Užsienyje apie staigios kūdikių mirties sindromą (SKMS) informuojama kiekviena mama dar gimdymo namuose. Lietuvoje iki šiol nenuspręsta, ar ši tema verta dėmesio. Kai kurie gydytojai mano, kad SKMS yra toks retas, jog nėra būtina trikdyti ir jaudinti visas mamas.
SKMS – tai nelaukta, nesmurtinė vaiko iki 1 metų mirtis, kurios negalima paaiškinti jokia kita liga ir pomirtiniais tyrimais. SKMS ištinka, kai kūdikis miega. Kodėl vaikus ištinka SKMS, ginčijamasi iki šiol. Vieni gydytojai teigia, kad kūdikis miršta dėl gerklų spazmų, kiti – kad dėl širdies ligų, kvėpavimo sutrikimų (kurie esti dėl nepakankamai brandžios kvėpavimo ir širdies veikos reguliacijos). Dažniausiai SKMS pasitaiko apie 10 kūdikio gyvenimo savaitę, apie 90 proc. įvyksta iki 6 mėnesio.
JAV neonatologai nustatė, kad SKMS dažniau ištinka neišnešiotus naujagimius arba tuos, kurie gimė mažo svorio. Tai paaiškinama, nes silpni neišnešioti ir mažo svorio naujagimiai dažniau serga įvairiomis ligomis, šių vaikų kvėpavimo centrai silpnesni. Kai kuriems neišnešiotiems kūdikiams pasitaiko apnėjos priepuoliai (kai kūdikis 5-10 sekundžių pamiršta kvėpuoti. Todėl neišnešiotų naujagimių skyriuose yra specialūs davikliai, kurie tuoj siunčia signalus, vos tik vaikutis nustoja kvėpuoti.
Labai svarbi kūdikio kūno padėtis miegant. Nustatyta, kad dauguma nuo SKMS mirusių vaikų miegojo ant pilvo. Dar 1992 metais JAV pediatrų draugija rekomendavo tėvams kūdikius migdyti ant šono arba ant nugaros. Kai kūdikis miega kniūbščias, jo galvytė būna nulenkta, o kvėpavimo takai labiau uždaryti. Po šio JAV pediatrų pareiškimo, kitais metais mirtingumas nuo SKMS toje šalyje sumažėjo 12 procentų. Ultragarsu buvo tirtos miegančio vaiko smegenys, pastebėta, kad miegant ant pilvo kraujo tekėjimas į smegenis būna prislopęs.
Ar tėvai gali dar kaip nors apsaugoti savo vaiką? Kalbant apie SKMS priežastis, nemažai reikšmės skiriama motinos rūkymui nėštumo metu, taip pat tėvų rūkymui po vaiko gimimo (kai vaikutis miega prirūkytose patalpose). JAV pediatrai nurodė, kad NKMS įtakos turi grynas oras patalpoje. Pavojinga, kai kūdikis miega tvankiame neišvėdintame kambaryje arba stipriai apklotas. Pastebėta, kad NKMS kūdikius dažniau ištinka tvankiu ir karštu metų laiku. Kažkodėl didesnė rizika patirti SKMS turi berniukai.
Lietuvoje SKMS dažnumas šiuo metu atidžiai tiriamas ir netrukus jau bus tikslesnių duomenų. Lietuvoje SKMS pasitaiko palyginus retai, o štai JAV jis sudaro net 40 proc. kūdikių iki 1 metų mirčių priežasčių. Ten kasmet nuo SKMS mišta apie 6 000-7 000 vaikų (iš 1000 – 1,5).
Patarimai tėvams:
Venkite visko, kas slopina miegančio vaikučio kvėpavimą: minkštų pagalvių, purių čiužinių, didelių pliušinių žaislų lovytėje.
Neleiskite vaikui miegoti kniūbščiam. Jei kūdikis įpratęs užmigti tik šioje padėtyje, užmigusį paguldykite ant šono.
Neleiskite miegoti prirūkytoje patalpoje.
Neužklokite miegančio vaiko labai šiltai.
Visada gerai vėdinkite kambarius.
Jei auginate neišnešiotą kūdikį ar kūdikį, kuris gimė labai mažo svorio, pasiskolinkite ar įsigykite specialų monitorių, pranešantį, jei vaikutis nustotų kvėpuoti.
Jei pajutote, kad miegantis vaikutis nustojo kvėpuoti, staigiai jį purtykite, judinkite, žadinkite, darykite dirbtinį kvėpavimą.
Konsultavo profesorius Vytautas Basys
„Mamos žurnalas“