Ne kartą laiškuose pasakojote savo gimdymo istorijas, kai prasidėjus sąrėmiams dar skubėdavote išsitrinkti galvas ir nusilakuoti kojų nagus. Moteris nori būti susitvarkiusi ir graži visada, net gimdymo metu.
Nagų lakavimas – tik viena iš pedikiūro dalių. Nemažiau svarbu ir prižiūrėta, sveika kojų bei pėdų oda. O po nėštumo ir gimdymo neretai kojų, o ypač pėdų, oda pasidaro sausesnė, pleiskanoja, ragėja, skeldėja, tarsi papilkėja. Ką daryti?
Nėštumas – našta ir kojoms
Kulno odą veikia mechaninis spaudimas. Kuo žmogaus svoris didesnis, tuo kojoms tenka didesnė našta, padų oda daugiau spaudžiama, todėl dažniau susidaro suragėję, stori odos sluoksniai. Nėštumo metu moterų svoris padidėja nuo 10 iki 20 procentų, o kartais ir dar daugiau. Stuburui ir kojoms tenka labai didelis krūvis.
Nėštumo metu pasikeičia ir medžiagų apykaita. Augantis vaisius pasiima daug maisto medžiagų iš motinos organizmo. Net ir vartojant maisto papildų gali trūkti vitaminų. Pavyzdžiui, jei trūksta cinko, mažėja odos elastingumas, todėl oda pradeda skilinėti.
Suskilimai iki kraujo
Manoma, kad suskeldėję kulnai dažniausiai yra tik kosmetinė problema, tačiau jei skilimai gilūs, jie tampa skausmingi, kartais net kraujuoja.
Atvira žaizda visada yra infekcijos šaltinis. Suragėję ir suskilę kulnai reikalauja ypatingos priežiūros, o kraujuojantys – net gydymo.
Pastebėta, kad kulnai greičiau ragėja ir skilinėja tiems žmonėms, kurių oda iš prigimties sausa. Jiems greičiau susiformuoja ir vadinamasis kalusas – sukietėjusi oda kulno srityje.
Ką daryti, kad kojos būtų gražios
Net 40 procentų žmonių turi problemų dėl išsausėjusios, nesveikos pėdų odos. Jei oda pasidarė matinė, net pilko atspalvio, pradeda pleiskanoti, jai reikalinga intensyvi pagalba.
Nepamirškime, kad padų oda net keturis kartus storesnė nei oda kitose kūno vietose. Todėl jos priežiūrai netinka tos pačios priemonės kaip veidui ar rankoms. Be to, kojomis reikėtų rūpintis ne tada, kai jau atsirado problemų. Kojų priežiūra turėtų tapti tokiu pat įpročiu, kaip kasdien pasirūpinti veidu, paakiais, rankomis. Tik reguliari priežiūra leis pėdų odai išlikti sveikai.
Muilas sausina odą
Kojoms dėmesio skirkite bent du kartus per dieną.
Ryte tai galėtų būti tik patepimas kremu ar emolientu, o vakare pėdų oda, ypač linkusi ragėti, reikalauja ilgesnės procedūros.
Jei pėdų oda sausa, ribokite vonelių laiką, nes ilgas mirkymas vandenyje sausina odą. Prausdamos kojas nenaudokite šarminių muilų, kurie tikras „peilis“ sausai odai. Geriau rinkitės švelnius neutralų PH turinčius prausiklius.
Atsargiai naudokite pemzą, nes aštrus mechaninis brūžinimas gali sužeisti. Jei paduose atsiradę įskilimų iki kraujo, pedikiūrą geriau patikėti profesionaliems kosmetologams.
Vakare po raminamosios vonelės ar tiesiog švariai nuplovus kojas pėdas reikėtų patepti specialiu tepalu, kuris pamaitintų ir suminkštintų išsausėjusią pėdų odą; gydytų atsiradusius joje įtrūkimus; padėtų nusluoksniuoti susidariusius storus padų odos sluoksnius.
Kojų grožis ir batai
Jei turite problemų dėl pėdų, labai atsakingai rinkitės avalynę. Ji turi būti patogi, nespaudžianti, ortopediškai teisingai paskirstanti kūno svorį visam padui. Kulnuose atsiradus skausmingų įtrūkimų, kurį laiką reikėtų vengti avalynės atvirais užkulniais.
Labai svarbu, kad batai nespaustų. Mechaninė trintis nutrina viršutinį padų odos sluoksnį, ji pasidaro slidi, sausa.
Atkreipkite dėmesį į tai, ar avalynė vėdinasi, kojos neprakaituoja. Jeigu visą dieną pėdos turi būti drėgnoje terpėje, oda išbrinksta, pasidaro labiau pažeidžiama. Drėgnuose batuose dažniau gali atsirasti nuospaudų, nutrynimų.
Žiemą kojoms irgi reikia pagalbos
Įprasta manyti, kad žiemą kojų ir pėdų priežiūra ne tokia svarbi kaip vasarą. Juk kojas visą laiką slepiame kojinėse, batuose, jų niekas nemato.
Tačiau žiemą odai išsausėti yra didesnis pavojus dėl to, kad daug laiko kojos būna „uždarytos“. O ir šildomų patalpų oras yra sausesnis, džiovinantis. Todėl nepamirškite nors vakarais nuplautas pėdas patepti maitinančiu, ragėjimą mažinančiu ir suskilimus gydančiu tepalu.
Rūpinantis kojomis, ypač pėdų, oda visus metus, nebus problemų atėjus šiltajam sezonui, kai reikės mesti ilgaaulius į šalį ir autis atvirus batelius.
„Mamos žurnalas“