Krūtų skausmai ir nemalonūs pojūčiai

IslBG

Studijos „G foto“ nuotr.

Daugumai moterų prieš menstruacijas krūtys padidėja, jas maudžia. Ar krūtų skausmas prieš mėnesines laikomas normaliu? Konsultuoja gydytoja mamologė Audronė Lukšytė.

Krūtis sudaryta iš mažų pieno liaukučių, kurios latakėliais atsiveria į bendrą lataką, išeinantį per spenelį. Per mėnesį moters organizme cikliškai vyksta hormonų pokyčiai. Po mėnesinių pradeda vyrauti moteriškas hormonas estrogenas. Jo daugėja iki ovuliacijos.

Ciklo viduryje, įvykus ovuliacijai, moters organizme pradeda vyrauti kitas hormonas – progesteronas.

Šis hormonas skatina pieno liaukutes vešėti. Todėl antroje ciklo pusėje krūtys gali pasidaryti didesnės, stangresnės, skaudžios, pradeda gamintis priešpienio (kuris po mėnesinių rezorbuojasi į kraują). Ši krūtų būsena natūrali, ji vadinama priešmenstrualiniu sindromu. Jei progesterono gaminasi daugiau, krūtis skaudės labiau (ir atvirkščiai).

Po mėnesinių pieno liaukutės vėl susitraukia, dingsta ir skausmai.

Ar priešmenstrualiniai krūtų skausmai gydomi? Gal padės šildymas?

Jei labai skauda, moteris turėtų pasikonsultuoti su mamologu. Skirsime gydymą. Jei skausmai pakeliami, jokio gydymo nereikia. Apie šildymą negali būti nė kalbos. Krūtims šildymas gali tik pakenkti.

Mamologai net nepataria degintis nuogomis krūtimis.

Kaip atskirti, kada krūtų skausmas sukeltas menstruacinio ciklo, o kada – ligos?

Priešmenstrualiniai skausmai baigiasi, kai prasideda mėnesinės. Ciklo pradžioje krūtys būna minkštos ir neskaudžios. Kitokie yra mastopatijos sukelti skausmai. Jie nepaiso mėnesinių ciklo. Gali skaudėti ir prieš mėnesines, ir po jų, kartais – tik vieną krūtį. Pirmas mastopatijos požymis – krūtų skausmas po mėnesinių. Kitas mastopatijos požymis – krūtų sukietėjimai. Jie gali būti be aiškių ribų, tik vienoje krūtyje. Kartais sergant mastopatija iš spenelių pasirodo išskyrų.

Mastopatija – dažniausia krūtų liga. Dėl ko moterys ja suserga?

Mastopatiją galima diagnozuoti kiekvienai moteriai. Tai krūtų sudirginimas, dėl jo atsiranda skausmų, sukietėjimų. Mastopatija – antrinė liga. Pirmiau moters organizme įvyksta kokių nors kitų nesklandumų.

Pavyzdžiui, sutrinka kiaušidžių ar skydliaukės veikla, išgyvenamas stresas. Kartais mastopatija moterys suserga persikėlusios gyventi į kitą šalį, po skyrybų, pakeitusios darbą. Dėl sukrėtimo organizme sutrinka hormonų pusiausvyra ir pradeda skaudėti krūtis. Paprastai mastopatija serga moterys, kenčiančios nuolatinę nervinę įtampą.

Įprasta manyti, kad „dėl nervų“ gali skaudėti širdį, galvą ar skrandį, bet ką bendro su nervais turi krūtys?

Vegetacinė nervų sistema yra labai labili, ji reaguoja į įvairiausius išorinius poveikius. Kai moteris susinervina, greičiau pradeda plakti širdis, pakyla spaudimas, gali sutrikti skrandžio veikla, spazmuoti kraujagysles. Dėl kraujagyslių spazmų iki krūtų priteka mažiau kraujo, audiniai negauna pakankamai deguonies. Dėl streso sutrinka ir kiaušidžių veikla. Jos pradeda gaminti ne tiek hormonų, kiek įprasta.

Sutrinka hormonų pusiausvyra, tad nukenčia ir krūtys.

