
Nosies plovimai, kai vaikas sloguoja, yra įprasta rutina, nes jie padeda suskystinti sekretą, kurį paskui lengviau išsiurbti. Sūrus vanduo ne tik sudrėkina ir išvalo nosies gleivinę, bet ir mažina gleivinės paburkimą („atkemša nosį“). Nosies sekretas gali lengviau nutekėti, palengvėja kvėpavimas, o gleivinėje nesikaupia pavojingi mikroorganizmai. Kad sloguojant nosies plovimai sūriu vandeniu labai veiksmingi, aprašyta seniausiose medicinos knygose, tai žinojo ir mūsų seneliai. Jie šią priemonę laikė pirmąja, kai prasidėdavo sloga.
Nors suaugusiam žmogui nosį plauti galima ir tiesiog sūriu vandeniu, tačiau vaikų nosytes patariama plauti jūros vandeniu, kuris būna specialiai paruoštas ir parduodamas vaistinėse. Pačių pagamintu vandeniu nosies gleivinę galima sudirginti, jei druskos koncentracija per didelė. Purškiamasis jūros vanduo yra daug veiklesnis už fiziologinį druskos tirpalą, jame išsaugomi labai svarbūs mikroelementai. Jūros vanduo lengvai prasiskverbia į gleivinę, išvalo pluteles, sudžiuvusias gleives, nusilupusio epitelio atplaišas. Jeigu vaikui gydytojas skiria kraujagysles sutraukiančių lašų, tai juos geriau lašinti išplovus nosį, nes vaistai patenka ant jau švarios, apvalytos gleivinės ir efektingiau reguliuoja nosies kapiliarus. Paprastu sūriu vandeniu galima pakenkti nosies gleivinei, ją išsausinant.
Kada plauti kūdikio ar vaiko nosį, jei jis nesloguoja
Nosies tualetu reikia rūpintis kasdien. Taip, kaip valome dantis keletą kartų per dieną, taip ir nosį būtų gerai išplauti vandeniu kasdien. Yra keletas situacijų, kai plovimai jūros vandeniu labai pravers.
Šildymo sezonas. Kai kambariuose sausa, o taip būna šildymo sezono metu, vaiko nosį patariama drėkinti keletą kartų per dieną. Plovimai jūros vandeniu atgaivina sausą, sudirgusią ar išopėjusią nosies gleivinę.
Kūdikio „slogytė“. Kūdikiams dažnai užsikemša nosis, nes jos landos labai siauros, jose kaupiasi plutelės. Ypač svarbu, kad nosis būtų atlaisvina prieš žindymą
Virusų siautėjimo metas. Nosies plovimai patariami ir kaip prevencinė priemonė, kai aplink siautėja kvėpavimo takų virusai.
Nešvarus oras. Nosies plovimai tinka, kai vaikas atsiduria ten kur oras užterštas, negrynas šaltas ar kondicionuojamas. Toks yra automobiliuose, traukiniuose ar lėktuvuose, kuriuose veikia oro kondicionieriai.
Vaikas nemoka išsišnypšti. Net ir nesloguojant nosyje gali prisikaupti sekreto. Kol vaikas nemoka išsišnypšti, reikės jį išsiurbinėti specialiu siurbtuku, o prieš tai suskystinti sekretą jūros vandeniu.
Šienligės sezonas. Plovimai jūros vandeniu išplauna ne tik bakterijas, bet ir alergenus, todėl jų poveikis nosies sienelėms sumažėja. Be to, dažnas nosies plovimas ar nosies purškalai padengia gleivinę apsauginiu sluoksniu ir apsaugo nuo žiedadulkių.
Dažnas tėvų klausimas, ar nosies gleivinė nepripras prie plovimo? Kitaip tariant, – ar plovimų galima „perdozuoti“? Kadangi jūros vandenyje nėra vaistinių medžiagų, jis nesukelia pripratimo ir gali būti vartojamas ilgą laiką.
Susiję straipsniai