Kai kūdikiui sukanka pusė metų, peržengiama riba iš ankstyvosios kūdikystės į brandžiąją. Fiziškai dabar bus sunkiau, nes mažiukas ropos, kramtys laidus, kapstys gėles, tačiau psichologiškai pajusite didžiulį palengvėjimą.
Kaip vystosi kūdikis
Remiasi ištiestomis rankomis. Pusės metų kūdikis, paguldytas ant pilvo, gali gana ilgai remtis ištiestomis rankomis. Kai remiasi, jo plaštakos būna pusiau arba visai ištiestos. K
ūdikis plaštakas į kumštį suspaudžia nebent sąmoningai. O nesąmoningai sugniaužtų kumštukų tikriausiai jau nebepamatysite. Remdamasis ištiestomis rankomis, kūdikis jas įremia prieš save, dešinę ir kairę rankas laiko maždaug lygiagrečiai. Krūtinės ląsta pakelta nuo pagrindo, o vaikučio kūno svorį laiko pilvas ir rankos. Kai kurie spartuoliai geba išlaikyti pusiausvyrą ir viena ranka (jei parodysite prieš akis žaisliuką, kūdikis jo sieks viena ranka).
Jei daiktą padėsite priešais, kūdikis stengsis pasiekti ir gal net stumsis pirmyn kaip plaukikas.
Tobulėja judesiai. Kūdikis tikslingai apsiverčia nuo nugaros ant pilvo (ir atvirkščiai), gulėdamas ant pilvo sukasi apie savo ašį, kartais bando šliaužti, dažniau atbulas. Atsiranda gynybinė, vadinamoji „parašiuto“ reakcija – laikomas horizontaliai ore veidu žemyn, tiesia atramos link rankas ir kojas.
Mėgsta prilaikomas sėdėti. Dauguma pusės metų kūdikių nori sėdėti, bet dar nemoka. Jei gulinčiam kūdikiui paduosite rankas, šis tuoj pat susigaudys, kad reikia riestis, prisitraukti. Pasodintas prilaikomas kūdikis gerai kontroliuoja galvos padėtį, kad ir kaip kraipytumėte jo liemenį.
Sodinamas vaikutis sulenkia rankas ir kojas. Visi kūno raumenukai dirba, kad tik būtų pasiektas nuostabus tikslas – sėdėti ir matyti pasaulį ne iš gulimosios padėties.
Kartais remiasi visa pėda. Pastatytas kūdikis ištiesia kojas per kelius ir lengvai – per klubus. Taip jis kūno svorį gali išlaikyti apie 2 sekundes. Kartais remiasi visa pėda, nors dauguma vaikų vis dar dažniau būna pasistiepę. Kūdikis nori būti pastatytas (ir, žinoma, prilaikomas). Kai kurie šešių mėnesių pirmūnai bando įsikibę atsiklaupti ar net atsistoti lovytėje.
Griebia žaislą. Šį mėnesį ypač tobulėja rankų judesiai. Jei gulinčiam pusės metų kūdikiui parodysite ryškų žaislą, jis ilgai negalvojęs čiups grobį gana tiksliu ir tvirtu judesiu. Rankytė jau nebeklaidžios, kaip prieš mėnesį ar du. Jei daiktas ne per didelis, kūdikis plaštakoje jį gali išlaikyti gana ilgai.
Laiko daiktą visa sauja. Kūdikis griebia visa sauja. Imant daiktą, visi jo pirštukai prasiskečia. Delniuką vaikas uždeda ant daikto, tada jį prispaudžia nykščiu ir kitais pirščiukais. Nesvarbu, kokio daiktas dydžio, kūdikis kol kas moka paimti tik visa plaštaka. Pincetinis griebimas dviem ar trim pirštais – dar toli ateityje.
Perima žaisliuką iš vienos rankos į kitą. Kaip ir praėjusį mėnesį, pirmiausia sugriebtas daiktas keliauja į burną. Tačiau vien šio tyrinėjimo būdo nebepakanka. Kūdikis įdėmiai apžiūrinėja žaisliuką, bando jį perimti iš vienos rankos į kitą. Tai labai didelis žingsnis vystymosi kelyje.
Kartais perimti pavyksta, kartais – ne, tačiau judesių koordinacija vis tobulėja.
Stebi nukrentantį žaislą. Vaikutis jau pradeda suvokti, kad nukritęs ant žemės daiktas ne išgaravo, o yra, tik jau nebe ant stalo, o po juo. Laikęs žaisliuką rankose ir jį netyčia išmetęs, kūdikis ieško prarasto daikto žvilgsniu. Jo akutės žvelgia ne aukštyn, o žemyn. Vadinasi, kūdikis jau suvokia, kad daiktai neskraido ore, o krenta ant grindų.
Skiria namiškius nuo svetimų. Jei prieš porą mėnesių kūdikis patikliai šypsojosi bet kuriam jį pašnekinusiam, tai dabar šypsenos sulauks tik išrinktieji. Namiškiams vaikas nusišypso iš karto, bet svetimą veidą stebi ilgai, įtariai. Žinoma, ir svetimi žmonės jam gali kelti simpatiją, tačiau prieš tai vaikutis juos stebės. Beje, jei tėtis į darbą išeina anksti ryte, o grįžta vakare, kūdikis jį gali laikyti svetimu ir kaskart iš naujo tyrinėti.
Kartoja skiemenų virtines. Vidutiniškai šešių mėnesių kūdikis pradeda tarti dviskiemenius garsus su vienu priebalsiu: a-ga, a-ba, a-da, a-ta, bei dainingesnes kombinacijas: da-da-da-da, ga-ga-ga-ga, ba-ba-ba-ba. Tarp balsių įterpia ir tokių priebalsių: f, s, z, m, n, l. Pradeda čiauškėti įvairiu garsu ir greičiu, įvairiai dėlioja kirtį. Aktyviau čiauška išgirdęs aukštesnius tonus (moterišką balsą), „atsako“.
Balsu reiškia malonumą: burkuoja, su malonumu gargaliuoja, surinka iš pasitenkinimo, kikena ir kalba nemalonius dalykus: niurna, urzgia.
Reaguoja į balso intonacijas ypač į priekaištaujančias. Atpažįsta savo vardą, įvairiais gestais stengiasi atkreipti į save dėmesį, šaukiasi tėvų pagalbos. Mėgsta žaisti žaidimus: „Ku-kū“, „Žiūrėk, kur aš?“.
Vaikutis puikiai skiria garsus, išgirsta net menkiausią šnaresį.
Sparti socialinė-emocinė raida. Kūdikis priešinasi, jei ko nenori, bendrauja žaisdamas, šypsosi „sau“ veidrodyje. Šį mėnesį pasireiškia ypatingi sentimentai mamai – mažiukas stengiasi ją kuo geriau pažinti, liečia veidą, griebia už ausų, plaukų, visokiais būdais stengiasi atkreipti jos dėmesį.
Pradeda atpažinti, kai mama rengiasi jį maitinti: suaktyvėja ir garsiai džiaugiasi, pamatęs krūtį, buteliuką ar šaukštelį, jų siekia. Išlaiko buteliuką, šaukštelį, puoduką. Iš buteliuko bando gerti pats. Domisi dėžutėmis. Skiria vaikus nuo suaugusiųjų. Atranda savo kojas ir pasimėgaudamas žaidžia su pėdomis.
Kiti šeštojo mėnesio reikalai
Kūdikis be pertraukos būdrauja 2–2 val. 15 min. Miega apie 15 val. per parą, dienos metu – 2–3–4 kartus. Miegas gali tapti neramus. Ne tik dantų dygimas, bet ir gausybė naujų įspūdžių keičia miegą. Apie 50 proc. dienos laiko išbūna atsimerkęs.
6 mėn. kūdikis paskiepijamas hepatito B vakcina; kokliušo, difterijos, stabligės vakcina; B tipo Haemophilus influence vakcina ir poliomielito vakcina.
Augimo tempai lėtėja. Per mėnesį vaikutis paauga apie 2 cm, pasunkėja apie 600–700 g.
Šešių mėnesių kūdikis per parą suvalgo apie 1000 g maisto. Kaip dažnai ir po kiek valgyti, nusprendžia jis pats. Nors dauguma kūdikių šeštą mėnesį valgo 5 kartus per parą, tikrai yra tokių, kurie mielai užkandžiauja 6–7 kartus.
Šeštąjį mėnesį daugumai kūdikių prasikala pirmieji dantukai (paprastai – du priekiniai apatiniai).
Pasakykite gydytojui, jei 6 mėnesio pabaigoje kūdikis:
- Gulėdamas ant pilvo nesugeba ar nenori pasiekti prieš jį esančio žaislo.
- Pakeltas į vertikalią padėtį ir laikomas už pažastų nenori judėti, nespyruokliuoja kojomis (pasirėmęs kojomis nepritupia ir tuoj pat nebando atsistoti, lyg šokinėtų vietoje).
- Nepaima į rankas kubelio.
- Nereaguoja į glamžomo popieriaus, esančio jo akiplotyje, šiugždesį.
- Nesiprašo ant rankų, tiesdamas rankas į suaugusįjį, ypač į motiną.
- Dar negirdėjote kūdikio krykštaujančio.
„Mamos žurnalas“
Mano mažylė per parą suvalgo truputį virš 300 ml. Daugiau niekaip neįduodu. Ar nieko blogo? Jei nelabai gerai – kaip įduoti daugiau? Valgo nutrauktą mano pieną (žinda neefektyviai arba nežinda visai), daržovių košytę arba Hipp košytes be pieno ir cukraus (užpilu savo pienu).
buy avodart
Jei kudikis 6 men nejudina koju ir nelaiko normaliai galvos greitai pavargsta , mazai valgo .Daktarai nieko neeanda kas tai?