Nosis – labiausiai atsikišusi kūno dalis ir dėl to ji pirmiausia ir susitinka su išoriniais aplinkos veiksniais – šaltu ir karštu oru, bakterijomis, virusais, grybeliais bei cheminiais nuodais.
Laisvę nosiai
Nosis filtruoja kenksmingas medžiagas, nepraleidžia gilyn iki 90 proc. bakterijų ir beveik visų stambių oro teršalų dalių. Nosis yra ir kūno kondicionierius, kurio galioms neprilygsta nė vienas techninis aparatas.
Kol oras praskrieja per nosį, jis yra sušildomas ir sudrėkinamas (žiemą įkvėpiame, tarkime, –10°C, o jis sklisdamas nosimi sušildomas iki +20°C).
Laikykimės svarbių nosies ritualų.
Blogai kvėpuoti per burną. Kas čia blogo, juk burna didesnė už nosį, galima ir per ją puikiai kvėpuoti? Deja, taip nėra. Kvėpuojant per burną deguonies organizmas gauna mažiau, o oras sruvena į kvėpavimo takus šaltokas ir nepakankamai švarus. Todėl greičiau bei dažniau prasideda apatinių kvėpavimo takų uždegimai. Juk nosis sušildo įkvepiamą orą beveik iki kūno temperatūros, o per burną įtraukiame tokį, koks yra aplinkoje.
Kaip teisingai išsišnypšti. Vaikus reikia mokyti teisingai valyti nosį, nes rytais ir sveika nosis dažnai užsikemša. Vienu kartu iššnypšti abi nosies landas nenaudinga, nes reikia labai stipriai pūsti orą iš apatinių takų į nosį. Tokias užsistovėjusias nosyje ir padžiūvusias gleives galima įvaryti į prienosinius ančius ar ausies trimitą (klausos vamzdį), tuomet galima susirgti uždegimu – sinusitui ar otitui. Taigi reikia pakaitomis iš išorės ne stipriai užspausti vieną nosies landą, o per kitą šnypšti.
Nosies plovimai. Sloga – liga sena, kaip ir žmonija. Nuo pat pradžių žmonės ieškojo būdų, kaip palengvinti sergančio vaiko būklę, kai nosis būdavo „užbarikaduota“, vaikas neįstengė prakvėpuoti. Žmonių nuovoka pasufleravo, kad galima ją išplauti. Vien nuo išplovimo grynu vandeniu sloga ir nosies užgulimas nepraeidavo – tada ieškojo kito skysčio ir aptiko sūraus vandens didesnį gydomąjį poveikį slogai. Plovė paprastu sūriu vandeniu. O jūros vanduo visada sūrus, iš jo dabar sukurta specialių efektyvių aerozolių su didesniu mikroelementų kiekiu, skirtų nosiai plauti. Nosies plovimai ypač praverčia sergant sloga. Praplovus nosį sloga geriau gyja, nes po to įpurkšti ar įlašinti vaistai geriau veikia – gydo nosies gleivinę, o ne praskiedžia nosies gleives.
Kaip valyti nosį kūdikiams.Naujagimiams ir mažiems vaikams reikia reguliariai išvalyti nosį – esant reikalui, ir keletą kartų per dieną. Kūdikiams gleives iš nosies galima išsiurbti. Vaistinėse rasite specialių siurbliukų. Nosiai valyti naudokite higieninius vatos tamponėlius. Geriau išvalyti, kai vienos rankos nykščiu truputį pakeliamas nosies galiukas ir įeiga į nosį yra apšviesta. Pašalinus matomą sekretą, patartina nosies prieangio odą patepti drėkinamuoju aliejumi.
Neleiskite nosies krapštyti. Plutelės, kurios susidaro nosyje, ypač esant sausam kambario orui, trukdo vaikui kvėpuoti ir jį dirgina. Vaikai pradeda kaišioti pirštus į nosį, krapšto, sukelia kraujavimą (nosies gleivinė švelni, greitai pažeidžiama – joje gausu trapių kraujagyslių). Jei matote, kad vaikas kaišioja pirštus į nosį, pluteles suminkštinkite jūros vandeniu.
Nosinės. Sloguojant rekomenduotina naudoti tik vienkartines popierines nosinaites. Nosies sekrete visuomet būna ne tik gleivių, bet ir leisgyvių ar visiškai veiklių bakterijų, todėl klasikinėse medžiaginėse nosinėse joms sudaromos geros sąlygos gyvuoti ir pakartotinai užkrėsti šeimininką.
„Mamos žurnalas“