Kodėl tiek daug rašome apie kūdikių miegą? Miegas atkuria vaiko jėgas, stiprina imunitetą, užtikrina protinį tobulėjimą, padeda augti, nes vaiko organizmas gamina augimo hormoną miego metu. Todėl bet kokio amžiaus vaikai turi pakankamai išsimiegoti.
Vaikui augant, miego poreikis keičiasi. Kuo vaikas mažesnis, tuo ilgiau jis miega. Jaunesni miega dieną ir naktį, o vyresni tik naktį. Kiekvienas vaikas unikalus, todėl bendraamžiams vaikams gali reikėti ne tiek pat miego. Jeigu atsibudęs kūdikis yra geros nuotaikos, vadinasi, jam miego užtenka, ir atvirkščiai.
Miego skirtumai pagal amžių
Naujagimiai miega dieną ir naktį, jie nemoka atskirti dienos nuo nakties. Aktyvaus miego metu naujagimis sujuda, sudreba, pastebimi čiulpimo judesiai. Ramaus miego metu jis nejuda ir tolygiai kvėpuoja. Naujagimiai aktyviai ir ramiai miega miego ciklais, kurie trunka apie 30–50 minučių. Po neramaus miego ciklo naujagimis gali atsibusti. Jei jis pravirko, miego ekspertai siūlo paglostyti galvytę, tariant garsą ššššš. Naujagimiai miega 20–21 val. per parą, kas 2–2,5 val. atsibusdami pavalgyti.
Antrą–trečią gyvenimo mėnesį kūdikiai miega dieną ir naktį – iš viso per parą 16–17 val. Kūdikiai miega maždaug 40 minučių ciklais. Kiekvieną ciklą sudaro aktyvus ir ramus miegas. Aktyvaus miego metu kūdikiai juda, o ramaus miego ciklo metu guli ramiai ir tolygiai kvėpuoja. Kiekvieno ciklo pabaigoje kūdikiai trumpam pabunda. Jie gali dejuoti ar verkti. Jiems, kaip ir naujagimiams, gali prireikti užmigdymo pagalbos, tam, kad galėtų toliau miegoti. Nakties ir dienos įpročiai atsiranda antro mėnesio pabaigoje–trečio mėnesio pradžioje. Tai rodo, kad kūdikis jau yra linkęs ilgiau miegoti naktį, o dieną ilgiau būdrauti.
Keturių–šešių mėnesių kūdikiai išmiega per parą apie 16 val. Jų miego ciklai ilgėja, todėl miegodami rečiau pabunda. Jie gali naktį nepabudę išmiegoti 4–5 val. Dieną jie gali miegoti 2–3 kartus po maždaug 2 valandas.
Septynių–dvylikos mėnesių kūdikiai išmiega per parą 14–15 val. Naktį jie miega vis ilgiau, o dieną – trumpiau. Daugelis jų nakties miego pradeda norėti 19–22 val. vakaro ir užmiega greičiau nei per pusvalandį. Tačiau maždaug 1 iš 10 kūdikių užmigdymo laikas užtrunka ilgiau. Beveik du trečdaliai kūdikių prabunda tik vieną kartą per naktį ir jiems reikia suaugusiojo užmigdymo. Maždaug 1 iš 10 kūdikių atsibunda 3–4 kartus per naktį. Šio amžiaus kūdikių miego ciklai yra artimesni suaugusiojo miego ciklams. Tai reiškia, kad naktį jie prabunda rečiau. Dauguma atsibudusių užmiega be tėvų pagalbos. Tačiau, jei išgirdote stipresnį verkimą – reaguokite greitai, nes įsiverkusį kūdikį bus sunkiau užmigdyti ir tai užtruks ilgiau. Dažniausia atsibudimo priežastis – išlikęs noras pavalgyti.
Dieną šio amžiaus kūdikiai miega 1–2 kartus po 1–2 valandas. Kai kurie kūdikiai miega ilgiau, tačiau iki 25 proc. jų miega mažiau nei valandą. Kūdikių miego įpročiai keičiasi jam augant. Šešių mėnesių ir vyresni kūdikiai dažniau atsibunda ir miega trumpiau, kai jie yra vietoje, kur daug šviesos ir triukšmo. Tapę judresni, pvz., pradėję ropoti, sunkiau užmigdomi. 8 mėnesių ir vyresni kūdikiai supranta, kad mama egzistuoja ir tuomet, kai jos nemato. Todėl vos tik atsibudę pravirksta – kviečiasi mamą.
Kai kūdikis auga gerai, antrąjį gyvenimo pusmetį jis gali būti palaipsniui atpratinamas nuo maitinimo naktį. Tačiau, jei mamai patogu maitinti naktį ir kūdikis nori, maitinkite naktį kiek tik reikia.
Dvylikos–aštuoniolikos mėnesių vaikai per parą išmiega 13–15 valandų. Dauguma jų dieną vis dar miega 2 kartus po 45–60 minučių. Palaipsniui jie pradeda miegoti kartą per dieną. Kai kurie kūdikiai pradeda priešintis užmigdymui nakčiai, nes jaučia nerimą nebūdami su šeima. Labiausiai užmigdymui naktį priešinasi 14–18 mėnesių vaikai.
Jei per naktį vaikas prabunda 3–4 kartus ir dažniau, dera pasitarti su vaiko gydytoju. Jis padės rasti priežastis, dėl ko vaikas dažnai pabunda, patars įvertinęs individualią situaciją.
Antrais–trečiais gyvenimo metais per parą vaikai miega 12–13 valandų. Naktį miega 10–11 valandų ir 1–2 valandas dieną. Apie 5 proc. antrų trečių metų vaikų per naktį atsibunda 3 ir daugiau kartų ir be tėvų užmigdymo neužmiega.
Ketvirtais–penktais gyvenimo metais per naktį vaikai išmiega 11–12 valandų ir tik kai kurie dieną dar pamiega apie 1 valandą. Dažniausiai dieną miega tie, kurie naktį miegojo trumpiau.
Šeštais–aštuntais gyvenimo metais per naktį vaikai išmiega 10–11 valandų. Pradinių klasių mokiniai per dieną pavargsta, todėl dera juos nakčiai guldyti 19,30–20 valandą.
Devintais–vienuoliktais gyvenimo metais per naktį vaikai išmiega 9–11 valandų.
Miego rutina
Kūdikiai ir maži vaikai geriau jaučiasi, kai žino, kas po ko bus, kokia bus įvykių eigos tvarka – rutina. Miego rutina reiškia, kad per 15–20 minučių prieš kiekvieną miegą vaikas patiria keletą malonių užsiėmimų, kurie jam padeda nusiraminti ir nusiteikti miegui. Miego rutina padeda vaikui išsiugdyti gero miego įprotį. Be prieš kiekvieną miegą pasikartojančios miego rutinos vaikui būna sunku užmigti ir ramiai miegoti.
Miego rutinoje gali būti nemažai veiklų. Svarbiausia tai, kad prieš kiekvieną miegą užsiimate ta pačia veikla ir maždaug tokiu pat būdu maždaug 15–20 min. prieš miegą. Tai gali būti dantų valymas, pervystymas ar pasirūpinimas puoduko reikalais, knygos skaitymas ar pasakos sekimas, ramus kalbinimas, prisiglaudimas, pamylavimas ir paguldymas į lovą.
Miego rutina neturi užtęsti ilgiau 20 min. Tada su vaiku reikėtų atsisveikinti, pasakyti, kad dabar laikas miegoti, ir išeiti iš kambario.
Nakties miegui patogiausia vaiką pradėti migdyti 19–20 val. vakaro. Tačiau, jei pastebėjote, kad vaikas užmiega tik apie 21 val. palaipsniui ankstinkite miego rutinos laiką. Pvz., kas 2–3 paras 15 min. anksčiau nei įprasta pradėkite miego rutiną, ją, kaip įprasta, baikite per 15–20 minučių ir paguldykite nakties miegui 20 val. 45 min. Po dar 2–3 parų guldykite 20 val. 30 min. iki įpratinsite vaiką miegoti 20 val., t.y. šeimai patogiu laiku.
Miego rutina yra viena iš kūdikio dienotvarkės dalių, kurios pagrindiniai elementai yra maitinimas, žaidimai, miegas.
Kaip kūdikiui padėti užmigti?
Kambaryje, kur miega kūdikis, turi būti atitinkamas mikroklimatas. Temperatūra kambaryje turi būti ne aukštesnė nei 20–22ºC šilumos, o drėgmės santykis – 50 proc. Kūdikio kambaryje neuri būti kuriamas židinys. Bet koks pašalinis kvapas kūdikio miegą gali padaryti neramų. Iki 6 mėnesių kūdikio lovelė turi stovėti šalia mamos lovos. Kūdikis turi miegoti tik ant nugaros – tai vienintelė saugi poza, kuri nekelia rizikos kūdikio sveikatai. Kūdikio lovelėje neturi būti pagalvėlių, minkštų žaislų. Kūdikio čiužinukas turi būti gana kietas.
Dieną kūdikis greičiau nusiramins ir užmigs, kai:
Guldysite mieguistą – pavargusį, tačiau neužmigusį ant rankų.
Visuomet migdysite tik jo lovoje ir ji bus skirta tik miegui. Taip darant, mažylis palengva suvoks, kad atsiradęs lovytėje jis turi miegoti. Kūdikis, supratęs, kad lova yra jo miego vieta, greičiau nurimsta, pasijaučia saugus, užmiega ir ilgiau miega.
Nesupsite ant rankų ar sūpynėse, kol užmigs, nes naktį atsibudęs jis gali pradėti reikalauti supimo.
Padėsite atskirti dieną nuo nakties. Naujagimiai nesugeba atskirti dienos nuo nakties. Pradedant naujagimystės periodu, mažyliai turi būti mokomi atskirti dieną nuo nakties.
Užmigdymo įpročiai
Kai paguldytas į lovą kūdikis zirzia, neskubėkite jo imti ant rankų. Leiskite jam nusiraminti. Jis zirzia, verkšlena, graudinasi dėl to, kad nenori su jumis išsiskirti. Tai normalu. Pabūkite šalia, švelniai ir ramiai paglostykite, leiskite jam suprasti, kad esate su juo. Ne visi glostomi kūdikiai užmiega greitai, nepraraskite kantrybės.
Kai kurie kūdikiai greičiau nusiramina ir užmiega, kai būna suvystyti į lengvą medvilninį vystyklą. Kūdikis miegui gali būti suvystytas tik tol, kol nesivarto.
Pasitaiko kūdikių, kurie nurimsta ir užmiega tik čiulpdami čiulptuką.
Kūdikiui užmigti padeda pamaitinimas, blausi šviesa, lopšinė, raminanti muzika, glostymas, supimas. Prie vienos ar kelių minėtų sąlygų užmigti įpratęs kūdikis norės to paties naktį atsibudęs. Todėl prie supimo ar muzikos pasiklausymo įpratinti nederėtų, nes naktį supti ar įjungti muziką nebus patogu.
Kaip pagerinti miegą
Naktį kūdikio kambaryje turi būti tylu. Jis gali būti tik silpnai apšviestas.
Normalu, kai pirmą gyvenimo pusmetį naktį kūdikis pabunda 1–2 kartus pavalgymui. Tai būtina jo augimui ir raidai. Dalis kūdikių ir iki vienerių metų naktį atsibudę godžiai valgo. Naktį kūdikį maitinkite ten, kur jis miega. Kadangi reikės ir pervystyti, visi kūdikio tualeto reikmenys turėtų būti po ranka – miegamajame, kad naktį nereikėtų jų ieškoti. Naktį maitindami ir pervystydami mažylį nekalbinkite ir neblaškykite. Visa tai geriau atlikti blausioje šviesoje, taip parodant, kad naktis yra miego laikas.
Kai naktį išgirdote vyresnio nei 6 mėn. kūdikio zirzimą, verkšlenimą, neskubėkite žiūrėti, kas atsitiko. Leiskite jam pačiam nusiraminti. Tačiau jei išgirdote verksmą, skubiai reaguokite – padėkite nusiraminti. Pakeiskite sauskelnes, pataisykite drabužėlius (gal jie susiraukšlėjo), pažiūrėkite, gal jam per šilta, paglostykite, kol nusiramins. Nustokite glostyti, kai pastebėsite, kad kūdikis nusiramino ir grimzta į miegą.
Antrą gyvenimo pusmetį kūdikiai naktį pradeda miegoti savarankiškai – naktį atsibudę gali patys vėl užmigti, išmiegoti 6–8 val. per naktį.
Augdamas kūdikis tampa vis budresnis. Todėl jau nuo 3 mėnesių ir dieną mažylį migdykite ten, kur galima pritemdyti šviesą ir yra mažiau triukšmo, pvz., vyresnių vaikų klegesio ar veikiančio televizoriaus ir pan.
Šešių mėnesių ir vyresnis kūdikis nusiramina ir migdosi sunkiau, kai mato ir girdi dūkstančius vyresnius brolius ir seseris, kai aplinkoje daug triukšmo. Kol migdote, vyresnių vaikų paprašykite išeiti iš kambario, o jei tokios galimybės nėra, jiems sugalvokite ramų žaidimą. Vyresniems vaikams paaiškinkite, kad jiems nereikia jaudintis, jei naktį išgirs jaunesnio brolio ar sesės verksmą. Jeigu įmanoma, vyresnių vaikų lovas pastatykite atokiau nuo galinčio naktį pravirkti kūdikio lovytės. Pats saugiausias pasirinkimas yra pirmuosius 6–12 mėnesių kūdikiui miegoti lovoje šalia mamos lovos.
Vaikai sunkiai užmiega jiems nepažįstamoje vietoje. Todėl nereikia norėti, kad vaikas, pradėjęs lankyti darželį, jame gerai miegotų. Jei vaiką paliekate nakvoti pas senelius, gimines supažindinkite su vaiko miego rutina bei miego įpročiais ir paprašykite jų nekeisti. Vaikas užmigs lengviau, kai jį migdantys žmonės atliks tą patį, kaip ir namuose, pvz., pakeis sauskelnes, padės išspręsti puoduko reikalus, apvilks miego drabužėliais, pakaitys knygelę, paguldytą paglostys.
Susiję straipsniai