Šeštasis mėnuo. Vesta-2001

Vesta

Vesta

Fotografė Greta Skaraitienė 2001 metų sausio 8 dieną pagimdė 4 kg sveriančią dukrytę Vestą. Kas mėnesį stebėsime, kaip auga šis kūdikis.

Pusės metų sukaktuves Vestutė atšventė sėdėdama (beveik tikrąja to žodžio prasme) prie bendro stalo. Kai visi vaišinosi tėtės kepta pica, Vestutei buvo pasiūlyta viena braškė. Taip mergaitė atsisveikino su pieninio kūdikėlio statusu ir žengė tvirtą žingsnį į suaugusiųjų pasaulį.

Nauja burna. „Ką gi, mūsų šeimoje atsirado nauja burna“, – taip juokais sako mama Greta, kai eina pirkti šeimai maisto. Juk iki šiol Vestutė maitinosi nemokamai – tik mamos pienu. Tiesa, ir dabar jos kulinariniai atradimai tebėra labai menki: braškė, pusė banano, keli lašai morkų sulčių. Tačiau visa šeima azartiškai rūpinasi mažosios meniu.

Močiutė kasdien iš darbo grįžta nešina pundeliu šviežių morkų. Pusę jų sugraužia 4 metų Brigita, iš likusių spaudžiamos sultys Vestutei. 9/10 produkto prarandama per maitinimo procesą, nes Vestutė į naują maistą reaguoja visu kūnu. Kai mama šaukšteliu jai į burną bando įkišti lašelį sulčių, mergaitė pradeda spurdėti, purkšti ir makaluoti rankomis. Labiausiai purslais aptikšta mamos akiniai. Nauji produktai kelia mergaitei įtarimą. Labiausiai raukėsi ir šlykštėjosi paragavusi braškės. Obuolių kol kas Vesta negauna, šeima laukia, kol pasirodys švieži.

Vesta valgo net 7 kartus per parą. 3 iš jų – naktį. Mamai niekaip nepavyksta atpratinti nuo naktinio užkandžiavimo. Pavakarieniavusi 20 valandą ir užmigusi nakties miegu, Vesta pabunda valgyti 24, 3 ir 6 valandomis.

Seseriški jausmai. Vesta puikiai skiria saviškius nuo svetimų. Šį mėnesį jos favorite iš savųjų tapo sesuo Brigita. Kartą Brigita atsistojusi netoli Vestos lovytės suko lanką. Mergaitė negrabiai lingavo, stenėjo ir kraipėsi, kad tik lankas išsilaikytų ant liemens. Staiga pasigirdo sodrus Vestos kvatojimas. Ši net kretėjo ir juoko. Nuo tol Brigita prieš sesę kasdien išdarinėja kvailiausius triukus. Didžioji strakalioja, purto galvą, vaiposi, o mažoji plyšta iš juoko.

Pirmyn šliaužte. Atėjo diena, kai mama nebegali Vestos palikti nė akimirkai vienos. Nebent aklinai užkonservuotą lovytėje, bet joje gulėti mergaitei nepatinka. Saugiausia vieta tapo grindys. Mama patiesia kilimėlį ir paguldo dukrą ant grindų. Ši vartosi, sukasi aplink savo ašį ir net mėgina šliaužti. „Jei palieku ją gulinčią ant nugaros, po 5 minučių randu jau gulinčią ant pilvo ir apsisukusią 90 laipsnių kampu“, – sako mama.

Mergaitė jau kelias akimirkas pasėdi tvirtai laikydama nugarą, tiesa, po to neišlaiko pusiausvyros ir nuvirsta ant šono. Tad mama jai leidžia pasėdėti apkamšytai pagalvėmis. Greta nutarė, kad Vestutę jau galima sodinti į sportinį vežimėlį. Pasitreniravo namuose. Kai mergaitė pasijuto vertikalioje padėtyje ir dar vežama, iš laimės pradėjo juoktis balsu.

Tyrinėja pirštais. Geriausi žaislai Vestai – čežantys polietileniniai maišeliai, medžiagų atraižos, popierius. Tėvai pastebėjo, kaip susidomėjusi Vesta čiupinėja supamo fotelio odinius apmušalus, glosto ir tyrinėja įvairių faktūrų medžiagas. Todėl dabar mergaitei paruoštas visas tyrinėjimų maišas: kailiukai, aksomo skiautelės, vilnonis šalikėlis, marlė. Kartą tėtis kepė picą ir suminkė didelį tešlos rutulį. Davė jį palaikyti Vestai. Ši taip susižavėjo tešla, kad stenėdama atsiplėšė gabaliuką ir niekam neatidavė – minkė, ėmė iš rankos į ranką. Svečiuodamasi pas draugus sode Greta minutei paliko Vestą sėdinčią nešiojamoje kėdutėje (kadangi mergaitė jau veržliai sukinėjasi, teko pritvirtinti saugos diržais, o kėdutę palikti ant žemės). Grįžusi Greta pamatė Vestutės ekstazę: mergaitė buvo persisvėrusi per kėdutės kraštą, mažais pirštukais rovė žoles, kapstė žemę ir visą laimikį kišo sau į burną.

Nepaliekamoji dukrelė. Dar tada, kai Greta laukėsi, Vygintas pradėjo svajoti apie kelionę į Graikiją automobiliu. Mintis buvo visai logiška: rudenį Vestai bus 9 mėnesiai, ją paliks močiutės globai, o patys su draugais važiuos į 3 savaičių fantastinę kelionę. Tiesa, Greta abejojo, ar sugebės kelionėje atsipalaiduoti, kai namie bus paliktas toks mažas kūdikis, bet su vyru nesiginčijo. Planus pakoregavo Stingo koncertas. Vygintas su Greta pirmą kartą nupirko Vestai mišinuko (200 ml jau paruošto, skysto) ir paliko dukrą su močiute visam vakarui. Po koncerto namie rado liūdną vaizdą: Vesta iš ilgesio atsisakė valgyti ir visas valandas praleido liūdna ant močiutės rankų. Pamačiusi tėvus net sukliko, godžiai valgė, glaudėsi. Tėtis atsiduso: „Šiais metais kelionę atidėsime. Negalima palikti tokios mažos Vestutės“.

Išaugtinės suknelės. 6 mėnesių Vesta sveria 7 500 g. Greta skaitė, kad pusės metų kūdikis turi sverti dvigubai daugiau, nei gimdamas. Vadinasi, Vestai priklausytų sverti apie 8 kg. Nors puskilogramio trūksta, mergaitės išaugtiniai drabužiai vos telpa į didelę dėžę. Jie lauks giminės pagausėjimo – gal kada gims dar viena sesutė ar pusseserė? „Kai Vesta ūgtelėjo, visi jai pradėjo dovanoti sukneles. Jau turime 5 naujas miniatiūrines suknutes. Ant pakabų jos atrodo nuostabiai, o apvilkus dukrai – juokingai. Iš po suknelės pūpso sauskelne papuoštas užpakaliukas“, – juokasi mama. Beje, atšilus orams, Vesta kasdien priiminėja ilgesnes nei įprasta oro vonias – gulinėja nuoga. Dėl Vestos oro vonių mama ir močiutė dažniau turi keisti savo drabužius.

Sporto klubas, Gariūnai ir t.t. Šeima tamposi Vestutę visur, kur tik eina patys. Jau visas mėnuo Vygintas ir Greta sportuoja klube. Vestutė, įsitaisiusi nešiojamoje kėdėje, keliauja kartu. Ji susidomėjusi žiūri, kai mama su tėčiu prakaituoja ant bėgimo takelių, pūkščia ant treniruoklių. Mergaitė dalyvauja visuose apsipirkinėjimuose, kartu svečiuojasi pas šeimos draugus, leidžia vakarus kavinukėse. „Atrodo, kad esu vienintelė tokia išprotėjusi motina, kuri visur tamposi vaiką. Mat kur tik pasirodau, visi puola šnekinti Vestutę, taisinėti jos kojines ir kepuraitę. Matau nuostabą – kodėl gi ta moteris čia atsinešė vaiką. Didžiausią nuostabą Vestutė sukėlė Gariūnuose, kur važiavome apsipirkti. Ne mažiau stebėjosi ir moteriškės iš Pasų poskyrio (ėjome tvarkytis dokumentų). Supratau, kad suaugusieji geriau jau vaikus palieka namie su auklėmis negu tamposi su savimi. O gaila. Vestai kiekvienas pasižmonėjimas suteikia naujų įspūdžių“, – sako akyvi mama.

Į šeštą mėnesį mamai iškilusius klausimus atsako pediatrė Jolanta Bernatonienė


Ar pusės metų vaikas supranta savo vardą?

Taip, pakviestas vardu šešių mėnesių vaikutis atsisuka, džiaugsmingai reaguoja savo kalba.

Kiek kartų per parą turėtų valgyti toks kūdikis?

Šešių mėnesių kūdikis per parą suvalgo apie 1000 g maisto. Kaip dažnai ir po kiek valgyti, nusprendžia jis pats. Nors dauguma kūdikių šeštą mėnesį valgo 5 kartus per parą, tikrai yra tokių, kurie mielai užkandžiauja 6-7 kartus.

Ar turėčiau Vestai duoti atsigerti arbatos ar vandens?

Primaitinamam vaikui galima duoti atsigerti vandens, skiestų sulčių, specialios kūdikiams skirtos arbatos.

Nuo ko pradėti primaitinti?

Šeštąjį mėnesį kūdikiui galima pradėti duoti daržovių tyrės (iš pradžių vienos ar dviejų daržovių, nes kai kurių vaikas gali netoleruoti, tad jei primaišysite daug, nesuprasite, kokia daržovė kūdikiui netiko).

Galima po truputį pratinti prie grūdų košių (ryžių, kukurūzų, grikių), duoti obuolių sulčių, skusto obuolio. Bet pagrindinis maistas vis dar lieka mamos pienas.

Ką turi mokėti 6 mėnesių kūdikis?

6 mėnesių kūdikis moka apsiversti nuo nugaros ant pilvo; čiauška – tuos pačius skiemenis taria įvairiausia intonacija ir garsumu; atpažįsta, kurie žmonės savi, kurie – svetimi, mėgsta vaikus; stebi žaislą, kuris nukrito; tiksliai paima duodamą žaisliuką, griebia daiktą visu delnu ir ištiestu nykščiu, jau moka daiktą iš vienos rankos perimti į kitą; paguldytas ant pilvo, gali ilgai išbūti atsirėmęs ištiestomis rankomis; kai kurie jau gali kelias sekundes pasėdėti; mokosi šliaužti; pasuka galvą ir į tylaus garso pusę.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 5 = dvylika

Kitos temos: