Fotografė Jurga Dūdė, „Dūdė Foto“
Per dešimtmetį fotografuojant naujagimius mados keitėsi. Pradėjusi veiklą kurį laiką dirbau ir ankstesniame darbe biure ir, kol neturėjau įsirengusi studijos, mažytę studiją atsiveždavau į kliento namus. Tam net turėjau pritaikytą automobilį su didele bagažine, kad galėčiau vežiotis itin didelį naujagimio pozavimui skirtą sėdmaišį, kuris kartais net netilpdavo į senų daugiabučių liftą.
Fotografijai tapus pagrindine veikla, įsirengiau studiją, tuomet fotosesijos persikėlė į tam pritaikytą erdvę: įranga, šviesa, švarus fonas, rekvizitų gausa. Nuogąstavimai, kad klientui bus sudėtinga atvykti į studiją su tokiu mažu modeliuku nepasitvirtino, tačiau paklausa atvykti į namus išliko. Tik namuose naujagimio fotosesija adaptavosi į „lifestyle“, kuomet nuotraukose matoma namų aplinka, o naujagimis, atsižvelgiant į tėvelių norus, gali būti įsuktas į pleduką (labai dažnai močiutės numegztą) arba aprengiamas savais ar paskolintais drabužėliais, kūdikis mažiau pozuojamas, fotografuojamas tėvelių rankose, paguldomas ant tėvų lovos, sofos ar savo lovelėje, fiksuojamos detalės, istorija. Rekvizitai naudojami mažai arba visai nenaudojamas.
Kadangi naujagimis yra išskirtinai mažytis modeliukas ir tėvų glėbyje labai lengvai gali prapulti, režisūros šioje fotosesijoje vis dėlto yra, tačiau vien tam, kad parodytume daugiau vaikučio ir tėvams būtų paprasčiau. „Lifestyle“ ypač patrauklus variantas, kuomet šeimoje yra daugiau mažų vaikučių, augintinių.
Pastaruoju metu tėveliai vis dažniau renkasi „lifestyle“ fotosesiją namuose. Spėju, jog tai galbūt susiję su populiarėjančiu holistiniu gyvenimo būdu. Naujiems tėveliams norisi paprastumo, natūralumo, ryšio bei santykio atskleidimo savoje aplinkoje, be rekvizito ir glamūrinio vaizdo.
Fotografė Ligita Valeikienė, „VanileFoto“
Laisvojo stiliaus naujagimio fotosesija – tai puiki galimybė meniškai parodyti šeimos kasdienybę jų namuose. Šiuo metu naujagimio fotosesijos labai populiarios, o išskirtinio dėmesio sulaukia „lifestyle“ fotosesijos, kuriose akcentuojama natūrali kasdienybė. Šios fotosesijos skiriasi nuo tradicinių profesionalių fotosesijų tuo, kad yra orientuotos į realius gyvenimo scenarijus, be dirbtinių rekvizitų ar pozų, jose parodomos tikros šeimos akimirkos.
Ši fotografijos sritis kilo iš tradicinės šeimos fotografijos, o ją išpopuliarino socialinių tinklų įtaka ir poreikis dalintis asmeniniais gyvenimo momentais su visu pasauliu.
Pagrindinė tokios naujagimio fotosesijos esmė – užfiksuoti tikrus, natūralius ir intymius šeimos momentus, kuriuose atsispindi šeimos bendravimas, meilė vieni kitiems. Ypatingas dėmesys skiriamas aplinkai, natūraliai šviesai, parodomos natūralios akimirkos, kurios vėliau lieka brangiais atsiminimais. Atvykusi į klientų namus, galiu papasakoti jų istoriją taip, kaip negaliu studijoje, nes jų namų interjeras, detalės suteikia ypatingą reikšmę nuotraukoms.
Paprastai naujagimio fotosesijos daromos 6–14 dienomis po gimimo, „lifestyle“ fotosesijos privalumas tas, kad, esant reikalui, gali vykti ir vėliau, maždaug iki vieno mėnesio.
Fotografė Rita Armonaitė Slidžiauskienė, „Foto lyrika“
Naujagimių fotografija mane lydi jau aštuonerius metus. Kaip ir daugelio kolegių, kelias prasidėjo nuo gražiai pozuotų, į mažytes lovytes, kibirėlius ir dubenėlius įdėtų leliukų nuotraukų. Tačiau fotografija yra kelias, kuris vis kinta ir vis norisi išbandyti kažką kitaip, ilgą laiką tas „kitaip“ buvo tiesiog nupirkta nauja lovelė, kepurytė ar naujas kaspinėlis. Tuo tarpu tėveliai, rinkdamiesi nuotraukas, vis užsimindavo, kad nori kuo paprasčiau, kad tik dekoras netrukdytų įamžinti jų kūdikėlio. Tad prieš kelerius metus ėmiau siūlyti arba visiškai laisvo stiliaus fotosesijas, arba pozuotas, ir šiandien dar negalėčiau pasakyti, kurios yra populiaresnės, bet tendencija, jog vis dažniau klientai renkasi laisvo stiliaus fotosesijas, tikrai yra.
Laisvo stiliaus fotosesijas mėgsta gausios šeimos, kur labai svarbu parodyti ne tik mažiausią modeliuką, bet ir visos šeimos džiaugsmą, sulaukus broliuko ar sesutės. Kiekvienas prisiglaudimas, paglostymas, palaikymas ant rankų yra toks ypatingas, kad norisi tai įamžinti ir tam nereikalingi jokie papildomi atributai. Reikia tik šiek tiek susiderinti aprangą visai šeimai ir nusiteikti fotosesijai. O nusiteikti kartais ne visiems pavyksta, vyresni broliukai ar sesutės neretai išgyvena įvairius jausmus, tad fotosesijos metu dažnai kyla iššūkių ne su pačiu mažiausiu modeliuku, bet su jau ūgtelėjusiais vaikais. Bet rezultatas visad atperka pastangas.
Nors fotosesijos dažnai vadinamos „lifestyle“, nepozuotomis, natūraliomis, laisvo stiliaus ir panašiais epitetais, tačiau tai nėra visiškai taip, kaip skamba. Fotografas vis tiek turi būti labai įgudęs ir žinoti, kaip įduoti naujagimį tėveliams į rankas, kad vaizdas būtų estetiškas, gražiai atrodytų nuotraukoje ir viskas būtų saugu. Tam labai priverčia žinios, kurias įgijau mokydamasi pozuotos naujagimių fotografijos. Dažnai pajuokauju, kad tai toks pat pozavimas, tik kad vaikiukas fotografuojamas paguldytas ne į mažą lovytę, o tiesiog tėveliams ant rankų.
Susiję straipsniai