Retas vardas 5

vardas

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Jei manote, kad Jūsų vaiko vardas retas, parašykite mums paštu info@mamoszurnalas.lt, prisekite ir vaikučio nuotrauką.

Elvana

Pasakoja mama Justyna:

Mūsų vardo istorija nėra kokia nors ypatinga. Išgirdau berniuko vardą Elvan(as), ir pagalvojau: jeigu bus berniukas, tai tik taip pavadinsiu, nes labai patiko. Paskui teko galvoti vardą mergaitei. Vyro vardas – Ivanas, tai pridėjome kelias raides, ir išėjo Elvana. Kiek žinau, tai retas vardas, bet jis man labai labai gražus.

Vilgailė

Pasakoja mama Jovita:

Kalėdos – stebuklų metas. Kalėdų proga padovanojau vyrui knygą, kurioje jis perskaitė vardą Vilgailė ir nusprendė, kad norės taip pavadinti dukrytę. Iš pradžių šis vardas man pasirodė keistas, bet dienoms bėgant vis greičiau ir greičiau, man tas vardas darėsi vis mielesnis ir gražesnis. Ir kai tik užgimė dukrelė, buvau visiškai tikra, kad tai mūsų Vilgailė. Esu įsitikinusi, kad klasėje ji bus tokia vienintelė.

Augvilė

Pasakoja mama Kristina Lapkė:

Augvilė – lietuviškas sudurtinis vardas iš dviejų žodžių „augti“ ir „viltis“. Pagal tinklalapio tevudarzelis.lt duomenis, toks vardas buvo registruotas tik 1999 m., po to nebuvo nė vieno, išskyrus mūsų.

Augvilės vyresnioji sesuo yra Žemyna, todėl ir sesei norėjome reto, lietuviško vardo.Visų kitų lietuviškų deivių vardai Gabija, Laima ir pan. mums pasirodė labai dažni, todėl ir ieškojome išskirtinio. Aplinkiniams jis atrodė keistokas, bet dabar visiems jis pats nuostabiausias. Visi vadina ją Augvyte, Augvilyte.

Dukrytė nepaprastai miela, gimusi paskutinę pavasario dieną. Beje, tą pačią dieną kaip ir jos prosenelė, kuriai Augvilės gimimo dieną būtų sukakę 90 metų…

Deilanas

Pasakoja mama Isvita:

Rinkdami vardą, dar nežinojome, kas gyvena pilvelyje, bet jau žinojau, kad savo vaikui nenoriu eilinio, dažno vardo, nes pati turiu išskirtinį vardą. Skaičiau daug vardų internete, knygose, bandžiau prisiminti visus girdėtus pačius rečiausius vardus. Kai sužinojome, kad laukiame berniuko, išsirinkome tris vardus, patikrinau internete, kaip dažnai jais vadinami vaikai, pasitarėme su vyru ir davėme patį gražiausia mums vardą – Deilanas. Kodėl būtent toks vardas lėmė mūsų pasirinkimą? Ogi dėl to, kad šiuo metu yra labai retas, gražiai skamba ir labai tinka mūsų nuostabiam sūnui.

Vardo reikšmės taip ir neradau, tik prieš keletą dienų sužinojau, kad šis vardas populiarus Airijoje.

Vilunė

Pasakoja mama Eglė:

Vardą įregistravome su „u“ trumpąja, nes gyvename užsienyje. Vardo reikšmė: „Ta, kuri viliasi, nepraranda vilties“. Reikšmė graži, tačiau ne ji lėmė mūsų apsisprendimą. Šiuo vardu mama norėjo pavadinti mane. Vardą pasiūlė mano močiutė. Tačiau mano tėtis mane užregistravo kitu vardu. Mama šią istoriją papasakojo, kai dar buvau maža. Nuo tos dienos širdy nešiojausi tą vardą ir tvirtai žinojau, kad mano dukra bus Vilunė. Šio vardo neskirdavau net mylimiausioms lėlėms, jis buvo uoliai saugomas dukrai. Nuo pat nėštumo pradžios žinojau, kad po širdimi nešioju dukrelę, o dėl vardo jau nebekilo jokių klausimų.

Milė

Pasakoja mama Ieva:

Kai laukiuosi, ieškojau vardo internete, norėjau kažko gražaus, trumpo ir reto, daviau dukrytę Milės vardą. Džiaugiuosi, kad mano artimi ir draugai labai džiaugėsi šiuo vardu.

Rinas

Pasakoja mama Greta:

Vardą savo sūnui rinkome nuo 7 nėštumo mėnesio, galvojome apie vardą Reinas, bet vieną dieną sulaukiau skambučio iš vyro (jis tuo metu buvo kelionėje). „Žinai, – sako, – sugalvojau vardą vaikučiui – Rinas“.  Abiem labai patiko ir pavadinom. Norėjome, kad vardas būtų panašus į tėčio. Tėtis Ridas o sūnus Rinas.

Perlas

Pasakoja mama Gabrielė:

Kai laukiausi, laaabai troškau dukrytės, buvome jai sugalvoję vardą Perla. Kadangi labai norėjau, tai patikėjau gydytoju ir jo suteikta viltimi, kad gali būti ir mergytė. Pirkau viską iš eilės, kas tik rožinės spalvos. Atvykome gimdyti. Pagimdėme kartu su vyru. Ir štai!!! Berniukas!!! Tris paras po to ligoninėje galvojome, o kokį gi vardą skirsime? Taip beprotiškai buvome apsistoję ties „Perla“. Vyras sako: „Labai gražiai skambės ir bus retas vardas, kurio galbūt dar niekas ir neturi, – Perlas“. Esu be galo išranki ir mėgstu prabangius vardus. Šis man kaip tik. Turime savo nepaprastą atsakymą į kitų žmonių klausimą „Kodėl toks vardas?“. Todėl, kad mums sūnelis nepaprastai brangus, kaip perlas.

