Galbūt teko girdėti apie STEAM – mokymosi būdą per patirtį? Vaikui smagiau mokytis, kai jis savo rankomis gali konstruoti, lipdyti, kurti. Taip jis kur kas geriau įsimena naują informaciją. Tokiu mokymosi būdu aktyvinama ne tik smegenų veikla, bet lavinama ir smulkioji motorika.
Tokių „mokslo eksperimentų“ galima daryti namuose. Jiems nereikia specialių priemonių. Dažniausiai užtenka to, ką įmanoma rasti kiekvienoje virtuvėje ar tėčio garaže. Šįkart parodysime, kaip paprastomis priemonėmis atlikti įdomius eksperimentus.
Citrininis vulkanas
Priemonės:
- 2 citrinos
- Soda
- Maistiniai dažai
- Maža medinė mentelė (tinka ir pagaliukas nuo ledų)
- Indų ploviklis
- Padėklas
- Puodelis ir šaukštas
Eiga:
-
- Nupjaukite citrinos viršūnę ir išpjaukite mažą kūgio formos dalį, kad vaisiaus viršuje susidarytų duobelė.
- Perpjaukite antrą citriną perpus ir į puodelį išspauskite jos sultis.
- Pirmą citriną pasidėkite ant padėklo ir medine mentele išmaišykite jos vidų taip, kad išsispaustų sultys. Pasistenkite, kad sultys neišbėgtų iš citrinos.
- Į citriną įlašinkite kelis lašus maistinių dažų.
- Į citriną įpilkite šiek tiek indų ploviklio. Tai nėra būtina, tačiau su indų plovikliu išgausite daugiau spalvotų putų ir burbulų.
- Į citriną berkite šaukštą sodos. Citrina pradės putoti. Su medine mentele pamaišykite citriną.
- Eksperimentuokite! Į citriną įpilkite daugiau dažų, sodos, daugiau citrinos sulčių. Leiskite vaikams ją minkyti rankomis. Kurkite spalvotą citrininį vulkaną.
Paaiškinimas:
Citrinų sultyse yra citrinų rūgšties. Ją maišant su soda, įvyksta cheminė reakcija ir susidaro anglies dioksidas bei natrio citratas. Dėl šios reakcijos iš citrinos ima veržtis skystis ir pūstis burbulai.
Sūrūs ledukai
Priemonės:
-
-
- Ledukai
- Druska
- Guašas arba vandeniniai dažai
- Teptukas
- Padėklas
-
Eiga:
-
-
- Šaldiklyje užsišaldykite ledukų.
- Ledukus susidėkite ant padėklo, galite juos nudažyti.
- Ant keleto ledukų užberkite druskos, stebėkite kaip jie tirpsta.
- Dažykite ledukus, eksperimentuokite.
- Galite trumpai palaukti ir pastebėti, kaip skiriasi ledukai ant kurių buvo druskos, nuo tų, kurie buvo be druskos.
-
Paaiškinimas:
Grynas vanduo užšąla prie 0°C. Jei vanduo sūrus, jis užšąla tik prie žemesnės nei 0 temperatūros. Kuo vandenyje daugiau druskos, tuo žemesnė jo užšalimo temperatūra. Projekto metu druska tirpsta vandenyje aplink leduką ir taip gryną vandenį paverčia sūriu.
nternete yra daug tinklaraščių apie STEAM projektus. Netrūksta knygų. Vienos iš jų – Linos Matiukaitės ir Ievos Kilienės išleistos skaičių pasakos „Jei mėnulis būtų nulis“ ir „Daugiau nei piratė“. Jose matematikos temos – skaičiai nuo 0 iki 9 ir skaičių palyginimas – pateikiamos pasakos žanru. Vaikai matematikos žinių įgauna klausydami ir įsijausdami į šmaikštų siužetą.
Manto Bartaševičiaus nuotraukos
„Mamos žurnalas“