Prieš kelis metus Lina sužinojo, jog serga galutine inkstų funkcijos nepakankamumo liga. „Iki ligos buvau sveika ir aktyvi. Sportavau ir sveikai maitinausi, todėl diagnozė buvo labai netikėta“, – pasakoja jauna kaunietė.
Pasak moters, dar netikėtesni buvo ligą signalizuojantys simptomai. „Pavasarį pradėjo kraujuoti dantenos, kartais iš nosies bėgdavo kraujas, nukrito hemoglobinas, o kojos pasidarė sunkios, stojantis reikėjo prisilaikyti. Galvojau, kad tai tik pervargimas, o geležies trūkumą kompensuosiu dar sveikesne mityba.“
Deja, rudenį moters sveikata pablogėjo – sutriko skydliaukės veikla. „Buvo pakartotas bendras kraujo tyrimas ir hemoglobinas, kuris buvo dar žemesnis nei pavasarį. Pradėjau jaustis dar blogiau, nuo visko pykino, jaučiausi apatiška, o labiausiai norėjau miego“, – prisimena Lina.
Vieną dieną moteriai pasidarė sunku užlipti net į trečią namo aukštą. Tą kartą ji nusprendė nebelaukti ir vėl kreipėsi į šeimos gydytoją. Po atlikto kraujo tyrimo, paaiškėjo, kad hemoglobinas siekia vos 50.
„Gydytoja liepė nedelsiant vykti į priėmimą. Nuvykus ten iškart atsidūriau reanimacijoje ir panirau į komą. Pabudau tik po aštuonių parų, visi stebėjosi įvykusiu stebuklu. Kol miegojau giliu miegu, man buvo atliekamos dializės. Po mėnesio Kauno klinikose buvau išleista namo, pusė metų nedirbau, o į dializes vykdavau kas antrą dieną“, – pasakoja kaunietė.
Lina prisimena, kaip visą laiką save drąsino. „Įtikinau save, kad dializės – tai grožio procedūros, kurių metu galiu skirti laikos sau, paskaityti ar užsiimti kita veikla. Viskas priklauso nuo požiūrio“, – šypsosi Kauno klinikų pacientė.
Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos gydytojo nefrologo, transplantacijų koordinatoriaus Andrejaus Buros, pacientės gyvybė priklausė nuo dializių. „Pagerėjus sveikatos rodikliams, buvo galima svarstyti apie kitą inkstų pakaitinės terapijos formą – inksto transplantaciją. Šis metodas taikomas asmenims, kuriems dėl ligos negrįžtamai sutrinka inkstų funkcija.“
Ji į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą pateko 2019 metų gegužės mėnesį. Per šį laiką kaunietė sulaukė trijų kvietimų atvykti į ligoninę dėl galimos transplantacijos, tačiau laimingasis jai tapo trečias kartas. „Šių metų vasarį sulaukiau skambučio. Sąraše buvau antra, o po atliktų tyrimų nustatyta, kad inkstas man tinka.“
„Transplantacija vyko sklandžiai, inkstas pacientei tiko idealiai. Organas iškart pradėjo veikti“, – džiaugiasi inksto transplantaciją atlikęs Kauno klinikų Urologijos klinikos Endourologijos ir rekonstrukcinės urologijos sektoriaus vadovas, gydytojas urologas doc. Darius Trumbeckas.
Pasak pacientę gydžiusio gydytojo nefrologo A. Buros, po operacijos Lina jautėsi gerai, o sveikatos būklė gerėjo dienomis.
„Esu labai dėkinga Kauno klinikų medikams, slaugytojoms ir visam personalui, kuris rūpinosi manimi ir atsakė į visus mano klausimus,“ – šypsosi kaunietė.
Kovo 13 diena – pasaulinė inkstų diena, kuri mums primena pasirūpinti jų sveikata. A. Buros teigimu, inkstų ligų simptomai įvairūs, bet dažniausiai liga prasideda nepastebimai ir tęsiasi iki kritinės būklės. „Tuomet atsiranda tokie simptomai kaip bendras silpnumas, apetito stoka, kraujospūdžio sutrikimai, odos niežulys, mažėja šlapimo kiekis ir atsiranda kojų tinimas. Tik laiku ir kvalifikuotai suteikta pagalba gali atitolinti ankstyvąsias ir vėlyvąsias komplikacijas bei suteikti galimybę grįžti į pilnavertį gyvenimą.“
Kauno klinikų informacija ir nuotrauka