Vieni būsimo vaikelio vardą nešioja ir augina metų metus, kaip perlą. Kiti jį mosteli iš akies.
Tačiau net ir per sekundę gimęs vardas turi savo istoriją. Kad ir „kovos su nepatenkintais vardu seneliais bei tetomis istorija“ arba istorija apie tai, kaip tėtis, atėjęs į CMS užregistruoti vaiko vardo, staiga apsigalvoja. Liūdnesnės istorijos kalba apie tai, kaip tėtis tiesiog supainioja raides ir Vitalė tampa Vitole, o Airina – Eirina. Gal taip ir įdomiau?
Dar vienas mados šauksmas – pavadinti mergaitę vyrišku vardu (žinoma, pakeitus galūnę). Tikriausiai tėvai labai laukė berniuko? Tai vardai: Algė, Arūnė, Jonė, Luka, Martyna, Tautvyda, Toma, Vytautė.
Čia nėra taisyklių, bet…
Vienintelis suvaržymas registruojant vardą – jis turi atitikti lietuvių kalbos reikalavimus. Tačiau esti ir nerašytų tradicijų (kurių visai nebūtina laikytis).
Nepatariama skirti bendrinį daiktavardį atitinkančio vardo, jei tokia jau yra pavardė. Vaikas nepadėkos, jei visą gyvenimą turės pasirašinėti: Ąžuolas Lapas ar Linas Pipiras.
Jei pavardė labai ilga, verta parinkti trumpą vardą (ir atvirkščiai). Įlįskite į vaiko kailį, kai jis po 30 metų pasirašinės svarbius dokumentus ir raizgys: Sebastijonas Arbačiauskevičius. Vargu ar šis pompastiškas vardo ir pavardės akordas padarys kam nors įspūdį. Kaip ir skurdus stakato – Adas Gilė ar Titas Bitė.
Nelabai skoninga vardą prilipinti prie pavardės (Augustas Augustinavičius ar Petras Petravičius).
Renkant vardą reikėtų pamąstyti, ką jis reikš po 20-30 metų. Vardai iš serialų ar meilės romanų atrodo labai žavūs dabar, o rytoj? Pasvarstykite prieš vaiką pavadindami Maiklu, Džeromu, Merisabele, Seleste, Estrelija ar Ignasijumi.
Nors vardas atrodo ir neapsakomai gražus, apgalvokite visus jo trumpinimo variantus, kylančias asociacijas. Ar šis vardas nebus puiki proga gimti nemaloniai pravardei? Gal todėl tiek mažai Lietuvoje Traidenių ir Žvingardų?
Išaukštinantys kokią nors būdo ar išvaizdos savybę vardai retai pataiko į dešimtuką. Gal Jūsų Drąsutis augs bailus kaip kiškis. O Jaunutis, sulaukęs 60-ies, prašys jį vadinti Jonu.
Parapsichologai mano, kad…
Vardas gali lemti vaiko troškimus, poelgius, ligas.
Nėščios moters pasąmonę veikia dar negimusio vaikelio siela, todėl vardą moteris gali sužinoti sapne.
Pavadinus vaiką senovės herojų vardu, jam tarsi prognozuojamas to herojaus gyvenimas. Todėl nenuostabu, kai Herkus ar Mantas auga labai karingas.
Vaiką pavadinus mirusio senelio vardu, jam tarsi užkraunama to žmogaus karma.
Trumpindami vardą trumpiname ir tuo vardu vadinamo vaiko gyvenimą. Ilgindami vardą malonybinėmis priesagomis, ilginame ir gyvenimą.
„Mamos žurnalas“
Nepykit, bet parapsichologų komentarai ne vietoj su visom karmom. Vadinti tėvo, senelio vardu yra, drįsčiau sakyti, pasaulinės tūkstantmetės tradicijos.
Lolita jus visiškai teisi. Ačiū už nuoširdu komentarą.