra kelios tėvų daromos klaidos:
- Kosulį vertina nepakankamai rimtai ir bando gydyti patys.
- Stengdamiesi kosulį kuo greičiau išsigydyti, spaudžia gydytoją skirti antibiotikų. Stiprus kosulys dažniau būna virusinis, jam gydyti antibiotikų nereikia.
Ką dar gali padaryti tėveliai? Pasirūpinti, kad namuose oras būtų drėkinamas, kad neišsausėtų vaiko kvėpavimo takai ir gleivinė. Kosinčiam vaikui reikėtų pasiūlyti gerti daugiau šiltų skysčių. Taip pat reikia vengti temperatūrų kaitos, nevaikščioti iš šiltos patalpos į šaltą orą. Dažnai padeda tokios švelniosios gydymo priemonės, kaip vibraciniai masažiukai, nes jie lengvina sekreto pasišalinimą iš organizmo.