Radvilas

Pasakoja mama Julita:

Mano 8 mėn. sūnelio vardas Radvilas. Susapnavau vaikučio krikštynas, kai laukiausi vos 2 mėn., taigi ir vardas buvo susapnuotas, nors apie tokį vardą niekada su vyru nekalbėjome. Kadangi aš už lietuviškus vardus, klausiau ir Lietuvių kalbos komisijos specialistų, ar tai lietuviškas vardas. Gavome patvirtinimą, tad gimus sūneliui jį taip ir krikštijome, kaip sapnavau.

Domilis

Pasakoja mama Giedrė:

Kadangi tai antras vaikas, nėštumo metu paprašėme gydytojų nesakyti vaiko lyties. Sugalvojome 2 vardų variantus. Sekėsi labai sunkiai: jei patikdavo man, nepatikdavo vyrui, ir atvirkščiai. Domilis buvo tik vienas iš variantų, tačiau tik gimus sūnui abu nusprendėme, kad vaikas bus Domilis. Tiesiog viskas pasidarė aišku. Po kelių savaičių nuo gimimo pažiūrėjau vardo reikšmę – „gimęs mylėti“. Po gero mėnesio skubiai prireikė papildomų kepuryčių. Greituoju būdu jas nupirkau ir tik namie pamačiau užrašus: „Born to be loved“. Stebuklas, ne kitaip.

Agnius

Pasakoja mama Živilė:

Laukėme mergaitės, visi ultragarso tyrimai, kuriuose dalyvavo tėtis, rodė, kad gims mergytė. Buvome išrinkę vardus Ernesta ir Enrika.

Su vyru dar tuo metu pilve augusį sūnelį vadindavome žirniuku. Vyras vakarais sukryžiuodavo pirštus ir sakydavo: „Labanakt, o gal nori gimt berniuku?“

Nesu sijonų ir aukštakulnių mėgėja, todėl jokių rausvų drabužėlių nepirkome – viskas pastelinių neutralių spalvų.

Ir štai atėjo laikas gimdyti, prasikankinome naktį, ir paryčiais mažylis išvydo pasaulį. Pirmi vyro ištarti žodžiai buvo: „O kodėl ji su kiaušiniais?“ Pakėliau galvą, abu pradėjome verkti, ir kažkodėl pasakiau – bus Agnius. Vyras tuo metu su viskuo sutiko, nes sulaukė sūnaus.

Kai pristatėme Agnių seneliams, sulaukiau pasakojimo, kad mano mama norėjo mane pavadinti Agne.

Eidenas

Pasakoja mama Deimantė:

Žiūrėjau savo mėgstamą filmą „Kerštas“, tame filme buvo herojus, labai gražiu vardu Eiden. Pagalvojau, kad kai gims mano sūnus, jis bus Eidenas – pridėjau galūnę. Štai tokia paprasta mūsų sūnaus varduko istorija.

Meidas

Pasakoja mama Dalia:

Kai laukiausi, maniau jog bus mergytė. Pas uošvę vartant kalendorių su kūdikių nuotraukomis užkliuvo graži mergytė vardu Meida. Grįžusi namo vyrui pasakiau – jei bus mergytė, pavadinsime Meida. Jis nesiginčijo. Gyvenau su ta mintim jog bus mergytė, bet netrukus sužinojome, jog bus berniukas. Sukau galvą, kokį vardą duoti. Vis galvodavau, jog mergaitėms tiek gražių vardų, o berniukui vis neužkibdavo man niekas. Vyras siūlė tai Kajų ir Kristį. Bet vieną vakarą besėdint sumąsčiau, jog galiu prodėti raidę S ir gausis Meidas. Nuo tos minutės man taip prilipo tas vardas, kad kitų vardų net neįsivaizdavau. Vyrui tai labai nepatiko. Taip pat ir seneliai nelabai kaip reagavo į tokį vardą. Bet kadangi gimdymas buvo sunkus ir komplikuotas (gimdymas vyko Danijoje, kur gyvenime daugiau negimdyčiau), vyras nedvejodamas man leido pavadinti Meidu. Dabar namiškiai kitokio vardo neįsivaizduoja. Visi džiaugiasi Meidučiu.

Arentas

Pasakoja mama Alina:

Buvome pasidarę sąrašą, iš kurio turėjome išrinkti vardą sūneliui. Kiekvieną vakarą artėjant didžiajai dienai skaitėme vardus, mažinome sąrašą, kol liko 5 vardai, kuriame nebuvo varduko laimėtojo. Bandėme išrinkti tą vienintelį, tačiau pastangos nuėjo veltui – neišsirinkome. Gimus sūnui, nei vienas iš likusių penkių vardų netiko. Pažiūrėjome į jį ir pagalvojome – Arentas, vardas buvęs pirmame ilgiausiame sąraše. Ne veltui sakoma, kad kūdikis atėjęs į pasaulį atsineša vardą.

Tijus

Pasakoja tėtis Darius:

Vardas labai patiko, nes yra trumpas ir tiko prie ilgos pavardės. Taip pat dėl to, kad retas, galvojame – mokykloje tikrai nebus daug Tijų. Svarbiausias dalykas renkant vardą, kad man su žmona jis iškarto patiko, ir nekilo jokių abejonių.

Umaras

Pasakoja mama Vilma:

Vaikučio vardą išrinko mano vyras. Kadangi jis yra pakistanietis, tai labai norėjo musulmoniško vardo, todėl ir nusprendė, kad bus Umaras, o tai jų kalboje reiškia „saulė“, „gamta“.

Nazariaš

Pasakoja mama Anna:

Kai sužinojome, kad bus berniukas, neskubėjome išrinkti vardo. Norėjau įsiklausyti, koks jo būdas augant pilvelyje. Ar ramus, ar maištautojas? Sakėme, kad kai gims, vardą derinsime ir prie veido bruožų. Gimė didelis, 4 040 g sūnus. Norėjome, kad užaugęs būtų tikras vyras ir džentelmenas. Kadangi esame katalikiška lenkų šeima, mums rūpėjo, kad vardas būtų šventas. Iš lotynų kalbos Nazariaš yra – „kylantis iš Nazareto, tarnaujantis Dievui ir žmonijai“. Ištvermingas, siekiantis laimėjimų, darbingas, sąžiningas ir ištikimas. Ne visi suprato mūsų pasirinkimą, bet mes džiaugiamės ir matome, kad jam tinka. Dabar mažiuką vadiname Nazarek, kai paaugs bus sutrumpintai Nazar (tėtis labai mėgsta jį taip vadinti, sako – auginsim tikrą vyrą).

Eiva

Pasakoja mama Asta Jančienė:

Vardas iš tiesų retas – 2013 metais tokį vardą turėjo vos 6 mergaitės. Ir tai tik todėl, kad šį vardą tėvai rinkosi pažiūrėję filmą „Avataras“ (mums tai nebuvo svarbu). Eiva šioje istorijoje – išminties medis, padėjęs savo tautai sunkiu kovos metu. Žinoma, domėjomės ir lietuviška šio žodžio kilme. Ji akivaizdi. Kalbininkai sieja vardo reikšmę su žodžiais „eiti, judėti“. Šis vardas dažniausiai perskaitomas kaip Ieva, žmonės nustemba, kai patiksliname – Eiva.

Noidas

Pasakoja mama Laura:

Su draugu galvojome visokius vardus, bet galų gale nutarėme jam duoti gana įdomų ir labai retą vardą – Noidas. Vardą sukūrėme patys, niekur jo nebuvome matę ar girdėję.

Adamas

Pasakoja mama Monika:

Kai sužinojome, kad mama po širdimi nešioja sūnelį, močiutė susapnavo anūkėlį, vardu Adomas. Tačiau mums, tėveliams, norėjosi šiek tiek įdomesnio skambesio varde. Tačiau būtent tai, kad Adomas virto į Adamą, lėmė tėčio išvaizdos panašumas į aktorių Adamą Sandlerį. Ir nors daugelis išgirdęs vis vien taria Adomas, mūsų sūnelis yra Adamas.

Heilė

Pasakoja mama Edita:

Heilės vardą sugalvojome vieną rytą, kai svajojome apie būsimą vaikelį, kokios spalvos bus akytės, kokie bus plaukučiai, charakteris. Pirmasis Heilės vardą pasiūlė vyras, o jį išgirdusi iškart prisiminiau, kad esu girdėjusi jį jau ir seniau užsienyje. Mums buvo svarbu, kad vardas patiktų ir man, ir vyrui, tad šis variantas buvo labai mielas. Prieš galutinai apsispręsdami patikrinome vardo reikšmę. Radome, kad Heili – tai estiško vardo Elena variantas. O iš graikų kalbos Helene, kurio pagrindas yra saulė (helios). Išsiaiškinus, kad vardo reikšmė yra „šviesi, šviesioji“ nebeliko jokių abejonių. Šis vardas buvo naudojamas dar ir iki dukros gimimo, visada su ja kalbėdavomės kreipdamiesi vardu, tad ir gimdykloje visi gydytojai jau žinojo, su kokiu vardu mažylė ateina į pasaulį. Vėliau sužinojome, kad tokį pat vardą turi ir garsaus reperio Eminem dukrytė, apie kurią jis repuoja ir savo dainose. Šis dainininkas žavi tuo, kad dainuoja apie tikrus savo gyvenimo faktus, kad ir kokie jie skaudūs.

Neitonas

Pasakoja mama Rasa:

Būdama nėščia (5 mėn.) išgirdau Neitono vardą iš bendradarbės, tai buvo jos anūko vardas, kuris gyvena užsienyje. Nuo tol joks kitas berniuko vardas man taip nepatiko, kaip NEITONAS. Tai hebrajų kilmės vardas, kurio prasmė mane sužavėjo – Dievo dovana.

Vyro tėvams vardas patiko, mano tėvai dar bandė atkalbėti siūlydami kitus vardus, kaip ir vyras. Tačiau galiausiai abu su vyru nusprendėme, kad vardas tinka mažyliui.

Tautė

Pasakoja mama Asta Drauskutė:

Gal tai ne retas vardas, bet jis tikrai ypatingas. Visada žinojome, jog duosime lietuviškos kilmės vardą. Esame patriotiška šeima. Mama ilgus metus gynė Lietuvos vardą sporte, tėtis tiesiogiai tarnauja Lietuvai. Labai ilgai pilvuke augo tiesiog nežiniukė, nes niekaip neradome tinkamo vardo. Buvo užpuolusi ir neviltis, visi aplinkiniai žino, kaip pavadins savo vaikučius, o mes vis gūžčiojome pečiais. Daug perskaitėme vardų, vardų reikšmių, žinynų ir, kartojat tą patį vardą, vis kažkas, atrodo, skambėjo ne taip. Nutarėme tiesiog laukti. Pasikliovėme ta idėja, jog vaikas atsineša sau vardą. Ėjo paskutinis nėštumo mėnuo, kai per miegus sušukau – Tautė. Gerai, kad vyras girdėjo ir atsiminė. Tad, kad ir kaip būtų keista, Tautė tokiu būdu mus informavo, kokio nori vardo. Visi turi sau skirtą vardą ir kiekvienas vardas turi savo istoriją. Tad šis vardas dabar mums ypatingas ne tik dėl keisto atsiradimo, bet ir dėl mažo žmogučio, turinčio šį vardą. Tikimės, kad išaugs tautos pažiba, kuri jausis laiminga, darydama gera kitiems, kad sugebės atjausti kitą, rūpinsis kitais. O tuo tarpu ieškantiems mergaitei reto vardo prašau nesirinkti Vytės (juokauju). Nes, jei Dievulis atsiųs antrą damutę, ji jau turės vardą. Ji bus Vytė.

Dorianas

Pasakoja mama Katažina:

Doriano vardo istorija labai paprasta. Vardą išsirinkome gana greitai. Kai vartėme vardų sąrašą, mūsų dėmesį pritraukė tik vienas šis vardas. Dorian skambėjo taip ypatingai ir neįprastai, kad liovėmės toliau ieškoti. Vėliau dar sužinojome, kad Doriano vardo reikšmė – „Dievo dovana“.

Noelis

Pasakoja mama Roberta iš Jonavos:

Kai pradėjau lauktis, manęs neapleido nuojauta, kad po širdimi nešioju berniuką. Mergaitiškų vardų net negalėjau sugalvoti! Pažįstamų rate pažinojame berniuką būtent šiuo vardu, kai išgirdau šį vardą žinojau jis bus mano sūnaus! Noelis  mūsų šalyje tikrai retas vardas, Lietuvoje toks vardas pirmą kartą įregistruotas 2008 metais, vardo kilmė prancūziška. Išvertus iš senosios prancūzų kalbos tai reiškia Kalėdas. Todėl tikiu, kad šv. Kalėdos Noeliui bus ypatinga šventė. Iš aplinkinių išgirstame labai daug simpatijų dėl sūnaus vardo, o tai labai džiugina . Be to su vyru gimus mažyliui pasidarėme vienodas tatuiruotes su sūnaus vardu.

Rusnius

Pasakoja mama Ramunė:

Vardą išrinko keturmetė Rusniaus sesutė. Pirmo echoskopo metu daktarė pasakė, kad pilvelyje mergaitė. Tad mes, tėvai, suskubome ruošti dukrą naujo šeimos nario atsiradimui, pasakėme, kad pas ją ateis sesutė. Kai pradėjome visi galvoti, kokį išrinksime vardą, dukra pasvajojo – Rusnė (kaip jos darželio grupės mergaitė, gera jos draugė). Antro echoskopo metu daktarė pasakė – pilvelyje berniukas. Šitą ir pati aiškiai mačiau tąkart… Ir kai vakare dukrai pasakėme, kad gali ateiti broliukas, nebe sesė, ji teišpyškino – Rusnius.

Su vyru turėjome ir kitų variantų, bet kai gimė, nesuabejojome – Rusnius. Manėme, gal bus stipruolis, vikruolis jaunuolis. Jam dabar 8 mėnesiai ir kol kas puikiai atstovauja savo vardui. Ir sesė savo Rusnių be galo myli.

Jutaras

Pasakoja mama Inga Nuobarienė:

Šį vardą sugalvojo mano vyras, Jutaro tėtis. Tokio vardo nėra, tačiau kai mes įregistravome šitą pilietį (kuris gimė 2013-01-11), į šių metų vardyną jau šitas vardas įtrauktas.

Trojus

Pasakoja mama Živilė:

Prieš kelerius metus vasarą poilsiavome viename iš pajūrio kurortų Šventojoje. Ten susipažinome su jauna šeima, kurioje auga nuostabaus grožio ir linksmumo berniukas, vardu Trojus. Kai sužinojome, jog laukiame „gandriukų“, nusprendėme, jog ir mūsų berniuko vardas bus Trojus.

Juna

Pasakoja mama Inta Jozonienė:

Būdama trečią mėnesį nėščia, pakeliui į darbą galvojau apie savo jaunystę. Tiksliau – apie tai, kad ji baigiasi (o gal tik sustoja). Dar nežinojau, berniuko ar mergaitės laukiuosi, ir apie vardus su vyru nebuvome kalbėję. Tačiau žinojau, kad noriu, jog mano vaikas turėtų jaunystės „ženklą“. Ir susidėjo raidės – Juna, Junis, Junė, Jonė, Jūnis… Kadangi mano pačios vardas retas, to paties norėjau ir vaikui – parašiau vyrui SMS žinutę: „O kaip tau JUNA?“. Kitą kartą apie vardą kalbėjome, kai vyras paskambino man į ligoninę iš civilinės metrikacijos skyriaus (Juna jau buvo gimusi) ir paklausė, ar „u“ trumpoji, ar ilgoji.

Makaras

Pasakoja mama Lilija:

„Trečias kartas nemeluos,“ – vyras kartodavo padėdamas atsitiesti po antrojo persileidimo. Ogi ėmė ir nemelavo! Kadangi priežasties neradome, liko tik susitaikyti, kad taip reikėjo, užsigrūdinti, išlaukti, o galbūt prisilietimas prie Dievo Motinos Juostos mus palaimino… Makaras – (gr. palaimintas, laimingas) – gimė užtikrintai ir ramiai. Sūnelio vardas atėjo ne iš knygų ar kalendoriaus ir ne iš filmo (tik vėliau sužinojau, kad lietuvių filme šis vardas minimas). Makaro vardą turėjo mano vaikelio proprosenelis, kaip prosenelė dabar vis prisimena – žmogus buvo itin nuovokus ir paslaugus. Besilaukdama šeštą mėnesį nusprendžiau garsiai su vyru aptarti galimus vardus (nors mintyje turėjau tik vieną variantą). Taip lapkričio tamsų rytą, pakeliui į darbą, kai netrukdo nei televizija, nei gartraukis, prasitariau, kad man labai gražus, retas šis vardas… Lytį žinojome beveik 100 proc. Vyras nedvejodamas sutiko. Makaras – vienintelis (galbūt kol kas) kilmingos pavardės tęsėjas.

Nuelis

Pasakoja mama Justina Paurė:

Norėjau sūnelį pavadinti neeiliniu, išsiskiriančiu vardu. Iš bibliotekos parsinešiau begalę knygų ir žodynų. Prisipažinsiu, buvo laaaabai nelengva užduotis, kol vienąkart bevartant prancūzų kalbos žodyną užkliuvo prancūziškas žodis Noël – Kalėdos. Noelis skambėjo nelabai kaip, bet pakeitus O į U, išėjo man mielas variantas Nuelis Paura (tobula, pagalvojau). Vėliau pasidomėjusi sužinojau,  kad Lietuvoje berniukų tokiu vardu yra 5, mano vyrukas šeštas. Nuelis yra be galo linksmas ir energingas berniukas. Nuelis gimęs po vandenio ženklu, tad, kaip ir priklauso, labai mėgsta vandenį, nuo 2 mėnesių lanko baseiną, ir plaukimas ir nardymas jam kelia didelį džiaugsmą.

Medas

Pasakoja mama Nijolytė:

Kai sužinojome, kad laukiamės berniuko, ieškojome ne tarp populiariausių vardų, o lietuviško, išskirtinio, reto. Kai aplinkiniai sužino, koks mūsų sūnaus vardas, dauguma pasitikslina, ar teisingai išgirdo. Meduko tėveliai kurti, o kurtiesiems įprasta turėti vardą-gestą, todėl mažyliukas turi ne tik vardą Medas, bet ir vardą, gestų kalba reiškiantį medų, nes vardas Medas kildinamas iš lietuviškų žodžių medus arba medis.

Tilė

Pasakoja mama Agnė:

Apie nėštumą mane perspėjo sapnas. Susapnavau, kad savo rankose laikau kūdikį. Savo kūdikį. Sapnas buvo nespalvotas, bet to nesureikšminau. Nuo pat ryto kamavęs jaudulys paskatino nusipirkti nėštumo testą. Teigiamas. Akyse sužibo džiaugsmo ašaros. Po 5 ar 6 mėnesių susapnavau tą patį sapną, tik šį kartą kūdikėlis buvo suvystytas į rožinį vystyklą. Iki pat vaikučio gimimo nežinojome jo lyties, tačiau slapta motinos nuojauta sakė – bus mergaitė.

Visą nėštumo laiką domėjaus vardais, jų reikšmėmis. Norėjosi trumpo ir skambaus. Su vyru išsirinkome Tajų ir Tają. Bet…

Po sunkaus ir ilgo gimdymo, kai pamačiau tą mažytį Stebuklą, mano galvoje suskambo – Tilė. Nežinojau nei kilmės, nei reikšmės. Tvirtai žinojau tik viena – toks bus jos vardas! Ji pati man pasakė savo vardą. Tėčiui jis ne itin patiko, bet įkalbėjau. Taip mūsų šeimoje ir net rajone atsirado šis negirdėtas vardas…

Orinta

Pasakoja mama Jolita:

Rinkdami vaikučiui, vardą turėjome kelis kriterijus: lietuviškas, retas, nesudėtingas prisiminti, nesudurtinis, neišgalvotas mūsų pačių, turintis vardo dieną. Norėjome vaiką pavadinti tikru vardu. Jokių vardų žodynų nevartėme, nenaršėme internete. Tiesiog galvojome, bandėme prisiminti girdėtus retus vardus. Kadangi nežinojome, ko laukiamės, tai kur kas lengviau sekėsi su berniukiškais vardais, jų turėjome bent kelis. Vardas Orinta „nukrito“ kaip iš dangaus. Aš jį prisiminiau, vyrui irgi patiko, o ir pilvukui tiko – jis buvo apvalus kaip oro balionėlis. Kai pasidomėjome vardo reikšme ir vardo diena – abejonių neliko. Šis vardas reiškia orumą, iškilumą, solidumą, o vardo diena švenčiama gegužės pabaigoje, kuri mums ypatinga – kažkada tokiu metu susipažinome ir susituokėme.

Ramilė

Pasakoja mama Žydronė:

Niekas iš šeimos ir artimų draugų nebuvo girdėjęs tokio vardo.Vartydama jūsų žurnalų puslapius taip pat nesu užtikusi, todėl manau, kad šis vardas tikrai retas.

Į vardų sąrašą jį pasiūlė vyras, pirmą kartą išgirdus jis man neužkliuvo, bet po kelių dienų pabudau su šiuo vardu mintyse ir širdyje. Iš ilgo vardų sąrašo buvom pasilikę 3 vardus. Važiuojant į ligoninę vyras paklausė, tai kuris gi? Už lango buvo naktis, krito snaigės, o Ramilės vardas tada nuskambėjo tyliai ir ramiai.

Deivilis

Pasakoja mama Asta:

Norėjome, kad vardas būtų panašus į tėvelių. Mano vardas Asta, tėčio Deividas. Nusprendėme vaiką pavadinti tėčio garbei ir sugalvojome vardą Deivilis. Jei būtų gimusi mergaitė, būtų vardas Deivilė.

Vėjas

Pasakoja mama Viktorija:

Kai dar net planuose nebuvo vaikų, pirmą kartą išgirdau šį vardą ir nuo tos akimirkos žinojau – jeigu turėsiu sūnų, jis bus Vėjas. Manau, vardas vaikui gyvenime bus postūmis įveikti visas kliūtis, juk tai gamtos stichija, kurios niekas negali sustabdyti.

Mėja

Pasakoja mama Ugnė:

Mūsų dukrytės vardo istorija, labai trumpa ir paprasta. Dukrytė buvo be galo laukiama pirmagimė. Su tėčiu buvome susitarę – jei gims berniukas, vardą renka tėtis, jei mergaitė – renka mama. Jau pirmomis nėštumo savaitėmis išsirinkome vardus ir nusprendėme, kad jie bus nekeičiami. Berniuką būtume vadinę Dominyku, mergaitę Maja. Kai aplinkiniams pradėjome sakyti, kokius išsirinkome vardus, visi sakė, kad mergaitės niekaip kitaip nevadins tik bite Maja. Pasidaviau savo nusistatymui, kad vardo nekeisiu. Tuo metu buvo vardų Tėja ir Lėja bumas, tai tiesiog sugalvojau Mėja. Gulint ligoninėje nė karto nekilo mintis pakeisti vardą, atrodė, kad jis jai skirtas. Ir dabar džiaugiuosi skyrusi retą, bet mums su tėčiu patį gražiausią vardą. Iki šiol dar nesu sutikusi nė vienos mergaites su šiuo vardu, nors jau teko su mažąja pabuvoti ir ligoninėse.

Hugas

Pasakoja mama Renata:

Nors šiais laikais daugelis žmonių pasaulį suvokia gana materialiai, mes manome, jog tinkamo vardo išrinkimas – tai dvasinis ir emocinis priedas prie vaikučio gyvenimo. Vardas – tai pirmiausiai tam tikra vibracija, energija, kuri jam gali padėti. Jis yra pasąmoninė programa, kuri veikia, bet apie kurią mes mažai galvojame. Juk vardas – tai garsinė išraiška apie žmogų.

Tad visų pirma mes norėjome stipraus vardo. Tokio, kurį išgirdus prieš akis išnirtų kažkas didesnio, galingesnio… Taip pat mes labai norėjome reto vardo, kad žmonės, išgirdę šį vardą, galvotų tik apie tą žmogų, o ne tapatintų su kitais, jau pažįstamais žmonėmis. Dar vienas iš kriterijų – norėjome vardo iš H raidės. Manau, jog ši raidė labai dvasiškai stipri ir galinga. Taip pat apgalvojome ir žemiškus natūralius dalykus, tokius kaip: lengvai rašomas, lengvai tariamas daugelyje pasaulio šalių.

Domėjomės apie vaikučio vardo derėjimą su pavarde ne tik pagal  skambesį, bet ir pagal numerologinius skaičius. Taip pat – kad derėtų su charakteriu, kurį lemia zodiako ženklas ar metų simbolis. Labai norėjome, jog vaikučio vardas jam suteiktų paspirtį siekti gyvenime ir skatintų jį, o ne trauktų žemyn.

Vieną dieną akis užkliuvo už vardo – Hugas. Pripažinsiu, man jis patiko iš karto. Kai pasakiau vyrui šį vardą, iš pradžių sulaukiau skeptiško vertinimo, bet ,,ne“ nebuvo. Tada buvo vardo analizavimas, galimų sąsajų aptarimas. Pagaliau vyras tvirtai pasakė: „Mūsų vaikas bus Hugas“.

Hugas – ypač retas vardas Lietuvoje, kuris pirmą kartą įregistruotas tik 2009 m. ir kasmet šiuo vardu pavadinami iki 3 vaikų. Pats vardas kilęs iš germanų kalbos, reiškia „širdis“, „dvasia“, „šviesus protas“. Pagal intelekto lygį žmonės tapatina vardą arba su žymiu rašytoju Viktoru Hugo arba su garsaus prekinio vardo ženklu Hugo Boss. Tiek vienas, tiek kitas sutapatinimas, manome, mūsų mažyliui tik prideda.

Antarė

Mama Vaida:

Antarės vardas  reiškia Skorpiono žvaigždyno ryškiausia žvaigždę. Dukryte gimė per mano 33 gimtadienį, 2013 spalio 13 d. Vardą su vyru buvome išrinkę prieš 2 metus. Esu dirbusi Sodroje, o ten prieš 5 metus buvo atėjęs vyras gauti tėvystes pašalpos ir padavęs gimimo liudijimą, kuriame pamačiau vardą Antaris. Iš karto kolegoms pasakiau, kad mano sūnus bus tokiu gražiu vardu ir po 5 m. susilaukiau dukrytes, tad teko pakeisti galūnę ir gavosi Antarė. Ne visi iš pirmo karto atsimena, tenka pakartoti.

Neli

Pasakoja mama Oksana:

Kad gims mergaitė, sužinojome tik likus dviem savaitėms iki gimdymo, tad puolėme rinkti vardą. Rinkomės vardą, kuris būtų trumpas ir tarptautinis. Vakare paėmėme kiekvienas po lapą ir rašiklį ir nutarėme pasidaryti vardų sąrašą. Vardas, kuris sutaptų abiejuose sąrašuose, turėjo būti lemiamas. Dar nė nepradėjus pildyti sąrašo, savo mėgstamoje laidoje pamatėme mergaitę, kuri buvo vardu Neli. Užklausiau vyro, ar patinka vardas. Neilgai svarstęs, vyras pasakė TAIP. Tuo ir baigėsi vardo rinkimo istorija…

Kamerta

Kamertos vardo istorija gana paprasta – aš pati vadovauju MENAR Akademijai, kurioje laviname 4-12 metų vaikučių intelektą bei mokome juos skaičiuoti mintinai pagal ypatingą ir vienintelę Lietuvoje metodiką. Pati metodiką yra kilusi iš Azijos kraštų, tačiau aš ją įsigijau (frančizės pagrindu) iš Turkijos mokyklos. Todėl tenka ne mažai laiko praleisti užsienyje, tame tarpe ir Turkijoje. Ten ir susipažinau su viena moterimi, vardu Kamerta. Beje, Turkijoje šis vardas taip pat yra labai labai retas – kito žmogaus Kamertos vardu mūsų pažįstamoji taip pat nėra sutikusi. Žodžiu, vardas man iš pat pradžių pasirodė labai gražus, o kai sužinojau jo reikšmę, bei artimiau susipažinau su „didžiąja“ Kamerta, su kuria iki šiol esame geros draugės ir kuria nepaliauju žavėtis, neliko abejonių, kokiu vardu pavadinsiu savo dukrelę J. Beje, kaip ir rašiau anksčiau, Kamerta senojoje persų kalboje reiškia graži, kaip pilnas mėnulis.

Deimjanas

Pasakoja mama:

Deimjanas – graikiškai reiškia prisijaukinti, sutramdyti. Šį vardą perskaičiau vardų knygoje ir iškarto nusprendžiau, kad mano sūnus gimęs turės šį vardą. Šalia tėčio nebuvo, bet jam pranešiau paskambinusi, ir jis man pritarė. Išrinkę šį vardą nė negalvojome, kad jis galėtų būti toks sudėtingas žmonėms parašyti, nes kur tik nuėjus ir prireikus Deimjano vardą užrašyti, klausia paraidžiui – gal galite padiktuoti.

Deivija

Pasakoja mama Vilija:

Tai išties retas vardas, nes, kiek teko domėtis, nuo 1999 metų Lietuvoje šiuo vardu pavadintos tik kelios mergaitės. Kai sužinojau, kad gims mergytė, apėmė savotiška panika, kokį vardą vaikui suteikti. Norėjosi lietuviško, skambaus, prasmingo ir reto, kad jį išgirdus, nekiltų jokių asociacijų su kitu žmogumi. Netyčia vienoje reklamoje išgirdau vardą Deivė. Iš pradžių labai patiko šis vardas, bet kėlė abejonių jo trumpumas. Tuomet išsamiau pasidomėjusi aptikau platesnį vardo variantą, vedinį iš Deivė – Deivija. Labai patiko šis skambus, prasmingas, retas vardas, reiškiantis „dievaitė“. O ir gimusiai dukrytei jis labai tiko, nes ji – tikra mano dievaitė.

Elijus

Pasakoja mama:

Būdama dar 4 klasėje turėjau klasioką, vardu Elijus, ir tuo metu pasakiau sau – jei kada nors turėsiu sūnelį, jo vardas bus Elijus. Ir štai po 14 metų turiu sūnelį,  kurį ir pavadinau Elijumi. Tiesa vyrui ne iš karto patiko šis vardas, teko įkalbinėti, kol galų gale ir jam ėmė patikti. Per visą nėštumą nebuvo nė minties, kad sūnelis bus pavadintas kitokiu vardu.

Ioannis

Pasakoja mama Ingrida:

Mūsų tėvelis kilęs iš Kipro salos, o čia yra tradicija, kad pirmagimiui turi būti suteiktas vyro tėčio arba vyro mamos vardas. Todėl savo sūneliui turėjome suteikti senelio vardą (Iannis), bet kadangi čia yra ne vienas būdas tą patį vardą transkribuoti, tai pavadinome savo sūneli IOANNIS. Iš graikų kalbos išvertus tai reiškia Jėzaus Kristaus krikštytojas. Ir jeigu mano vyro broliai turės sūnų, tai šeimoje bus keli berniukai tais pačiais vardais. Taip nutiko ir mano vyrui, jie yra 5 pusbroliai tuo pačiu vardu. Linksma ar ne – jums spręsti, o mums linksma sėdėti prie vieno stalo ir pakvietus vieną berniuką, išgirsti 5 atsakymus.

Evolita

Pasakoja mama Monika:

Vardas gimė netikėtai, yra mano pačios sugalvotas. Dar net nesilaukiau, o jau žinojau, koks bus antrosios mergytės vardas (jeigu turėsiu antrą vaikutį). Kiek domėjomės, tokio vardo dar niekur nėra. Vardo reikšmės irgi nėra.

Dagnius ir Delijus

Pasakoja mama Dovilė Petraitienė:

Esu dviejų sūnelių mama. Abiejų berniukų vardai reti.
Sūnus Dagnius – labai aktyvus berniukas, rugsėjį pradėjo lankyti darželį. Daugiausia tokių vardų suteikta 2009 metais – 4.

Mažasis vardu Delijus. Šis vardas dar retesnis. Tik 2007 metais duotas 1 toks vardas. Kadangi mūsų su vyru vardai irgi prasideda raide D, nutarėme, jog būtų gražu ir vaikų vardai, prasidedantys ta pačia raide. Abiem atvejais vardus išrinkome gana greitai. Buvo nuspręsta: Dagnius arba Dagnė, bei Delijus arba Delija. Net mūsų šuns vardas iš raidės D – Donas. Mūsų šeimoje gyvena ir beveik trylikametė globojama mergaitė, vardu Vestina. Ne iš D… Ji iš pradžių pyko ant mūsų dėl šios D manijos, norėjo vaikelio vardo iš V raidės.

Rajanas

Pasakoja mama Gintarė:

Visada žavėjausi skambiais vaikų vardais, dar būdama jaunutė mintyse rinkdavau berniukams vardus (auginančios mergaitę savęs neįsivaizdavau). Gražiausi vaikų vardai man buvo iš R raidės, todėl, gimus pirmagimiui, nė nesuabejojau, kad jo vardas bus iš šios raides. Rinkau ilgai, vardą norėjau jausti širdimi. Žiūrėdama į kūdikį tamsiais plaukučiais, neabejodama išrinkau Renaldo vardą. Po 8 metų gimė antrasis sūnus – visiška priešingybė pirmagimiui – šviesūs plaukai ir mėlynos lyg jūra akys. Vardas… Baimė išrinkti netinkamą vardą dažnai persekioja tėvus, sakoma, kad netinkamas vardo išrinkimas gali pakenkti, vaikas visą gyvenimą blaškysis. Ir ką jūs manote dėl mano sprendimo? Antras berniukas gavo karaliaus reikšmės vardą – Rajanas! Kaip ilgai pyko seneliai, kokios kalbos vyko užnugaryje – sunku ištarti, pasimirš… Juokaudama sakau, kad mane šeimoje valdo mano du berniukui – Rajanas ir Renaldas. Rajanas – karalius, o Renaldas – valdytojas.

Tonis

Pasakoja mama Raimonda:

Kai laukiausiu pirmagimio, ir dar nežinojome, ko – berniuko ar mergaitės – su vyru nusprendėme: jeigu mergaitė – vardą galvos tėtis, jeigu berniukas – aš. Pasirodo, bus berniukas. Norėjau trumpo vardo. Skaičiau internete daug vardų. Iš jų išrinkau keturis. Haris, Tonis, Danielis ir… kito nepamenu. Vis dėlto norėjau, kad vardą išrinktų vyras. Kitą dieną po gimdymo atėjo vyras, nešinas gimimo liudijimu, ir sako – mūsų sūnus įregistruotas vardu Tonis. Buvo graži staigmena. Sūnus labai atitinka vardo reikšmę (laimingas, džiaugsmingas).

Ajeras

Pasakoja mama Greta:

Jau sūnui gimus, dar vis rinkome vardą. Norėjome duoti vardą Hugas, tačiau kai pirmąkart pažiūrėjau jam į akis, supratau, jog tai ne jo vardas. Po mėnesio paieškų viename straipsnyje perskaičiau žodį „ajeras“ ir pagalvojau, kad galėtų būti labai gražus vardas. Garsiai ištariau, pažiūrėjau į sūnų ir pajutau, jog pagaliau vaikelis turi vardą – Ajeras. Asocijuojasi su gardžia ajerų duona, taip pat sako, jog jie auga švariame vandenyje. Pasidomėję, ar yra toks vardas, sužinojome, jog mūsų mažylis bus trečias.

Anika Smiltė

Pasakoja mama Joskaudė:

Kai sužinojau, jog laukiuosi dukrytės, pradėjau galvoti apie vardą. Pirmas atėjęs į galvą vardas buvo Ana. Pamaniau, kad tai galėtų būti mano mergaitės vardo trumpinys. Norėjau, kad ji turėtu du vardus: pirmą tarptautinį, o antrą lietuvišką. Pradėjau skaitinėti skandinavų, japonų, lietuvių vardynus internete. Potencialius vardus rinkausi pagal jų skambesį ir reikšmes, labiausiai patiko: Anika, Smiltė, Jūra, Iva, Gina, Mėta, Mantė. Anika reiškia maloningoji, unikalioji, talentingoji, o Smiltė – smėlio kruopelė. Vienintelės Anikos, kurias žinau, yra geriausia Pepės Ilgakojinės draugė ir anglų/vokiečių atlikėja, kurios dainos „In the city“ klausiau būdama nėščia.

Neitas

Pasakoja mama Kristina:

Kad gims berniukas, sužinojome tik septintą nėštumo mėnesį. Išrinkti vardą buvo sunki užduotis, nes mano ir vyro nuomonės buvo skirtingos. Paieškoję internete, išsirinkome tris vardus: Deimanas, Kristupas ir Neitas. Iki pat gimimo nebuvome nusprendę, kurį vardą skirsime sūneliui. Kai tik gimė sūnus, vyras pasakė: „Labas, Neitai“, ir šis vardas berniukui labai tiko. Jis tikra Dievo dovana, o tai ir reiškia sūnaus vardas.

Eda

Pasakoja mama Kristina:

Kad laukiamės dukrelės, žinojau nuo pat pradžių, mamos jausmas. Tai vėliau patvirtino ir gydytojai. Vardą turėjo išrinkti tėtis, nes taip buvome sutarę, kadangi sūnui vardą pasiūliau aš. Be abejo, vardas turėjo patikti abiems, o ir tikti mažiesiems angeliukams. Tėtis senai svajojo apie vardą – Andrea. Tačiau gimus dukrytei, jo neleido įregistruoti. Teko vėl iš naujo galvoti, koks vardelis tinka mažajai princesei… Tada netyčia prisiminiau, kad kai laukiausi, sūnelis Christian, kuriam tuo metu buvo du su trupučiu ir buvo bepradedantis kalbėti, vienu metu dažnai kartodavo „Eda“. Pasidomėję radome, kad toks vardas yra, o viena iš reikšmių – kovotoja – labai atitiko dukrelės atėjimą į šį pasaulėlį. Taip sūnelis padėjo išrinkti sesutei vardą – Eda! Ačiū broliukui nuo sesutės!

Dominga

Pasakoja mama Eleonora:

Kai su vyru sužinojome, kad laukėmės, buvome nusprendę, jog vaikelio vardas bus retas ir prasmingas. Dar mergytei negimus, išrinkome vardą Dominga. Tai ispanų kilmės vardas, kuris reiškia „gimusi Viešpaties dieną“, t. y. sekmadienį. Kai gimdžiau savo stebuklėlį sekmadienį, lapkričio 23 dieną, nė nesuabejojome dėl išrinkto vardo. Tai buvo lyg ženklas, kad vardas mergytei irgi patiko, nes gimė būtent šią dieną.

Jorinta

Pasakoja mama Ramunė Meškelienė:

Kai sužinojome, kad turėsime mergaitę, teko ilgai ir nuobodžiai pasėdėti su kompiuteriu rankose. Norėjome kažko gražaus, reto, ne taip dažnai girdimo. Į gimdymo namus išvažiavome su dviem vardais – Orinta ir Jorūnė. Gimus mažajai, iš tų dviejų vardų išėjo Jorinta. Šio vardo trumpinys yra Jorė – pavasario žaluma. Mums tai labai tiko, kadangi būtent pavasarį mums ją padovanojo gandras.

Melita

Pasakoja mama Aistė:

Mūsų vardo istorija nėra nieko ypatinga.Nuo pat nėštumo pradžios žinojome, kad laukiuos mergytės, galvojome apie vardus, daug variantų neturėjome. Labai mums patiko vardas Emilija ,jau kaip ir buvome apsisprendę dėl jo. Tik kai gimė mergytė kažkodėl i ja kreipdamiesi Emilijos vardu jautėmės keistai netiko jai vardas,pradėjome vėl galvoti ir suradom internete Melitos vardą, patiko jis mums, pasirodė retas, nes Emilijos vardas 2014 metais buvo pirmoje vietoje. Taip ir apsisprendėme dėl Melitos ir esame labai patenkinti.

Nelija

Pasakoja mama Aurelija:

Labai ilgai nesugalvojome mums tinkančio vardo, nes norėjome, kad tai butu išskirtinis, bet kartu ir realus vardas. Tačiau teko apsispręsti labai staigiai ir netikėtai. Vyras man paskambino ir klausia, kokį vardą rašyti. Aš kaip tik tuo metu žiūrinėjau vardus ir patraukė dėmesį Milėja ir Elija. Vyrui sakau – gal Elija? O jis lyg juokais, lyg rimtai – kas čia per Elija, tai gal tada Nelija? Susimąsčiau, gal visai įdomus vardas? Greitai suvedžiau į internetą, bet tokio vardo neradau. Bet nusprendėme, kad jei jau nepatiks, tai užaugusi galės pasikeisti, o ir sutrumpinimas gražiai skambėjo – Neli.

Estėja

Pasakoja mama Ieva:

Jau besilaukiant žinojau koks bus vardas, jei gims mergytė. Kai paaiškėjo, kad tikrai mergytė, visiems pranešiau apie šį vardą. Vyrui visiškai nepatiko, jis netgi prieštaravo, kadangi yra įpratęs prie dažnų ir girdėtų vardų. Bet aš nepasidaviau, aš norėjau, kad mano mažoji būtų išskirtinė, kad ateityje žmonės išgirdę jos vardą ją prisimintų tokią vienintelę… Galų gale, po ilgų pokalbių ir ginčų, išsikovojau savo! Ir žinote, dabar, kai Estėjai jau 10mėn, visi, netgi tie žmonės kuriems vardas buvo negražus išgirdus pirmą kartą, jau sako, kad vardas pasakiškas… 🙂

Dukrytė man padėjo padaryti ši vardą dar gražesnį ir mielesnį širdžiai…

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ septyni = 8

Kitos temos: