Kai sukūrėme „Mamos žurnalą“, pati svarbiausia rubrika atrodė „Jaunos mamos pradžiamokslis“.
Mokėme mamas kūdikėlius maudyti, valyti ausis ir karpyti nagučius. Dabar šie dalykai nebesureikšminami, bet kodėl tada slaugytojos Militos paskyra instagrame tokia populiari?
Kodėl neturime midwife?
Mano vardas Milita Los. Esu ne tik slaugytoja ir masažuotoja, bet ir mama. Matydama, kad jauniesiems tėveliams labai dažnai prireikia pagalbos susilaukus naujagimio, sukūriau projektą „Militos pagalba mažyliams gimus ir augant“. Svajoju, kad kada nors Lietuvoje atsirastų užsienyje seniai populiari specialybė (angl. midwife) ir kiekviena moteris po gimdymo sulauktų savo namuose specialistės, kuri padėtų, palaikytų, nuramintų, parodytų viską praktiškai ir suteiktų žinių, kaip rūpintis mažyliu.
Ar viską darau teisingai?
Pirmas mėnuo šeimoje atsiradus mažyliui yra pats sunkiausias, gyvenimas kardinaliai pasikeičia. Žinau, kad tėveliai ne visada supranta, kodėl mažylis verkia, bijo jį paimti, nežino, kaip tinkamai nešioti, bijo pirmųjų maudynių, net kankina klausimas: „Ar viską darau teisingai?“ Nuraminu mamytes, suteikdama praktinių ir teorinių žinių, esu tam, kad mamos ir tėčio kelias būtų lengvesnis.
Atvykstu į namus ir konsultuoju nuotoliniu būdu visoje Lietuvoje. Parodau, kaip maudyti naujagimį, kaip taisyklingai paimti, laikyti, nešioti vaikutį, papasakoju, kas turėtų būti vaiko vaistinėlėje, pamokau, kaip masažuoti pilvuką, kad palengvintumėte diegliukų skausmus, patariu, kaip pasiruošti ramiam miegui ir kaip patenkinti naujagimio poreikius.
Kokios turi būti pirmosios maudynės?
Grįžus namo iš ligoninės laukia pirmosios maudynės. Jos visada ypatingos! Maudynės kūdikiui būtinos, nes ne tik leidžia palaikyti švarą, bet ir padeda vystytis raumenų tonusui, gerina kraujotaką. Lepinti mažylį vonelėmis galima kad ir kiekvieną dieną, tačiau prausti su muilu rekomenduojama tik 1–2 kartus per savaitę. Per dažnas prausimas muilu sausina odelę. Visai kas kita, kai kalbame apie apiprausimą po tuštinimosi. Kūdikiui pasituštinus, labai svarbu kruopščiai nuplauti užpakaliuką (tai ypač aktualu auginantiems mergaites, kad bakterija iš išmatų nepatektų į šlapimo takus), tad tam tikslui muilą galima naudoti pagal poreikį.
Svarbiausia, kad pirmosios maudynės būtų kuo ramesnės ir malonesnės. Tam svarbu nusiteikti ir pasiruošti iš anksto. Viena iš mano rekomendacijų, kad pirmieji kartai būtų kuo malonesni, – maudyti mažylį su vystyklu. Taip jis jaučiasi saugiau, negali pats savęs išgąsdinti nekoordinuotais judesiais. Vystyklas turi būti gana didelis, kad uždengtų visą kūnelį. Vystyklą dėkite iš viršaus, kad pridengtų vaikučio rankytes ir kojytes. Leisdami mažylį į vonelę, kalbinkite jį ir šypsokitės, – taip jam bus drąsiau. Laikykite naujagimį už galvytės bei užpakaliuko ir iš lėto leiskite į vandenį, pirmiausia panardindami kojytes, paskui – užpakaliuką ir galų gale – visą kūnelį. Mažyliui atsidūrus vandenyje, laisva ranka pilkite ant vystyklo vandenį ir po truputį prauskite atidengdami vystyklą. Vystyklas vandenyje greitai atšąla, tad nepamirškite ant jo vis užpilti vandens, kad mažylis nesušaltų.
Jeigu matote, kad mažylis nebijo, po kelių minučių vystyklą galite visai nuimti.
Kaip išsirinkti muilą?
Rinkoje yra daug vaikų kosmetikos: šampūnų ir losjonų, gelių ir muilų. Kaip išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį? Vienas svarbiausių kriterijų – produkto tinkamumas pagal amžiaus grupę. Naujagimių odelė labai gležna, tad turi būti saugoma, drėkinama ir raminama tik specialiai tam skirtais produktais.
Perkant priemones būtina gerai apžiūrėti pakuotę ir įsitikinti, kad ant jos būtų nurodyta 0+. Tai reiškia, kad produktas tinkamas naudoti nuo gimimo. Jokiais būdais nenaudokite suaugusiesiems skirtų prausiklių, dauguma jų yra per stiprūs plonai kūdikio odelei. Be to, jų sudėtyje paprastai yra sintetinių kvapiklių ir dažiklių, kurie gali sudirginti mažylio šlaplės išorinę angą ir sukelti šlapimtakių infekciją.
Rekomenduoju turėti namuose ir kieto, ir skysto muilo. Kietą galima naudoti mažylį maudant vonioje, o skystą muilą (su dozatoriumi) tiesiog turėti ant kriauklės greitam apiprausimui – taip patogiau.
Kaip dėl kempinių? Mano patarimas – negadinkite tobulos kūdikio odelės, ji plona ir švelni. Nenaudokite jokių kempinių, geriausias įrankis – minkštos mamos rankos.
Kaip nukirpti naujagimiui nagučius?
Tai vienas populiariausių klausimų, kurio sulaukiu iš tėvelių. Labai dažnai tėveliai bijo kirpti nagučius. Ir aš puikiai juos suprantu, nes, kaip mėgstu sakyti, – tai juvelyrinis darbas, kuriam reikia pasiruošti. Noriu padrąsinti, kad nebijotumėte, todėl pasidalinsiu patarimais, kuriuos perskaitę, tikiuosi, jausitės ramiau.
Ligoninėje naujagimio nagų kirpti negalima dėl hospitalinių infekcijų rizikos. Bet jeigu grįžus namo mažylio nagučiai atrodo aštrūs ir ilgi, juos patartina nukarpyti. Mėgstu posakį: „Geras įrankis – pusė darbo“. Taigi labai svarbu pasirinkti tinkamas žirklutes. Aš rekomenduoju tokias, kurių metalas itin plonas.
Geriausia nagučius kirpti:
- Po maudynių nagai būna minkštesni, o tai palengvina karpymą.
- Kai mažylis žinda (vienas maitinimas – viena ranka, kitas maitinimas – kita ranka).
- Kai mažylis miega.
Kirpkite pagal poreikį, dažniausiai vieną kartą per savaitę. Kojų nagai auga lėčiau nei rankų, tad juos kirpti užteks 1–2 kartus per mėnesį.
Nagus naujagimiui labai patogu kirpti, kai jis visais pirštukais įsikimba į rodomąjį mamos ar tėčio pirštą arba tiesiog laikant vieną pirštuką.
Kirpti nagus reikėtų prie ypač gero apšvietimo – taip sumažėja tikimybė įkirpti.
Kaip ir suaugusiesiems, kūdikiams nagus reikėtų kirpti tiesiai, neapvalinant ir netrumpinant nagų kraštų, nes tokiu atveju nagai gali įaugti.
Kirpdami nagą, pirštuką laikykite truputėlį patraukdami odą, kad labiau matytųsi nagas.
Nukirpę nagą, su savo pirštu patikrinkite, ar neliko aštrių vietelių.
Ar naujagimiui reikia naminių pirštinių?
Labai dažnai matau, kad tėveliai, saugodami, jog mažylis neapsidraskytų, uždeda jam plonas medvilnines pirštinaites. To daryti tikrai nereikia, nes mažylis turi liesti save ir aplinką. Taip jis pažindinasi su pasauliu. Neatimkime iš jo šios galimybės.
Net jeigu mažylis apsidraskys, tai tikrai nepavojinga.
Dar daugiau naudingų patarimų rasite mano puslapyje FB ir IG platformoje @militos pagalba mažyliams gimus ir augant.
„Mamos žurnalas“