Moterys turi atsiminti, kad kiaušidės ir krūtys vienos nuo kitų neatsiejamos. Jei yra problemų dėl kiaušidžių, reikia ypač akylai stebėti krūtis. Net 90 procentų mastopatijų kyla dėl kiaušidžių veiklos sutrikimų. Ir atvirkščiai – jei moterį kamuoja mastopatija, jai būtina gerai išsitirti pas ginekologą.

Kaip mastopatija gydoma?

Visos moterys, atėjusios pas mamologą dėl krūtų skausmų, pirmiausia ištiriamos. Jei yra guzelis, padaroma biopsija, jei išskyrų – paimamas jų tepinėlis. Jei reikia, atliekame hormoninius tyrimus, echoskopiją, mamografiją. Tuomet nusprendžiame, kokį gydymą skirti: preparatus (hormonus, enzimus, žolinius preparatus, vitaminus, maisto papildus), dietoterapiją ar operaciją.

Kartais, jei mastopatijos skausmai nestiprūs, gydymo neskiriame, tik moterį stebime ir skiriame dietoterapiją.

Mastopatiją galima išgydyti pašalinus pagrindinę priežastį – sureguliavus hormonų veiklą. Kartais reikia tik skirti menstruacinį ciklą reguliuojančių hormonų, ir mastopatija išnyksta. Jei mastopatija atsirado dėl streso, kartais užtenka nervų sistemai nurimti, ir skausmai nurimsta.

Ar gali mastopatiją išprovokuoti nėštumai, gimdymai, žindymas?

Atvirkščiai, dažniausiai nėštumas ir gimdymas mastopatiją išgydo. Jei moteris prieš nėštumą sirgo mastopatija, jai patariame maitinti kuo ilgiau.

Kalbama, kad kontracepcijos priemone pasirinkus prezervatyvus, moters organizmas negauna reikalingų vyriškų hormonų ir dėl to gali atsirasti mastopatija?

Moters organizmas pats gamina tam tikrą kiekį vyriškų hormonų. Jų visai pakanka. Nepastebėta, kad vienuolės mastopatijomis sirgtų labiau, nei kitos moterys.

Ar krūtims gali pakenkti hormoninės kontracepcinės priemonės?

Hormoninės kontracepcinės priemonės ne tik apsaugo nuo nėštumo, bet ir reguliuoja hormonų pusiausvyrą, menstruacinį ciklą. Tad neretai hormoniniai kontreaceptikai išgydo ir mastopatiją. Tačiau juos reikia parinkti prieš tai gerai moterį ištyrus.

Ar susirgusi mastopatija moteris patenka į rizikos grupę susirgti krūtų vėžiu?

Sergant mastopatija rizika susirgti vėžiu labai menka. Išskyrus tuos atvejus, kai mastopatija yra židininė – susidarę guzeliai. Tokius guzelius visada reikia kruopščiai ištirti. Jei pastebime, kad ląstelės greitai dauginasi, siūlome guzelį operuoti, kad ten neprasidėtų atipiškas ląstelių dalijimasis.

Nėščios moterys skundžiasi staigiu, kelias minutes trunkančiu krūtų skausmu, kuris atsiranda dėl temperatūrų pasikeitimo, sudirginimo? Ar toks skausmas pavojingas?

Staigus ir trumpas skausmas rodo, kad suspazmavo pieno liaukučių grupelė, ir priešpienis spaudžia liaukučių sieneles. Toks skausmas nėra pavojingas ir į jį nereikėtų kreipti dėmesio.

Kartais skauda ne pačią krūtį, o pažastį. Ką reškia toks skausmas?

Kartais pažastyse būna pridėtinių pieno liaukučių, todėl ir skauda. Tačiau dėl pažasties skausmo reikėtų pasitarti su gydytojų – galbūt skauda padidėjusius limfmazgius.

Užsiminėte apie dietoterapiją. Ką turėtų valgyti moteris, nenorinti susirgti krūtų ligomis?

Buvo pastebėta, kad krūties vėžių ir kitomis krūtų ligomis serga daug Europos ir Amerikos moterų (nesvarbu, baltaodžių ar juodaodžių), tačiau žymiai mažiau šios ligos paplitusios Azijoje. Buvo stebėtos japonės, emigravusios į JAV. Pirmoji jų karta beveik nesiskundė krūtų ligomis. O antra ir trečia kartos (visiškai perėmusios mitybos įpročius) pradėjo sirgti. Medikai iškėlė hipotezę, kad krūtų ligos labai priklauso nuo mitybos. Japonės valgo daug ryžių, jūros gėrybių, vaisių ir daržovių, o riebios mėsos beveik nevartoja.

Todėl moterims buvo sukurta „krūtis tausojanti ir stiprinanti“ dieta. Ji ypač patariama sergančioms mastopatija, genetiškai linkusioms susirgti krūtų vėžiu.

Be elementarių patarimų – valgyti daugiau ryžių, daržovių, vaisių, mažiau riebios mėsos – moterims patariama:

 • iš daržovių rinktis tas, kurios yra žalios spalvos: įvairius kopūstus, salotas, nes jose daug vitamino E;
 • valgyti daugiau sojos patiekalų, nes sojoje yra fitoestrogenų, reguliuojančių hormonų veiklą;
 • valgyti riebių žuvų, nes jose gausu žuvies riebalų – nesočiųjų riebiųjų rūgščių šaltinio. Šios rūgštys labai reikalingos krūtims;
 • vartoti kuo mažiau druskos, nes ji dirgina krūtis;
 • vartoti kuo mažiau kofeino turinčių produktų (kavos, kakavos, šokolado, kolos, arbatos), nes kofeinas dirgina krūtis, ir jos gamina daugiau priešpienio;
 • alkoholio vartoti saikingai, nes jis labai trikdo medžiagų apykaitą. Nuo didesnio alkoholio kiekio pradeda spazmuoti kraujagyslės, žinoma, ir kiaušidėse. Dėl spazmų jos pagamina ne tiek hormonų, kiek reikia;
 • atsisakyti rūkymo, nes jis tiesiog gniuždo kiaušidžių veiklą: mažėja visų hormonų apykaita, o į tai tuoj pat reaguoja krūtys.

Ką mamologai mano apie krūtų grūdinimą, standinimą, tepimą įvairiais kremais?

Jei krūtys sveikos (jų neskauda ir nėra guzelių), jas galima grūdinti, standinti masažais ir kontrastiniais dušais, kremais. Jei krūtis pradėjo skaudėti, visas šias procedūras reikia nutraukti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

4 komentarai kategorijoje “Krūtų skausmai ir nemalonūs pojūčiai”

 1. Justina
  2017/01/30 at 19:40 #

  Sveiki. Norejau pasiteirauti. Ar gali but alergija, nuo salcio man smarkiai skauda spenelius, buna pusiau pamele pusiau balti. Pastebejau kad buvo labai sausa oda. Tai dabar karts nuo karto tepu alyvuogiu aliejum. Atrodo kaip ir geriau, bet panesiojus liemenuka/us prasideda pastovus niezejimas krutu. Vos tik grystu namo iskart nusiemu, kitaip erzina niezejimas. Ka patartumet daryt? Anksciau taip nebudavo. O dabar jau kaip 2 men…

 2. Deimante
  2017/02/27 at 18:25 #

  Sveiki. Turiu guzelį krutinėje, prieš puse metų buvau onkologini apžiūrai darė echoskopą, sakė riebalinis audinys. Dabar prasidėjo mėnesinės ir tas guzas dvigubai padidėjo ir beprotiškai skauda. Kas tai galėtu būti? Kaip tai gydyti? Pas xaktarus nueiti galimybių neturiu. Esu negimdžiusi 25m mergina.

 3. Diana
  2017/03/03 at 02:07 #

  Deimante, varyk i bet kokia poliklinika privacia jai nera galimybes pas savo gyd. nueiti. Gydytojai kartais klysta ir reikia tirti tuo labiau, jeigu sakai ,kad skauda.

 4. 2017/04/30 at 00:06 #

  Sveiki, man skauda spenelius prieš tai dar kaip prasideda priešmenstruacinis krūtų skausmas, ką tai reiškia?

Palikite atsiliepimą


devyni + = 16

Kitos temos: