Žaislai yra ne šiaip gražūs daikčiukai, – tai vaiko darbo įrankiai. Todėl, juos parinkdami, arba plečiame, arba ribojame vaiko galimybes. Pavyzdžiui, vis dar likęs žaislų skirstymas pagal lytį. Stereotipas „mašinytės – berniukams, lėlytės – mergaitėms“ atgyveno.
Ergoterapeutė, masažistė Edita Kalašnikovienė
FB ir IG: Benefits of therapy
Kodėl nereikia skirstyti žaislų į berniukiškus ir mergaitiškus?
Pirma. Pagrindinis dalykas, kad skirstydami žaislus į berniukiškus ir mergaitiškus, mes skatiname lyčių stereotipiškumą. Mergaitės dažniau žaidžia su lėlėmis, namų apyvokos reikmenimis, o berniukai – su mašinėlėmis, konstruktoriais, kovos žaidimais. Ir visa tai lemia tą lyčių stereotipiškumą, kad mergaitės turi būti švelnios, rūpintis namais, o berniukai – greiti ir stiprūs.
Antra. Jeigu vaikui siūlome tik vieno tipo žaislus, skatiname žaidimo metu lavinti tuos pačius įgūdžius. Ir atvirkščiai, jeigu vaikui siūlysime įvairių žaislų ir veiklų, skatinsime lavinti įvairias sritis. Tokiu būdu vaikas gebės žaisti ir kurti vaidmeninius žaidimus. O jie gali būti labai įvairūs: maisto gaminimas, mamos–tėčio vaidmenys, policijos, gaisrinės, greitosios pagalbos veikla, mokykla ir t.t.
Jeigu mergaitė žaidžia tik su lėlėmis, žaisline virtuvėle ir lėlių baldais, – ji labiau lavina socialinius įgūdžius. Jeigu berniukas žaidžia tik su konstruktoriais, – labiau lavina erdvinį suvokimą. Tokiu būdu mes atimame iš vaiko galimybę žaidimo metu išlavinti kuo daugiau įgūdžių. Be to, atimame iš vaikų galimybę labiau išreikšti save, parodyti savo pomėgius bei gabumus.
Tad jeigu norime, kad žaisdamas vaikas lavėtų, turime sukurti neutralią aplinką, neatsižvelgdami į vaiko lytį. Tokia aplinka skatintų vaiką išbandyti įvairias sritis ir veiklas.
Ar pirkdami žaislus, skirtus priešingai lyčiai, neužauginsime moteriškų vyrų ir vyriškų moterų?
Mano nuomone, vaiko vyriškumui ar moteriškumui įtaką gali daryti tik aplinka (kultūra), kurioje jis gyvena, tėvai bei auklėtojai, mokytojai. Esu tvirtos nuomonės, kad to nelemia žaislai, jeigu yra žaislų įvairovė. Mes, tėvai, net nepastebime, kaip vis bandome pastatyti savo vaikus į kažkokius visuomenės nustatytus rėmus. Nepastebime, kaip mechaniškai su mergaite einame lėlyčių link, nepagalvodami, kad dukrai labiau patiktų konstruktorius, arba su berniuku einame pirkti mašinėlių ir policijos reikmenų, nors jam būtų visai smagu pažaisti su vaikiška virtuvėle. Štai tokiu elgesiu mes galime paskatinti tą lyčių stereotipiškumą.
Prekybos centruose ir e. parduotuvėse žaislai suskirstyti pagal lytį. Siūlote užsukti su vaiku į kitos lyties skyrių? Supažindinti, pareklamuoti?
Taip, tas išskirstymas yra labai ryškus. Bet tokius skirstymus galima matyti ne tik žaislų parduotuvėse, bet ir drabužių parduotuvėse, kituose vaikams skirtų daiktų skyriuose. Nematau jokios problemos nueiti į priešingos lyties skyrių ir pasiūlyti vaikui jame pasižvalgyti.
Jeigu šeima augina berniuką ir mergaitę, dilemų dėl žaislų įvairovės net nekyla. Tokiose šeimose tiesiog atrodo normalu, kad abu vaikai žaidžia tiek su vienais, tiek su kitais žaislais. Nes tai ir turi būti normalu.
Šeimose, kuriose auga vienas vaikas, atsiranda svyravimų dėl žaislų, nes tėvai net nepagalvoja, kam berniukui gali reikėti lėlės? Apie tai nesusimąsto ir dovanas nešdami giminaičiai ar draugai. Sutikite, padovanoti berniukui per gimtadienį lėlę atroto akibrokštas. Bet ta dovana berniukui galbūt labiausiai patiks?
Gal berniukui pirkti lėlę-vyrą, juk yra kenas, be to, visa armija supervyrų?
Manau, kad nereikėtų skubėti pirkti nei barbių, nei kenų. Tokios lėlės gali labai greitai iškreipti vaiko suvokimą apie žmogaus kūną. Kaip ir tie visi supermenai, Kenai, gali vaikui suformuoti tokį suvokimą, kad visi vyrai turi būti stiprūs, greiti, vyriški. Yra daugybė žaislų, kurie labiau neutralūs.
Ar skubėti pas psichologą, jeigu berniukui rūpi tik lėlės, o mergaitei – tik mašinos ir šautuvai?
Tikriausiai į šį klausimą geriau atsakytų patys psichologai, bet aš čia nematau problemos. Gal vaikui tiesiog dabar toks etapas? Galbūt mergaitės tėtis yra automechanikas, kuris namuose dažnai kalba apie automobilius, todėl mergaitei įdomu su tuo susipažinti. Galbūt berniuko socialiniai įgūdžiai vystosi labai greitai ir jis yra labiau empatiškas, todėl nori rūpintis lėle, meškučiu. O gal matydamas, kaip mama prižiūri jaunesnę sesutę ar brolį, ima pavyzdį ir kartoja mamos veiksmus.
Nėra taip, kad žaislai gali sukelti kažkokių pokyčių vaiko lytiškume.
Nuo kada žaislai jau pradeda turėti lytį? Kada įvesti po vieną kitą „kitos“ lyties žaislą?
Maždaug 3–5 metų vaikas jau pradeda suvokti save kaip mergaitę ir berniuką. Tokio amžiaus vaikai labai greitai gali perimti lyčių stereotipus, todėl ypač šiuo laikotarpiu reikėtų vengti visų netinkamų pasisakymų apie priešingą lytį.
Lygiai taip pat ir su žaislais. Tokio amžiaus vaikai jau pradeda suprasti, kad moteriškos lyties lėlė yra mergaitė, moteris, o kita, vyriškos lyties lėlė – berniukas, vyras, todėl labai svarbu parinkti tinkamas lėles, kurios nesuformuotų netinkamo suvokimo apie moterų ir vyrų kūnus bei elgesio normas.
Dažniausiai būtent šiame amžiuje natūraliai atsiranda skirtingas mergaičių ir berniukų požiūris į žaislus. Vaikai patys natūraliai išsirenka, kas jiems labiau patinka.
Kada tinkamas metas pasiūlyti vaikui priešingos lyties žaislą, nėra nustatyta jokiose lentelėse, tai turi išeiti natūraliai patiems tėvams, stebint savo vaikus. Galbūt nuėję į svečius pas draugus, kurie augina mergaitę, pastebėsite, kad jūsų berniukui labai patiko žaisti su žaisline virtuvėle, jis noriai gamino valgyti, nešė jums, jus maitino? Tuomet galbūt reikėtų pamąstyti apie tokio žaislo įsigijimą jūsų vaikui.
Su kuo mėgsta žaisti jūsų 2,5 metų dukra. Ar pirkote kitos lyties žaislų, ar patiko?
Mūsų šeimoje auga mergaitė. Taip, nemeluosiu, drabužiuose vyrauja šviesesnės spalvos, nors dukra turi ir mėlynų, rudų ar net juodų drabužių. Tačiau niekada nėra kalbama ar kažkaip kitaip bandoma parodyti, jog tu mergaitė, todėl tavo drabužiai turi būti tokios spalvos.
Žaislų dėžėje vyrauja balansas. Yra tiek mergaitiškų žaislų (kosmetikos stalelis su priemonėmis, virtuvėlė), tiek berniukiškų žaislų – mašinėlių, konstruktorių.
Dukra pastaruoju metu buvo labai susidomėjusi traukiniais, tad Kalėdų proga seneliai jai padovanojo traukinį su bėgiais. Atrodytų, kad žaisliniai traukiniai tinka tik berniukams, bet aš manau priešingai. Toks žaislas abiejų lyčių vaikus gali supažindinti su traukiniais, kaip jie važiuoja, kas juos vairuoja, o galbūt net išmokyti kelių eismo taisyklių, kai važiuoti ar eiti draudžiama tuomet, kai yra nuleistas užkardas.
Svarbiausia atsižvelgti į konkretų vaiką, jo pomėgius ir norus. Jeigu atsiranda didelis noras žaisti su konstruktoriais, statyti įvairius bokštus, – leiskite tai daryti, nors tai gali kartotis ir visą savaitę. Jeigu atsirado noras žaisti su lėlyte, ją maitinti, migdyti, – valio, taip ugdomas dar vienas gražus socialinis įgūdis.
Parengė Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“