Mūsų gyvenime informacijos srautas – tiek teigiamos, tiek neigiamos – braunasi per visus įrenginius, tad mamos turi tūkstantį kartų daugiau priežasčių nerimauti dėl visų galimų ar įsivaizduojamų grėsmių. Pavyzdžiui, staigios kūdikių mirties, kurios iki šiol mokslas negali paaiškinti.
Kas ta staigi kūdikių mirtis?
Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) yra vienas begalinio naujų mamų nerimo šaltinių. Taip jau sudėliota žmogaus prigimtis, kad bijome to, ko nežinome, arba to, ko negalime kontroliuoti, o SKMS – toks ir yra, apie jį informacijos nedaug, mokslininkai, kad ir kiek tyrinėtų, vis dar negali atsakyti, kodėl sveiki kūdikiai, neturėję aiškių sutrikimų ar ligų simptomų, nustoja kvėpuoti miegelio metu.
Yra kelios hipotezės, siejančios anatominius pakitimus (širdelės, smegenų) ar ilgalaikio psichoemocinio streso poveikį kūdikiui su sindromo pasireiškimu, tačiau realiai nė viena jų nėra pagrįsta ir moksliškai patvirtinta. Vis dėlto, analizuodami SKSM atvejus, gydytojai išskiria vaikučius, kuriems rizika būti ištiktiems SKSM didesnė: mažas gimimo svoris, gimimas iki 39 savaitės, mamos amžius iki 20metų (kai kur nurodoma iki 17 metų), ankstesnis SKMS atvejis šeimoje, lytis (berniukai nuo SKSM miršta dažniau), mamos rūkymas, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas, gimimas žiemos metu, rūkymas patalpose, kuriose miega kūdikis, miegojimas vienoje lovoje su tėvais.
Migdymo taisyklės
Labai svarbu, kad mamos nesijaudintų dėl mažylių miego, tačiau pasirūpintų vaikučio miego saugumu, susipažintų su saugaus miego taisyklėmis ir griežtai jų laikytųsi. (Saugaus miego taisyklės nuolatos atnaujinamos „Facebooko“ paskyroje babybaby.lt)
Viena svarbiausių ir pagrindinių rekomendacijų – kūdikis turi būti migdomas ant nugaros. 1993 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėta „Back to sleep“ kampanija, kurios metu mamos buvo raginamos guldyti mažylius ant nugaros. Manoma, kad ši priemonė padėjo sumažinti SKMS skaičių nuo 4700 kūdikių per metus, iki 2063 kūdikių 2000 metais. Paprastai statistika pateikiama skaičiais 1000 gyvų gimusių kūdikių: Anglijoje ir Velse – 0,31; Australijoje 0,84; Lietuvoje 0,3; Jungtinėse Amerikos Valstijose – 0,38, Japonijoje – 0,3, Olandijoje – 0,3. Turint omenyje, kad Lietuvoje kasmet gimsta apie 30 tūkstančių vaikų, SKMS ištinka 9 šeimas.
Pasaulyje skiriama nemažai dėmesio šiam klausimui, renkami duomenys apie mirčių skaičių, analizuojamas kiekvienas atvejis, atliekamas didelis aiškinamasis ir mokomasis darbas su būsimomis ir naujomis mamomis. Lietuvoje tuo tarpu informacijos nėra pakankamai.
Pagrindinės saugaus miego rekomendacijos, kurių turėtų laikytis mamos, ar mažylį prižiūrintys asmenys:
- Kūdikis turi būti guldomas ant nugaros. Venkite guldyti ant šono ar ant pilvo, nebent tai būtų nurodyta gydytojo.
- Vaiko kambarys turi būti reguliariai vėdinamas, o temperatūra – neviršyti 20°C iki 8 savaičių amžiaus bei 18°C vyresniems kūdikiams.
- Miego metu vaikas turi galėti laisvai judinti rankas ir kojas. Dėl mažylio saugumo svarbu, kad jis turėtų galimybę pats keisti padėtį. Rekomenduotina migdyti kūdikį miegmaišyje – tuomet nereikia apklotų, mažylis neperkaista.
- Vaikas turi miegoti atskiroje lovelėje, tačiau lovelę rekomenduojama statyti tėvų miegamajame, kad galėtumėte padėti mažyliui, jei jam prireiks Jūsų pagalbos.
- Į vaikišką lovelę neturėtų būti dedamos pagalvės – jos gali tapti pavojaus šaltiniu mažylio kvėpavimui. Dėl tos pačios priežasties vaiko veidukas turi būti neuždengtas. Kūdikio lovelėje nepalikite žaislų, marliukų ir kitų daiktų, kuriais vaikas gali užsidengti veiduką ar apsivynioti kaklą.
- Vaikas turėtų miegoti ant kieto čiužinio, pritaikyto lovos dydžiui.
- Tarpai lovelėje tarp strypų neturi viršyti 8 cm – didesniuose tarpuose gali užstrigti vaiko galvelė.
- Jei įmanoma, vaikas turėtų būti maitinamas krūtimi – dauguma gydytojų mano, kad tai be galo svarbu, nes taip vystomi kvėpavimo įgūdžiai bei daroma teigiama įtaka vaikučio vystymuisi.
- Jei įmanoma, stenkitės laikytis vaiko dienos rutinos: reguliarių miego ir maitinimo valandų. Ramybė ir nustatytas gyvenimo ritmas apsaugo vaiką nuo streso, kuris gali sukelti nepageidaujamų reakcijų.
- Jei vaikas nustojo verkti, patikrinkite, ar jis ramiai miega.
- Nė vienas gyvūnas neturi būti laikomas vaiko kambaryje.
- Kambaryje, kur vaikas būna ir miega, neturėtų būti rūkoma.
- Reguliariai duokite vaikui atsigerti, ypač vasarą, kai organizmas greičiau praranda skysčius.
- Nerūkykite, negerkite alkoholio ir nenaudokite narkotikų nėštumo metu.
- Vaistiniai preparatai, net tie, kurie yra parduodami be recepto, turėtų būti naudojami tik iš anksto pasikonsultavus su gydytoju.
- Periodiškai privalote lankytis su mažyliu pas šeimos gydytoją.
Technologijos siūlo priemonę, kuri sumažins tėvelių nerimą
Tiems tėveliams ir mamoms, kurie yra linkę perdėm jaudintis, šiuolaikinių technologijų pasaulis gali pasiūlyti pačių įvairiausių bet kurio klausimo sprendimų. „Kai 2017 metais laukėmės mažylio, greičiausiai kaip ir daugelis tėvelių, ieškojome ne tik kraitelio, lovelės, vystymo stalo, tačiau ir saugumo priemonių bei įtaisų, palengvinančių tėvystę. Deja, tačiau taip tarptautiniuose mamų forumuose išgirtų bei apdovanojimų pelniusių monitorių, dovanojančių tėveliams ramybę dėl kūdikio kvėpavimo, Lietuvoje rasti nepavyko. Renkantis gaminį labai svarbu atkreipti dėmesį, kad jis būtų mediciniškai pavirtintas, sertifikuotas ir saugus naudoti kūdikiui. Tuo metu ir dabar esantys Lietuvos rinkoje kai kurie įrenginiai yra su laidais, o tai daugeliui šeimų neatrodo visiškai saugu, todėl pasirinkome „Snuza“ monitorių. Šis kūdikio kvėpavimo monitorius yra prie sauskelnių segamas prietaisas, kuris stebi kūdikio kvėpavimą, – yra itin jautrus ir aptinka menkiausią kūdikio pilvelio judesį bei įspėja, jei mažylio kvėpavimas tampa silpnas ar retesnis nei 8 kartai per minutę. Jei „Snuza“ neaptinka kvėpavimo 15 sekundžių, suvibruoja, siekdamas pažadinti kūdikį ir atstatyti kvėpavimą. Paprastai šios vibracijos pakanka kūdikį pažadinti. Vis dėl to, jei dar po 5 sekundžių neaptinkama judesių ,– įsijungia 85 dB garsumo signalas.
Nors naudojimas atrodo iš tiesų paprastas, tačiau prireikia poros dienų, kad įprastume ne tik tinkamai užsegti sauskelnes, tačiau ir pasitikėti prietaisu. Pirmomis dienomis, be abejonės, visi tėveliai dar tūkstantį kartų tikrina, ar mažylis kvėpuoja, atlieka įvairius įrenginio testavimus dėl jo patikimumo – palieka įjungtą, neprisegtą prie mažylio ir pan., laukia, ar tikrai įsijungs vibracija, ar įsijungs garsinis signalas, ar jie išgirs jį.
Vis dėl to, praėjus kelioms dienoms, šis mažas įrenginys suteikia ramybės pojūtį, o mažyliui nėra ir negali būti nieko geriau už ramią ir pailsėjusią mamą. Dėl šio prietaiso mama, net ir sunerimusi naktį dėl mažylio, gali jau nebežadindama jo įsitikinti, kad kūdikis kvėpuoja pagal šviesos lemputes ant prietaiso“, – pasakoja mama Viktorija.
Kam rekomenduojamas šis prietaisas?
Nors „Snuza“ yra mediciniškai patvirtintas prietaisas, tačiau yra skirtas naudoti namuose (kai kuriose šalyse naudojamas ir gydymo įstaigose) sveikiems kūdikiams. Jis gali būti naudojamas ir stebėti ankstukų, nežymių sutrikimų turinčių kūdikių kvėpavimą, tačiau tai nėra kvėpavimo prietaisas kaip kad deguonies aparatas. Be to, „Snuza“ monitorius neturi jokių laidų, veikia su ilgalaike, neįkraunama baterija (apie 6 mėnesius), paskui, esant poreikiui, baterija gali būti pakeista kita. Būtina paminėti, kad tai yra prevencinė priemonė, skirta pažadinti mažylį, jei sulėtėja kvėpavimas, paskatinti jį kvėpuoti, o tam neįvykus, – informuoti tėvelius apie tai, kad jų mažyliui būtina pagalba.
Kiekvienas tėtis, mama ar mažylį prižiūrintis asmuo privalo gerai išmanyti, kaip suteikti pirmąją pagalbą kūdikiui. Atsižvelgiant į tai, kad „Snuza“ yra iš dalies prevencinė, ankstyvosios intervencijos galimybę suteikianti priemonė, ją rekomenduoja naudoti iki 1 metų. „Savo mažyliui ją prisegdavome kiek ilgiau, nes labai jau nenorėjome atsisakyti užtikrintumo, jog vaikutis kvėpuoja. Net ir pajuokaudavome, kad jei mamos valia, tai vyrutis ir į pasimatymus eis su „Snuza“ ant kelnių,“ – sako Viktorija. Iš asmeninio poreikio kilo mintis „Snuza“ gaminius tiekti Lietuvos rinkai – gimė babybaby.lt elektroninė parduotuvė.
Šiais laikais, kai technologijos kasdien tobulėja, nepasinaudoti priemonėmis, kurios palengvina tėvystę ir dovanoja bent truputėlį ramybės bei saugumo pojūtį mamai, linkusiai jaudintis dėl visko ir visada, nevalia. Lygiai taip pat nevalia pamiršti, kad inovatyvioji tėvystė turi būti tik sudėtinė visaapimančios tėvų meilės ir betarpiško ryšio su mažyliu dalis.
„Mamos žurnalas“