Visi prisimename vaikystės žaidimą „Viru viru košę“. Kiek juoko būdavo, kai „pelytė bėgdavo vandenėlio“, mama kutendavo mus, o mes bandydavome kutenti mamą. Norėdavome, kad šis žaidimas vis tęstųsi ir tęstųsi.
Dabar šį žaidimą galėtume priskirti smulkiosios motorikos lavinimo žaidimams. Ir ne veltui, nes moksliškai įrodyta, kad kuo daugiau vaikas turi veiklos su pirštukais, tuo labiau vystosi jo smegenys. Tai puiki žinia.
Dabar parduotuvėse gausu žaidimų ir priemonių, skirtų mažylio smulkiosios motorikos lavinimui. Tačiau ką daryti, kai žaisti norisi, o mes nieko specialaus neturime po ranka? Prisiminkime, kad visuomet galime improvizuoti, o ir greitai sugalvoti žaidimai su mama yra vieni smagiausių. Tad aš jums pasiūlysiu tris paprastas pirštukų lavinimo idėjas.
- Žaidimas „Lapukas – kamuoliukas“.
Pasiruošimas žaidimui. Pasidėkime ant stalo didelį popieriaus lapą, klijų, spalvotų pieštukų ir kelis papildomus mažesnius popieriaus lapelius. Pastarieji gali būti ir spalvoti.
Žaidimo eiga. Paduokime vaikui mažesnįjį popieriaus lapelį ir paprašykime jį suglamžyti į kamuoliuką. Kad žaidimas būtų dar smagesnis, glamžant popierių galime kartu sakyti ir dvieilius eilėraštukus, juk vaikai juos taip mėgsta. Siūlau kad ir štai tokį:
Padaryki kamuoliuką,
Tau nupiešiu piešinuką!
Kai vaikas suglamžo popierių į kamuoliuką, paimkime jį, patepkime klijais, priklijuokime prie didžiojo lapo, pripieškime spinduliukus ir kartu su vaiku pasidžiaukime saulyte.
Tada paimkime kitą lapuką ir vėl kartokime žaidimą. Paveikslėliuose galime pasisemti idėjų, ką dar galima sukurti iš paprasto popieriaus kamuoliuko.
Kuo šis žaidimas naudingas vaikui?
Nors popieriaus glamžymas gali atrodyti lengvas užsiėmimas, mažylis taip stiprins savo rankos raumenis. Nuo jų stiprumo priklauso, kaip ilgai vaikas galės piešti nepavargdamas. Suglamžyto popieriaus minkymas – taip pat yra ir delniukų masažas, stimuliuojantis kraujo apytaką. Be to, šis žaidimas – puiki kūrybingumo ir vaizduotės lavinimo priemonė. Vaikui parodome, kaip kurti darbelius iš to, kas yra po ranka.
- Žaidimas „Akmenukų dėlionė“.
Pasiruošimas žaidimui. Šį žaidimą patogiausia žaisti prie jūros arba smėlio dėžėje prie namų. Iš anksto prisirinkime didesnių ir mažesnių, apvalių ir pailgų, baltų, juodų ir spalvotų akmenukų.
Žaidimo eiga. Kartu su vaiku iš įvairių akmenukų kurkime linksmas dėliones, fotografuokime darbelius ir pasidžiaukime su šeimos nariais įamžintomis akimirkomis.
Kuo šis žaidimas naudingas vaikui?
Skirtingos formos ir dydžio akmenukų dėliojimas ne tik stiprins vaikučio rankos raumenis, skatins kognityvinę raidą, bet ir pincetinio paėmimo įgūdžius. Jie bus labai naudingi mokantis laikyti spalvinimo, o ateityje – ir rašymo priemones.
- Žaidimas „Jei pirštukai būtų…“.
Pasiruošimas žaidimui. Įsitaisykime su vaiku jaukioje vietoje.
Žaidimo eiga. Žiūrėkime į savo rankas ir sakykime: „Jeigu pirštukai būtų kojytės, jos bėgtų va taip“. Judinkime pirštus, imituodami bėgančias kojytes. Tada paprašykime vaiko parodyti, kaip bėgtų jo pirštukai, jeigu būtų kojytės. „Bėkime“ dideliais „žingsniais“ ir mažais „žingsniukais“. Pagirkime vaiką. Žaiskime toliau ir sakykime: „O jeigu pirštukai būtų akytės su blakstienomis, jos mirksėtų va taip“. Parodykime vaikui, kaip mirksėtų akytės, sugniauždami ir atgniauždami delnus. Tada paprašykime vaiko parodyti, kaip mirksėtų jo pirštukai. „Mirksėkime“ greitai, lėtai, vėl greitai. Pagirkime vaiką. Žaisti galime ilgai ir linksmai. Vaikams patinka žiūrėti į pirštukus ir įsivaizduoti juose gyvūnus. Pavyzdžiui:
„Jeigu pirštukai būtų paukščio snapas, jis gaudytų musytes“.
„Jeigu pirštukai būtų kiškio ausytės, jos krutėtų“.
„Jeigu pirštukai būtų povo uodega, ji išsiskleistų ir susiskleistų“.
„Jeigu pirštukai būtų vėžio žnyplės, jos sužnybtų ir paleistų“.
Kuo šis žaidimas naudingas vaikui?
Šis lengvas žaidimas, kuriam nereikia jokio specialaus pasiruošimo, lavins vaiko smulkiąją motoriką, skatins kalbėti ir kurti vis naujas situacijas. Tokiu paprastu būdu lavinsime vaiko fantaziją ir skatinsime kūrybiškumą.
Išbandykime šiuos nepaprastai paprastus žaidimus ir su džiaugsmu stebėkime, kaip mūsų mažylių pirštukai kasdien vis tvirtėja, o kūrybinės galios vis didėja. Improvizuokime, žaiskime ir atminkime, kad svarbiausia sėkmingos raidos sąlyga – bendra veikla ir laikas su artimiausiais. O juk tam nereikia jokių brangiai kainuojančių priemonių.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai