Premenstruacinis sindromas, arba PMS, vargina daugelį moterų. Jo simptomai gali būti labai įvairūs – nuo paprasčiausio nuovargio ar galvos skausmo iki išsipūtusio pilvo ar nervinių proveržių. Daugumai moterų savijauta pagerėja pakoregavus gyvenseną ir mitybą.
150 PMS požymių
„Sveriu dviem kilogramais daugiau, jaučiuosi išsipūtusi, nes man PMS“, „Kadangi PMS, užsisakysiu šiandien pietums pyrago ir karšto šokolado“, „Niekaip negaliu susikaupti, PMS visiškai išderino“. Tai standartinės frazės apie premenstruacinį sindromą. Jo požymių – galybė, bet apibendrinant galima pasakyti, kad PMS laikinai atima iš moterų grožį ir gerą nuotaiką.
Priskaičiuojame net 150 PMS požymių, iš kurių ryškiausi:
Bloga nuotaika, linkusi į svyravimus, dažnai besikeičianti, šokinėjanti
Vidinė įtampa ir „juodos“ mintys
Agresijos, pykčio, įniršio protrūkiai
Dirglumas, nervingumas, išsiblaškymas
Galvos skausmai, vadinamoji PMS migrena
Miego sutrikimai – gali kamuoti nemiga, arba, atvirkščiai, mieguistumas. Kai kurias kamuoja košmarai, neramus miegas, moterys sako, kad per PMS susapnuoja pačius baisiausius mėnesio sapnus
Pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas
Valgymo sutrikimai – alkio priepuoliai, nenumaldomas noras valgyti saldumynus ar, atvirkščiai, labai sūrų, kartų maistą
Pabrinkusios ir skausmingos krūtys
Skysčių kaupimasis organizme, dėl to svoris gali padidėti daugiau nei 2 kg. Dėl skysčių kaupimosi pabrinksta plaštakos, pėdos, o ryte po miego – veidas
Alerginės reakcijos (pasitaiko retai), kai paūmėja bėrimai, šienligė
Susilpnėjęs imunitetas. Pastebėta, kad prie mėnesines labiau „kimba“ herpis, sloga, peršalimo ligos
Statistika apie PMS
Pastebėta, kad PMS labiausiai vargina 30-40 metų moteris.
Nustatyta, kad įvairius su mėnesinių ciklu susijusius negalavimus jaučia iki 80 proc. moterų, apie 25 proc. iš jų nustatomas premenstruacinis sindromas, arba PMS, o 3-8 proc. prireikia specialiaus gydymo.
JAV Psichiatrų asociacija pastarąją būklę yra įvardijusi kaip ligą, vadinamą premenstruaciniu disforiniu sutrikimu, arba PMDS.
PMS simptomai moterį dažniausiai užklumpa ciklo viduryje, iš karto po ovuliacijos – likus 12-14 dienų iki mėnesinių pradžios. Jie baigiasi, kai prasideda mėnesinės. Ne veltui gražuolės ir modeliai svarbias savo gyvenimo fotosesijas susiplanuoja pirmoje mėnesinių ciklo pusėje.
Įrodyta, kad dažniausiai moterys į gydytojus, psichoterapeutus, astrologus ir burtininkus kreipiasi prieš pat mėnesines, 21-28 ciklo dienomis. Manoma, taip yra dėl to, kad būtent tokiu metu padidėja moterų įtarumas, nerimas, sumažėja savikontrolė. Kaltas PMS.
Teisės istorijoje yra buvę atvejų, kad nusikaltimą padariusioms moterims PMS buvo laikomas lengvinančia aplinkybe.
Manoma, kad emociniai PMS sutrikimai dažniau kamuoja jautrias, linkusias slėpti savo jausmus moteris.
Ištisas savaites jos slopina savo emocijas, o prieš menstruacijas neretai nesusivaldo ir „prapliumpa“ nepelnytais priekaištais vyrui, kolegoms ar šiurkščiomis bausmėmis vaikams. Taip neatsitiktų, jeigu moterys mokėtų išlieti savo emocijas kitokiais būdais: dirbdamos, sportuodamos, užsiimdamos mėgstama veikla, medituodamos ir pan.
Kur per PMS dingsta grožis
Kas gi vyksta organizme, kad moteris iš grakščios linksmuolės tampa pikta, apsunkusia paniurėle. Manoma, kad dėl visko kalta centrinės nervų sistemos reakcija į hormonų pokyčius, o būtent progesterono padidėjimą iš karto po ovuliacijos. Iki 13 mėnesių dienos kiaušidėje bręsta folikulas, kuriame yra kiaušialąstė, kiaušidė gamina vis daugiau estrogenų, kurie lemia gerą moters savijautą ir išvaizdą. 14 ciklo dieną įvyksta ovuliacija (subrendęs folikulas plyšta ir kiaušialąstė pradeda keliauti gimdos link), tuo metu estrogenų kiekis staigiai sumažėja, o padidėja progesterono kiekis, moters savijauta keičiasi, grožis „blėsta“. Vienos moterys to net nepajunta, o kitoms dienos prieš mėnesines sukelia daugybę negalavimų ir rūpesčių. Kokia yra moters reakcija į progesteroną, nemaža dalimi lemia ir genetiniai veiksniai: jei motiną vargindavo PMS simptomai, labai tikėtina, kad ir jos dukra tai paveldės.
PMS ir stresas
Kai kurie mokslininkai teigia, kad dėl PMS ne ką mažiau už hormonus kaltas… kasdienis stresas. Dėl streso organizme padaugėja hormono hidrokortizono, todėl ima kamuoti nerimas, baimė, nepasitikėjimo jausmas. Susikaupus dideliam šio hormono kiekiui, gali padidėti dirglumas ir net agresyvumas.
Paanalizuokite savo elgesį, palyginkite, kaip reaguojate į tą pačią situaciją įprastomis ciklo dienomis ir per PMS (pavyzdžiui, kai tenka pastovėti transporto spūstyje, kai vaikas sudaužo puoduką ar išbėga košė). Jei pastebite, kad per PMS į tokias situacijas reaguojate audringai, piktai, nepakančiai, turėtumėte tomis dienomis įsivesti ypatingą „ramybės režimą“ – vengti nereikalingų stresų.
Hidrokortizono gamyba gali suaktyvėti ir dėl nuovargio, nesuderinto darbo ir poilsio režimo. Šį hormoną gaminantys antinksčiai dėl pernelyg intensyvios veiklos išsenka, todėl gali pablogėti bendra savijauta. Todėl PMS periodu neapsikraukite darbais, nesusiplanuokite generalinio namų tvarkymo, svarbių susitikimų. Darbų krūvį sumažinkite, juos išdėliokite nuosekliai (ne visus vienai dienai), nesistenkite padaryti daugiau. PMS dienomis geras laikas mokyti buities darbų šeimos narius.
Prieš PMS – suderinta mityba
Valgykite kuo įvairesnį maistą, vartokite vitaminus.
Sportuokite, judėkite, nes tai gerina kraujotaką, suteikia žvalumo.
Miegokite, kiek leidžia režimas.
Atsipalaiduokite taip, kaip mėgstate (vonioje, persodindama gėles ar megzdama).
Darbus, kuriuos galite perleisti kitiems, perleiskite.
Užsirašykite į masažą.
Kai PMS stiprus, dietos nepakaks
Vis dėlto dieta, sportas ar gyvenimo būdo pokyčiai gali būti veiksmingi tik tuomet, kai moterį vargina lengva PMS forma ar vos vienas du simptomai. Esant sunkesnei formai, prireiks gydymo. PMS negalavimai gydomi įvairiais būdais. Vieni jų siekia mažinti moters jautrumą progesteronui: nuo natūralių preparatų (pvz., nakvišų aliejaus) iki chirurginių procedūrų, tokių kaip kiaušidžių šalinimo operacija. Sunkioms emocinėms būsenoms slopinti vartojami ir antidepresantai.
Veskite kalendorių
Praeina tie laikai, kai PMS laikytas pramanu ir moterys šiuos negalavimus priimdavo kaip neišvengiamus. Jei PMS trukdo gyventi ir dirbti, moteris turėtų kreiptis į medikus dėl pagalbos. Patartina prieš einant pasikonsultuoti pas gydytoją, porą mėnesių vesti kalendorių ir žymėti, kada pasireiškią fiziniai ir emociniai simptomai, kokios stiprumo jie būna. Tai padės gydytojui nustatyti, ar moteris išties yra varginama PMS sindromo, ar problemas sukelia visai kiti veiksniai, nesusiję su mėnesinių ciklu.
„Mamos žurnalas“