Kodėl blogai numušti temperatūrą staiga? Ką daryti, jei vaikas stipriai karščiuoja, o vaistais nepavyksta numušti temperatūros iki normalios – 36,6°C? Ar duoti vaistų pakartotinai, jei nespėjo praeiti instrukcijoje nurodytos valandos, ar leisti vaikui toliau „kepti“?
Kūno temperatūros pakilimas rodo, kad organizmas pradėjo kovoti su jam kenkiančiais agentais, pvz., virusais, bakterijomis – kitaip tariant, ligos sukėlėjais. Laimei, mamos jau suvokia, kad kūno temperatūros pakilimas yra organizmo savigynos reakcija ir nepuola numušinėti 37,5–38,0°C, kaip kadaise (buvo laikai, kai net porą dešimtųjų buvo liepiama „numušti“, kad tik „nebūtų temperatūros“).
Kol temperatūra nėra didesnė nei 38,6°C, vaistų nuo temperatūros nedera duoti, nes tik sukliudysime organizmui kovoti su ligos sukėlėjais, nes jokie vaistai nuo temperatūros ligos sukėlėjų neveikia. Tiesa, jeigu vaikui iki 5 metų, karščiuojant daugiau 39,6°C, yra buvę temperatūros sukeltų febrilinių traukulių, tuomet vaistų nuo temperatūros reikia duoti, kai temperatūra pakyla iki 37,8–38°C.
Nereikia tikėtis, kad vos sugirdžius šaukštelį vaistų, temperatūra iškart nukris. Vaistai nuo temperatūros veikia ne iš karto. Juos sugirdyti reikėtų kartu su 100–10 ml skysčio, nes skysčiai padidina skrandyje vaisto pasiskirstymo plotą ir dėlto pagerėja jo įsiurbimas.
Su skysčiais sugirdytas temperatūrą mažinantis vaistas pradeda veikti praėjus 30 min. (jeigu vaistas sugirdytas ne valgio metu arba tuojau po valgio). Bet jei vaistas sugirdytas vaikui valgant, temperatūra gali kristi dar ilgiau nei 30 min., nes maistas apsunkina vaisto įsiurbimą.
Nereikia norėti, kad temperatūra nukristų iki 36,6°C, toks temperatūros „numušimas“ yra tiesiog kliudymas organizmui kovoti su liga.
Normalu, kad išgėrus vaistų temperatūra nukrinta, pavyzdžiui, nuo 39,5°C iki 38,0°C. Jeigu temperatūra vaiką alina, ir sunku sulaukti, kol pradės veikti vaistai, galima vaiko rankas, kojas, liemenį, nugarą aptrinti švariu rankšluosčiu, suvilgytu kambario temperatūros vandeniu.
Rankšluostis turi ne varvėti, o drėkinti. Ant blauzdų gali būti dedami tokios pat temperatūros drėgni kompresai.
Jau 25 metai, kai karščiuojančiam vaikui aptrinti neberekomenduojami jokie spiritiniai tirpalai, tad degtine mažylio netrinkite.
Vaistai, mažinantys kūno temperatūrą, kaip ir bet kokie kiti vaistai, turi savo veikimo laiką ir dozę. Todėl visada prieš jų duodami būtinai gerai perskaitykite instrukciją, išsiaiškinkite vienkartinę ir paros dozę.
Jei sugirdžius vaistų temperatūra nukrito tik porai valandų ir vėl pakilo virš 39,5°C, galima sugirdyti pusę vienkartinės dozės, pasistengiant ją sugirdyti taip, kad organizmas vaistą galėtų geriau ir greičiau pasisavinti.
Visada reikia atidžiai skaičiuoti vaisto paros dozę ir jos neviršyti. Juk vaistai, mažinantys temperatūrą, kaip ir kiti vaistai, turi savo pašalinį, nepageidaujamą poveikį.
Karščiuojančiam vaikui būtina ne tik dažnai matuoti temperatūrą, bet ir duoti daugiau jo mėgstamų skysčių ir neversti valgyti, nes susirgus visuomet pablogėja apetitas, ir jis savaime pasitaiso, kai organizmas sveiksta.
Atsakė dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“