Pusė metų – tai laikas, kai vaiko motorinė raida labai suaktyvėja. Jis jau verčiasi ant šono, domisi aplinka ir kelia galvytę paguldytas.
Kokių dar fizinių gebėjimų galima tikėtis iš pusmetinuko?
Konsultuoja kineziterapeutė Daiva Piekautienė
Ar normalu, kad 6 mėnesių vaikas verčiasi tik į vieną pusę?
Tokio amžiaus kūdikis jau turėtų vartytis į abi puses. Tai idealus variantas. Bet kad pasiverčia nors į vieną pusę, irgi yra gerai. Kad būtų išsaugota nugaros ir šoninių raumenų simetrija, būtina skatinti verstis ir į kitą pusę. Pirmiausia reikėtų padėti dominantį žaislą ar daiktą iš tos pusės, į kurią verstis sunku, (pavyzdžiui, į dešinę), kai kūdikis jau rodys pastangas pasiekti žaislą, šiek tiek paėmus už kairės kojos ir kairio klubo reikėtų paskatinti verstis. Svarbu daryti tai žaidžiant ir lengvai. Tą patį pasisukimą galima lavinti mamai sėdint ant grindų plačiau pražergtomis kojomis, kūdikį paguldžius ant pilvuko ant vienos savo šlaunies. Lengvai skatinkite kūdikį pasisukti į sėdimąją padėtį tarp mamos kojų. Po to į kitą pusę. Jei namie turite GYMNIC kamuolį, galima atsargiai paridenti kūdikį jam gulint ant kamuolio, nuo pilvo ant nugaros ir t. t.
Ką jau turėtų gebėti sveikas pusmetinukas?
Pusmetinukas jau turėtų pasikelti ant rankų, gulėdamas ant pilvo, gerai išlaikyti šią padėtį, šioje padėtyje gebėti pakelti vieną ranką, pernešdamas kūno svorį ant priešingos, nei pakelta ranka, kūno pusės. Pakėlus kūdikį už abiejų kojų, jis turėtų gerai remtis rankomis. Stengtis sėstis, paėmus už rankų. Sėdėjimas dar gali būti plačia atrama, kiek pasvirus į priekį ir pasirėmus rankomis. Pastačius ant kojų, turėtų jaustis pakankama atrama pėdomis, idealu, jei kūdikis pernelyg nesistiebia. Visus šiuos šešių mėnesių kūno judesius vieni kūdikiai pradeda daryti kiek anksčiau, kiti – kiek vėliau. Plius minus 1 mėnuo yra norma.
Jei šis procesas užsitęsia ilgiau, naudinga kreiptis į specialistus, kurie parekomenduos pratimus ar mankšteles, realiai įvertinę vaiko motorinę raidą.
Ar pusės metų vaikas jau turi sėdėti?
Šešių mėnesių kūdikis ne visada tvirtai sėdi, bet stengtis sėstis ir nors kiek išlaikyti liemens padėtį pasodintas jau turėtų.
Jeigu kūdikiui tai dar neišeina, patartina kreiptis į specialistą, kuris skatins kūdikio sėdėjimo procesą. Jau po kelių mankštelių, pastiprėjus liemens raumenims, kūdikiai pradeda savarankiškai sėdėti. Specialiai laikyti pasodintą kūdikį, parėmus jį pagalvėmis ir tikintis taip išmokyti sėdėti, nerekomenduojama, nes dėl liemens raumenų silpnumo galime pakenkti stuburo linkių formavimuisi, ir, ateityje susiformavus nugaros raumenų asimetrijai, gali išsivystyti netaisyklinga laikysena ar net skoliozė.
Kokia mankšta tinkama šiuo laikotarpiu?
Pusmetinuko mankštos pagrindą sudaro pratimai, lavinantys liemens raumenis: nugaros, šoninius, pilvo.
Tinka pasiridenimai, skatinimas sėstis, ilgiau išlaikyti pakeltą krūtinę, vaikučiui gulint ant pilvo, atsirėmus ant tiesių rankų.
Kad ilgiau kūdikis išlaikytų šią kūno padėtį, reikia sudominti jį žaislu. Tinka atsisėdimai per šoną, kad kūdikis pats remtųsi ranka. Tai galima atlikti per vieną šoną ir per kitą. Jeigu neišeina atlikti šių pratimų patiems namuose ar jie yra nesuprantami, visada galima pasikonsultuoti į kineziterapeutą. Pamačius vizualiai, kaip atlikti pratimus, bus lengviau juos prisiminti ir suprasti, kaip teisingai juos daryti.
Kur daryti mankštą – lovoje ar ant kieto pagrindo?
Pratimus galima atlikti ir lovoje, ir ant grindų pasiklojus paklotą. Tik neturi būti kieta danga. Greičiau vidutinio kietumo, kad kūdikiui netyčia nuvirtus, jis nesusižeistų. Rekomenduojami ir dideli kamuoliai. Kūdikiams jie patinka, be to, pratimai ant jų puikiai lavina liemens raumenis, koordinuoja judesius.
Ar vaikas vartytis išmoksta pats?
Jeigu yra sutrikęs kūdikio raumenų tonusas, be abejo, jam pačiam pradėti vartytis ar sėdėti bus nelengva.
Būtina pagalba. Jei tai tik nežymus raumenų tonuso padidėjimas ar sumažėjimas, užtenka vaikutį kaskart skatinti žaislu, kad pasiverstų ar atliktų judesį, atitinkantį jo amžių, arba lengvai padėti jam tai padaryti.
Tačiau jei yra didesnis raumenų tonuso sutrikimas, geriausia kreiptis į specialistus. Po mankštos kurso pati mama, išmokusi pratimus ir reikiamus judesius, galės namuose tęsti rekomenduotos mankštos užsiėmimus
Ar šiuo laiku vis dar būna raumenų tonuso sutrikimų?
Raumenų tonuso sutrikimus gydytojai pastebi anksčiau, nei kūdikiui sueina 6 mėnesiai. Dažnai kūdikio įsitempimą ar išglebimą pastebi ir patys tėveliai. Nerekomenduoju laukti, kad raumenų tonuso sutrikimas kažkaip savaime praeis, nes pirmais kūdikio vystymosi metais svarbiausia yra motorinė raida. Ji yra kaip pagrindas, ant kurio „statoma“ vaiko sensorika, pasaulio pažinimas, socialiniai įgūdžiai. Esant reikalui, mankšteles jau galima pradėti daryti nuo trijų-keturių mėnesių, o masažus galima pradėti jau nuo dviejų mėnesių.
Pusmetinukams masažai skiriami tuo atveju, jei tai nebuvo skirta anksčiau, kai sulėtėjusi kūdikio motorinė raida, dėl raumenų tonuso sutrikimo ar kitokių vystymosi sutrikimų, t.y. kai kūdikio judesiai smarkiai atsilieka nuo normos. Masažai derinami kartu su judesių lavinimu-mankštelėmis. Toks kompleksas dažniausiai duoda labai greitą ir teigiamą rezultatą.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“