Tokią unikalią patirtį pristatome pirmą kartą. Susipažinkite su dviejų vaikų mama iš Šiaulių Brigita Vilimiene (35 m.), kuri yra kūdikių fotografė (Fotoba) ir burnos higienistė. Kai tėveliai atsineša kūdikius į fotosesiją, Brigita pasidalina žiniomis apie dantukų priežiūrą.
Pasakoja Brigita.
Darbo dienomis burnos higienistė, savaitgaliais fotografė
Baigusi vidurinę pradėjau domėtis fotografija ir keleriems metams buvau išvykusi į Škotiją. Ten baigiau pirmus fotografijos mokymus kolegijoje. O grįžusi į Lietuvą, baigiau burnos higienos studijas ir pradėjau derinti darbą su fotografija. Burnos higieniste dirbau darbo dienomis, o fotografuodavau savaitgaliais. Be antrojo darbo – fotografijos – neįsivaizduočiau savęs. Žinoma, dažnai dėl šio pomėgio tenka sėdėti prie kompiuterio ir retušuoti nuotraukas iki 2 ar 3 val. nakties.
Edukacija fotostudijoje
Prieš trejus metus žingsnis po žingsnio perėjau prie naujagimių fotografijos, tad dažnai bendrauju su jaunais tėveliais. Naudojuosi proga – pamokau juos, kaip tinkamai prižiūrėti mažylio burną. Kodėl tai darau?
Esu vedusi kelias burnos higienos pamokėles vaikams darželiuose ir pastebėjau, kad darželinukų burnos higienos įgūdžiai labai silpni. Daug vaikų jau turi dantų ėduonį, o nemažai jų jau netekę dantukų – likusios tik sugedusios dantų šaknys. Daugelis tėvelių nesaugo ir neprižiūri pieninių vaiko dantukų, galvoja, „kai išdygs nuolatiniai, tada saugosime ir valysime“.
Dantenų valymas
Mano tikslas – kuo daugiau sveikų dantukų, kuo mažiau ėduonies. Visiems savo klientams, atėjusiems į naujagimio fotosesiją, perskaitau paskaitėlę apie mažylio burnos higieną.
Daugelis nustemba, kad dantenas rekomenduojama valyti nuo pirmųjų dienų, taip pat, kaip kas dieną valomos akytės, ausytės, nosytė.
Įsivaizduokite, kaip vaikas jaučiasi, kai, išdygus pirmajam dantukui, tėveliai puola valyti tą dantuką, kažką kiša į burną. Mažylis pradeda priešintis šiai procedūrai. Tai kodėl nepradėjus pratinti mažylio prie burnos higienos nuo pat pirmų dienų? Dantenos irgi gali apsinešti apnašomis, taip sudarydamos nešvarią aplinką pirmiesiems dantukams. Valydami dantenas nuo pirmų dienų galime išvengti dantukų ėduonies atsiradimo.
Dar norėjau paminėti, kad pažeisto pieninio danties skausmas lygiai toks pat, kaip ir nuolatinio. Juk nenorime savo vaikui skausmo.
Kaip valyti? Paprasčiausiai sušlapintu vandenyje marlės gabalėliu ar vatos diskeliu. Galima naudoti ir silikoninį antpirštį, skirtą kūdikių burnos higienai, – juo pavalyti dantenas. Esu pastebėjusi, kad daugelis mažylių mėgsta šią procedūrą.
Šeimos gydytojai informacijos šykšti
Kiek teko bendrauti su naujagimių tėveliais, jie sako, kad vaiko gydytojai suteikia mažai informacijos apie mažylių burnos higieną, palieka tai spręsti odontologams ir burnos higienistams. Bet pabandykite įsivaizduoti, kada tėvai su mažyliais pirmą kartą ateina pas šios srities specialistus. Dažniausiai – besiruošdami į darželį, kai vaiko burna jau pilna dantukų. Tada per vėlu mokyti burnos higienos iki dantuko atsiradimo, pamokome, kaip prižiūrėti esamus dantukus.
Naujausi moksliniai straipsniai rašo, kad nuo pirmojo dantuko jau rekomenduojama valyti pasta su fluoru, bet jos reikia naudoti tiek mažai, kad vos vos suvilgytų dantų šepetėlio šerelius. Pirmąją dantų pastą su fluoru (1000ppm) ir minkštą dantų šepetėlį reikėtų įsigyti atsiradus pirmajam dantukui.
Ėduonies atsiradimą lemia ne tik higiena, bet ir vaiko maitinimo įpročiai, ypač vaiko migdymas su saldžios arbatos, sulčių ar mišinio buteliuku. Kadangi miego metu sumažėja seilių išsiskyrimas, dantys blogiau apvalomi seilėmis, tai kur kas padidina ėduonies atsiradimo tikimybę.
Burnos higienistės vaikučių burnos higiena
Auginu dvi 3,5 ir 1,5 metų dukrytes. Burnas joms valau nuo pat pirmų dienų. Žinoma, kartais vaikai burnos valymo procedūrų nenori, kaip ir daugelio kitų dalykų, tokių kaip rengtis, miegoti, plauti rankytes.
Ką darau, kad dantukų valymo procedūra būtų vaikams maloni:
- Sugalvoju dantukus valyti žaidimo forma, kad tai netaptų kančia, o būtu smagus laikas.
- Kaip paskatinimą naudoju lipdukus, kuriuos klijuojame ant lapo ryte ir vakare.
- Kartais valomės dantukus priešais veidrodį, kad matytųsi visa procedūra.
- Leidžiu, kad jos išvalytų dantis man (o aš – joms tuo pačiu metu).
- Pasitaiko, kad valome dantukus pliušiniam žaislui, o po to aš išvalau mergaitėms.
- Galima rasti dainelių dantukų valymo tema, ir joms grojant valytis dantukus. Dainelės dažniausiai trunka apie dvi minutes, tiek, kiek ir reikia dantukams išvalyti.
Reikia nepamiršti, kad vaikai iki 8 metų negali patys kokybiškai išsivalyti dantukų, todėl skatinu visus tėvelius vaikams juos pervalyti.
Brigitos patarimai, kaip palengvinti dantukų dygimą
Dantukų dygimas – natūralus procesas, bet ne visada lengvas kūdikiui ir jo tėvams. Pirmieji dantukai dažniausiai išdygsta tarp 5 ir 8 mėnesių, tačiau dygimo laikas gali labai skirtis, priklausomai nuo genetikos ir kiekvieno vaiko individualių savybių. Pieninių dantukų dygimas tęsiasi iki maždaug 3 metų.
Pagrindiniai dantukų dygimo požymiai – paraudusios ir paburkusios dantenos, pagausėjęs seilėtekis, didelis vaikelio noras kažką kišti į burną ir kandžiotis. Retesniais atvejais dantuko prasikalimo vietoje gali atsirasti pūslelė, tuomet reikėtų apsilankyti pas odontologą. Kai kuriems kūdikiams gali atsirasti veiduko bėrimas aplink burną, nes kalantis dantukams padidėja seilėtekis, o seilės dirgina odą. Paraudusias vietas galite tepti odos gijimą skatinančiomis priemonėmis. Jei bėrimas gausus, pasitarkite su gydytoju.
Dantukams dygstant, mažyliai gali virsti tikrais niurzgaliais. Jiems gali kilti temperatūra, sumažėti apetitas, pasireikšti viduriavimas.
Vieni vaikai patiria didesnį, kiti mažesnį diskomfortą dygstant dantukams. Kadangi turiu dvi dukreles, galiu palyginti, kaip skirtingai jos reagavo į dantukų dygimą. Vienai dukrytei teko patirti veido bėrimą, dėl kurio lankėmės pas dermatologą ir naudojome specialų kremą. Buvo pakilusi temperatūra. Kitai mažylei, kalantis dantukams, pasireiškė kur kas mažesnis seilėtekis, mažesnis nerimo ir irzlumo jausmas, temperatūros nebuvo.
Kaip padėti mažyliams dygstant dantukams? Galima dantenas pamasažuoti švariu pirštu arba silikoniniu antpirščiu, be to, yra daugybė šaldančių kramtukų, kurie gali numalšinti skausmą. Dygstant dantukams, kyla poreikis dantenas masažuoti, taigi pasirūpinkite, kad kūdikis visuomet turėtų ką kramtyti. Yra įvairiausių gelių, kremų bei aliejų, skirtų tepti dantenoms, jie apmalšina skausmą, mažina uždegimą.
Vienos priemonės, kuri padėtų visiems, deja, nėra – prireikia išbandyti ne vieną, kol surandame, kas geriausiai tinka kūdikiui. Mano dukros, dygstant dantukams, mėgo kramtuką, į kurį galima įdėti atvėsintą uogą, vaisių ar daržovę. Naudojau ir tepamą ant dantenų priemonę skausmui malšinti.
Pagal dantukų dygimo schemą, pirmiausia turėtų išdygti apatiniai centriniai kandžiai, po to – viršutiniai, bet gali nutikti ir priešingai, tad nereikėtų išsigąsti. 9–13 mėnesiais turėtų išdygti šoniniai kandžiai. Pirmasis krūminis dantukas išdygsta 13–19 mėnesiais, iltiniai – 16–23 mėnesiais, o antrieji krūminiai dantukai –23–33 mėnesiais. 3 metų vaikui turėtų būti išdygę 20 dantukų. Jei dantų dygimas pavėluotas ar per daug ankstyvas, reikėtu pasitarti su šeimos gydytoju, nes tai gali parodyti tam tikras vidaus ligas.
Susiję staipsniai