Žaislai – neatsiejama vaikų gyvenimo dalis. Vis tik žaislai ne visada yra tik džiaugsmo šaltinis. Kartais jie gali tapti ir problema.
Konsultuoja gydytoja Raimonda Valaikaitė, www.naturoti.lt
Dar 2013 metais Singapūre atliktas tyrimas parodė, kad iš 107 suaugusiųjų net 87,1 % nurodė, jog jų vaikai patyrė sužalojimą, susijusį su žaislu. Kad taip neatsitiktų, tėveliams derėtų žinoti apie žaisluose tykančius pavojus ir pasirinkti tinkamus žaislus.
Smulkios detalės
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, iš ko sudarytas žaislas. Ar jis susideda iš atskirų detalių, ar yra vientisas, dekorutoas detalėmis? Didžioji dalis tėvų jau puikiai žino, jog iš smulkių detalių sudaryti žaislai dėl užspringimo pavojaus netinka mažiems vaikams, kurie su pasauliu susipažįsta jį ragaudami. Vis dėlto neretai į tokių vaikų rankas patenka žaislai, kurie yra dekoruoti mažomis detalėmis. Svarbu nepamiršti, jog jos taip pat gali atsiklijuoti, atitrūkti, atplyšti, atlūžti, o vaikas gali detalę nuryti, įkvėpti, įkišti ją į ausį ar nosį.
Magnetai
Net ir mažytis magnetas gali virsti didele problema. Praryti du ar daugiau magnetų žarnyne gali susirasti vienas kitą ir sulipti tarp savęs įterpdami žarnos sienelę, o tai sukelia audinių nekrozę, žarnos perforaciją ir negydant gali baigtis mirtimi. Būtent dėl šios priežasties žaislai, kuriuose yra magnetų, yra ypatingai pavojingi ir jokiu būdu neturėtų patekti į mažų vaikų rankas be suaugusiųjų priežiūros.
Maitinimo elementai
Dar viena galima problema, galinti turėtų rimtų pasekmių sveikatai ir reikalaujanti skubios medicininės intervencijos. Nurytas maitinimo elementas (ypatingai plokštieji maitinimo elementai) sukelti aplinkinių audinių žūtį. Taip, tai labai rimta. Visuomet būkite atidūs leisdami vaikams žaisti su maitinimo elementų turinčiais žaislais.
Kenksmingos medžiagos
Šia tema vykdoma daug studijų įvairiose šalyse. Dalis iš jų jau įrodė, jog toksiškų medžiagų kiekiai (As, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Mn, Ni, Pb, Se, and Zn) žaisluose, įsigytuose Azijos rinkoje, viršija JAV ir Europos Sąjungoje leidžiamus tų medžiagų kiekius. Švino kiekis žaisluose iš plastiko (PVC) yra rimta problema, galinti sukelti apsinuodijimą švinu.
Ftalatai, bisfenolis A ir antipirenai (medžiagos, saugančios nuo degimo) yra plačiai naudojami žaislų pramonėje. Kadangi šios medžiagos gali sukelti sveikatos sutrikimų, įvedama vis griežtesnė jų panaudojimo vaikams skirtose prekėse kontrolė Europos Sąjungoje ir JAV. Tačiau vis dar yra vietų, kur minėtos medžiagos plačiai naudojamos, o žaislai patenka tiek į visos Europos, tiek į Lietuvos rinką.
Alergenai minkštuose žaisluose
Studijos rodo, jog žaislai, ypatingai minkšti, yra linkę kaupti savyje dulkių erkutes bei jų išskiriamus alergenus, o taip pat ir šunų bei kačių alergenus, taip tapdami svarbiu alergenų šaltiniu vaikams, todėl reikalinga ypatinga tokių žaislų priežiūra ir reguliarus jų valymas.
Netinkamai pagaminti žaislai
Žinoma, bet koks žaislas, pagamintas iš lūžtančių medžiagų, gali sulūžti. Vis tik svarbu būtų prieš žaislo naudojimą jį patikrinti ir įsitikinti, jog jis nėra sulūžęs ar neturi defektų. Tokie žaislai gali tapti traumos šaltiniu jūsų vaikui.
Garsus skleidžiantys žaislai
Įrodyta, kad stiprius garsus skleidžiantys žaislai gali turėti neigiamą poveikį vaikų klausai, tad jų patartina vengti.
Kvepiantys žaislai
Jeigu žaislas kvepia, reiškia, savyje turi medžiagų, kurios tuos kvapus skleidžia. Tačiau ar tos medžiagos nėra kenksmingos? Kai kurios studijos rodo, jog šios medžiagos gali sukelti ne tik kontaktinę alergiją, bet ir gali migruoti į vaiko organizmą per odą ar kvėpavimo takus.
Pakuotės
Pabaigai svarbu paminėti, jog žaislų pakuotės, ypatingai plastikiniai maišeliai, nėra žaislai ir turėtų būti patrauktos iš vaikų akiračio vos tik žaislai buvo išpakuoti.
Tiems, kurie norėtų pasigilinti daugiau, gali susipažinti su Europos Sąjungos žaislų saugumo direktyva.
Rekomendacijos:
Sekite rekomendacijas ant žaislų, kokio amžiaus vaikui skirtas konkretus žaislas, jos parašytos ne veltui.
Patikrinkite žaislo saugumą prieš leisdami vaikui su juo žaisti.
Neleiskite vaikams žaisti su žaislų pakuotėmis, ypatingai plastikiniais maišeliais, plastikinėmis pritvirtinimo juostelėmis.
Venkite stiprų garsą ar kvapą skleidžiančių žaislų.
Rinkitės patikimų gamintojų gaminamus žaislus.
Žaislus reguliariai valykite.
Idealu, jeigu renkatės žaislus, ne tik saugius savo vaikui, bet ir draugiškus gamtai (FSC sertifikuota mediena, perdirbtas popierius, kartonas, natūralių medžiagų pagrindu sukurti dažai, modelinai).
Būtent vaikų sveikatai ir aplinkai draugiškų žaislų kviečiame ieškoti www.naturoti.lt internetinėje parduotuvėje.
Susiję straipsniai