Net sunku suskaičiuoti, kiek kartų yra tekę girdėti naujų tėvų nuogąstavimus dėl maudymo. Kūdikio maudymas apipintas mitais, kurie kelia baimę ir apsunkina pačią procedūrą. Tad siūlau juos išsklaidyti ir naujagimio maudynių nebebijoti.
Paskyros „Tėvystės pradinukas“ įkūrėja, bendrosios praktikos slaugytoja Giedrė Maceikė
Vonelė.
Prieš pradedant maudyti svarbu gerai tam pasiruošti. Pagrindinė priemonė – vonelė. Šiandien jų pasiūla yra tokia didelė, kad net nenuostabu, jei besirenkant apsisuka galva. Su plastikiniu gultuku, su hamakiniu gultuku, išvis be gultuko, su priedais higienos reikmenims susidėti, šviečianti ir begalė kitų.
Šiuo atveju pasiteisintų posakis „kuo mažiau, tuo geriau“. Vonios funkcija yra greitai ir patogiai padėti jums išmaudyti naujagimį. Vonelės dizainas labiau skirtas jūsų akims sužavėti nei pačiai procedūros palengvinti.
Gultukas.
Visada sakau, jog kūdikio maudymas, ypač pradžioje, yra dviejų žmonių darbas. Žinoma, jeigu tam yra galimybė. Vienas iš tėvų prilaiko naujagimį, pila vandenį ant vėstančių kūno vietų, o kitas plauna odelę. Gultukai tokiu atveju nereikalingi, nes neatliks savo paskirties ir tik maišysis jums po rankomis. Tačiau jeigu situacija neleidžia maudyti dviese, tuomet gultukas praverstų.
Prieš guldydami mažylį į gultuką, nepamirškite pakloti vystyklo. Kūdikiui bus kur kas patogiau ir maloniau gulėti. Plastikiniai gultukai, esantys jau pačioje vonelėje, yra kietoki, varžantys kūno judesius labiau nei įdedami. Tačiau ne kiekvienam vonelės modeliui tinka visi įdedami gultukai. Tad prieš įsigydami pirmiausia pasidomėkite, ar jis tiks turimai vonelei.
Daugiausia rekomendacijų sulaukia tinkliniai gultukai, kurių modelis labai panašus į pakabinamą hamaką. Jie pranašesni savo funkcionalumu, minkšti, labiau prisitaiko prie vaiko kūno.
Vonelės stovas.
Vonelės stovas iš pažiūros atrodo nereikalingas daiktas, bet ar tikrai? Pirmus gyvenimo metus, kai didžiąją laiko dalį mažylis praleidžia ant rankų, neretai pasijaučia ir tėvų kūno nuovargis. Atsiranda peties kojų, o dažniausiai – nugaros – skausmas. O ar gali būti kas nemaloniau už staiga susuktą nugarą? Vieną akimirką pasilenkėte pakelti mažylio, o kitą jau nebegalite išsitiesti. Vonelės stovas yra puikus pagalbininkas tausojant savo kūną.
Kur maudyti.
Dažnai susiduriama su dar viena maudymo problema – ribotos vietos galimybės. Visada skatinu į maudymą pažiūrėti kiek kūrybiškiau ir, esant poreikiui, pakeisti maudynių vietą. Juk tikrai nebūtina maudyti vonios kambaryje. Vonelė mobili, tad galima ją nešioti ir padėti kur tik patiems patogiau. Galbūt virtuvėje yra pakankamai vietos? O gal koridoriuje?
Galų gale, jei stovu naudotis neišeina, skatinu vonelę kelti ant paviršių, nuo kurių maudant nereiktų lenkti nugaros. Tai galėtų būti valgomasis stalas virtuvėje, komoda miegamajame ar rašomasis stalas darbo vietoje.
Svarbu, kad būtų šilta.
Prieš pasirenkant, kurioje vietoje maudysite, užtikrinkite, kad joje būtų pakankamai šilta. Supraskite, jūsų mažylis bus nuogas, įdėjimo ir išėmimo iš vandens akimirka gali būti tikrai labai nemaloni jam, jeigu bus ryškesni aplinkos temperatūros pokyčiai. Vasarą viena iš didesnių klaidų būna, kai tėvai pamiršta maudynių vietoje išjungti oro kondicionierių, o žiemą – kai palieka pravirus langus dėl mikrocirkuliacijos. Nesakau, kad tuomet vaikutis iškart susirgs, bet jeigu yra galimybė užtikrinti bendrą patalpos šilumą, skatinu taip ir padaryti.
Kada maudyti.
Sakoma, kad išmaudyti naujagimį reikia per pirmąsias dienas grįžus iš ligoninės. Kaip ir dauguma atvejų, taip ir čia nereikia aklai pasitikėti taisyklėmis. Maudyti reikia tada, kai tėvai tam pasiruošę. Žinoma, nesiūlau laukti mėnesio, tačiau kelias dienas tikrai galima.
Vandens temperatūra.
Naujagimių termoreguliacija dar yra sutrikusi, jie gana greitai gali sušilti ir sušalti. Todėl mažyliai maudomi 37°C temperatūros vandenyje. Temperatūrą pamatuoti reikėtų naudojantis vandens termometru. Jų irgi būna kelių rūšių. Galima naudoti tiek voneles su jau integruotais termometrais, tiek stacionarius. Nepaisant to, kokį vandens termometrą naudosite, patariu iš anksto pasitikrinti, ar jis veikia. Pačioje pradžioje tikrinti šilumą ranka ar alkūne tikrai nesiūlau. Saugant visų sveikatą geriau pasitikėkit termometru.
Pušku pušku kuo greičiau.
Kūdikio maudymas turi vykti greitai. Kaip jau žinote, naujagimiai gana greitai vėsta, todėl taupant jų kūno šilumą vandens pramogas reikėtų kuriam laikui atidėti ir laikyti vaikutį vandenyje tiek laiko, kiek trunka pats maudymas. Teoriškai turėtumėte užtrukti iki 7 min. Tačiau griežtai brėžti laiko ribų neskatinu, tik supraskite, kad maudynių laikas nėra skirtas SPA malonumams.
Naujagimį į vandenį guldykite po truputį, pradėdami nuo kojų ir eidami iki galvos. Vaikučio kūnas turi būti visas apsemtas vandens. Kitu atveju neapsemtos kūno vietos šals. Jeigu nėra galimybės panardinti viso naujagimio, reiktų vis užpilti vandens ant vietų, kurios nėra vandenyje.
Bamba ir ausys.
Vienas iš didžiausių mitų – negalima šlapinti bambos su virkštele ir ausų. Prisiminkite, jog naujagimis devynis mėnesius buvo vandenyje, kuris nepažeidė nei ausų, nei bambos. Vanduo mažylio kūnui tikrai nesvetima aplinka, todėl drąsiai viską galima šlapinti. Ir net patartina, nes taip švariau nuprausite odelę. Visada kūdikio prausimas prasideda nuo galvos kojų link. Vadinasi, pirmiausia nuprauskite galvos ir veido zoną ir slinkite kūnu žemyn. Paskutinė prausiama vieta turi būti užpakaliukas.
Po maudynių.
Mažyliai daugiausia šilumos išspinduliuoja per galvos sritį. Todėl, tik išėmus naujagimį iš vandens, reikėtų jį susukti į rankšluostį, būtinai apgaubiant ir galvytę. Tam sukurti specialūs rankšluosčiai, kurių vienas kampas panašus į gaubtuvą. Tačiau tikrai nebūtina naudotis juo, jeigu iš didesnio rankšluosčio mokate ir patys suformuoti galvos apdangalą. Bet kokiu atveju svarbu nepamiršti, kad po maudynių galvytė neturi būti palikta atvira.
Išmaudžius ir susukus vaikutį į rankšluostį su gaubtuvu, odos trinti sausinant nereikia. Juk žinote, kad odelė yra labai plona ir ką tik buvo švelniai trinama vandenyje, todėl nusausinkite odą tiesiog švelniai tapšnodami.
Jeigu situacija leidžia, po maudynių galima atlikti kitas priežiūros procedūras: išvalyti ausis, bambą valymas, nukirpti nagučius. Paradoksalu, jog ausų krapštukai nėra rekomenduojami naudoti ausų higienai. Tokią informaciją galima rasti bene ant kiekvienos ausų krapštukų dėžutės, tačiau retai kuris tuo vadovaujasi. Nepaisant to, nei naujagimiams, nei kūdikiams nesiūlau valyti ausų su krapštukais. Net jeigu ir planuojate naudoti krapštukus pastorintais galais, kitaip dar vadinamais ausų krapštukais su stabdžiu. Naudojant krapštukus sierai valyti iš išorinės klausiamosios angos, galima labai lengvai pažeisti būgnelį. Juk ausis pati pašalins sieros perteklių ir išstums kaušelio kriauklės link. O iš ten galima sierą nuvalyti vatos tamponėliu.
Nagučiai.
Ligoninėje nagai nėra kerpami, norint išvengti hospitalinės infekcijos rizikos. Kad būtų drąsiau ir lengviau, pirmiems kartams siūlau tai daryti po maudynių. Juk nago plokštelė tuomet bus minkštesnė nei įprastai. Nagų žirkles reiktų pasirinkti su suapvalintais galiukais. Metalas turi būti kokybiškas, nes kitu atveju nagas bus nekerpamas, o lenkiamas. Rankų nagus reikia kirpti apvaliai, o kojų – tiesiai. Laikytis šių rekomendacijų verta, bet būtina atkreipti dėmesį ir į esamą nago formą.
Kosmetika.
Dėl kosmetinių priemonių naudojimo susidariusios kelios nuomonės. Vieni specialistai teigia, kad reikėtų naujagimį maudyti su prausikliu jau pirmą kartą nuplaunant galimai iš ligoninės parsineštus mikrobus, o kiti siūlo prausiklių nenaudoti stengiantis papildomai nedirginti odos.
Aš skatinu nepiktnaudžiauti kosmetika, juolab nepilti į vandenį savadarbių nuovirų, aliejų ar gelių, maudyti tik paprastame vandenyje. Žinoma, jeigu gydytojas nenurodė elgtis kitaip. Nesiūlau naudoti ir kempinės. Saugiausia kempinė – tai tėvų rankos. Todėl plaunat odelę lengvus trynimus atlikite tiesiogiai su ranka. Esu įsitikinusi, jog taip išvengsite odos pažeidimų, o ir naujagimiui bus daug maloniau jausti rankų prisilietimus nei kempinės tekstūrą.
Kad ir kaip norėtųsi kuo ilgiau nenaudoti kosmetikos naujagimiams, kartais tai neišvengiama. Jeigu po maudynių pastebite odos šerpetojimą, sausus plotelius ar kitus sausai odai būdingus požymius, – patepkite odelę emolientu. Noriu ir vėl atkreipti dėmesį, kad kosmetikos priemones rinktumėtės labai atsakingai ir ieškotumėte būtent naujagimių, o ne kūdikių ar vaikų odai skirtos kosmetikos.