Vėl rašome apie peršalusius mažylius, kad sloga ir kosulys netaptų šeimai košmariškiausiu šaltojo sezono prisiminimu. Pataria vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Kaip žindyti peršalusį kūdikį
Sloguojančiam kūdikiui žįsti krūtį sunku, nes, apžiojęs spenelį, likusiu vieninteliu kvėpavimo šaltiniu – nosimi – jis negali arba beveik negali kvėpuoti. Nenuostabu, kad negalėdamas prakvėpuoti kūdikis dažnai išspjauna spenelį, pyksta, verkia, kartais ir išvis atsisako žįsti.
Todėl prieš kiekvieną maitinimą sloguojančiam kūdikiui reikia išplauti nosį jūros druskos vandeniu ir po to įlašinti keletą lašų nosies užburkimą mažinančių vaistų. Retinti maitinimų skaičių sloguojančiam kūdikiui jokiu būdu nedera. Atvirkščiai, vertėtų dažniau pasiūlyti krūtį, prieš tai atlikus minėtas nosies valymo procedūras, nes sergantis kūdikis greičiau pavargsta, mažiau ištraukia pieno vieno valgymo metu.
Atkakliai kosėjančiam kūdikiui irgi sunkiau žįsti, todėl reikėtų pažindyti vaiką prieš jam duodant atsikosėjimą lengvinančių vaistų ar kosulį skatinančių arbatėlių.
Nekeiskite rutinos
Jei kūdikis apsirgęs, karščiuoja, sloguoja, negalima keisti jo įprastos rutinos, pavyzdžiui, nujunkyti, net jei suplanavote tai daryti. Negalima keisti įprasto mišinuko kitu, įvedinėti į racioną naujų maisto produktų, nes galite sulaukti ligos paūmėjimo, virškinimo sutrikimų ar netikėtų alerginių reakcijų. Be to, šie pokyčiai kūdikiui sukeltų papildomą stresą.
Karščiuoja ir atsisako skysčių, ką daryti?
Karščiuojančio kūdikio skysčių poreikis padidėja, nes prakaituojant, dažnai kvėpuojant, iš organizmo išgarinama daugiau skysčių. Karščiuojantis kūdikis gali visiškai atsisakyti gerti arbatas ar vandenį, nors iki tol gėrė, ir gali norėti tik motinos krūties. Dėl to jaudintis nereikia, tik stebėkite, ar kūdikis pakankamai dažnai šlapinasi. Skysčių, gaunamų su motinos pienu, kūdikiui visiškai pakanka.
Sausa nosis
Kūdikiams iki pusės metų, ypač šildymo sezono metu, dažnai naktį ar po nakties vargina nosies gleivinės sausumas, nosies užburkimas. Tuomet kūdikių kvėpavimas tampa švokščiantis, švilpiantis, tačiau kūdikis nekarščiuoja, nesloguoja, neparausta gerklytė.
Jei nosytė užgulta ne dėl peršalimo ligos, negalima kūdikio kvėpavimui lengvinti naudoti vaistų nuo slogos. Šie vaistai, naudojant juos ilgą laiką, gali pažeisti nosies gleivinę bei sukelti medikamentinę slogą. Kai nosis užsikemša dėl sauso patalpų oro, geriausia pagalba vaikui yra dažnas patalpų vėdinimas bei tinkamos oro drėgmės kambaryje palaikymas.
Kaip apžiūrėti gerklę
Vaiko burnytę ir ryklę mamos gali apžiūrėti ir pačios, tačiau tik padedant kitam žmogui, kad vaikutis nejudėtų apžiūros metu. Tėtis, močiutė, ar kitas pagalbininkas turėtų pasisodinti kūdikį ant kelių, jo rankytes apglėbti viena ranka, o kita ranka prilaikyti kiek atloštą kūdikio kaktą. Mama tuo metu, pasinaudodama buku šaukštelio galu bei bet kokiu patogiu šviesos šaltiniu, nukreiptu į ryklę, gali apžiūrėti kūdikio gerklytę. Jei ryklė paraudusi, tai nesunku pamatyti.
Sukosėjo? Pirmyn į vaistinę
Kai vaikutis pradeda kosėti, mamos skuba į vaistinę ir perka bet kokius vaistininko pasiūlytus vaistus nuo kosulio nepasitarusios su gydytojais. Tuomet reikėtų bent jau atkreipti dėmesį į vaiko kosulio pobūdį.
Kosulio pobūdį kiekviena mama gali nesunkiai atskirti.
Sausas. Sausam kosuliui palengvinti vaistų yra labai nedaug, tai kosulį slopinantys vaistai, kuriuos galima duoti tik vaikui nuo 30 mėnesių, sveriančiam bent 15 kg. Be to, sausą kosulį palengvina drėgnų garų inhaliacijos.
Drėgnas. Drėgnam, bet neproduktyviam kosuliui lengvinti galima naudoti plaučių sekretą skystinančius vaistus. Drėgno produktyvaus kosulio geriausia negydyti jokias vaistais, tiesiog leisti vaikui išsikosėti natūraliai.
Naktinis. Jei vaikas kosėja tik vakare, atsigulęs į lovą, ar naktį, nereikėtų kosulį skatinančių vaistų bei arbatų duoti bent jau dvi ar tris valandas iki miego. Tokį kosulį palengvinti padėtų šiltas kompresas krūtinės srityje (jų galite pasigaminti įvairių, pavyzdžiui, pasisiūkite maišelį iš tankios medžiagos ir pripildykite druskos ar pajūrio smėlio). Šildančius kompresus galima naudoti tik tuomet, kai vaikas nekarščiuoja! Kompresams naudoti spirito ar degtinės negalima, nes jie puikiai įsigeria per odą, be to, galite nudeginti gležną kūdikio odelę. Galite duoti atsigerti šilto pieno, ar šilto spanguolių kisieliaus.
LOR ne visada būtinas
Jei įtariate, kad kūdikis peršalo (kvėpavimas tapo sunkus, ryklė paraudusi), reikia kreiptis į vaiką prižiūrintį pediatrą ar šeimos gydytoją. Šie specialistai yra kompetentingi gydyti ausų, nosies bei gerklės ligas. Ausų uždegimą, tonzilitą, nazofaringitą, sinusitą gali gydyti šeimos gydytojas.
Tik neaiškiais ar sunkesniais atvejais bei kai reikalingos sudėtingesnės diagnostinės procedūros ar gydymo intervencijos, gali prireikti LOR gydytojo konsultacijos.
Kad mažylis neperšaltų, labai svarbu šiltais drabužiais apsaugoti jo krūtinę, kaklą, kojas ir rankas bei ausis. Pučiant stipriam vėjui, gali pakenkti ir kvėpavimas šaltu oru, todėl reikia uždengti kūdikį nuo vėjo vežimėlio gaubtu bei stengtis laikyti jį taip, kad vėjas nepūstų tiesiai į veidą.
„Mamos žurnalas“