Ar įmanoma pergudrauti gamtą ir susilaukti norimos lyties kūdikio? Šis klausimas kamuoja žmoniją nuo neatmenamų laikų. Straipsnyje nerasite rimtų rekomendacijų. Jei tokios būtų sukurtos, kas nors seniai būtų tapęs milijonieriumi, o mes būtume netekę laimės patirti didžiausią gyvenimo intrigą.
Ultragarsas išblaškė paslaptį
Kai ultragarso tyrimas dar buvo naujiena, tiek gydytojai, tiek tėvai nėrėsi iš kailio, stengdamiesi kuo anksčiau monitoriuje įžiūrėti vaisiaus lytį. Dabar mada pasikeitė, ir paslapties saldumą nori patirti vis daugiau šeimų. O ir gydytojai nebesiveržia informuoti, tik mandagiai pasiteirauja: „Ar norėsite sužinoti, ko laukiatės?“. Visi sveiko proto tėčiai ir mamos atsakytų – laukiame sveiko, mylimo vaiko. Juk, geriau pagalvojus, vaikas iki 2 metų išvis neturi lyties. Nesakome „vaisius“ (berniukas) ir „vaisė“ (mergaitė), „kūdikis“ ir „kūdikė“.
Kadaise – išaukštinti berniukai
Laimei, gyvename ne Nepale, Kinijoje ar Indijoje, kur požiūris į vaiko lytį labai archaiškas (gimė berniukas – garbė, gimė mergaitė – nelaimė). Indijoje net buvo priimtas įstatymas, draudžiantis gydytojams tyrimo ultragarsu metu pasakyti kūdikio lytį, mat pastebėta tendencija, kad mergaičių besilaukiančios šeimos dažniau nutraukdavo nėštumą ankstyvoje stadijoje.
Net ir Lietuvoje vis dar tenka išgirsti šiurpą keliančių istorijų, kaip tėvai nusimena, gimus negeidžiamai mergaitei. Štai anyta „guodžia“ antrą mergaitę pagimdžiusią marčią: „Neliūdėk, gal trečią kartą pasiseks“. O jaunas tėvas, ką tik dalyvavęs gimdyme, telefonu liejasi draugams: „Ką padarysi, mergaitė“. Šimtus metų buvo natūralu trokšti sūnaus ir nukabinti nosį gimus dukrai. Jei šeima susilaukdavo trečios ar ketvirtos dukros, vyras turėdavo turėti geležinį stuburą – juk atremti pašaipas dėl „broko“ galėdavo tik stipriausieji. Psichologai apie šį nepalaužiamą vyrų norą turėti sūnų, turi savo nuomonę. Tai nepilnavertiškumo komplekso požymis.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta pasakoja: „Man teko dalyvauti gimdyme, kai moteris gimdė ketvirtą vaiką. Šeimoje jau augo trys mergaitės. Nėštumo metu moteriai buvo atliktas ultragarso tyrimas, ir gydytojai neva matė berniuką. Kol moteris buvo gimdymo namuose, vyras su giminėmis jau šventė sūnaus gimimą. Ir koks buvo šokas, kai gimė ketvirta mergaitė! Moteris net nušoko nuo gimdymo stalo, negalėdama patikėti naujiena. Džiaugėmės, kad tuo metu gimdykloje ji gimdė viena, antraip būtų mus apkaltinusi, kad sukeitėme kūdikius. Šokas buvo ir vyrui, jis net atsisakė atvažiuoti pasiimti iš gimdymo namų žmonos su naujagime“.
Smagu, kad laikai keičiasi – medikai pastebi, kad tokios istorijos liko pavienės, tiek pat tėvų nori susilaukti berniuko, tiek pat – mergaitės, o svarbiausia, kad dauguma sako: lytis mums vis viena, svarbu, kad gimtų sveikas.
Ką pasiūlė Hipokratas
Kūdikio lytį žmonės troško suplanuoti visais laikais. Išlikę senovės graikų gydytojo ir išminčiaus Hipokrato pastebėjimų apie lytį. Jis sakė, kad jei moterį apvaisina sėkla iš kairiosios vyro sėklidės, gims mergaitė. Jei apvaisina sėkla iš dešiniosios sėklidės – bus berniukas. Deja, realybėje šiuo teiginiu įsitikinti neįmanoma. O štai Aristotelis mąstė ne taip fiziologiškai. Jis sakė, kad jei užsimezgant gyvybei pučia švelnus pietų vėjas zefyras, gims mergaitė. O jei stūgauja žvarbus šiaurės vėjas – bus berniukas. Senovės išminčiai daug dėmesio skyrė ir žvaigždžių išsidėstymui pastojimo akimirką.
Ką pasiūlė romėnai
Hipokratas su Aristoteliu sureikšmino patį apvaisinimo aktą, o karingieji romėnai pasiūlė mažiau apčiuopiamą, bet žavią teoriją, kurią galite pasitikrinti ir pagal savo šeimą. Jie sakė, kad vaiko lytį lemia tėvo charakteris ir temperamentas. Jei vyras turi valdžią šeimoje, gims sūnus, o jei vyrelis pamintas po padu – gims tik mergaitės. Kažin, ar su šia teorija norėtų sutikti mergaičių susilaukę politikai, kariškiai, sportininkai, verslininkai.
Ši romėnų teorija apie vyro valdžią šimtmečiams bėgant kiek sušvelnėjo. Dabar dažniau sakoma, kad mergaitės gimsta tose šeimose, kuriose vyrai labai myli savo moteris.
Duokite kelią protui
Išsėmę temperamento ir valdžios teorijas, mokslininkai prakalbo apie asmenybės subtilumus ir protą. Dar prieš 120 metų kuo rimčiausiai buvo svarstoma teorija, kad vaiko lytis bus priešinga lyčiai to sutuoktinio, kurio asmenybė turtingesnė, o intelekto koeficientas – aukštesnis. Iš to kilo kalambūras, kad berniukui „padaryti“ proto nereikia, o mergaičių „gamybai“ reikia juvelyriškumo. Kitaip tariant, subtilūs ir išmintingi yra mergaičių tėčiai ir berniukų mamos. O mergaičių mamos ir berniukų tėčiai – riboti, netašyti.
Grįžkime į lovą
Ilgai kūrę nepačiuopiamas teorijas, mokslininkai ant žemės (o tiksliau – atgal į lovą) nusileido XIX amžiaus pabaigoje. Europą užplūdo teorijos, kad vaiko lytį lemia partnerių poza apvaisinimo metu. Mylėtis buvo rekomenduojama šonu. Jei vyras moteriai iš kairės, laukite mergaitės. Jei vyras moteriai iš dešinės – berniuko. Dėl didesnės garantijos buvo siūloma po lova pasidėti kokį nors vaiko lytį simbolizuojantį daiktą. Lauki berniuko – dėk kardą, lauki mergaitės – žiedą.
Maisto teorijos
Daugybė porų išbandė visas Kamasutros pozas ir vis tiek nesulaukė išsvajoto rezultato. Tada pasirodė visai įtikinama mitybos teorija, kuri siūlė moteriai prieš pastojant ir nėštumo metu valgyti tam tikrą maistą. Norinčiai sūnaus moteriai buvo siūloma valgyti sūraus, aštraus maisto, kuriame gausu natrio ir kalio. Į valgiaraštį įėjo žuvis, mėsa, dešros. Beje, tokia moteris turėjo suvalgyti ir visus maisto – duonos, kumpio, sūrio – kampus.
Toji, kuri troško mergaitės, turėjo rinktis švelnią pienišką virtuvę ir valgyti prėską maistą, daug saldumynų, gerti pieno. „Mergaitiškos“ dietos esmė – magnis ir kalcis. Viena skaitytoja pasakojo, kaip po trijų sūnų susilaukė išsvajotosios dukrelės. Ji vartojo daug maisto papildų su magniu ir kalciu bei valgė šių mineralinių medžiagų turinčio maisto – bananų, pieno produktų, žirnių, pupelių, brokolių. Moteriai pavyko, bet galbūt mergaitė būtų gimusi ir be dietų?
Dukros gimsta senukams?
Tarp daugybės keistų ir net paikų teorijų pasirodydavo ir tokių, kurias medikai iki šiol laiko daugmaž tikėtinomis. Pavyzdžiui, nuo senovės buvo sakoma, kad vyresni tėvai dažniau susilaukia mergaičių. Įrodyta, kad kuo vyras ir moteris jaunesni, tuo daugiau tikimybės, kad jiems gims sūnūs.
Ne be pagrindo ir pastebėjimai, kad yra moteriškųjų ir vyriškųjų dinastijų. Yra šeimų, kuriose iš kartos į kartą gimsta tik berniukai arba tik mergaitės, ir „permušti“ tradicijų beveik neįmanoma. Čia savo žodį gali tarti genetikai. Jie sako, kad yra ligų, kurias paveldi tik viena kuri lytis.
Tuomet užsimezgus kitos lyties gyvybei, gali įvykti ankstyvas persileidimas – taip pati gamta atlieka natūraliąją atranką.
Spermatozoidų išgryninimas
Tobulėjant medicinos galimybėms ir atsiradus dirbtiniam apvaisinimui, lyties planavimo tema tapo vis labiau komercinė. Paaiškėjo, kad iš to galima uždirbti! Anglijoje ir JAV prieš kelis dešimtmečius sutuoktiniams būdavo siūloma prieš apvaisinimą apdoroti vyro sėklą ir atskirti moteriškuosius spermatozoidus nuo vyriškųjų. Toks lyties planavimo būdas kainuodavo keliasdešimt tūkstančių dolerių, deja, jo teko atsisakyti, nes net 84 proc. porų pageidavo berniuko…
Manoma, kad Japonijos mokslininkai irgi yra sukūrę metodą, kuris leidžia suplanuoti vaiko lytį 100 proc. tikslumu. Tačiau nenorint iškreipti gamtos pusiausvyros, šį metodą gydytojai taiko tik išimtiniais atvejais, jei giminėje iš kartos į kartą perduodama tam tikra kraujo liga, kuria susirgti gali tik berniukai. Tokiu atveju moteriai rekomenduojama nešioti mergaitę.
Mėnulis ir žvaigždynai
Nors medicina gana aiškiai pasakė, kad būsimo vaiko lyties niekaip nesuplanuosi, vis randasi entuziastų, kurie rezga naujas teorijas. Amerikiečių psichiatras Eugen Jon apklausė daugiau nei 8000 porų ir padarė išvadą, kad būsimojo vaikelio lytį lemia Mėnulio padėtis apvaisinimo metu.
Dangaus skliautas padalytas į 12 žvaigždynų. Šeši laikomi vyriškais (Dvynių, Liūto, Vandenio, Šaulio, Avino, Svarstyklių), kiti šeši – moteriškais (Mergelės, Vėžio, Skorpiono, Ožiaragio, Jaučio, Žuvų). 29 dienas Mėnulis keliauja per šiuos žvaigždynus, kiekviename užtrukdamas 2-3 dienas.
Jeigu apvaisinimo metu Mėnulis bus vyriškame žvaigždyne, gims berniukas, jei moteriškame – mergaitė. Jei tikite tuo, teks braižytis mėnulio kalendorių ir pasikabinti jį prie lovos.
Viską lemia vyras
Būsimojo individo lytis lemiama apvaisinimo metu, kai susilieja moters ir vyro lytinių ląstelių branduoliai. Kiekvienoje ląstelėje yra viena pora lytinių chromosomų. Visos moters ir vyro ląstelių chromosomos vienodos, išskyrus lytinių chromosomų porą: moters lytinių chromosomų porą sudaro dvi X chromosomos, o vyro – viena X ir šiek tiek mažesnė bei kitokios formos Y chromosoma. Jei kiaušialąstę apvaisins spermatozoidas su X lytine chromosoma, užsimegs moteriškos lyties gemalas, o jeigu su Y – vyriškos. Taigi vaiko lytį lemia tėvo spermatozoidai. Vyriškųjų ir moteriškųjų spermatozoidų pajėgumas ne vienodas. Nustatyta, kad daug aktyvesni vyriškieji spermatozoidai, jie ir apvaisina dažniau. 100 apvaisinimų moteriškaisiais spermatozoidais tenka 146 apvaisinimai vyriškaisiais spermatozoidais. Taigi berniukų užsimezga nepalyginamai daugiau, tačiau pirmosiomis nėštumo savaitėmis vyriškosios lyties embrionų daugiau žūsta. Iki gimimo berniukų ir mergaičių skaičius beveik susilygina – 100:106.
Rūgščių ir šarmų teorija
Lytinių santykių metu į moters organizmą patenka apie 3-5 ml spermos. Tame mažiau nei arbatinio šaukštelio dydžio spermos kiekyje yra net 200-500 milijonų spermatozoidų. Kadangi makšties terpė rūgšti, dalis spermatozoidų iškart žūsta, o dalis patenka į gimdą ir kiaušintakius. Čia juos pasitinka jau šarminė terpė, todėl spermatozoidai juda kiaušialąstės link ir apvaisina ją per 1-3 paras. Paprastai kiaušialąstę apvaisina tik vienas spermatozoidas, kuris ir lemia vaikelio lytį.
Praktiniai patarimai
Buvo pastebėta, kad moteriškieji X spermatozoidai geriau jaučiasi rūgščioje terpėje, o vyriškieji Y – šarminėje. Tuoj pasirodė patarimų, kad prieš lytinį aktą moteriai reikia apsiplauti tam tikrais tirpalais.
Jei laukiate berniuko:
Prieš lytinį aktą apsiplaukite silpnu šarminiu tirpalu (šaukštelis sodos stiklinei vandens), nes šarminė terpė sulėtina X spermatozoidų judėjimą.
Kuo ilgiau nesantykiaukite, nes nesantykiaujant didėja vyro spermos kiekis, o kuo daugiau spermos, tuo daugiau vyriškų spermatozoidų.
Santykiaukite per ovuliaciją.
Pasistenkite, kad orgazmas Jums ir vyrui įvyktų kartu.
Jei laukiate mergaitės:
Prieš lytinį aktą apsiplaukite silpnu rūgšties tirpalu (šaukštelis acto stiklinei vandens), nes rūgštinė terpė sulėtins Y spermatozoidų judėjimą.
Venkite orgazmo.
Santykiaukite kuo dažniau, nes mažas spermos kiekis palankesnis užsimegzti mergaitėms.
Populiari užsienio literatūra teigia, kad laikantis šių patarimų laukia 80-90 proc. sėkmės. Jei pasiseks, būtinai parašykite mums.
Matematinis planas
Moteriškuose kolektyvuose jau daug metų klajoja ir „matematinis lyties nustatymo planas“. Prieš pradėdami vaikiuką, suskaičiuokite, kurio iš tėvų biologinis ciklas šiuo metu yra stipresnis. Tam reikia vyro amžių (metais) padalinti iš 4, o moters amžių padalinti iš 3. Būtent tiek metų trunka vyro ir moters biologiniai ciklai. Kieno likutis didesnis, tos lyties vaikutis ir užgims. Pavyzdžiui, moteriai 24 metai, o vyrui – 26.
24 : 3 = 8,0. Likutis 0.
26 : 4 = 6,5. Likutis 5.
Vyro likutis didesnis, vadinasi, turėtų gimti berniukas. Kai kas teigia, kad šis metodas patikimas 90 proc. Galite pasitikrinti su jau gimusiais vaikais. Jei likučiai lygūs, teks naudotis kitais metodais.
Pastojimo dienos metodas
Dr. Elizabeth Whelan savo knygoje „Boy or girl?“, išleistoje 1979 metais Niujorke, teigia, kad, tiksliai nustačius ovuliacijos datą, tikimybę susilaukti norimos lyties naujagimio galima padidinti iki 50-60 proc. Siekiant susilaukti berniuko, lytiniai santykiai rekomenduojami likus 4-6 dienoms iki ovuliacijos, o mergaitės – likus 3-4 dienoms iki ovuliacijos. Deja, jokio mokslinio pagrindimo šiems teiginiams nėra.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta antrina: „Aš poroms rekomenduoju gana patikimą metodą, paremtą pastojimo diena. Moteris turėtų tiksliai žinoti savo ovuliacijos dieną. Ir jeigu nori susilaukti mergaitės, lytiniai santykiai turėtų vykti keletą dienų prieš ovuliaciją. Jei nori berniuko – ovuliacijos dienomis. Keletas šeimų bandė šį metodą, ir visoms jis pasiteisino“.
Šeimos patirtis
Ne kartą teko rašyti apie gausias šeimas, kuriose lyg užkerėjus gimdavo vienos lyties kūdikiai (skaitytojos atsimins istoriją „Sūnus iš 7 bandymo“). Šį kartą apie vaikų lytį pasamprotauti paprašėme žurnalo konsultantės, vaikų ir paauglių psichiatrės, 7 vaikų mamos Aurimos Dilienės. Aurima su vyru Vaidotu augina 5 dukras bei 2 sūnus.
Teorijų ir mėginimų VALDYTI žmogaus gyvybės atsiradimą – labai daug. Deja, kaip jau pastebėjome, o ir mokslas patvirtino – visos jos tik „pažaidimui“. Vieniems tinka viena, kitiems – kita, tačiau auginantys daugiau vaikų, pasakys tvirtai – žmogus planuoja, o Dievas juokiasi.
Mūsų šeimos patirtis irgi tai gali patvirtinti. Kaip jau buvo kitų mamų minėta straipsnyje, planuodami šeimą, mes irgi patyrėme įvairių emocijų ir net domėjomės įvairiomis lyties planavimo teorijomis. Kadangi santuokos pradžioje nebuvome nutarę auginti daug vaikų, tai, savaime aišku, norėjosi turėti ir mergytę, ir berniuką.
Pirmasis vaikas iš tiesų būna laukiamas, turint nuostatą „svarbu sveikas kūdikis“, per daug nesidomima, kokia jau ten ta lytis. Antrojo visi jau norėtų „kitokio“. Taip pat buvo ir su mumis. Gimus dukrai, antro tikėjomės sūnaus. Gimė sūnus, bet kai laukiausi, kažkodėl išrinkau mergaitišką vardą (tiesa, jis buvo padarytas iš vyriško vardo, taigi, kai gimė sūnus, tik pridėjome raidę „s“). Nuo to laiko savo nuojautomis lioviausi tikėjusi. Lygiai taip pat ir ultragarso tyrimais – net ir šiais laikais, kai jie tikrai labai geri, o specialistai – patikimi. Bet, matyt, kai žmogus pernelyg nori kišti nosį kur nereikia, Dievas mėgsta „pajuokauti“ ir pamokyti priimti realybę, kad ne viskas mūsų valioje.
Trečias mūsų vaikas iki pat gimdymo „buvo“ berniukas (taip skelbė ultragarsas), tačiau gimė sveika mergaitė. Kadangi jau turėjome ir dukrą, ir sūnų, tai tik nusijuokėme. Toliau didindami šeimą, lyties nebeplanavome. Palikome viską Aukščiausios Ministerijos sprendimams. Aišku, smalsumas niekur nedingo, visuomet klausinėdavau gydytojos „kas pilvelyje gyvena?“, bet vardus jau galvodavau abiejų lyčių atstovams. Nes patikėkite, ultragarsai irgi turi paklaidą.
Esu skaičiusi apie tokią teoriją, kad protėviai į savo vaikaičių šeimas „siunčia“ giminei reikalingus žmones – tiek pagal charakterio savybes, tiek pagal lytį. Kita, irgi šiek tiek mistinė, bet man labai miela teorija yra tokia, kad „vaikai pasirenka tėvus“. Šį faktą kartais panaudoju ginčuose su jau paaugusiais mūsų vaikais kaip argumentą – patys pasirinkote, dabar nepykite, kad tėvai neatitinka lūkesčių. Bet tai humoro forma, kuri puikiai sumažina įtampą, nukreipia dėmesį nuo smulkmenų, dėl kurių paprastai įsiliepsnoja aistros.
Kadangi turime penkias mergaites ir du berniukus, man asmeniškai mergaites auginti buvo šiek tiek paprasčiau, kol jos mažos – mūsų mergaitės ramesnės, mėgsta žaisti kartu arba po vieną, vartyti knygeles, žiūrėti vaikiškus filmukus, daugiau miega pietų miego. Abu sūnūs – visiškos priešingybės: nusnūsta pusvalanduką ir vėl „ant kojų“, eina, lipa, viskuo domisi, viską iš spintelių ir stalčių traukia, mėto, ardo – tikrina, kas iš ko padarytas. Tipiškas berniukiškas elgesys. Tokiam vaikui neišvengiamai turi skirti visą savo dėmesį – nepadirbsi prie kompiuterio, namų ruoša irgi neįmanoma… Dar ir miega trumpai, tai tada ir susidaro įspūdis – „sunkiau“ negu auginant mergaites. Tik kelionėse nebūdavo jokių problemų – svarbu, kad vaizdai keistųsi. Tačiau dabar, kai vyresnysis sūnus jau eina septynioliktus metus, pasirodė ir kita medalio pusė – vyriškas savarankiškumas džiugina: daug pagalbos namų ūkyje, sugeba pasirūpinti savimi mokykloje ir užklasinėje veikloje, labai prisideda prie mažojo brolio priežiūros, kai tik turi laisvą minutę, tuoj nešioja ir kalbina pusantrų metų išdykėlį.
Taigi bet kurios lyties vaikai, kaip tie rankos pirštai – visi svarbūs ir savi. Noriu visiems tėveliams palinkėti – lai visi jūsų vaikai gimsta iš didelės meilės, kad ši meilė augtų ir klestėtų amžinai.
Parengė Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“