Paplūdimyje – nuogutis, ar su sauskelnėmis?

paplūdimys

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Karštą vasaros dieną vieninteliu kūdikio drabužėliu lieka… sauskelnės. Su docentu Algimantu Vingru kalbamės, kaip teisingai rengti šiuo „drabužėliu“.

Galbūt vasarą reikėtų dažniau laikyti kūdikį be sauskelnių?

Vasara yra metas, kai oro temperatūra tiesiog tarnauja grūdinimui. Buvimas be sauskelnių grūdina – tai oro vonios. Tuomet, kai aplinkos temperatūra yra daugiau 22°C, tuomet kai mažylis būdrauja, jis gali būti be sauskelnių.

Suprantama, jei su juo einate į žmonių susibūrimo vietas, etiketas prašo segti sauskelnes, nes neįmanoma sugauti tą minutę, kai mažylis ims ir ką nors fiziologinio padarys…

Dažnai tenka matyti, kad paplūdimiuose kūdikiai ir maži vaikai laksto nuogi, sėdinėja ant smėlio, žolės. Ar tai higieniška?

Tai, sakyčiau, natūralu. Tačiau, jei įtariate, kad smėlis ar žolė gali būti nepakankamai švarūs – sauskelnės, tokios, kurios išlieka sausos iš išorės ir vidaus, pravers. Su vaikais iki 3 metų geriau nebūti paplūdimiuose, kuriuose nėra vietos obuoliui nukristi arba kaimynai maudosi su šunimi. Paplūdimių smėlis būna užterštas ir tuojau po lietaus, ypač smarkesnio, nes suteka tie nešvarumai, kurių šiaip nematyti.

Kodėl draudžiama vaikučius baseine nardinti be sauskelnių?

Baseinuose vandens temperatūra visuomet yra žemesnė nei aplinkos. Temperatūros skirtumai paskatina norą šlapintis ir tuštintis. Mažyliai, kurie dar nelaiko išmatų ar šlapimo, baseinuose gali turkštis tik tėvų prižiūrimi ir apmauti specialiai maudymuisi skirtomis sauskelnėmis.

Ar leisti nuogam maudytis jūroje, ežere, upėje, ar mauti sauskelnes?

Jei prieš maudymąsi iš mažylio yra išprašytas „didelis“ bei „mažas“ fiziologinis reikaliukai, galima leisti maudytis nuogiems.

Kaip dažnai pajūryje keisti sauskelnes, jei jos neprisisiotos, bet pribirusios smėlio?

Dabar gaminamos kokybiškos sauskelnės, į kurias paprastai smėlio nepatenka. Smėlis į sauskelnes pakliūva tuomet, kai mažyliui jos yra per didelės. Jei jau taip atsitiko ir į sauskelnes pakliuvo smėlio, jas nuimkite, išpurtykite, vaikutį apiplaukite, leiskite natūraliai nudžiūti (poilsiautoją panešiokite) ir neprisisiotas sauskelnes vėl užsekite.

Kaip išvalyti smėlį iš intymių vaikų kūno vietų?

Apiplaukite tekančiu vandeniu, tik jokiu būdu netrinkite, nes smėlis gali pažeisti labai švelnias gleivines. Mergaitėms vandens srovę nukreipkite iš viršaus į apačią. Apiplovę netrinkite rankšluosčiu, leiskite nudžiūti arba nusausinkite kilpiniu rankšluosčiu juo tik švelniai prisiliesdami prie drėgnų  vietų.

Ar yra vasarinių ir žieminių sauskelnių? Jei jos visos vienodo storio, ar vaikutis vasarą nesušus?

Sauskelnės neskirstomos pagal metų laikus. Į Lietuvą įvežamos įvairių gamintojų sauskelnės, kurių kokybė ir kainos skiriasi, dėl to vienos atrodo plonesnės, kitos storesnės, vienos geriau praleidžia orą, kitos – blogiau. Sauskelnių kokybę greitai atskleidžia ir pats jų vartotojas: jei jis su jomis jaučiasi patogiai, jos nevaržo judesių, po jomis oda neparausta, nesušlampa, vadinasi – jos kūdikiui tinka. Neužmirškite, kad sauskelnes reikia parinkti pagal nešiotojo svorį ir amžių. Vasarą pasirinkite pačias geriausias sauskelnes. Suprantama, jų kaina yra didesnė, bet jos saugo nuo iššutimų ir kitų nemalonumų, kad ir smėlio pribyrėjimo (į priglundančias sauskelnes smėlio nepribyra).

Ar orui pralaidžios sauskelnės gali praleisti ir smėlį?

Orui pralaidžios sauskelnės smėlio nepraleidžia. Visas, net pačias geriausias orui pralaidžias sauskelnes būtina retkarčiais pakeisti, net jei jos „tuščios“. Nepamirškite, kad sauskelnių brangumas nusako jų kokybę, bet ne keitimo dažnį.

Gal vasarą labiau rūpintis užpakaliuko higiena?

Užpakaliukas ir tarpvietė dažniau kenčia, kai retai keičiamos sauskelnės. Geriau apseiti be tepalų, tik apiplauti ir leisti šiltame ore nudžiūti. Jeigu be tepalų nepavyksta, tinka specialūs kremai. Jokie maistui vartojami riebūs produktai kūdikio odelei tepti netinka. Neberekomenduojami ir barsuko, žąsies ar zuikio taukai. Suprantama, kremais patepus neturi būti sudarytos sąlygos vaikučiui voliotis smėlyje, reikia, kad kremai įsigertų (20-30 min.).

Ar sauskelnės apsaugo nuo nudegimų saulėje, erkių ir vabzdžių įkandimų, nusidilginimo?

Sauskelnės dengimo vietas apsaugo nuo visų minėtų pažeidimų, nepraleidžia saulės spindulių ir dilgėlių spygliukų. Tačiau jos neatbaido erkių ir vabzdžių (jie gali sugelti mažylį kitose kūno vietose).

Ką daryti, jei vaikas su sauskelnėmis, nepritaikytomis maudytis, įbrido į telkinį ir sušlapo kiaurai? Ar laukti, kol išdžius, ar išgręžti, ar pakeiti sausomis?

Išeitis viena – sušlapusias sauskelnes, kad ir „neprisisiotas“ ar „neprikakotas“ būtina pakeisti naujomis.

Kiekviena mama žino, kiek sauskelnių per dieną prireikia jos mažyliui. Į pliažą dera pasiimti 2-3 sauskelnėmis daugiau, nes pliažas nėra įprastinė mažylio gyvenimo vieta. Nuovoki šeima supranta, kad su mažyliu pliaže neišbūnama pusę ar daugiau paros.

Ar tiesa, kad šalia vandens telkinio vaikai dažniau šlapinasi?

Taškymasis vandeniu, vandens tėkmės, čiurlenimo, fontano garsai gali paskatinti šlapintis dažniau, tačiau ne daugiau.

Vandens matymas ir su juo susiję garsai neskatina šlapimo susidarymo, o gali padažninti tik jo išsiskyrimą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 8 =

Kitos temos: