Prieš 64 metus amerikietė Ruth Handler savo dukrai Barbarai sukūrė lėlę ir pavadino dukros vardu – Barbė. Kas galėjo žinoti, kad tai – rožinis džinas, išleistas iš butelio!
Ruth ir Rūta
Filmas „Barbė“ neseniai dominavo pasaulio kino teatruose, pasaulinės pajamos viršijo milijardą dolerių, o režisierė Greta Gerwig tapo pirmąja moterimi režisiere istorijoje, kurios filmas surinko tokią sumą. Barbės kūrėja Ruth būtų labai pamaloninta. O mes Lietuvoje irgi turime savo Rūtą (smagus vardų sutapimas, tiesa?) – tai Barbių kolekcionierė Rūta Ardišauskienė, kurios kolekcija dabar visus labai domina. Nuo filmo pasirodymo Rūta bene kasdien dalina interviu, mes irgi gavome savo valandėlę – Rūta mums skyrė pietų pertrauką ir papasakojo apie išskirtinę kolekciją.
Rūtos kolekcijoje daugiau kaip 600 Barbių – tai solidi kolekcija pasauliniu lygiu. Pasakoja Rūta.
Kolekcijos pradžia
Gimiau 1991-aisiais, tad augau, kai Lietuvą jau pasiekdavo vakarietiški žaislai. Ir, žinoma, pamačiau Barbę. Lėlė man buvo labai graži, nuostabi, jos be galo norėjau. Pirmąją išsiprašiau mamos būdama 10 metų – pagaliau leido finansinė situacija. Meilė lėlei nedingo net paauglystėje. Nors tai periodas, kai norisi atsikratyti visais vaikystės atributais, aš Barbę tiesiog padėjau į šoną, tarsi žinodama, kad prie jos sugrįšiu. Taip ir buvo – mokydamasi vyresnėse klasėse tai šen, tai ten nusipirkdavau Barbę, pavyzdžiui, sau 18 gimtadienio proga pasidovanojau pankiškos išvaizdos lėlę. Tik vėliau iš kolekcininkų sužinojau, kad ji labai retas ir ieškomas egzempliorius.
Bestudijuojant mane ir toliau domino Barbių naujovės, tad po studijų, paskatinta vyro, pradėjau kolekcionuoti originalias „Mattel“ Barbes.
Barbės iš „šroto“
Kaip ir visi naujokai, iš pradžių dariau pagrindinę klaidą – pirkau bet ką. Juokauju, kad kolekcija prasidėjo nuo vadinamo šroto. Nors didžioji kolekcijos dalis yra iš antrų rankų, tai nereiškia, kad lėlės tokios nudėvėtos, kaip „nužaistoji“ Barbė iš filmo. Iki šiol stebiu antrinę rinką ir vis dar kažką sugebu ten rasti.
Daug eksponatų pirkau Lietuvoje, tiesiog žaislų parduotuvėse. Brangiausia Barbė, kurią pati nusipirkau, kainavo 215 eurų, kaip už kolekcinį eksponatą nėra labai daug, tačiau kaip už lėlę, gaunant lietuvišką atlyginimą, sutikite, nemažai. O labiausiai išaugusios vertės Barbė, kurią laimėjau ir parsivežiau iš kolekcininkų suvažiavimo Ispanijoje, verta 600 eurų.
Naujienas parsisiunčiu iš Amerikos, ypač tuos modelius, kurie nepasiekia Europos, nes „Mattel“ tam tikrą asortimentą tiekia tik Amerikos rinkai. Kalbant apie Lietuvos žaislų rinką, pas mus „Mattel“ atstovai veikia idealiai, mes gauname visas Europai skirtas naujienas iškart. O kai ką net greičiau, nei Amerikoje.
Kolekcininkų suvažiavimai
Pamažu tapau kolekcininkų bendruomenės dalimi. Prisijungiau prie kolekcininkų grupių feisbuke. Būtent šiose grupėse sužinojau daugiausiai informacijos apie Barbės istoriją, kūrimo niuansus, tendencijas ir t.t.
Kiekvieno kolekcininko svajonė – dalyvauti kolekcininkų suvažiavime, tad buvo ir ši patirtis. Pasaulyje vyksta keli suvažiavimai kasmet, aš pasirinkau Madrido festivalį, į kurį šiemet važiuosiu jau 4 kartą. Tai mano metų įvykis.
Madrido suvažiavimas vyksta 3 dienas. Būna madų šou, kurio metu kolekcininkai persirengia savo mylimiausios barbės įvaizdžiu, vyksta kostiumo konkursas, laimėtojai gauna dovaną – žinoma, tai lėlė Barbė. Vyksta kokteilių vakarėliai, per kuriuos kolekcininkai bendrauja, o su bendraminčiais leisti laiką ir kalbėtis be galo gera. Visi atsivežame po kelias vadinamąsias kelionines lėles.
Pernai pirmą kartą išdrįsau dalyvauti kostiumų konkurse. Pasirinkau TokiDoki Barbę iš 2010 metų kolekcijos. Turėjau susirasti atkartojančius barbės kostiumą rūbus, avalynę, aksesuarus, pritaikyti grimą, šukuoseną. Labai padėjo antrinė rinka, vintedas, ten radau ne vieną detalę. Kostiumų vakare dalyvauja ir vyrai, tik jie vis dėlto dažniausiai rengiasi ne Kenų, o Barbių kostiumais. Yra ir Barbėmis apsirengusių Drag queen atstovų. Bendruomenė atvira ir tolerantiška.
Kaip prižiūrėti kolekciją
Šią vasarą peržengiau 600 Barbių ribą. Toks skaičius kolekcininkų bendruomenėje laikomas solidžiu. Per mėnesį įsigyju 1–3 Barbes. Žinoma, tai nepigus hobis. Džiugu, kad vyras irgi turi brangų hobį – dviračius, tad vienas kitam negalime priekaištauti. Kolekciją labai palaiko mano tėvai, jie bet kokia proga dovanoja tokią Barbę, kokios paprašau.
Barbes laikau svetainėje, kur viena siena skirta vitrininėms lentynoms. Ten išdėliotos mėgstamiausios barbės, o didžioji dalis, deja, guli spintoje dėžėse. Lėles turiu saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl spintai parinkta siena, kurios nepasiekia saulės šviesa. Kolekcininkai, kurie gyvena šiltuose kraštuose, Barbes laiko kambariuose, kuriuose įrengta klimato kontrolė, kad nebūtų nei per drėgna, nei per sausa. Barbėms kenkia ir dulkės, todėl labiau mėgstu lėles laikyti dėžutėse.
Kolekcijos perliukai
Barbė nėra tik į vaikystę ir žaidimą orientuotas žaislas. Labai daug lėlių leidžiama būtent kolekcininkams, suaugusiems žmonėms.
Kolekcininkai stebi „Mattel“ naujienas, o jų per pastaruosius 6 metus netrūksta, nes „Mattel“ pasirinko kryptį kuo plačiau reprezentuoti žmonių įvairovę. Esu iš tų, kurie stengiasi naujienas įsigyti, todėl turiu lėlę, turinčią Dauno sindromą, ne vieną neįgalią Barbę, pavyzdžiui, su klausos aparatu, kas man labai artima, nes tėtis tokį nešioja. Ne viena barbės versija yra su kojų protezais. Šį pavasarį buvo išleistas Kenas su kojos protezu. Manau, tai labai prasminga „Mattel“ misija, – parodyti vaikams, kad žmonių yra visokių. Barbių mados linijoje yra daug odos atspalvių, plaukų spalvų, skirtingų kūno tipų – ne tik reguliarioji, bet ir aukšta, apkūni, mažytė.
Kolekcijoje turiu vieną pirmųjų Barbių, Barbę astronautę, nėščią Barbę. Kolekcininkai tiesiog dievina jos mielą, mamos ramybę atspindintį veidą, o jos kolekcinė vertė kasmet tik auga.
Yra Barbių pagal asmenybių prototipus, turiu Fridą Kahlo, Marilyn Monroe, Jennifer Lopez.
Nepaisant įvairovės, pats mieliausias eksponatas, žinoma, tai nužaista pirmoji mano lėlė, paprasta, stereotipinė, reguliarioji. Mano kolekcijoje ji yra labai garbingoje vietoje.
Filmas
Filmo „Barbė“ laukiau 4 metus ir viena pirmųjų jį pažiūrėjau. Informacijos apie filmą turėjau labai daug, nes mes, kolekcininkai, visi ieškome naujienų, o paskui jomis dalinamės. Visą filmą lydėjo euforija, teko ir ašarą nubraukti. Filmas kruopščiai kurtas, jame labai daug detalių, kurios atpažįstamos mums, kolekcininkams. Barbių kostiumai iš filmo – per visus 60 metų buvusių Barbių rūbai.
Filmo istorija puikiai atspindi tai, ką Barbė bando ištransliuoti nuo jos sukūrimo dienos. Barbės kūrėja Ruth norėjo suteikti mergaitėms svajonę, ir kad mergaitės tos svajonės siektų, – nesvarbu, koks jų amžius, rasė, kūno sudėjimas, socialinis statusas ar kilmė.
Veiklios moters simbolis
„Mattel“ kompanija yra sukūrusi daugiau nei 200 lėlių, atliepiančių skirtingas profesines kryptis. Kuriant sektinų moterų herojų atvaizdus, daug dėmesio skiriama toms karjeros sritims, kurios įprastai nėra siejamos su moteriškumu. Juokaujama, kad pirmiau už bet kurį vyrą Mėnulyje išsilaipino Barbė. Ji jau kandidatavo į prezidentes, tapo robotikos inžiniere, architekte, veterinare, odontologe, astronaute, paleontologe, vaizdo žaidimų kūrėja ar repere.
2015 metais buvo pristatyta Barbė be aukštakulnių.
2016-ųjų sausį pasirodė ir įvairaus kūno sudėjimo lėlės: apkūni, aukšta ir smulki. Tąkart daugiau nei 4 milijardus žmonių pasiekusi laikraščio „Times“ antraštė skelbė: „Gal dabar jau galėtume nustoti kalbėję apie mano kūną?“
Dar vienas kompanijos inicijuotas projektas – „Tėčiai, kurie žaidžia su Barbe“. Juo norima paskatinti tėčius geriau įsijausti į dukrų pasaulį bei vaizduotę, o kartu ir kūrybiškai įsitraukti į žaidimus, turinčius poveikį intelektualinei ir emocinei vaiko raidai.
Neila Ramoškienė, nuotraukos Irinos Bedulskos, IG – ibfoto.lt, FB – IB Foto
Susiję straipsniai