Dantų priežiūra – neatsiejama kasdienybės dalis, kuriai turime atrasti laiko nepriklausomai nuo užimtumo ar tingulio. Dažnai, užsisukę darbuose ir kituose rūpesčiuose, dantų priežiūrai skiriame tiktai dalį reikalingo laiko, o taip pat pastokojome kruopštumo atliekant kasdienę burnos higieną. Nors veriantis dantų skausmas ir neišvengiamas gydymas nei vienam nebus naujiena, šių nemalonių patirčių galima išvengti arba gerokai sumažinti skiriant burnos ertmei visapusišką priežiūrą, kurioje reguliariai atliekama profesionali burnos higiena bei atsižvelgiama į subalansuotą mitybos racioną.
Dantų sveikata prasideda nuo kasdienių įpročių
Kad ir kaip paprastai tai nuskambėtų, mūsų dantų sveikata prasideda namuose. Nors dantis valyti buvome mokomi nuo pat mažų dienų, dažnas žmogus vis dar atsiduria odontologo kėdėje dėl nekokybiškai prižiūrimų dantų. Jau žinome, kad dantų valymas šepetėliu turėtų būti atliekamas du kartus dienoje – ryte ir vakare, trunkant apie 2 minutes. Vis dėlto, tyrimų metu paaiškėjo, jog daugelis žmonių dantis valosi vos 45 sekundes, o tokiu būdu apnašos nėra tinkamai pašalinamos. Svarbu ne tik procedūros trukmė, bet ir kokybė:
- Valant dantis, dantų šepetėlį laikykite 45°
- Kramtomąsias dantų zonas valykite sukamaisiais judesiais.
- Vidinius dantų paviršius valykite šluojamaisiais judesiais, judant nuo dantenų.
- Dantis valykite švelniai. Stipriai spausdami šepetėlį dantų geriau neišvalysite, o taip pat rizikuosite nušveisti dantis dengiantį natūralų emalį.
- Išsivalę dantis, liežuvį nubraukite liežuviui pritaikytu dantų šepetėlio antgaliu, braukdami nuo gomurio link dantų – taip pašalinsite užsilikusias bakterijas, kurios sukelia blogą burnos kvapą.
- Po procedūros dantų šepetėlį gerai išplaukite ir palikite vertikaliai išdžiūti. Svarbu, kad dantų šepetėlis nesiliestų su kitais šepetėliais – taip galima pernešti bakterijas.
- Naudokite minkštą šepetėlį, kuris yra mažiau agresyvus dantų emaliui.
Turbūt jau žinote, jog nors dantų priežiūra prasideda nuo dantų šepetėlio, ji tikrai ties tuo nesibaigia. Dantų šepetėliu, net labiausiai išreklamuotu ir brangiausiu, galime pasiekti ne visus dantų paviršius. Visgi dantų tarpai pilnai pasiekiami tik tarpdančių siūlu. Dantis tarpdančių siūlu valykite prieš valant dantų šepetėliu – tokiu būdu išvalytus tarpdančius lengviau pasieks dantų pasta ir jie bus efektyviau mineralizuojami. Štai keli patarimai, padėsiantys teisingai naudoti dantų siūlą:
- Visam burnos valymui užteks 30-50 cm dantų siūlo, jį reikėtų laikyti apvyniotą abiejų rankų viduriniais pirštais arba specialiu laikikliu.
- Siūlu pasiekus dantenas, atpalaiduokite jį į C raidės formą ir kelkite aukštyn braukdami palei danties šoną, tai yra tarpdantį. Tas pats tarpdantis turėtų būti išvalomas dukart, tai yra braukiant abiejų dantų šonus.
- Po kiekvieno tarpdančio valymo siūlą paslinkite, kad kaskart naują tarpdantį valytumėte su švaria siūlo vieta.
Skalavimo skystis – tik rekomenduotinas, tačiau nebūtinas dantų priežiūros papildymas. Visgi renkantis skalavimo skystį, ieškokite tokio, kuris sudėtyje neturi alkoholio, nes kai kuriais atvejais jis gali sudirginti burnos gleivinę.
