Šeštasis mėnuo. Melisa-2003

Melisa

Melisa

Melisa Matuzonytė gimė 2003 metų spalio 14 dieną, ji – jaunos šeimos pirmagimė. Melisos mama – 23 metų Vasarė – studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete verslo vadybą. Melisos tėtis – 26 metų Nerijus – dirba vadybininku.

Apie šeštąjį mėnesį – mama Vasarė

Laimėjimai

Melisa, vos persiritusi per 5 mėnesių slenkstį, pradėjo vartytis. Stimulas apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai – labai reikalingas dalykas, kurio paprastai ranką ištiesus nepasieksi. Nauji mažosios įgūdžiai pakeitė visą mūsų (tėvų) elgesį: nebegalime jos palikti vienos ant lovos, saugome mažylę nuo aštrių daiktų, esančių jos akių zonoje, segdami sauskelnes kur kas tvirčiau laikome spurdančią ir visko siekiančią vartiklę.

Vieną vakarą (tą dieną Melisa šventė savo 5,5 mėn. sukaktį) užsuko šeimos draugai. Aišku, puolė kalbinti mažosios namų princeses, o ši… paleido dūdas (nors iki tol naiviai šypsojosi bet kam – net durų meistrui). Po to visą vakarą net nežvelgė į svečių pusę ir apsimetė, kad jų nemato. Tai buvo pirmas įtarimas, kad Melisa pradeda atpažinti namiškius ir nežinomus prašalaičius. Šis jos „laimėjimas” pasitvirtino jau kitą dieną, kai į svečius atvažiavo keletas mano klasiokų, kuriuos vos pamačiusi Melisa taip pravirko, kad net širdį suspaudė. Teko ilgokai raminti ir nuolat būti jos akiratyje. Aišku, svetimų žmonių baimė visiškai netrukdytų, jei nereikėtų retkarčiais dukros palikti su „auklėmis”. Vyro brolis su drauge pasisiūlė mus išleisti valandėlei, bet vos įžengė pro duris, Melisa vėl išsigando. Skaudančia širdimi išėjome, bet kai paskambinome po 10 minučių – mažoji nebeverkė.

Valgis

Kadangi daržovių košės dukrelei nepatiko, nutariau pabandyti grūdų košeles. Teko maloniai nustebti, kad reakcija buvo kur kas geresnė, nei ragaujant virtą bulvę. Pradėjau nuo ryžių košelės, po savaitės daviau paragauti avižėlių – abi košes valgė, net užsigerti nebereikėjo. Žinoma, po poros savaičių neišvengsiu daržovių košių, nes kol pripras, jau ir mėsytės reikės duoti.

Saldumynai Melisėlei kur kas labiau patinka: obuoliai, obuoliai su bananais, obuoliai su mėlynėmis. Tyreles mažoji valgo nesispjaudydama, net čepsi, kaip skanu. Kartais duodu pagraužti riestainio, bet tada apsiterlioja ir tenka keisti ne tik seilinuką, bet ir visą eilutę.

Atsigerti duodu paprasčiausio virinto vandenuko, net nesaldinu. Esu nusistačiusi prieš prievartinį vaikų pratinimą prie saldumynų.

Reziumuojant, Melisėlė valgo 5 kartus per parą:

pusrytėlis apie 8 valandą,

po poros valandų apie 50 ml vaisių tyrelės,

11.30 val. antrieji pusrytėliai,

15 val. pietūs (porcija košės ir vandenėlis užsigerti),

iki 19 valandos mažoji dar paragauja vaisių tyrelės, pagraužia riestainio,

vakarieniauja prieš nakties miegelį, apie 21.30 val., išgeria savo „dozę“ ir miega iki 7.30 val. ryto.

Kur tie dantys?

Žinau, kad pirmieji dantys dygsta 4-6 mėnesių vaikams, bet niekaip nesulaukiu Melisėlės dantukų. Visus jos irzlumus priskiriu skausmingam dygimui, bet dantų kaip nėra taip nėra. Aišku, mažoji kasosi dantenytes, seiliojasi, tikriausiai tuoj tuoj pasimatys pirmasis dantukas. Oi, kaip jo laukiame!

Kelionės

Šį mėnesį mažoji atlaikė dvi nemažas keliones. Važiavome su nakvyne pas senelius į Biržus ir švęsti Velykų pas giminaičius į Alytų.

Biržuose mažylė nenulipo nuo rankų- visi ja džiaugėsi ir nešiojo, kalbino, juokino. Paprašėme, kad senelis Algis pasodintų sode savo anūkėlei įvairių daržovių: cukinijų, patisonų, morkų, žiedinių kopūstų, paprastų kopūstų, žirnių ir t.t. Juk mažajai pagrindinis maistas rudenį ir bus – ekologiškų daržovių košės su mėsyte. Labai tikiuosi, kad senelis ir koki triušiuką paaugins savo anūkytei, nes sode turi triušių ir vištų fermą. Močiutė Violeta kas kartą pridovanoja Melisai drabužėlių. Net juokiamės su vyru, kad daugiausia drabužių šeimoje turi Melisa. Kartais drabužėlį apvelku tik kartą, o išskalbtas jau būna per mažas.

Čia palik vietos makete, įrašysiu apie Velykas

Dvejonės

Taip norisi savo vaikui pirkti žaisliukus, įvairias lavinimo priemones, bet visa tai nemažai kainuoja, be to, su vyru labai nesutariame, ką labiau vertėtų įsigyti. Mane vilioja visos lavinamosios priemonės. Pasiskaitau, kokie žaisliukai tokio amžiaus (pusės metų) vaikui yra naudingiausi, ir jau žvalgausi tokių parduotuvėje, o vyras norėtų jai ne pagal metus, o pagal savo supratimą „gerų”daiktų nupirkti. Jis net buvo užsidegęs nupirkti mažylei vaikštukus, bet paprieštaravau (labai jau trumpalaikis poreikis ir ne visų gydytojų rekomenduojamas). Kartą iš parduotuvės parvilko elektroninį pianiną su sintezatoriumi. Nors ant dėžutės buvo aiškiai parašyta, kad pianinas skirtas vaikams nuo 3 metų, vyras nesusilaikė. Dabar ši ir daugybė kitų dovanų – pliušinių kiškių ir lėlių Barbių laukia sieninėje spintoje, kol šeimininkė paaugs. Taigi norėčiau, kad pakomentuotų specialistai, kokius žaislus ar daiktus nupirkę 6-7 mėnesių vaikui nepralaimėtume.

„Teisingos“ investicijos

Mamos prašymu – apie „ilgiau grojančius“ pirkinius

Auginant kūdikį tenka susitaikyti su daiktų trumpaamžiškumu. Juk drabužėlius jis išauga per porą savaičių, barškučiu nebesidomi po mėnesio, o po pusmečio nebereikalingas tampa net vežimukas „su būda“. Tad gerų investicijų auginant kūdikį tikrai nebus. Galbūt iš šio sąrašo mama išsirinks kiek ilgiau reikalingus daiktus.

Šokliukas. Skirtas kūdikiams nuo pusmečio iki metų. Pirmieji prie durų staktos tvirtinami šokliukai Lietuvoje pasirodė prieš 20 metų. Tuomet jie buvo skirti kaip gydomoji priemonė išnirusiam klubo sąnariui, pėdų deformacijoms, kitokioms ortopedinėms ligoms, rachitui gydyti. Mat „šokliuke“ vaikas pakankamai išsiskėtęs, juda, atsispiria pasiekęs grindis pirštų galais. Tai it kokia gydomoji mankšta. Ilgainiui buvo pastebėta, kad ir sveiki kūdikiai labai mėgsta suptis „šokliuke”. Šis įtaisas naudingas ir visiškai sveikiems mažyliams, nes jame šokinėdamas vaikas mokosi koordinacijos, judėdamas stiprina savo raumenukus, be to, jaučia malonumą. „Šokliuką“ prie durų staktos reikia tvirtinti taip, kad nusileidęs vaikas grindis siektų tik pirštų galais.

Aukšta kėdutė. Kūdikiams nuo pusės metų iki 3-4 metų. Šiuolaikinės aukštos kėdutės gaminamos taip, kad „augtų” kartu su vaiku (pagal vaiko ūgį vis nuleidžiama sėdynė). Kūdikis jaučiasi puikiai, kai gali kartu su tėvais pusryčiauti prie šeimos stalo. Aukšta kėdutė patogi, kai reikia vaikutį maitinti. Ji turi apsauginę atramą, todėl kūdikis neiškris.

Maniežas.
Ortopedai – už bet kokį judėjimą. Tad maniežas nėra pati puikiausia vieta vaikui tobulėti. Tačiau auginant mažylį maniežas labai praverčia, pavyzdžiui, kelionėje jis tarnaus kaip lovytė.

Didelis kamuolys. Toks tarnaus net keliolika metų: iš pradžių kūdikį galima ant kamuolio mankštinti, paskui jis jau pats kamuolį ridens ir ant jo supsis, šokinės, o dar vėliau – sėdės ruošdamas pamokas. Galite pripirkti įvairaus dydžio kamuolių, tikrai pravers.

Maisto smulkintuvas. Šis prietaisas iš pradžių tarnaus gaminant kūdikiui košes, o vėliau – trinant bulvių košę ar gaminant trintą sriubą visai šeimai.

Stambių detalių konstruktorius. Kūdikiams bus smagu rankytėje laikyti ir kalenti vieną į kitą ryškias stambias detales, o po pusmečio ar metų galės statyti bokštus ir pilis.

Ko tėvai klausia šeštąjį mėnesį

Dažniausi penktojo mėnesio klausimai – apie primaitinimą. Atsako vaikų gastroenterologė Jovilė Vingraitė.

6 mėn. sūnus per 2 savaites priaugo tik 100 g. Maitinu pati kas 2-3 val. Kuo geriau primaitinti: adaptuotu mišiniu ar daržovių tyre?

Kūdikį žindykite tada, kai jis nori, ir tiek laiko, kiek jis nori. Kiekvieną kartą leiskite visiškai ištuštinti vieną krūtį, o jei jos nepakanka – ir kitą. 6 mėn. kūdikiui, jei iš tikrųjų motinos pienas pradeda nebepatenkinti jo poreikių, po žindymo duokite adaptuoto mišinio. Adaptuoto mišinio irgi duokite tiek, kiek kūdikis nori. Tik tuomet, kai adaptuotas mišinys netenkina kūdikio poreikių (neauga svoris), jam duokite daržovių tyrės.

Kiek papildomų skysčių per parą turi išgerti 6 mėn. kūdikis, maitinamas adaptuotais mišiniais?

Kai adaptuoti mišiniai teisingai atskiedžiami, 6 mėn. kūdikiui per parą paprastai nereikia duoti jokių skysčių. Mišinio atskiedimą gamintojai apskaičiavę taip, kad jais maitinamas kūdikis gautų pakankamai skysčių. Mišinį gaminkite prieš pat jo vartojimą ir tik taip, kaip nurodyta gamintojo instrukcijoje. Jei mišinį gaminsite nesilaikydami gamintojo instrukcijos, pakenksite kūdikiui.

Kūdikiui 6 mėn. Pieno mama turi daug, bet kūdikis priauga tik 300-400 g per mėnesį. Valgo daržovių košės, banano, obuolio, bet vis tiek nepriauga daugiau. Kaip pagerinti apetitą?

Daugiausiai svorio kūdikiai priauga per pirmąjį gyvenimo pusmetį. Kuo kūdikis vyresnis, tuo svorio jis priauga mažiau.

Apytikriai sakoma, kad kūdikis, kai jam sukanka 5 mėn., padvigubina, o 11 mėn. – patrigubina gimimo svorį. Jei gimė 3200 g, tai 5 mėn. turi sverti 6400 g, o 11 mėn. – 9600 g. Nėra taisyklės be išimties: daug mažylių gimimo svorį padvigubina jau būdami 4 mėnesių, o 11 mėn. sveria daugiau nei patrigubintas gimimo svoris. Berniukai auga greičiau nei mergaitės. Tai irgi norma. Pastebėta, kad tie kūdikiai, kurie labai sparčiai augo pirmą gyvenimo pusmetį, antrąjį auga lėčiau. Pastebėta, kad vieną mėnesį kūdikis gali priaugti daugiau, o kitą – mažiau. Didelis svoris nėra kūdikio sveikatos rodiklis. Dažniau jis kūdikiui trukdo nei padeda. Kiekvienas kūdikis paveldi tėvų ir senelių savybes. Jeigu mama ar tėtis augo lėtai, taip pat gali augti ir dukra.

6 mėnesių kūdikis nemėgsta daržovių, sriubų, nieko, kas nesaldu. Valgo saldžias košes, tyres, geria sultis ir motinos pieną. Kaip pripratinti prie įvairesnio maisto?

Galbūt kažkada mažylį pripratinote prie saldžios arbatėlės (pasaldinto vandenuko). Liaudies išmintis byloja: „Pripratimas – antras prigimimas”. Atpratinti nepalyginamai sunkiau, nei prie ko nors pripratinti. Sunku atpratinti dar ir dėl to, kad mažyliai nuo gimimo gerai skiria saldų skonį, o kitų skonių – nelabai. Dėl to kūdikių maisto patariama nesaldinti, nesūdyti.

Pamažu ir nuosekliai, kas kelios dienos vis mažiau saldinkite. Neišsigąskite, jei kažkiek laiko mažylis valgys mažiau. Kai kūdikis valgys mažiau nesaldinto maisto arba jo iš viso atsisakys – pasiūlykite krūtį. Vaisių sultys, tyrelės yra desertas ir jomis negalima pakeisti maitinimo košėmis ir kitais patiekalais. Sriubos irgi negali pakeisti maitinimo daržovių ir kruopų košėmis, mėsos patiekalų.

6 mėn. kūdikis suvalgo 50 g mišinio ir pradeda riestis, šliaužti, sėstis, ropoti. Norint sumaitinti jo porciją tenka lakstyti iš paskos su buteliuku. Kiek tokio amžiaus vaikas turėtų suvalgyti per dieną?

Natūralu, kad kūdikis vieną kartą to paties maisto suvalgo daugiau, o kitą kartą – mažiau. 6 mėnesių kūdikio vienos porcijos, nepriklausomai kokio patiekalo, dydis 140-180 g (ml). Tokio amžiaus kūdikis per dieną gali valgyti 5-7 kartus. Tai, kad kūdikis suvalgęs nedaug pradeda riestis, sėstis, ropoti – rodo, kad jis nori žaisti. Žaisti galėjote jį pripratinti, jeigu paskui lakstote su buteliuku. Pabandykite nelakstyti paskui mažylį, o palaukti, kol jis pats paprašys valgyti. Kūdikio alkis privers jį paprašyti valgyti. Pasiūlykite jam kito mišinio.

Nuo kada ir kaip primaitinti kūdikį, kuris alergiškas karvės pieno baltymams?

Kūdikiui, kuris yra alergiškas karvės pieno baltymams, iki 1,5-2 metų neduokite jokių patiekalų, kuriems gaminti naudojamas karvės pienas arba jo produktai (įprastiniai adaptuoti mišiniai, pagaminti iš karvės pieno, varškė, sūreliai, balintos sriubos, ledai, grietinė, grietinėlė, jogurtai, rūgpienis, kefyras, bandelės, keptos su pienu, džiūvėsiai, pagaminti su pienu, įvairūs padažai ir pan.). Mažyliui, kuris yra alergiškas karvės pieno baltymams, neduokite ir ožkos pieno bei jo produktų. Tokiam mažyliui perkant bet kokį produktą būtina atidžiai skaityti etiketę – joje turi būti nurodyta, iš ko jis pagamintas. Vaikui, kuris yra alergiškas karvės pieno baltymams, svečiuose irgi dera labai atidžiai išsiaiškinti, ar kokiam patiekalui gaminti nebuvo naudotas pienas.

Patiekalų įvedimo terminai tie patys, kaip ir sveikiems kūdikiams. Mažyliai, alergiški karvės pieno baltymams, gali alergiškai reaguoti į galvijų mėsą, todėl, kai jiems sukanka 7 mėn., vietoje galvijų mėsos geriau duoti paukštieną. Papildomo maisto (ne krūties pieno) duokite, kai mažyliui sukanka 6 mėn. Iš pradžių duokite daržovių košės (tyrės), nuo 6,5 mėn. – vaisių, uogų, nuo 7 mėn. – mėsos, nuo 8 mėn. – kruopų košės (išskyrus manų košę – ji tinka, kai sukanka 10 mėn.), nuo 10-12 mėn. – žuvies, nuo 12 mėn. – kietai virto vištos ar putpelės kiaušinio. Karvės pieną pakeiskite adaptuotais mišiniais, pagamintais sojos baltymų pagrindu arba specialiais mišiniais, paskirtais gydytojo alergologo.

Ar daržovių tyrelę galima gardinti žuvies taukais vietoje paprasto aliejaus?

Žuvų taukais vietoje aliejaus galima pagardinti daržovių arba kruopų košę, daržovių tyrę, skustą obuolį ar smulkiai tarkuotą morką.

Ką moka 6 mėnesių kūdikis

Konsultuoja vaikų neurologė Aušra Vosylienė

Pusės metų kūdikis, paguldytas ant pilvo, gali gana ilgai remtis ištiestomis rankomis. Kai remiasi, jo plaštakos būna pusiau arba visai ištiestos. Kūdikis plaštakas į kumštį suspaus nebent sąmoningai. O nesąmoningai sugniaužtų kumštukų tikriausiai jau nebepamatysite. Remdamasis ištiestomis rankomis kūdikis jas įremia prieš save, dešinę ir kairę rankas laiko maždaug lygiagrečiai. Krūtinės ląsta pakelta nuo pagrindo, o vaikučio kūno svorį laiko pilvas ir rankos. Kai kurie „spartuoliai” sugebės išlaikyti pusiausvyrą ir viena ranka. Jei priešais kūdikį padėsite žaislą, mažylis stengsis pasiekti ir gal net stumsis pirmyn kaip plaukikas.

Dauguma pusės metų kūdikių nori sėdėti, bet dar nemoka. Jei gulinčiam kūdikiui paduosite rankas, šis tuoj pat susigaudys, kad reikia riestis, prisitraukti. Pasodintas prilaikomas kūdikis gerai kontroliuoja galvos padėtį, kad ir kaip kraipytumėte jo liemenį. Sodinamas vaikutis sulenkia rankas ir kojas. Visi kūno raumenukai dirba, kad tik būtų pasiektas tikslas – sėdėti ir matyti pasaulį ne iš gulimos padėties.

Pastatytas kūdikis ištiesia kojas per kelius ir lengvai – per klubus. Taip jis kūno svorį gali išlaikyti apie 2 sekundes. Kartais remiasi visa pėda, nors dauguma vaikų vis dar dažniau būna pasistiepę. Kūdikis nori būti pastatytas. Kai kurie šešių mėnesių pirmūnai bando įsikibę atsiklaupti ar net atsistoti lovytėje.

Šį mėnesį ypač tobulėja rankų judesiai. Jei gulinčiam pusės metų kūdikiui parodysite ryškų žaislą, jis ilgai negalvoję čiups grobį gana tiksliu ir tvirtu judesiu. Rankytė jau nebeklaidžios, kaip prieš mėnesį ar du. Jei daiktas ne per didelis, vaikas plaštakoje jį gali išlaikyti gana ilgai.

Kūdikis griebia visa sauja. Imant daiktą, visi jo pirštukai prasiskečia. Delniuką vaikas uždeda ant daikto, tada jį prispaudžia nykščiu ir kitais pirščiukais. Nesvarbu, kokio daiktas dydžio, vaikas kol kas moka paimti tik visa plaštaka. „Pincetinis” griebimas dviem ar trim pirštais – dar toli ateityje.

Kaip ir praėjusį mėnesį, pirmiausia sugriebtas daiktas keliauja į burną. Tačiau vien šio tyrinėjimo būdo vaikui nebepakanka.

Jis įdėmiai apžiūrinėja žaisliuką, bando jį perimti iš vienos rankos į kitą. Tai labai didelis žingsnis vystymosi kelyje. Kartais perimti pavyksta, kartais – ne, tačiau judesių koordinacija vis tobulėja.

Vaikutis jau pradeda suvokti, kad nukritęs ant žemės daiktas ne išgaravo, o yra, tik jau nebe ant stalo, o po juo. Laikęs žaisliuką rankose ir jį netyčia išmetęs, vaikas ieško prarasto daikto žvilgsniu. Jo akutės žvelgia ne aukštyn, o žemyn. Vadinasi, kūdikis jau suvokia, kad daiktai neskraido ore, o krenta ant grindų.

Jei prieš porą mėnesių kūdikis patikliai šypsojosi bet kuriam jį pašnekinusiam, tai dabar šypsenos sulauks tik išrinktieji. Namiškiams vaikas nusišypso iš karto, bet svetimą veidą stebi ilgai, įtariai. Žinoma, ir svetimi žmonės jam gali kelti simpatiją, tačiau prieš tai vaikutis juos stebės. Beje, jei tėtis į darbą išeina anksti ryte, o grįžta vakare, kūdikis jį gali laikyti svetimu ir kaskart iš naujo tyrinėti.

Pusės metų kūdikis moka kartoti tuos pačius skiemenis po kelis kartus iš eilės. Jis „įsikanda” kokį nors skiemenį ir jį kartoja, kaip sugedusi plokštelė. Mama kasdien girdi „ge-ge-ge“ arba „da-da-da“. Kūdikis moka daugybę garsų, jis krykščia, spiegia, čiauška.

Šis tas svarbaus apie šeštąjį mėnesį

Augimo tempai lėtėja. Per mėnesį vaikutis paauga apie 2 cm, pasunkėja apie 600-700 g.

Pakviestas vardu šešių mėnesių vaikutis atsisuka, džiaugsmingai reaguoja savo kalba.

Šešių mėnesių kūdikis per parą suvalgo apie 1000 g maisto. Kaip dažnai ir po kiek valgyti, nusprendžia jis pats. Nors dauguma kūdikių šeštą mėnesį valgo 5 kartus per parą, tikrai yra tokių, kurie mielai užkandžiauja 6-7 kartus.

Šeštąjį mėnesį prasideda primaitinimas – kūdikiui galima pradėti duoti daržovių tyrės (iš pradžių vienos ar dviejų daržovių, nes kai kurių gali netoleruoti). Galima po truputį pratinti prie grūdų košių (ryžių, kukurūzų, grikių), duoti obuolių sulčių, skusto obuolio. Bet pagrindinis maistas vis dar lieka mamos pienas.

Šeštąjį mėnesį daugumai kūdikių prasikala pirmieji dantukai (paprastai – du priekiniai apatiniai).

Šį mėnesį pasireiškia ypatingi kūdikio sentimentai mamai – mažiukas stengiasi ją kuo geriau pažinti, liečia veidą, griebia už ausų, plaukų, visokiais būdais stengiasi atkreipti jos dėmesį.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


penki + 4 =

Kitos temos: