Nosies plovimas, kai vaikas sloguoja, yra įprasta rutina. Nosį plauti patariama ir profilaktiškai.
Kodėl būtent sūrus vanduo. Žmonės visada ieškojo būdų, kaip palengvinti sergančio vaiko būklę, kai jis neįstengia prakvėpuoti. Vien nuo išplovimo grynu vandeniu sloga ir nosies užgulimas nepraeidavo – tada ieškojo kito skysčio ir aptiko sūraus vandens gydomąjį poveikį slogai. Plovė paprastu sūriu vandeniu – į vandenį įberdavo druskos. Taip paprastas sūrus vanduo tapo gydomąja priemone, nes jis akivaizdžiai silpnina nosies gleivinės uždegimą.
Kaip dažnai plauti nosį. Profilaktiškai, jei vaikas sveikas, nosį išplauti pakanka kartą per dieną. Kad tai taptų natūraliu įpročiu, geriausia tai daryti rytinio tualeto metu arba vakare, valantis dantis. Įprotis išsiplauti nosį naudingas tuo, kad kartu su vandeniu pašalinamos susikaupusios gleivės, tampa lengviau kvėpuoti.
Šildymo sezono metu galima dažniau.
Jei sloguoja kūdikis, jam rekomenduojama nosį plauti tiek kartų, kiek išsiurbinėjamos gleivės, vyresniam vaikui – pagal slogos gausumą. Išplovus nosį, geriau veikia vaistai nuo slogos (gydo nosies gleivinę, o ne praskiedžia nosies gleives). Be to, atsikimšus nosies landoms, vaikas daug geriau jaučiasi.
Kuo plauti. Galima naudoti jūros vandenį, kuris paprastai būna praturtintas mineralais, slopina bakterijų dauginimąsi, mažina uždegimą. Be to, šio vandens galima įpurkšti ir į gerklytę. Tai atstoja seniai žinomą būdą – skalavimą druskos tirpalu. Galima naudoti vaistinėje parduodamus tirpalus su Himalajų druska, nes ši neužteršta sunkiaisiais metalais ir nesausina nosies gleivinės.
Namų priemonės. Medikai nepataria patiems gaminti sūraus vandens namuose, nes kūdikių ir mažų vaikų nosies gleivinė plonytė, jautri, ir per didelė druskos koncentracija duos daugiau žalos nei naudos.
Nosies irigatoriai. Naujovė rinkoje ir didelė pagalba tėvams yra elektroniniai nosies irigatoriai. Jie labai saugūs, tausojantys nosies gleivinę, o procedūra nėra nemaloni, kaip kad būna plaunant nosį su aerozoliniais tirpalais ar juo labiau švirkštais ir rankinėmis plovimo sistemomis.
Kodėl plauti, jei nėra slogos. Nosies plovimas po nakties padeda iš vaikučio nosies pašalinti pridžiūvusias pluteles. Plutelės, kurios susidaro per naktį, ypač esant sausam kambario orui, trukdo kvėpuoti ir erzina. Kai nosies sekretas pridžiūsta, nosis užsikemša, kūdikiui sunku žįsti, mažam vaikui – valgyti. Vaikai pradeda kaišioti pirštus į nosį, sukelia kraujavimą. Pluteles suminkštinus nosies plovimui skirtu vandeniu, jas lengviau išvalyti.
Nosį nors kartą per dieną reikėtų išplauti:
Šildymo sezono pradžioje, kai organizmas dar nėra prisitaikęs prie staiga išsausėjusio patalpų oro.
Kai aplink siautėja kvėpavimo takų virusai.
Kai vaikas atsiduria ten, kur oras užterštas, negrynas, šaltas ar kondicionuojamas. Toks yra automobiliuose, traukiniuose ar lėktuvuose, kuriuose veikia oro kondicionieriai.
Prasidėjus šienligės sezonui, nes nosies plovimas išplauna ne tik bakterijas, bet ir alergenus.
Ar nosis nepripras prie plovimo. Dažnas tėvų klausimas, ar nosies gleivinė nepripras prie plovimo? Kadangi nei jūros vandenyje, nei šiaip druskingame vandenyje nėra vaistinių medžiagų, nosies plovimas nesukelia pripratimo ir gali būti naudojamas ilgą laiką.