Žurnale dažnai aprašome lietuvių gimdymus svetur. Jeigu gimdymas vyksta daugiau pažengusioje šalyje, kaip savaime suprantamą dalyką mamos mini virkštelės ir jos kraujo paėmimą dėl kamieninių ląstelių. Daugybėje šalių tai tokia savaime suprantama procedūra kaip kad naujagimio pasvėrimas.
Lietuvoje ši paslauga seniai ne naujiena, tačiau klausimų vis dar daugybė. Į juos pabandėme atsakyti kartu su Europoje didžiausio Šveicarijos kamieninių ląstelių banko „CryoSave“ atstovais.
Kamieninės ląstelės – gyvybės statybiniai blokeliai
Ar kada susimąstėte, dėl kokio stebuklo atauga nutraukta driežo uodega? Žmogaus organizmas negali iš naujo atauginti prarastos rankos ar kojos, bet jis irgi turi neblogų regeneracinių savybių. Jei įsipjauname pirštą, nusibrozdiname kelį ar susilaužome kaulą, po kurio laiko tai sugyja. Taip yra dėl to, kad žmogaus organizme yra „stebuklingų“ kamieninių ląstelių.
Suaugęs žmogus kamieninių ląstelių turi visame organizme: kaulų čiulpuose, odoje, raumenyse, nervinėje sistemoje, plauko folikule, dantyse, kauluose, kremzlėse. Per žmogaus gyvenimą kamieninės ląstelės nuolat atsinaujina, dauginasi ir sensta. Dėl šių ląstelių žmogaus organizmas gali pats atstatyti pažeistus audinius. Kadangi kamieninių ląstelių kiekis ribotas, jos sugeba regeneruoti ne visus pažeidimus, be to, dėl amžiaus regeneracinės organizmo savybės silpnėja, nes sensta, todėl sensta ir visas žmogaus organizmas.
[reklama]
Organai jau pradėti auginti ir net spausdinti 3D spausdintuvais
Kamieninės ląstelės turi savybę daugintis žmonių organizme ir virsti įvairių rūšių ląstelėmis. Šios stebuklingos savybės negalėjo nepastebėti mokslas. Mokslininkai nuolatos ieško būdų, kaip būtų galima pritaikyti kamieninių ląstelių savybes įvairioms ligoms gydyti. Oficialiai pripažinta ir praktikoje patikrinta, kad kamieninės ląstelės yra nepaprastai efektyvus būdas gydyti kraujo ligas, imuninės sistemos ir onkologines ligas. Žinoma atvejų, kai kamieninės ląstelės padėjo atsistatyti širdies raumeniui po miokardo infarkto, gydant išsėtinę sklerozę. Mokslininkams laboratorijose dėl kamieninių ląstelių pavyko išauginti įvairių organų (inkstų, kraujagyslių, kvėpavimo takų, kepenų ar net širdį), tad ne už kalnų diena, kai praktinėje medicinoje žmogui bus persodinamas… jo paties naujai sukurtas organas.
Jeigu kiekvienas žmogus turėtų savo kamieninių ląstelių atsargų, jis kur kas lengviau galėtų išsigydyti daugelį ligų, kuriomis gali susirgti per savo gyvenimą. Šiuo tikslu ir buvo pradėti kurti kamieninių ląstelių bankai.
Pirmoji sėkminga kamieninių ląstelių, gautų iš virkštelės kraujo, transplantacija buvo atlikta 1988 metais. O šiandien kamieninėmis ląstelėmis gydoma daugybė ligų, o 84 jų jau oficialiai patvirtintos.
Kodėl reikia būtent virkštelės ar jos kraujo ląstelių?
Jeigu žmogų reikia gydyti kamieninėmis ląstelėmis, o jis neturi paimtų iš virkštelės kamieninių ląstelių atsargų, jas bandoma paimti iš ligonio kaulų čiulpų. Tai sudėtinga ir komplikuota procedūra. Kai neįmanoma panaudoti paties ligonio kamieninių ląstelių, jas galima paimti iš donoro, tačiau kyla tinkamo donoro radimo, laiko bei atmetimo problemos. Donoras turi 100 proc. tikti recipientui, o tokį rasti labai sunku. Todėl daugiau nei 70 proc. ligonių, kuriems reikėtų transplantacijos, taip ir nesulaukia tinkamo donoro.
Iš virkštelės audinio ir kraujo galima paimti kamienines ląsteles niekam nedarant jokios žalos – tai ir neskausminga, ir nekenksminga, todėl visiškai saugu. Virkštelės audinys ir kraujas yra labai kokybiški, o juose esančios kamieninės ląstelės – jaunos ir todėl kur kas gyvybingesnės, lyginant su gautomis iš kaulų čiulpų. Dar vienas labai svarbus dalykas, kad transplantuojant kamienines ląsteles iš virkštelės pačiam vaikui, jų atmetimo negresia, o giminaičiams atmetimas nebus toks stiprus, nes sutapimas tarp donoro bei recipiento gali būti ir net ne šimtaprocentinis, todėl ląstelės geriau prigis ir pagydys, o galimai išgelbės net ir gyvybę.
Kuo žmogus jaunesnis, tuo kamieninės ląstelės gyvybingesnės, aktyvesnės. Paprastas pavyzdys – jei ranką susilaužo penkiolikmetis, ji sugis kur kas greičiau negu 80 metų senukui. Kamieninės ląstelės, išsaugotos iš virkštelės, turi daugiausiai pranašumų, lyginant su išgautomis kitais būdais, nes jos yra jauniausios ir veiksmingiausios, nepaveiktos ligų, genetinių mutacijų, gyvenimo būdo ir išorinės aplinkos.
Kaip išsaugoti?
Visame pasaulyje veikia kamieninių ląstelių bankai, kuriuose saugomos gimdymo metu iš virkštelės surinktos ir specialiai apdorotos kamieninės ląstelės. Pavyzdžiui, Izraelyje veikia 8 tokie bankai, o jų paslaugomis naudojasi apie 20% šalies šeimų. Tokie bankai itin populiarūs ir JAV bei daugumoje kitų pažengusių šalių.
Dėl per mažos rinkos šiuo metu Lietuvoje virkštelės ląstelės nėra apdorojamos, bet yra kelios užsienio kamieninių ląstelių bankų atstovybės, per kurias būsimi tėvai gali išsiųsti savo naujagimių virkštelę ar jos kraują apdorojimui ir ilgalaikiam saugojimui į tarptautinių priežiūros organizacijų sertifikuotus ir patikimus užsienio audinių bankus.
Jei besilaukianti vaikelio šeima nusprendžia padėti virkštelės kraujo kamienines ląsteles ir jos audinį į banką, reikėtų paslaugas užsisakyti internetu www.cryo-save.com/lt ar susisiekti su banko atstovais bei pasirašyti virkštelės kraujo ar audinio apdorojimo ir ilgalaikio saugojimo sutartį. Tuomet pristatomas audinių paėmimo ir transportavimo rinkinys, kurį reikia pasiimti, vykstant gimdyti, kartu su gimdyvės krepšeliu. Naujagimiui gimus ir perkirpus virkštelę, akušerės surenka virkštelės kraują ir atkerpa pačią virkštelę bei tinkamai supakuoja į transportavimo rinkinį. Tuomet tarptautinių kurjerių tarnyba nedelsdama rinkinį gabena į pasirinkto banko laboratoriją, kur kraujas ir audiniai yra skubiai apdorojami, ištiriami ir įvertinami, o išskirtos ląstelės užšaldomos iki –196ºC ir patalpinamos į saugyklas. Jeigu tektų tokias ląsteles atšildyti, tarkime, po 15 metų, tai jų gyvybingumas sieks net daugiau kaip 90 procentų.
Šiuolaikinės technologijos leidžia ląsteles užšaldyti ir saugoti visu žmogaus gyvenimo laikotarpiu.
Ląstelių išsaugojimas – biologinis sveikatos draudimas
Kamieninių ląstelių išsaugojimas jau nebėra brangi paslauga, kainuoja tik apie 10 eurų per mėnesį. Tad apie ateitį galvojantys tėvai neabejoja, kad tai tikrai vertingesnė ir geresnė investicija, nei perteklinis kiekis žaislų ir pramogų ar prabangus vežimėlis. Tapo įprasta, kad gimus vaikučiui seneliai, krikšto tėvai ar giminaičiai verčiau dovanoja gyvybės draudimus ar apmoka papildomus skiepus. Paremti tėvų norą išsaugoti vaikučio kamienines ląsteles – labai toliaregiška ir prasminga dovana savo vaikams ar anūkams, kurią jie vertins visą gyvenimą.
Esant būtinybei, išsaugotomis kamieninėmis ląstelėmis gali pasinaudoti ir artimi giminaičiai – tėvai, broliai, seserys ar net seneliai (artimo giminaičio kamieninių ląstelių tinkamumas siekia net 75 procentus).
„Mamos žurnalas“