Nepaisant to, kad su barškučiais išaugo daugelis vaikų kartų, tačiau žinios apie šį žaislą iki šiol yra arba labai paviršutiniškos arba klaidingos. Pavyzdžiui, manoma, kad barškutis – naujagimiams skirtas žaislas arba priemonė, skirta nuraminti įsiverkusį vaiką. Iš tiesų barškutis yra universalus žaislas ir naudingas vaikui visus pirmuosius jo gyvenimo metus.
Pagal tai, kaip vaikas auga, kaip tobulėja jo gebėjimai, ir manipuliavimas barškučiu įgauna naujos prasmės. Tai reiškia, kad suaugusieji turi skirtingai naudoti šį žaislą vaikui besivystant. Juk pirmieji žaislai didelės įtakos turi protinei, emocinei, fizinei ir daugeliui kitų bendro vystymosi pusių, veiksmų savarankiškumui, lavina smulkiąją motoriką, taktiliką.
KAIP TEISINGAI ŽAISTI
Pirmasis gyvenimo mėnuo. Šiuo laiku naujagimis dar nesugeba žaisti savarankiškai, todėl barškučius jam rodo tėvai. Tai daryti reikia taip, kad kūdikis susidomėtų ir nuosekliai sektų judantį žaisliuką, fokusuotų žvilgsnį į jį ir įsiklausytų į skambesį. Naujagimis labai greitai suvokia ryšį tarp barškučio garso ir jo atsiradimo. Barškutis stimuliuoja pirmąją vaikelio šypseną, nes mažylio pasąmonėje ji susijusi su artimu žmogumi, nuolat rodančiu žaisliuką.
Antrasis mėnuo. Jau galima į kūdikio delniuką įdėti barškutį. Tai lavins čiuopimo įgūdžius, masažuos delne esančius svarbius taškus. Palaipsniui vaikas mokosi išlaikyti žaisliuką rankoje vis ilgiau, net mėgina ragauti. Šiuo laiku jau galima mokyti kūdikį siekti rodomą žaislą.
Trečiasis mėnuo. Mažylis jau pats tiesia rankutes žaisliuko link, perima jį iš suaugusiojo rankų. Sugeba pagriebti ir išlaikyti barškutį gulėdamas ant nugaros, ant pilvo, laikomas ant rankų. Išmokęs gerai išlaikyti žaisliuką rankoje, mažylis jau gali jį apžiūrinėti, judinti įvairiomis kryptimis ir, be abejo, ragauti.
Šeštasis mėnuo. Pirmojo pusmečio pabaigoje vaikutis jau nesunkiai perdeda žaislą iš vienos rankos į kitą, gali laikyti po žaisliuką kiekvienoje rankoje, gali apžiūrinėti iš karto abu arba po vieną.
Septintasis ir aštuntasis mėnesiai. Kūdikis savarankiškai manipuliuoja barškučiais sėdėdamas: mojuoja, barškina, pagal išorinį vaizdą renkasi tą, kuris gražiau skamba. Jam malonu daužyti barškučiu per stalą, maniežo ar lovelės kraštą, mesti žaisliuką ant žemės ir žiūrėti žemyn.
Antrojo pusmečio vidurys. Vaikas jau laisvai žaidžia barškučiu. Šio amžiaus mažylis jau sugeba atkartodamas suaugusiojo veiksmus belsti žaisliuku. Su džiaugsmu atlieka užduotis „Pamojuok“ arba „Pabelsk“.
Nuo vienuolikos mėnesių. Nuo šio amžiaus mažylis jau domisi „dvigubo veikimo“ barškučiais, kuriuos galima laikant vienoje rankoje, kita ranka tempti ant virvutės ar gumos pritvirtintas detales, jas sukti, stumti iš vieno krašto į kitą ir t.t.
KĄ ĮSIGYTI?

Kokių rūšių barškučių galite įsigyti ir ką reikėtų žinoti prieš perkant žaisliukus kūdikiams? Pirmuosius trejus gyvenimo mėnesius kūdikiui būtini ant lovytės krašto pakabinami barškučiai. Jie gali būti minkšti arba pagaminti iš tvirtos medžiagos, mažesni ar didesni, vienspalviai ar margi, apvalūs, kvadratiniai.
Svarbiausia sąlyga, kad spalvos būtų ryškios, tačiau malonios. Žiūrėdamas į tokius barškučius, kūdikis mokosi sutelkti žvilgsnį į „ryškiaspalvę dėmę“, tad aktyviai vystosi jo regėjimas. Jam būtina matyti kontrastingas spalvas, daiktų kontūrus, nespalvotus derinius.
Virš lovytės kabinama karuselė. Gali būti su muzikėle arba be jos. Svarbu atkreipti dėmesį, kad karuselės žaisliukus esant reikalui būtų galima nukabinti ir vaikutis jais galėtų žaisti. Perkant karuselę būtina atkreipti dėmesį į tai, kaip sukabinti žaisliukai. Mat gulėdamas ant nugaros mažylis turi matyti virš jo kabantį visą žaisliuką, o ne jo dalį ar šoną.
Barškutis su rankena. Gali būti su gražiomis figūrėlėmis, gyvūnėliais ar geometrinėmis figūromis, su vienu ar keliais žaisliukais ant rankenėlės. Pats žaisliukas gali būti kietas ar minkštas, su įvairiomis rankenėlėmis. Svarbu, kad barškutis būti išraiškingos formos ir ryškių spalvų. Perkant reikia patikrinti, ar nėra per sunkus vaiko rankutei.
Lateksiniai barškučiai. Gali kvepėti vanile ar braškėmis. Šalia kitų savybių, jie lavina uoslę, tačiau gali netikti alergiškiems vaikučiams.
Minkšti barškučiai. Gaminami iš įvairių rūšių audinių, stimuliuoja lytėjimo pojūčius. Šių žaisliukų rankenėlės gali būti arba medinės, arba minkštos, pripildytos įvairių kruopelių. Abiem atvejais kūdikiui tokie žaisliukai labai naudingi. Medines žaislo dalis vaikutis gali drąsiai kišti į burną. Minkštosios barškučio dalys lavina odos jautrumą, smulkiąją motoriką.
Žiedas su pritvirtintu žaisliuku. Itin tinka ir naujagimiams. Mažyliui patogu tokį žiedelį nulaikyti rankutėje ir nevalingai judinant jausti kažką delne. Žiedas turėtų būti medinis, o ant jo pritvirtintas žaisliukas – arba irgi medinis, arba medžiaginis, ryškių spalvų.
Žiedas su judančiomis detalėmis. Ant medinio žiedo suverti karoliukai, žiedeliai, įvairios figūrėlės ar žaisliukas. Judančios detalės skirtos lavinti lytėjimą, savarankiškumą, abiejų rankyčių veiklą vienu metu, pirštelių judesius. Vaikas liečia judančią detalę, o ši nuo prisilietimo ima suptis ar suktis, priklausomai nuo vaiko pastangų. Mažylis susikaupia, stebi, kyla noras pakartoti veiksmą. Jeigu ant žiedo suverta keletas detalių, toks žaisliukas judinamas dar ir skleidžia vienokį ar kitokį garsą. Kūdikis gali pirščiukais narstyti judančias detales, dėl to lavėja smulkioji motorika, veiksmo priežasties ir pasekmės suvokimas, formuoja koordinaciją „akis-ranka“.
Minkšti žaislai. Gali būti įvairių dydžių (nuo mažo barškučio iki milžiniško lavinamojo daugiafunkcinio žaislo), gaminami iš įvairios faktūros medžiagų, neretai pripildyti žirnelių. Tokie žaislai skirti ne tiek juos purtyti, kiek lavinti lytėjimą ir mažų pirštelių aktyvumą. Dėl šių žaislų specifikos, liesdamas, maigydamas, spausdamas žaisliuką ar atskiras jo dalis mažylis girdi šiugždantį garsą. Rinkdamiesi panašų žaislą, atkreipkite dėmesį į paslėptas garsų staigmenas, jų įvairovę, kitas gamintojo siūlomas lavinimo funkcijas.
Žaisliukai su varpeliais. Tokie barškučiai kūdikiams itin naudingi. Judindami žaisliuką tėtis ar mama atkreipia mažylio dėmesį, skambina tai jo kairėje, tai dešinėje. Kūdikis mokosi susikaupti ir pasukti galvą į garso pusę, atskirti garsus. Naudingos ir ant rankyčių ar kojyčių užsegamos apyrankės su varpeliais. Tuomet net ir mažiausieji chaotiškai judindami galūnes sukelia skambesį. Palaipsniui vaikutis suvokia, kad jo judesius lydi malonus garsas ir ima „valdyti“ judesių intensyvumą.
Skersinis. Ant jo kabinami skirtingi barškučiai, o pats žaislas pritvirtinamas ant lovytės ar vežimėlio kraštų tiesiai virš gulinčio mažylio. Kol mažylis moka tik gulėti, jis apžiūrinėja žaisliukus, mėgina juos paliesti ranka ar koja, palaipsniui mokosi atsisėti ir atsistoti.
Girlianda. Šie žaisliukai panašūs į skersinius. Naudingos girliandos su įvairios formos, skirtingų medžiagų, ryškių spalvų žaisliukais. Svarbi detalė – varpelis. Kabinant girliandą reikia turėti omeny, jog nuo jos iki vaiko akių turėtų būti ne mažesnis kaip 25 cm atstumas.
HIGIENA
Visus kūdikio žaisliukus reikia nuolat plauti, valyti ir kitaip prižiūrėti. Didelis mamų pagalbininkas – specialios grandinėlės. Vienas jų galas pritvirtinamas prie kūdikio drabužėlių ar vežimėlio krašto, o ant kito kabinamas žaisliukas, barškutis ar čiulptukas. Taip pritvirtintas žaislas niekada nenukris ant grindų, vaikštant lauke nebus vaikučio numestas ant žemės. Kabinamą žaisliuką lengva pakeisti kitu. Didelė vertybė – pati grandinėlė. Šiuo metu Lietuvoje jau galima įsigyti ir itin kokybiškų medinių, ryškiaspalvių grandinėlių. Jos šalia jau aprašytos paskirties, ji dar ir atlieka lavinamąją funkciją. Mat galima rinktis norimo spalvų derinio, skirtingos karoliukų konfigūracijos, tematikos, dydžių grandinėles.
Tokia grandinėlė yra ne tik praktinis mamos pagalbininkas, bet ir puiki lavinamoji priemonė bei papildomas žaisliukas kūdikiui.
DAUGIAU FUNKCIJŲ – DAUGIAU NAUDOS?
Pastaruoju metu parduotuvėse gausu žaislų kūdikiams, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo tarsi dideli lavinamieji centrai, skleidžiantys dar ir įvairius garsus. Kiek tokie žaislai yra būtini kūdikiui?
Tokie žaidimų centrai gali įtvirtinti įgūdžius ir gebėjimus, pirmaisiais gyvenimo mėnesiais išugdytus barškučių ir kitų žaislų. Centrai stimuliuoja regėjimo, klausos ir lytėjimo jutimus, judėjimo veiksmus. Besisukantis kamuoliukas, šnaranti figūrėlė, skambaliukas, barškutis, spragsinčios ir tarškančios detalės, mygtukai ir šviečiančios lemputės – visa tai padeda mažyliui sukaupti dėmesį ir vystyti koordinuotus judesius.
Tačiau tuo pat metu tokia galimybių gausa tik išblaško mažylį, sukuria aplink jį chaosą. Tad neverta skubėti pirkti didelio „prietaiso“ su daugybe funkcijų, rankenėlių, mygtukų ar lempučių. Vaikučiui iki metų visiškai pakanka nedidelio žaidimų centro su daugiausia trim-keturiais žaisliukais.
Toks lavinamasis žaislas lavins dar ir taktilinius jutimus, smulkiąją motoriką, gebėjimą žaisti savarankiškai.
KĄ REIKIA ŽINOTI PERKANT ŽAISLĄ KŪDIKIUI
- Žaislo konstrukcija turi atitikti mažylio ranką, būti aptakios formos, be aštrių kampų.
- Žaislai turi būti kuo įvairesni: gyvūnų figūrėlės, geometrinės formos suapvalintais kampais, žiedeliai, lėlytės ir pan.
- Barškučius rekomenduojama rinktis su įvairiais garsiniais efektais, varpeliais ir žvangučiais. Atkreipkite dėmesį į tai, jog garsas nebūtų per aštrus, o švelniai malonus.
- Nuo pirmųjų gyvenimo dienų mažylio aplinkoje turi būti ryškių spalvų. Tinka bet kokios spalvos, nereikia pamiršti juodos ir baltos kontrastų.
- Atkreipkite dėmesį, iš kokių medžiagų pagamintas žaislas. Rekomenduojama mediena, o medžiaginiams žaislams – natūralūs audiniai. Žaisti būtent medinukais kūdikiams ir mažiems vaikams yra labai svarbu: medis yra būtinas lavinant sensorinius pojūčius (klausą, regėjimą, lytėjimą), motoriką, koordinaciją. Mediena suteikia šilumos ir saugumo pojūtį ir yra visada maloni liesti. Mediniai žaislai rekomenduojami alergiškiems kūdikiams ir turintiems silpną imuninę sistemą.
SAUGUMAS
Klausimai, kuriuos pardavėjui ar gamintojo atstovams turėtų pateikti barškučius kūdikiui perkantys tėvai:
Kas yra žaislo gamintojas? Ar jis turi daug patirties ir gerą vardą kūdikių žaislų rinkoje?
Ar žaislas turi visus reikiamus kokybės sertifikatus?
Ar metalinės detalės (varpeliai, žvangučiai) gaminami iš nerūdijančio plieno, be nikelio?
Ar naudojamas lakas ir dažai yra netoksiški?
Ar klijuose nėra formaldehido?
Ar barškučiai gaminti ir spalvinti rankomis?
Ar gamintojo rekomendacijose nurodoma, jog kūdikis žaislą gali drąsiai kišti į burną?
Ar mediena, iš kurios pagamintas žaislas, atspari drėgmei ir seilėms?
Jovita Bazytė
„Mamos žurnalas“