Žiemą, kai organizmo imunitetas susilpnėja, dažniau sustojame prie maisto papildų lentynų. Pasirinkimas didžiulis – tabletės, lašai, sirupai… Kai kurie maisto papildai ypatingi tuo, kad pagaminti iš natūralių žaliavų, pavyzdžiui, iš žuvų taukų ar augalinių aliejų. Moterims ypač rekomenduojamos nakvišų aliejaus papildai. Ir jeigu sakoma, kad žuvų taukai vitamino D šaltinis, tai kuo ypatingos nakvišos?
Geltonas krūmelis
Nakvišų, geltonais žiedais žydinčių krūmelių, galima pamatyti ir Lietuvos darželiuose. Tačiau į Europą šis augalas atkeliavo tik XIX amžiuje. Jo tėvynė – Šiaurės Amerika. Senovės indėnai nakvišas garbino, tikėdami, kad jos turi antgamtinių galių. Nakvišų šaknų gėrimas suteikdavo energijos, padėdavo pasveikti ir atsistatyti po daugelio ligų, ypač skrandžio ir virškinamojo trakto. O iš sėklyčių spaudžiamas aliejus buvo nepamainoma priemonė žaizdoms, odos ligoms gydyti.
Aliejus moterims
Nakvišų aliejus spaudžiamas iš antramečių augalų sėklyčių. Aliejuje daug biologiškai aktyvių medžiagų, bet viena svarbiausių – prostaglandinai. Jie panašūs į hormonus, todėl moters organizme gali sureguliuoti kai kuriuos procesus. Žinoma, vien nakvišų aliejumi neišgydysi sunkių ginekologinių ligų, tačiau net ir jas gydant dažnai skiriama vartoti nakvišų aliejaus kaip stiprinančio preparato.
Veikliosios medžiagos, esančios aliejuje, gali padėti esant nedideliems ginekologiniams sutrikimams – jautrioms krūtims, skausmingoms mėnesinėms, o ypač jei kamuoja priešmenstruacinis sindromas (PMS). Vartojant nakvišų aliejų, PMS simptomai sumažėja arba visai išnyksta.
Moterys pastebi, kad pradėjus vartoti nakvišas, prieš mėnesines rečiau kamuoja galvos skausmai, nuotaikų kaita, ne taip smarkiai kaupiasi skysčiai organizme.
Kada labiausiai reikia
Nakvišos ne veltui vadinamos gamtos dovana moterims. Moters gyvenime yra etapų, kai tam tikrų veikliųjų medžiagų organizme ima trūkti. Pavyzdžiui, nėštumo metu ar po gimdymo, kai tenka darbe patirti stresą ar gyvenimo tempas labai sugreitėja. Gyvenant nuolatiniu bėgimu, dažnai būna padidėjęs kraujospūdis, „muša širdį“. Tada nakvišų aliejus organizmą papildo būtent tomis medžiagomis, kurių reikia labiausiai, ir rizika susirgti širdies infarktu sumažėja.
Visos moterys žino, kad motinystė organizmui ne tik duoda, bet ir iš jo atima. Po nėštumo ir gimdymo tenka išgyventi slenkančių plaukų, lūžinėjančių nagų etapą, kol organizmas vėl atsistato. Nakvišų aliejus šiuo atveju yra nepamainoma priemonė, nes odą, plaukus ir nagus prikelia naujam gyvenimui. Aliejuje gausu vitamino E, vadinamo kraujagyslių elastingumo vitaminu. Jis gerina odos medžiagų apykaitą, saugo odą nuo senėjimo ir žalingo aplinkos poveikio, veikia kaip antioksidantas. Pradėjus vartoti nakvišų aliejų, daugeliui pranyksta spuogai, sumažėja odos jautrumas ir alerginės reakcijos. Maždaug po mėnesio – pusantro pasikeičia plaukų ir nagų būklė. Ne viena moteris patvirtins, kad tokių stiprių nagų, kaip vartojant nakvišų aliejų, ji dar nėra turėjusi. Netgi tos, kurios negalėdavo auginti ilgesnių nagų dėl lūžinėjimo, gali daryti tokį manikiūrą, apie kokį visą laiką svajojo.
Nakvišų aliejus nėra paprastas augalinis aliejus, kurį galėtume vartoti neribotais kiekiais ar gardinti patiekalus gaminant maistą. Veikliųjų medžiagų koncentracija šių gėlių sėklytėse labai didelė, todėl nakvišų aliejaus reikia vartoti tiksliai tiek, kiek nurodyta papildo instrukcijoje. Maisto papildus iš nakvišų aliejaus galima vartoti ilgą laiką, prie jų organizmas nepripranta ir jie neturi šalutinio poveikio, kaip kai kurie cheminiai preparatai.