Sveiko kūdikio oda švelni ir rausva kaip persikas. Bet ką daryti, jei vieną dieną pastebėjote, kad ant to persiko atsirado rausvų mazgelių, kurie ima trauktis baltais žvynais?
Žvynelinė kamuoja apie 3 procentus visų Europos gyventojų, o Lietuvoje ja serga net 120 000 žmonių. Jeigu gydytojai patvirtino, kad jūsų vaikučiui – psoriazė (žvynelinė), pasistenkite auginti vaiką taip, kad liga neturėtų sąlygų plisti.
Kaip atpažinti žvynus?
Sergant žvyneline, oda išberiama rausvais arba raudonais įvairaus dydžio mazgeliais, kurie po tam tikro laiko pasidengia sausais baltais žvyneliais. Pažeistose vietose gali atsirasti ir skaidraus skysčio pripildytų nedidelių pūslelių. Iš pradžių ligos židinukai būna nedideli – taško ar monetos dydžio. Ligai progresuojant, jie gali išsiplėsti iki delno dydžio žvynuotų laukelių, kurie jungiasi tarpusavyje. Nors paprastai žvynuotų židinių neniežti, ligai sparčiai progresuojant, vaikas gali imti kasyti odą.
Žvyneliai dažniausiai atsiranda ant:
lenkiamųjų paviršių, kada žvyneliais pasidengia alkūnės, keliai;
plaukuotosios galvos dalies (vėliau gali išplisti ant ausų, kaklo, skruostų);
delnų ir padų;
nagų.
Kodėl susergama žvyneline?
Žvynelinė – tai lėtinė klastinga liga, kurios neįmanoma iki galo išgydyti, nes ji gali vėl išlįsti net po 10 – 15 metų. Tiksliai nenustatyta, kokios priežastys lemia šios odos ligos atsiradimą, bet manoma, kad net 70 procentų pacientų ją paveldi. Jeigu dėdės, seneliai ar tėvai serga psoriaze, didelė tikimybė, kad polinkį šiai ligai paveldės ir kūdikis.
Rečiau psoriazė, arba žvynelinė, gali atsirasti persirgus infekcinėmis ligomis, vartojant kai kuriuos vaistus, jei oda dirginama mechaniškai, yra nuolat spaudžiama, trinama ar kitaip traumuojama, taip pat nuo žmogaus patirto streso.
Žvynelinė nėra užkrečiama. Tačiau ji yra „gyva“, nes jautriai reaguoja į minėtus nepalankius veiksnius (stresą, dirginimą, infekcijas) ir gali vėl atsinaujinti.
Kaip prisijaukinti ligą
Ligos paūmėjimo laikotarpiais laikykitės visų odos gydytojo rekomendacijų. Tik gydytojas žino, kokius vaistus skirti konkrečiu atveju, nes ta pati liga kiekvienam vaikui gali reikštis skirtingai.
Tačiau nemaža dalimi ir nuo pačios mamos priklauso, kokia bus jos vaiko odos būklė.
Stebėkite vaiką, kad jis nekasytų ir nekrapštytų žvynuotų židinių. Nuo 2–3 metukų vaikui jau aiškinkite, kodėl negalima kasyti sergančios odos – kasant židiniai gali išplisti ir sveikose vietose.
Saugokite vaiką nuo stresų, didelių emocinių sukrėtimų ar permainų.
Į gydytoją kreipkitės iš karto, kai pastebėjote pirmuosius žvynelinės požymius ant vaiko kūno. Neleiskite ligai išplisti!
Pastebėta, kad saikingos saulės vonios ir maudymasis jūros vandenyje teigiamai veikia jau atsiradusius žvynelinės židinėlius. Tai neapsaugo nuo naujų atsiradimo, tačiau apramina ir apgydo jau atsiradusius.
Nuolatos drėkinkite vaiko odą! Tai viena svarbiausių sergančio žvyneline vaiko mamos pareigų. Vasarą saulės spindulių veikiama oda ne tik įdega, bet ir išsausėja. O būdama sausa greičiau pradeda trūkinėti, niežtėti. Be to, ligai progresuojant, ir žvynelinės židiniai storėja, kietėja, pasidengia storu luobu. Todėl reikia negailėti riebaus tepalo, kurį rekomendavo gydytojas, odelei tepti. Kai oda minkšta ir elastinga, ją lengviau gydyti. Be to, ne taip sparčiai formuojasi nauji žvynelinės židiniai.
Galvos apdangalas, akiniai nuo saulės, drėkinamasis kremas
Mamos, vesdamos vaikučius į lauką vasaros metu, niekada nepamiršta paimti kepurytės ar akinukų nuo saulės. Tokiu pat svarbiu apsaugos daiktu turėtų būti ir drėkinamoji priemonė odai.
Vaiko oda reikia rūpintis ir tada, kai ji sveika kaip persikas, ir tada, kai vargina viena ar kita odos problema.
Konsultavo coc. A.Vingras
„Mamos žurnalas“