Netrukus į namus pradės plūsti Kalėdų dovanos – vaikus norės pamaloninti darbovietės, draugai, giminės. Močiutės tikriausiai jau šniukštinėja po turgavietes – ieško žaisliukų.
Būkite tikri, kad gausite ir tokių žaislų, kuriuos tyrėjai siūlo tą pačią minutę išmesti.
Šį unikalų „neigiamų žaislų“ sąrašą paskelbėme pernai. Liūdna, bet per metus mažai kas pasikeitė. Tad persiųskite močiutėms ir šiemet.
Kodėl gražus žaisliukas gali būti „piktas“
Žurnale ne kartą rašėme „maldelę“ apie tai, kad žaisluose gali būti begalės nuodų. Priminsime atmintinę:
Minkštos, lanksčios plastmasės žaisluose gali būti ftalatų.
Klijuotuose mediniuose žaisluose gali būti formaldehido.
Pliušiniuose žaisliukuose gali būti degumą mažinančių medžiagų.
Žaisluose dar gali būti aliuminio, chromo, stibio, nikelio, nitrozaminų, švino, kadmio, benzizotiazolinono, ksileno, boro, amino dažiklių.
Toks chemikalų kokteilis vaiko iš karto nesusargdins, bet kaupsis jo organizme, ardys jautrias organizmo sistemas, o ateityje gali sukelti rimtą ligą.
Jei suaugęs žmogus apsikrautų šimtu nekokybiškų pliušinių meškiukų, poveikis jo sveikatai būtų mažesnis, tačiau vaikui ir vienas toks pliušinis „miego brolis“ yra pavojingas. Paaiškinimas paprastas – vaikų organizmas linkęs greičiau pasisavinti chemines medžiagas ir lėčiau jas pašalinti, nervinė sistema dar nesusiformavusi, o imuninė sistema silpniau apsaugo. Be to, vaikų didesnis odos paviršiaus ploto santykis su kūno svoriu, jie daugiau įkvepia oro kiekio kūno masės vienetui, intensyviau kvėpuoja, jų greitesnė medžiagų apykaita.
Be to, kūdikių oda yra daug plonesnė ir lengviau „praleidžia“ chemikalus į organizmą.
Štai kodėl į vaikų organizmą patenka daugiau cheminių medžiagų.
Kaip išsirinkti saugų žaislą?
Žaislų gamybą ir pardavimą Europoje reguliuoja Žaislų saugos direktyva. Visos ES šalys turi paklusti ir neprekiauti užterštais žaislais. Kiekviena šalis gali savo viduje turėti dar griežtesnes normas dėl žaislų. Griežčiau žaislai prižiūrimi Prancūzijoje ir Danijoje, kai yra galimybė, rinkitės žaislus, pagamintus ir parduodamus šiose valstybėse!
Kad ir kaip šalys prižiūri žaislų saugumą, 2015 metais ES nustatyta 360 rūšių nesaugių žaislų – dalis dėl kenksmingų medžiagų, kiti – dėl to, kad neatitinka mechaninių saugumo reikalavimų, – galima įsipjauti, pasismaugti per ilgomis virvelėmis ar užspringti per silpnai pritvirtintomis detalėmis. Nustačius pažeidimus, vienoje ES valstybėje iš rinkos visoje Europos Sąjungoje išimami tik tos pačios rūšies, tuo pačiu brūkšniniu kodu pažymėti gaminiai, tačiau logiška, kad lentynoje šalia gulintis kito gamintojo analogiškas žaislas gali būti lygiai toks pats kenksmingas.
2015 m. ES nustatyti nesaugūs dėl cheminės taršos šie žaislai, nepirkite panašių:
Auksiniai patarimai
Švinas, nors ir leistini jo kiekiai, dažnai būna geltonos spalvos plastikiniuose žaisluose ir įvairių spalvų metalinėse mašinėlėse, elektroniniuose žaisluose.
EVA plastiko kilimėliuose–dėlionėse yra formamido.
Pavojingų medžiagų dažniausiai nustatoma tuose žaisluose, kurie imituoja vaikų pamėgtus animacinių filmų personažus ir yra padirbti.
Daugiausia neatitikimų reikalavimams yra žaisluose, kurie kainuoja iki 5 eurų.
2007 m. Lietuvoje buvo nustatyta, kad parduotuvėse buvo 92 300 vienetų nesaugių žaislų, iš kurių, nustačius pažeidimus, 69 100 vienetų pašalinta, o 23 200 vienetų liko vaikų žaislų dėžėse. Panaši statistika kasmet.
Išpakavę bet kurį žaislą palikite jį kuriam laikui lauke ar balkone, kad išsivėdintų, – taip pašalinamos ir lakios pavojingos cheminės medžiagos.
Didžiojoje Britanijoje atliktas mokslinis tyrimas atskleidžia, kad vaikai, turintys labai daug žaislų, sunkiau sukaupia dėmesį, o šiuolaikiniai elektroniniai žaislai apriboja vaizduotę.