Mityba irgi svarbi dantų sveikatai
Turbūt jau esate girdėję, kad dantų sveikata yra tiesiogiai susijusi su mūsų bendra sveikata. Taigi, dantų ligos gali turėti nemažai įtakos kitiems susirgimams ir atvirkščiai – bendra kūno sveikata gali turėti įtakos burnos sveikatai. Tam, kad būtume sveiki ir išvengtume ligų, turime sveikatą stiprinti visapusiškai, pavyzdžiui, rinktis maistingą ir įvairų maistą, kuris stiprina kaulus ir dantis.
Maisto produktai, kuriuos vertėtų įtraukti į maisto racioną:
- Sūris (brandintas, mėlynasis ir minkštas, tačiau ne lydytas);
- Jogurtas (be pridėtinio cukraus);
- Lapiniai žalumynai: kopūstai, salotos, špinatai;
- Daržovės, vaisiai ir uogos: salierai, morkos, obuoliai, braškės;
Ko reikėtų vengti:
- Alkoholio;
- Rūkymo;
- Kavos ir juodos arbatos (vartoti saikingai);
- Dažančių daržovių ir vaisių, pavyzdžiui: mėlynių, burokėlių, ciberžolės (po valgio rekomenduojama praskalauti burną vandeniu, o vėliau ir išsivalyti dantis).
Profilaktika
Tam, kad dantų priežiūra būtų visapusiška, o dantų gedimai neuždelsti, reguliariai apsilankykite pas burnos higienistą. Profesionali burnos higiena ne tik pašalins susikaupusias kietąsias dantų apnašas ir dantų akmenis, bet taip pat ir pašviesins bei suvienodins dantų atspalvį, nuvalydama nuo maisto ir žalingų įpročių atsiradusias pigmentines dėmeles. Apsilankę pas burnos higienistą taip pat sužinosite ar jūsų dantų priežiūra yra tinkama, be to, gydytojas įvertins dantų būklę ir esant reikiamybei pasiūlys kreiptis į odontologą, o tokiu būdu galėsite užbėgti už akių rimtesnėms problemoms.
Naudingi įpročiai
- Nevalykite dantų iš karto po valgio. Pavalgius, ypač rūgšties turinčio maisto (pvz.: citrusinių vaisių), mūsų dantų emalis tampa labiau pažeidžiamas, taigi valant dantis šepetėliu darome daugiau žalos nei naudos. Valyti dantis rekomenduojama praėjus valandai po valgio arba prieš valgį – visgi tokiu atveju rekomenduojama palaukti pusvalandį ir tik tada valgyti tam, kad dantys spėtų pasisavinti emalį saugančias savybes. Jeigu tiek laiko laukti nėra galimybės, gerai praskalaukite burną vandeniu – taip neleisite maisto likučiams užsilikti tarp dantų.
- Reguliariai keiskite dantų šepetėlį. Nepriklausomai nuo dantų šepetėlio būklės, jį rekomenduojama keisti nauju bent kas 3-4 mėnesius. Jeigu esate pratę valyti dantis šiurkščiai, tuomet pakeiskite šepetėlį, vos šereliams išsiskėtus.
- Po profesionalios dantų higienos pakeiskite dantų šepetėlį nauju, taip išvengsite šepetėlyje užsilikusių bakterijų pernešimo.
- Po kiekvieno valgio skalaukite dantis vandeniu, taip neleisite susidaryti apnašoms ir atsirasti dantų gedimui.
Jeigu iki šiol į savo dantų sveikatą žvelgėte pro pirštus, pasinaudokite šiais patarimais ir paverskite juos savo kasdieniais įpročiais. Iš tiesų, pilnavertė burnos priežiūra dienoje nereikalauja daugiau nei pusvalandžio, o tai nėra didelė laiko auka įvertinant naudą, kurią gauname, tiesa?
Susiję straipsniai