Kūdikių maudymas – ta sritis, kurioje per pastaruosius 30 metų įvyko didžiausias proveržis

maudymas

Dobiliuko fotos

Kūdikių maudymas – ta sritis, kurioje per pastaruosius 30 metų įvyko didžiausias proveržis. Nuo griežtų normų iki visiškos laisvės. Liko tik „proto“ ribos.

Sudie, taisyklės

Jeigu paklausite savo mamos, kaip ji maudė jus, kai buvote kūdikis, net sunku bus klausytis. Koks tai buvo iššūkis visai šeimai, nes vienam žmogui kūdikį vargu ar buvo įmanoma išmaudyti. Sėskime į laiko mašiną.

Kūdikius reikėdavo maudyti kiekvieną dieną gerai prišildytoje patalpoje. Tai būdavo arba ankšta vonios patalpa, arba virtuvė. Kad patalpa įšiltų bene iki saunos temperatūros, vonioje prieš kūdikio maudymą apie pusvalandį būdavo leidžiamas karštas vanduo, o virtuvėje – kaitinamos visos 4 viryklės vietos + orkaitė. Vandenį kūdikio maudymui reikėjo virinti. Įsivaizduokite šią komplikaciją – katilas vandens išverdamas iš anksto, kad atauštų, kitas katilas verdamas prieš pat maudymą, tada vanduo skiedžiamas, kad būtų norimos 37ºC temperatūros. Kitas žingsnis – kalio permanganato grūdeliai, kuriuos reikia suberti ir gerai ištirpinti vonelėje, kad nenuplikytų kūdikio odos. Maudymo laikas – tik vakare, apie 20 valandą, prieš paskutinį maitinimą. Maudymo trukmė griežtai apibrėžta (iki 5 minučių). Gal sunku patikėti, bet tėvai gaudavo instrukcijas, kokia ranka laikyti kūdikį, o kokia – šlakstyti jį vandeniu. Kaip kūdikius maudė kairiarankiai, duomenų neišliko.

Nenuostabu, kad išmaudyti kūdikį buvo svarbiausias dienos darbas, po kurio prakaitą braukdavo ir mama, ir tėtis.

Dabartinė maudymo laisvė

Dabar maudyti galite kad ir 3 kartus per dieną, pradėdami nuo 6 ryto, nes jokio pasiruošimo nereikia, – tik iš čiaupo prileisti norimos temperatūros vandens. Ir nebūtinai į vonelę! Galite kūdikį maudyti šeimos vonioje, pusvonėje, paaukštintame dušo padėkle ar kriauklėje. Vienintelė rekomendacija – kad talpa būtų švari.

Jei vaikutis nemėgsta maudynių, blogai jaučiasi ar tiesiog neturi nuotaikos, namuose pernelyg vėsu, – galima maudyti kas antrą ar trečią dieną. Patariama tik kasdien apiplauti užpakaliuką ir drėgna servetėle apšluostyti pažastis, kakliuką, odos raukšleles.

Kiek minučių maudyti? Kliaukitės intuicija. Kas kiek laiko plauti galvą? Pakuždės motiniška nuojauta.

Vis dėlto yra trumpa maudymo atmintinė, kuri irgi nėra taisyklių rinkinys, o tik patarimai:

Maudydami vaikutį, visada būkite geros nuotaikos. Juk sako, kad vanduo sugeria ir saugo informaciją! Jei maudysite kūdikį įsitempę ir pikti, jis irgi nesijaus laimingas.

Maudomas kūdikis turėtų būti nealkanas ir nepavargęs. Kai kurios šeimos kūdikius maudo ne vakarais, o popietę, grįžę iš lauko arba net prieš pietų miegą. Svarbiausia kūdikį maudyti tarp maitinimų: valanda prieš ar po, kad vaikutis nebūtų alkanas, bet nebūtų ir mieguistas bei apsunkęs iškart po valgio. Vis dėlto dauguma laikosi vakarinio maudymo, nes po maudynių kūdikiai greičiau užmiega nakčiai.

Prieš maudymą iš anksto susidėliokite ranka pasiekiamoje vietoje visus reikmenis – rankšluosčius, prausiklius, švarius drabužėlius, kad išvengtumėte staigių neplanuotų judesių.

Aplinka, kurioje bus maudomas kūdikis, žinoma, turi būti šilta, apie 23–25°C, tačiau jos nereikia prikaitinti iki kūno temperatūros!

Naujagimio maudymui visiškai tinka Lietuvos vandentiekio vanduo, kuris yra švarus ir saugus, – juk jį leidžiama gerti. Vandentiekio vandens nereikia virinti. Vis dėlto, jei tėvams be galo neramu, tai niekas negali jiems uždrausti vandenį virinti, nors ir iki vaiko paauglystės. Užtat nepatikrintos kokybės vandenyje (netikrintų šulinių, ežerų) iš viso nepatariama maudyti kūdikių.

Į vonelę ar didžiąją vonią įdėkite poroloninį ar guminį įdėklą ar stovą, kad kūdikis neslydinėtų, tuomet patys jausitės saugiau, ir jūsų vaikelis tai pajus.

Jei kūdikis bijo vandens, per maudynes jaučiasi nesaugus, maudykitės kartu didelėje vonioje.

Kai mažylis negali susitaikyti su tuo, kad jo galva ar veidas sušlaps, ant galvos, kaip skrybėlę, jam užmaukite specialią apsaugą (ji primena kepuraitę su snapeliu). Tada galėsite išplauti galvą nebijodami, kad vandens pateks į akis. Jautresniems vaikučiams plaukus šlapinkite kempine.

Ausų nuo vandens saugoti nereikia. Jei vandens pateks į ausis, – nieko tokio. Vanduo guldant kūdikį ant šono pats išbėgs. Gydytojai otolaringologai ramina, kad į ausis pribėgęs vanduo tikrai nesukels ausų uždegimo, nebent būtų pažeistas ausų būgnelis, o vanduo – labai užterštas.

Naudokite tik kūdikiams skirtas prausimo priemones. Kūdikių prausikliu ar maudymo aliejumi nereikia trinti kūnelio – pakanka priemonės įlašinti į vandenį. Naudodami kokybiškus, specialiai kūdikiams skirtus prausiklius, išvengsite odos problemų, nes geras prausiklis nesausina odos. Vaikams skirti prausikliai mažiau putoja, tačiau nereiškia, kad blogiau prausia. Kadangi putokliai gali sukelti alerginių reakcijų ar sausinti odą, jų vaikams stengiamasi dėti kuo mažiau. Prausimo priemonių nebūtina naudoti kaskart maudant. Vanduo pats savaime ir nuprausia, ir atgaivina.

Jei kūdikio oda sausa, labiau tiks aliejinis prausiklis.

Išimtą iš vandens kūdikį nusausinkite ne trindami, o švelniai apspaudydami odelę. Greitai ištirsite, kuris namuose esantis rankšluostis labiausiai tinka šiai procedūrai, tada jį skirkite tik kūdikiui.

Sergantį, karščiuojantį vaikelį maudyti galima rečiau ir trumpiau, tačiau visiškai atsisakyti maudynių nereikėtų. Juk net neišnešioti naujagimiai, kad odelė būtų švari, maudomi inkubatoriuose. Kartais mamos nemaudo, neveža į lauką gerai besijaučiančio, tačiau šiek tiek sloguojančio mažylio. Kai sloga nevarginanti, kūdikis normaliai kvėpuoja, derėtų laikytis įprastinio higienos grafiko. Atminkite, vanduo ne tik švarina – jis mažina įtampą ir nemalonius jutimus, ramina, gaivina.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 1 = penki

Kitos temos: