Vaikai mėgsta kiaušinius. Pakalbėkime apie tai, kiek ir kokių kiaušinių vaikui duoti.
Vištos kiaušiniai
Žali kiaušiniai. Vištos kiaušiniuose yra vaiko organizmui būtinų nesunkiai virškinamų medžiagų: baltymų, riebalų, vitaminų, mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, geležies), angliavandenių, amino rūgščių. Vaikams neduokite žalių kiaušinių, nes pro lukštą prasiskverbia įvairūs mikroorganizmai, pavyzdžiui, visiems gerai žinomos salmonelės. Jos sukelia pavojingą žarnyno infekciją, vadinamą salmonelioze.
Kaip virti ir kepti. Kad vaikai ir suaugę šeimos nariai neužsikrėstų salmonelioze, šviežią kiaušinį virkite 5-8 minutes. Išvirto nedėkite į šaltą vandenį, kaip esame įpratę, o 3-5 minutes sausą palaikykite lėkštėje. Bakterijos žūsta ir tuomet, kai kiaušinis iš abiejų pusių kepamas ne trumpiau kaip po 4-5 minutes.
Tik švieži! Vaikams duokite tik šviežius, geros kokybės kiaušinius. Švieži kiaušiniai yra tie, kurie padėti ne seniau kaip prieš savaitę. Gal tokiuose kiaušiniuose ir bus salmonelių, bet ne tiek daug, kaip ilgai laikytuose. Todėl pirkdami kiaušinius, atkreipkite dėmesį į jų padėjimo datą. Prieš ruošdami kiaušinius nuplaukite juos šiltu tekančiu vandeniu. Norėdami patikrinti kiaušinių šviežumą, įdėkite juos į šaltą vandenį. Švieži kiaušiniai greitai nugrims, seni ar sugedę plūduriuos, nes juose, džiūstant baltymams, susidaro tuštuma, kuri prisipildo dujų.
Koks lesalas, toks ir kiaušinis. Neduokite vaikams kiaušinio, jei iš jo (kad ir virto) pramušus kevalą sklinda neįprastas kvapas, pakitusi baltymo ar trynio spalva. Virimas nesunaikina visų kenksmingų medžiagų. Venkite tokių kiaušinių, kuriuos padėjusios vištos lesinamos kombinuotais pašarais. Iš nežinomų žmonių turguje geriau kiaušinių nepirkite, nes nežinote, kokiu lesalu vištos buvo lesinamos.
Irzlumas dėl kiaušinių. Kartais mamos, norėdamos ,,pagerinti” vaikų mitybą, ypač pavasarį, duoda daug kiaušinių. Taip nedarykite, nes jei vaikai ilgesnį laiką valgo per daug kiaušinių, tampa irzlesni, blogiau miega.
Kiek duoti? Kūdikiams kietai virto kiaušinio su kitais patiekalais (košėmis, tyrėmis) duokite nuo 7,5-8 mėnesių. Pradėkite nuo 1\4 kiaušinio. Po 5-7 dienų jau galite duoti 1\2 kiaušinio. Jei pastebėjote, kad suvalgęs patiekalo su kiaušiniu, vaikas vemia, viduriuoja, jį išbėrė, pradėjo niežėti odą, kiaušinių nebeduokite ir pasitarkite su gydytoju. Jei vaikas kiaušinius toleruoja, jam visiškai užteks 2-3 kiaušinių per savaitę.
Putpelės kiaušiniai
Jie skiriasi nuo kitų. Putpelės kiaušiniai, lyginant su vištos kiaušiniais, turi daugiau nepakeičiamosios amino rūgšties valino, pakeičiamosios amino rūgšties tirozino, 1,5 karto daugiau fosfolipidų, šiek tiek daugiau nesočiųjų riebalų rūgščių, daugiau vitaminų A, B1, B2, niacino, 2 kartus daugiau cholino, žymiai daugiau geležies ir vario. Tačiau putpelės kiaušiniuose nėra vitaminų D, E, B12, kai kurių kitų medžiagų. Kitų biologiškai aktyvių medžiagų yra beveik tiek pat, kiek ir vištos kiaušiniuose.
Gerina imunitetą. Putpelės kiaušiniuose esantis cholinas, fosfolipidai ir amino rūgštis valinas didina organizmo atsparumą, stimuliuoja augimą, gerina medžiagų apykaitą kepenyse bei inkstuose, apsaugo juos nuo riebalinio sunykimo, stabdo aterosklerozės vystymąsi. Kadangi putpelės kiaušiniuose daug geležies, jie padeda išvengti geležies stokos mažakraujystės. Putpelės kiaušiniuose gausu fosforo, kuris reikalingas dygstantiems dantukams.
Ne panacėja. Tiek putpelės, tiek vištos kiaušiniuose gausu biologiškai aktyvių medžiagų. Dalies jų biologinė vertė ir savybės nėra gerai ištirtos. Dėl to suteikti putpelės kiaušiniams didžiulę galią ir laikyti juos vaistu nuo visų ligų tikrai nedera.
Kaip patiekti. Putpelės, kaip ir vištos, kiaušinius prieš gamindami nuplaukite. Geriausia plauti pasūdytu vandeniu, taip nuo lukšto lengviau atsiskirs bakterijos ir smulkūs nešvarumai. Po to kiaušinukus švariai nušluostykite ir virkite 1-2 minutes. Išvirtus dar tiek pat palaikykite karštame vandenyje. Verdant suyra žmogui nepalankios medžiagos, daugelis bakterijų. Virtą kiaušinį organizmas įsisavina lengviau nei žalią.
Atmintinė apie kiaušinį
* Vištos kiaušiniai vaikams puikiai tinka.
* Ančių, žąsų ir perlinių vištų kiaušiniai vaikams netinka, nes juos vaiko organizmas sunkiai virškina.
* Pirmą kartą kiaušinio duokite paragauti 7,5-8 mėnesių kūdikiui.
* Vaikui užtenka 2-3 kiaušinių per savaitę.
* Putpelės kiaušiniai vertingesni už vištos kiaušinius. Juose esanti amino rūgštis stiprina imunitetą, geležis saugo nuo mažakraujystės, o fosforas stiprina dantukus.
* Jeigu vaikas alergiškas vištos kiaušinio baltymui arba tryniui, putpelės kiaušinių jam taip pat neduokite.
* Virtą kiaušinį organizmas įsisavina geriau nei žalią.
* Vaikams neduokite žalių kiaušinių, nes jie gali būti užkrėsti salmonelėmis.
Pediatrė gastroenetrologė Jovilė Vingraitė
„Mamos žurnalas“
jei labai megsta kiausiukus tai mano mabnymu perdiena galima duot 3kiausiukus.Aisku zinoma dar ir labai sveika putpeliuku kiausiukai zali.Bet priesvartojant gerai reikia nuplauti juos.Mantai putpeliuku kiausikai su lukstukais daug skanesni nei virti