Kodėl šventės – nesaugaus miego metas

audrone

Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)* UAB „Pabiručių sveikata“ www.pabiruciusveikata.lt

Kur ir kaip migdyti vaikelį, – dažna mamyčių pokalbių tema. Ar reikės atskiro kambario? Kokią lovytę ir čiužinuką išsirinkti? Kokios spalvos ir raštų turėtų būti patalynė? Deja, patys svarbiausi – saugumo – klausimai neretai užmirštami. Nors… pagalvoti reikėtų pirmiausia!

Audronė Mulevičienė, vaikų ligų gydytoja, sertifikuota žindymo konsultantė (IBCLC)* UAB „Pabiručių sveikata“ www.pabiruciusveikata.lt

Ne atsitiktinai šią temą pasirinkome šventiniam laikotarpiui. Tuo metu, kai šeimos lankosi pas tėvus, senelius, susitinka šauniuose vakarėliuose su draugais, labai pasikeičia vaiko aplinka, neretai tenka miegoti neįprastomis sąlygomis. Pasaulio praktika rodo, jog būtent šiuo laiku tėvams reikia dar kartą priminti saugaus kūdikių miego reikalavimus.

„Miegu ant nugaros“ kampanija

Praėjusio šimtmečio pabaigoje, kai buvo įrodyta, jog kūdikiai, migdomi ant pilvo, miega kiečiau, rečiau prabunda ir dėl to patiria reikšmingai didesnę staigios kūdikio mirties sindromo riziką (SKMS), per pasaulį nuvilnijo „Miegu ant nugaros“ kampanija. Pirmieji – 1987 m. – ją įgyvendino olandai, vėliau prisijungė daugybė kitų šalių: Danija, Austrija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Jungtinė Karalystė, Australija, Vokietija, Airija, Švedija, Kanada, JAV, Prancūzija, Belgija, Japonija ir t.t. Kaupiantis mokslinių tyrimų duomenims, nuo 2005 m. Amerikos pediatrų draugija migdymą ant nugaros rekomenduoja kaip vienintelę saugią pozą kūdikiui. 2016 m. spalio mėn. atnaujintame dokumente dar kartą pabrėžiama: kūdikių migdymas ant pilvo SKMS riziką padidina 2,3–13,1 karto, o kūdikį paguldžius ant šono ir jam netikėtai pasivertus ant pilvo, kai jis taip miegoti nepratęs, rizika išauga net iki 8,7–45,4 karto!

Deja, Lietuvoje šeimos apie SKMS riziką ir jo sąsajas su miego poza nėra įspėjamos. Dažnai net pateikiamos klaidingos rekomendacijos ir siūloma kūdikius migdyti ant pilvo arba šono, remiamasi tik asmenine patirtimi ir įsitikinimais, abejojama mokslinių tyrimų įrodymais. Svarbu įsidėmėti: mokslo pasaulyje ekspertų nuomonė yra vertinama kaip žemiausio lygio rekomendacija ir, jeigu tik yra atliktų didelės apimties tyrimų, sisteminių apžvalgų, visuomet remiamasi jų rezultatais. Staigios kūdikio mirties sindromas – ta sritis, kur mokslinių tyrimų ir įrodymų netrūksta, o sėkmingai įgyvendintos prevencijos priemonės puikiai veikia.

Taigi pasaulyje priimta, jog visi kūdikiai nuo pirmųjų gyvenimo dienų iki vienerių metų turi būti guldomi tik ant nugaros kiekvienam – dienos ir nakties – miegui. Apie tai rekomenduojama įspėti visus vaikutį prižiūrinčius asmenis: senelius, aukles ir t.t. Ir jokių diskusijų apie tai, kad, gulėdamas ant nugaros, mažylis gali užspringti: atpylus suveikia apsauginiai refleksai, ir rizika, jog skrandžio turinys pateks į kvėpavimo takus, nepadidėja. Tai įrodė ne vienas tyrimas.

Beje, mokslininkams didelį susirūpinimą kelia tai, jog akušerijos stacionaruose praktika iš esmės nesikeičia. Nors įrodymų nepakanka, vis dar tikima, jog, naujagimį paguldžius ant šono, iš kvėpavimo takų greičiau pasišalins vaisiaus vandenys.

Deja, neteisingą praktiką perima šeima ir ją pritaiko savo namuose. Įrodyta: jeigu akušerijos stacionare tėvai pamokomi mažylį guldyti tik ant nugaros, jie taip ir daro, ir vaikučiui SKMS rizika smarkiai sumažėja.

Guldyti ant pilvo – negalima?

m-138

Giedrės Putnikaitės nuotr.

Iš tiesų, pradėjus kūdikius migdyti tik ant nugaros, pastebėta, jog padaugėjo kaukolės suplokštėjimo atvejų. Tačiau ir čia esama išeičių. Kai vaikutis yra budrus, jį ne tik galima, bet ir būtina guldyti ant pilvuko. Tai puiki mankšta visiems kūno raumenims, taip skatinama psichomotorinė mažylio raida.

Raskite malonių veiklų jums abiem: žaiskite, bendraukite, fotografuokite, filmuokite nuostabiausias akimirkas. Svarbiausia, kad ant pilvo paguldyto vaikučio nepaliktumėte vieno, be suaugusio žmogaus priežiūros.

Kur migdyti?

Ne mažiau svarbu ir tai, kur planuojate migdyti mažylį. Pastarąjį dešimtmetį populiarėja praktika, kai tėvai dar nėštumo metu įrengia atskirą kambarį. Vis dėlto visus kūdikius iki pirmojo gimtadienio (mažų mažiausiai – pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius) rekomenduojama migdyti tėvų kambaryje vaikiškoje lovytėje.

Tuomet lengvai pastebėsite, ką veikia mažylis, girdėsite jį, galėsite paliesti, nuraminti, paimti pažindyti. Toks artumas net 2 kartus sumažina SKMS riziką ir jo nepakeičia jokie elektronikos prietaisai: mobiliosios auklės, garso davikliai, stebėjimo kameros.

Ar kūdikį galima migdyti tėvų lovoje – visame pasaulyje daug diskusijų keliantis klausimas. Aišku viena: purus čiužinys, pagalvės, patalai ir kiti minkšti objektai (pvz., pliušiniai žaislai), kelia pavojų vaikui. Nerekomenduojama dalintis lova, jeigu vienas iš tėvų ar abu yra rūkantys, vartojo alkoholio, vaisius patyrė rūkymo žalą nėštumo metu, gimė neišnešiotas, mažo svorio. Rizika didėja ir tuomet, kai mažylis yra jaunesnis nei 4 mėnesių, vienoje lovoje miega ne su tėvais, o su kitais asmenimis: broliais, seserimis, seneliais.

Įvertinusios visus pavojus, kai kurios šalys ir draugijos kategoriškai nerekomenduoja miegoti su vaikučiu vienoje lovoje, kitos teikia tėvams mokslinę informaciją ir moko, kaip sukurti pačią saugiausią aplinką, jeigu jie tai pasirinko. Taigi visos besilaukiančios mamytės ir tėveliai turėtų apgalvoti, kas jiems priimtina, kur jie planuoja migdyti mažylį, ir iš anksto pasirūpinti jo saugumu.

Kaip migdyti?

Patalpose, kuriose miega mažylis, turi būti nerūkoma (rūkymas SKMS riziką didina 2–8 kartus).

Geriausia kambario temperatūra – apie 18°C.

Patalynė turi būti natūralaus pluošto.

Geriau turėti kelias plonas antklodėles ir, esant poreikiui, jas sluoksniuoti, įvilkti į vieną užvalkalą nei turėti vieną storą antklodę.

Drabužėlių sluoksnis turi būti plonas, kad mažylis neperkaistų. Įrodyta, jog kūdikį aprengus 4 ir daugiau sluoksnių, užmovus kepurytę, SKMS rizika padidėja 12 kartų.

Vaikutis turi būti guldomas į lovytę, ant standaus čiužinio, kojomis prie kojūgalio.

Lovoje neturi būti jokių pagalvių, medžiagos skiaučių, minkštų žaislų, purių antklodžių, lovos apsaugėlių.

Paklodė turi būti tvirtai apgaubusi čiužinį, o antklodės kraštai pakišti po juo (iš antklodės suformuojamas vokelis kojytėms).

Vaikutis užklojamas tik iki pažastų.

Nerekomenduojama kūdikio migdyti automobilio kėdutėje, vežimėlyje, gultukuose, sūpynėse, nešynėse!

SVARBU:

Visus vaikučius iki vienerių metų migdykite tik ant nugaros.

Kai mažylis išmoksta apsiversti nuo pilvo ant nugaros ir atvirkščiai, migdykite jį ant nugaros, bet miego metu leiskite pačiam pasirinkti pozą: nėra jokio reikalo jį žadinti kaskart jam pasivertus.

Lovoje, kurioje miega vaikas, neturi būti purių čiužinių, pagalvių, patalų ir kitų minkštų objektų.

Svarbu:

Žindymas staigios kūdikio mirties sindromo riziką sumažina 50–80 proc.!

*Profesinės etikos nuostata:

Laikausi Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso nuostatų ir neturiu jokių finansinių ar kitokio pobūdžio ryšių su kūdikių mišinių ar dirbtinio kūdikių maitinimo priemonių gamintojais ir platintojais.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 6 =

Kitos temos: