Kodėl žiema nepalanki odai

ziema26

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Sausa oda nėra liga. Tačiau visi, kamuojami šios problemos, pasakys, kad tai nemalonu: odą tempia, niežti, ji pleiskanoja. Gali atsirasti bėrimų. Žiemą oda itin išsausėja. Ką daryti, kad vaiko odelė išliktų  sveika ir švelni kaip persikas?

Kodėl žiema nepalanki odai

Sveiką odą saugo plonytė odos rūgščių plėvelė. Kol ji tvirta ir nepažeista, oda atrodo sveikai. Tačiau kai apsauginė plėvelė sutrūkinėja arba nusilupa, oda pradeda pleiskanoti, niežtėti – pasireiškia sausėjimo požymiai.

Žiemą tą plėvelę pažeisti kur kas lengviau, ypač vaikų ir kūdikių, kurie labai jautrūs. Šaltuoju metų laiku odai tenka daugybė išbandymų. Lauke ji turi saugoti nuo šalčio ir žvarbaus vėjo. Parėję iš lauko, atsiduriame šildomose patalpose. Odai reikia greitai prisitaikyti prie šilumos.

Centrinis šildymas sausina patalpų orą, o sausas oras nesveika odai. Galų gale žiemą rengiamės vilnoniais bei sintetiniais drabužiais, kurie, liesdamiesi prie kūno odos, irgi ją dirgina, sausina.

Kas penkto žmogaus oda sausa

Moksliniai tyrimai rodo, kad sausa oda kamuoja net 20 procentų visų gyventojų. Tai nėra liga, kurią reiktų gydyti vaistais. Tačiau jeigu į problemą nekreipsime dėmesio, jausimės nepatogiai dėl niežtėjimo, pleiskanojimo ir bėrimų.

Kartais sausa oda būna nuo pat gimimo. Tokį odos tipą galime  paveldėti iš tėvų ar senelių. Odą sausina netinkama mityba, neteisinga kasdienė priežiūra ir kosmetika. Sausa oda gali būti kitų ligų pasekmė: pavyzdžiui, dažnai tuo skundžiasi sergantieji cukriniu diabetu, alergija, psoriaze ir kitomis ligomis.

Kad ir kokios priežastys būtų sukėlusios odos sausumą, atminkime: tokią odą prižiūrėti reikia kiek kitaip, nei sveiką.

Jokių muilų

Jeigu jūsų vaikučio oda sausa, pasistenkite dar labiau nepažeisti apsauginio odos barjero. Nei kasdienei higienai, nei maudymui nepatariama vartoti muilo. Nors etiketėje gali būti nurodyta, kad muilas tinka vaikams ir kūdikiams, tačiau jis tinka tik normaliai sveikai odai. Sausą odą geriausia prausti sindetais. Vaikučiui maudyti galite naudoti ir vonios aliejų. Pabandžiusios šią priemonę mamos labai ją pamėgsta, nes aliejukai būna malonaus kvapo, putoja, o ant vandens paviršiaus palieka riebią plėvelę.

Minkštas vanduo – sveikiau

Jei yra galimybė, vaiko maudymui rinkitės ne kietą vandentiekio vandenį, o minkštesnį. Kur kas kokybiškesnis vanduo teka naudojant vandens filtrus, kurie įmontuojami visam namui ar atskiram butui. Kietas vanduo erzina odą.

Po prausimosi – 3 minučių programa

Nuprausus ir nušluosčius vaikutį, jį reikia kuo skubiau ištepti drėkinamuoju kremu, aliejuku ar tepalu. Neveltui sakoma, kad rezultatas geriausias, jei tai suspėji padaryti per tris minutes, kol vaiko odelė dar drėgna. Tai padeda atstatyti pažeistą apsauginę plėvelę.

Lygiai taip pat reikėtų elgtis vaikučiui lankant baseiną. Chloruotą baseino vandenį būtina kruopščiai nuprausti po dušu naudojant sindetą, tada vaiką gerai nušluostyti ir greitai sutepti kokiu nors emolientu – kremu ar aliejumi.

Viso kūno odai nepatariama naudoti labai riebių tepalų. Po maudynių tinka hidrogeliai, kremai, aliejai ir pieneliai. Riebūs tepalai naudojami šalčio profilaktikai. Jais tepamas veidas ir rankytės prieš einant į lauką. Mamos kartais daro klaidą, po maudymo išspausdamos tik žirniuko dydžio kremo gabaliuką ir juo truputį patepdamos. Teisingai drėkinanti priemonė naudojama tada, kai per savaitę išnaudojamas 100 g kremo indelis (vaiko oda tepama du kartus per dieną). Negailėkite kosmetinės priemonės, atidžiai ištepkite visą kūnelį, visas raukšleles.

Kaip pasiruošti laukui

Einant į lauką, būtinai patepkite vaiko atviras odos vietas apsauginiu kremu. Jis gerai saugo net esant žvarbiam orui. Nebijokite riebaus tepalo užtepti ir ant alergiškos, išbertos vaiko skruostukų odelės – jis tikrai nepakenks, tik apsaugos nuo šalčio.

Mamos, kurios augina alergiškus vaikus, pastebi, kad žiemą odos būklė dar labiau pablogėja, bėrimai būna gausesni, jie ilgiau gyja. Alergiškam vaikui reikia gryno oro, todėl šaltesnėmis dienomis būtinai tinkamai paruoškite odelę prieš eidami pasivaikščioti.

Priminsime, kad nuo šalčio saugo tik specialūs vaikams skirti riebūs kremai ir tepalai. Mamų kosmetika jokiu būdu netinka! Kremu ar tepalu vaikutį reikėtų ištepti valandą laiko prieš pasivaikščiojimą. Kosmetinė priemonė turi visiškai įsigerti į odelę, jos turi nebesimatyti ant odos paviršiaus. Jei vaiko oda dar blizga – į lauką per anksti.

Jei tinkamai rūpinsitės oda, žiemą ji mažiau sausės.

Gydytoja alergologė Vilma Marčiukaitienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 − = vienas

Kitos temos: