Kūdikis sunkiai užmiega, greitai prabunda. Gal sudomins užsienio specialistų tyrimų rezultatai?
Ką sako Japonijos mokslininkai? Užmigti padės 5–8 taisyklė
Kam pažįstama ši situacija: atėjus laikui miegoti, kūdikis verkia, arba dar blogiau – pagaliau užmiega mamos rankose, bet paguldytas į lovelę iškart pabunda ir pradeda verkti. Ši problema nedavė ramybės Japonijos RIKEN smegenų mokslo centro profesorei Kumi Kurodai.
Profesorė atliko tyrimus ir turi tėveliams patarimą, pavadintą „penkių – aštuonių taisykle“. Taisyklės nereikia laikytis, jeigu kūdikis gali ir moka užmigti pats! Kalbame tik apie tuos mažylius, kuriuos užmigdyti sudėtinga.
Ši taisyklė veikia taip: prisiglaudę prie kūno kūdikį vaikščiokite mažiausiai penkias minutes vienodu tempu be staigių judesių ir posūkių. Tuo metu mažylis nurims, o kai kurie užmigs. Po to atsisėskite ir išsėdėkite su kūdikiu 8 minutes. Tik tada švelniai perkelkite kūdikį į jo lovytę.
Kas pastebėta per tyrimą:
Tyrimo metu pastebėta, kad vaikščiojimas su kūdikiu vežimėlyje arba sėdinčio kūdikio sūpavimas gultuke ir po to guldymas į lovelę neveikė.
Vaikščiojimas mažiausiai penkias minutes užmigdė daugumą tyrime dalyvavusių kūdikių. Greičiau užmigdavo verkiantys kūdikiai.
Per penkias minutes visi kūdikiai, kuriuos nešiojo vaikščiojančios mamos, nustodavo verkti, sulėtėdavo jų širdies ritmas. 18 proc. kūdikių užmigdavo per kelias minutes.
Trečdalis tyrime dalyvavusių kūdikių pabusdavo iškart po to, kai juos paguldydavo, kad ir kaip švelniai. Tyrimas parodė, kad kūdikius pažadindavo ne lovos prisilietimas. Monitoriai užfiksavo kūdikio širdies ritmo atsaką, kai mažylis buvo atskirtas nuo motinos ar tėčio kūno.
Kūdikiai, kurie buvo palaikomi papildomai aštuonias minutes, labiau įmigdavo, guldomo į lovytę kūdikio širdies ritmas nepagreitėdavo.
Amerikiečių nuomonė kitokia. Ferberizmai jums gali nepatikti
Tuo tarpu Amerikos pediatrų akademijos (AAP) kūdikių miego ekspertai rekomenduoja: kai kūdikis sunkiai užmiega, (nuo 4 mėnesių) guldyti mieguistus, o ne laukti, kol visiškai užmigs. Jie taip pat pataria neskubėti raminti vyresnio nei 3 mėnesių kūdikio, kai jis atsibunda. Kaip ir suaugusieji, kūdikis ar mažas vaikas miegodamas gali sukiotis, judėti ir vėl užmigti.
Vienas garsiausių pasaulyje vaikų miego tyrinėtojų Richardas Ferberis, Bostono vaikų ligoninės Vaikų miego sutrikimų centro direktorius, turi savo nuomonę apie kūdikių migdymą. Mokslininkas daugiau nei 30 metų tiria vaikų miegą ir miego sutrikimus. Richardo Ferberio migdymo metodai liaudiškai vadinami ferberizavimais – jais siekiama išmokyti kūdikius išmokti užmigti patiems. Tyrėjas sako: „Kūdikiai verkia ir protestuoja, kai mama ar tėtis pasitraukia. Tai natūralus elgesys. Per visą žmonijos istoriją kūdikiai buvo arti savo globėjų. Likti vienam reiškė, kad kažkas negerai“. Sprendimas – palikti kūdikį vieną vis ilgesniems laiko tarpams, ignoruojant verksmą, kol kūdikis išmoks suprasti, kad verksmas yra neefektyvi priemonė prisikviesti tėvus.
Tyrėjai perspėja, kad tokios miego treniruotės neturėtų būti bandomos, kol kūdikiams sukanka 6 mėnesiai, juolab, kad Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja tėvams bent šešis mėnesius po gimimo miegoti tame pačiame kambaryje su kūdikiais, nes tai gali sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo riziką.
Kai kūdikiui sukanka 6 mėnesiai, galite pradėti taikyti ferberizmą, pavadintą „laipsnišku išnykimu“: vis ilgiau neprieikite prie verkiančio kūdikio lovos, kol terminas bus 3 minutės. Tikslas – suteikti kūdikiui galimybę vėl užmigti jums nedalyvaujant. Kitaip sakant, tuojau pat negriebkite sunerimusio kūdikio. Pastebėta, kad taikant šį metodą pabudę kūdikiai rečiau verkia vidury nakties, kyla mažiau miego problemų. Tyrėjai pastebėjo, kad naudojant ferberizmą tos grupės kūdikiai rečiau prabudo naktimis, o jų mamoms pasireiškė mažiau depresijos požymių.
Dauguma pasaulio kūdikių miego tyrėjų sako:
Kūdikiams iki 6 mėnesių nereikia miegoti vieniems atskirame kambaryje, kad išsiugdytų ramesnius miego įpročius.
Nerasta sąsajų tarp miego vietos ir naktinio pabudimo.
Aktyvių raminamųjų priemonių, tokių kaip kūdikio maitinimas ar supimas, naudojimas trukdo kūdikiui mokytis nusiraminti pačiam, be tėvų pagalbos.
Nepriklausomai nuo to, kokius miego režimus pasirinktumėte, emocinio aktyvumo palaikymas prieš miegą yra bene geriausia priemonė kūdikiui nusiraminti.
Kasdien ir reguliariai kūdikis turi būti veikiamas natūralios dienos šviesos ir dienos aktyvumo. Įtraukite kūdikį į kasdienį šurmulį.
Kai kūdikis sunkiai užmiega, būtinai nustatykite kasdienius mindymo ritualus. Kai artėja nakties miego laikas, nuo stimuliuojančios veiklos pereikite prie pasyvesnės, mieguistesnės.
Prieš miegą pamaitinkite kūdikį, tada miegos ilgiau.
Naktinis bendravimas turi būti ramus ir švelnus. Būkite atsakingi, bet nuobodūs. Nekelkite triukšmo, nejudinkite kūdikio ir venkite akių kontakto. Kai kurios kūdikių miego problemos kyla dėl to, kad tėvai per daug šurmuliuoja.
Negriebkite kūdikio per greitai, kai manote, kad jis pabudo.
Jei nerimaujate dėl galimos medicininės problemos arba kažkas tiesiog atrodo ne taip, pasitarkite su gydytoju. Daugumą kūdikių miego problemų sukelia ne sveikatos sutrikimai. Kūdikis sunkiai užmiega – pasitarkite su gydytoju.
Parengė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
Susiję straipsniai