Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos interneto puslapyje www.inspekcija.lt skelbiama informacija rodo, kad ne visada vartotojai gali nusipirkti saugų žaislą. Šiame puslapyje galima rasti informacijos apie Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse nustatytus pavojingus žaislus.
Kalbėjamės su Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Gaminių kontrolės skyriaus vyriausiąja valstybine inspektore Vitalija Skrinskiene
Ar visame pasaulyje yra priimtos bendros, vienodos žaislų saugumo normos?
Žaislų saugą Lietuvoje reglamentuoja „Žaislų saugos techninis reglamentas“. Reikalavimai konkrečios kategorijos žaislams išdėstyti ES darniuosiuose standartuose. Laikoma, kad žaislas yra saugus, jeigu jis atitinka darniųjų standartų reikalavimus. Tokie patys reikalavimai žaislams yra visoje Europos Sąjungoje.
Panašūs reikalavimai yra ir JAV. Žaislai kuriami ir gaminami tam tikro amžiaus vaikams, atsižvelgiant ir į tai, kad, priklausomai nuo amžiaus, skiriasi vaiko gebėjimai bei poreikiai ir į tai, kad vaikai nėra tokie atsargūs kaip suaugusieji.
Ar saugūs žaislai, kurių viduje yra smulkių rutuliukų, karoliukų? Dabar populiarūs žaislai su krakmolo užpildu, juos smagu minkyti. Tačiau tokie žaislai gali plyšti. Kaip sužinoti, kad žaislas su užpildu „atlaikys“ vaiko pirštukus?
Smulkūs rutuliukai minkštame kimštame žaisle yra naudingi vaiko piršteliams lavinti. Minkšti kimšti žaislai su smulkiais rutuliukais, tarškančiais ar kitokiais užpildais, iš kurių gali susidaryti smulkios dalys, privalo turėti apvalkalą, kurio siūlės būtų pakankamai tvirtos ir vaikas negalėtų jų išardyti ir pasiekti smulkias dalis – jas iškrapštyti, o juo labiau – prisivalgyti.
Žaislams su krakmolo užpildu galioja tas pats reikalavimas, kad siūlės būtų pakankamai tvirtos. Jeigu siūlė išlaikys suaugusio žmogaus tempimą, tai žaislas saugus ir vaiko rankytėse. Laboratorijoje žaislų siūlės tempiamos standartuose nustatyta jėga.
Kokia žaislo detalė gali būti laikoma smulkia?
Ar detalė gali būti laikoma smulkia, nustatoma dedant ją į tam tikrą prietaisą, vadinamą „mažų dalių cilindru“. Jeigu detalė telpa į „mažų dalių cilindrą“, laikoma, kad vaikas gali ja užspringti. Mažų dalių cilindriuko skersmuo – 31,7 mm, jis turi nestačiu kampu pritvirtintą dugną, nes viena jo šoninė kraštinė 25,4 mm, o kita – 57,1 mm ilgio. Didelė tikimybė, kad kaštonas tilps į „mažų dalių cilindrą“, vadinasi, net kaštono dydžio detalė gali būti laikoma smulkia.
Kaip pasirinkti saugius žaislus su baterijomis? Ar vaikas, seilėdamas žaislą su baterijomis, „negaus įtampos“?
Žaislai su baterijomis gali būti skirti įvairių amžiaus grupių vaikams, tačiau, jeigu jie skirti vaikams iki 3 metų, baterijos turi būti sunkiai pasiekiamos. Jos turi būti nepasiekiamos be įrankio, nebent baterijų dėžutės dangtis galėtų būti atidarytas vienu metu atlikus du nepriklausomus vieną nuo kito judesius.
Elektriniai žaislai privalo turėti tinkamą elektros izoliaciją ir neįkaisti žaidžiant. Žaislai su baterijomis turi būti pagaminti taip, kad vaikas negautų elektros šoko.
Vaikai dievina minkštus žaislus, deja, pigesni labai veliasi, krenta pūkai. Ar tokie žaislai nepavojingi, juk kūdikis gali prisikišti į burną tų pūkų? Gal kūdikiams minkštų žaislų visai nereikia pirkti?
Laikomasi nuostatos, kad paprastos konstrukcijos minkšti kimšti žaislai skirti vaikams iki 3 metų amžiaus, todėl nemanau, kad vertėtų jų atsisakyti. Tik reikėtų pasirinkti žaislus su pakankamai stipriai pritvirtintu pūku. Nors standartai nereglamentuoja pūkų pritvirtinimo stiprumo, nes laikomasi nuostatos, kad pūkais neįmanoma užspringti, minkštų kimštų žaislų, kurių kailis „šeriasi“ kaip katinas pavasarį, geriau nepirkti, nes kūdikiui nebus malonu jausti plaukus burnytėje.
Papasakokite apie saugumo reikalavimus kūdikių žaislams: barškučiams su kotais, sukučiams, kabinamiems virš lovytės, guminiams žaisliukams, skirtiems ir kramtyti, knygelėms kietais lapais, barškučių vėriniams ant gumos, tvirtinamiems prie lovytės virbų.
Visi išvardinti žaislai yra žaislai kūdikiams, kurie negali būti paliekami be priežiūros. Šie žaislai turi būti be lengvai nuplėšiamų ar nuimamų detalių, kurios tilptų į „mažų dalių cilindrą“. Jų korpusas turi būti pakankamai tvirtas, kad išlaikytų mėtymo, smūgio, tempimo, suspaudimo bandymus, nes kūdikis gali jį daužyti į ką nors mojuodamas, užlipti ant jo, tampyti, kramtyti – elgtis su juo kaip tik sugalvos. Geometrinė žaislo forma ir barškučio kotas bandomi tam tikru bandikliu (jo aukštis 30 mm, angos diametras 42,7 mm), jei žaislo bet kuri dalis išlenda už bandiklio pagrindo, vadinasi, žaislo geometrinė forma neatitinka reikalavimų. Tokį žaislą kūdikis, gulėdamas ant nugaros, gali įkišti giliai į burnytę ir sukelti vėmimą. Taigi, vie¬nas pavojų keliančių dalykų barškučiuose – kotelis. Jis neturi būti ilgas ir siauras, kad vaikas nesusižalotų ryklės. Geriau, kai rankenėlė susukta lyg riestainis arba apskrita.
Skysčio pripildytų krimstukų korpusas negali įtrūkti ir praleisti skysčio. Jis gali būti šaldomas tik buitiniame šaldytuve, jokiu būdu ne šaldiklyje. Labai svarbu, kad ant lovelės ar vežimėlio kabinamų barškučių vėriniai būtų suverti ant pakankamai tamprios gumos, kad vaikas negalėtų įsipainioti ir pasismaugti. Tokį žaislą reikėtų nuimti vaikui pradėjus šliaužioti.
Kokie žaislai pavojingiausi?
Mano nuomone, pavojingiausi yra žaislai su svaidiniais – pistoletai ir lankai, šaudantys strėlytėmis, o ypač pavojingos timpos.
Ar gali būti pavojinga, pavyzdžiui, paprasta lėlė?
Paprasta lėlė gali būti pavojinga vaikams iki 3 metų, jeigu ji turės smulkių nuimamų ar lengvai nuplėšiamų detalių.
Ar gali apie kokybę išduoti žaislo kvapas? Klausiame todėl, kad kai kurie žaislai skleidžia aitrų plastmasės kvapą.
Aštrus žaislo kvapas inspektoriui sukeltų įtarimą ir jis tikriausiai paimtų žaislą bandymams, ypač jeigu žaislas pagamintas iš minkštos plastmasės (PVC). Tokiuose žaisluose gali būti daugiau nei leidžiama pavojingų cheminių medžiagų ftalatų.
Taigi prieš perkant žaislus verta juos pauostyti.
Ar teko girdėti istorijų, kaip vaikai susižeidžia žaisdami?
Inspekcija dėl žaislų saugos yra gavusi tik vieną skundą. Tai buvo automobiliukas-paspirtukas, kuriuo vaikas galėjo važinėtis ant jo atsisėdęs ir pasispirdamas kojomis, arba galėjo mokytis vaikščioti už atramos, pritvirtintos prie automobiliuko, ir stumti jį prieš save. Mama skundėsi, kad vaikas atsisėdęs ant mašinytės virsdavo atgal su visa mašinyte.
Buvo pavojus susižaloti. Išbandžius laboratorijoje nustatyta, kad automobiliukas-paspirtukas neišlaikė stabilumo bandymo ir buvo pašalintas iš rinkos. Inspekcija negauna informacijos apie vaikus, susižalojusius žaislais.
„Mamos žurnalas“