
Kai iškyla žindymo problema, pirma mintis – suvesti žodžius „žindymo konsultacija“ į paieškos sistemą. Tačiau ar visi, kurie skelbiasi žindymo konsultantais, gali profesionaliai patarti moteriai?
Kalbamės su Vilniaus gimdymo namų akušere Ieva Girdvainiene
Kas yra žindymo profesionalas
Neseniai vykusiame Akušerių suvažiavime buvo svarstoma – kaip kuo plačiau pranešti moterims žinią, kas Lietuvoje iš tikrųjų gali profesionaliai patarti apie žindymą. Dar prieš gimdymą moteris turėtų sužinoti, kad ne kiekvienas gydytojas išmano apie žindymą ir gali profesionaliai patarti. Ir juo labiau – ne kiekviena internete pasiskelbusi žindymo konsultantė padės, jei reikės rimtos pagalbos.
PROFESIONALAI
Iš tikrųjų atsiminti labai paprasta. Profesionaliai dėl žindymo jums gali patarti:
- Akušerės. Jos apmokytos ne tik padėti moteriai gimdymo metu, pogimdyminiu periodu, bet ir patarti dėl žindymo. Šiuo metu gimdymo stacionaruose kuriasi laktacijos kabinetai, pirmasis atsidarė Vilniaus gimdymo namuose, dabar tokius steigia ir kitų ligoninių pogimdyminiai skyriai. Tokiuose kabinetuose dirba akušerės-žindymo konsultantės.
Jei gimdymo stacionare nėra akušerės-žindymo konsultantės, moteris gali apie žindymą konsultuotis su bet kuria akušere. Jos turi pakankamai žinių, kai kurios pačios veda mokymus besilaukiančioms moterims. Siekiamybė, kad kiekviena akušerė nuolatos atnaujintų savo žinias žindymo srityje.
- IBCLE žindymo konsultantai. 1985 metais JAV buvo įkurta pasaulinė nevyriausybinė organizacija – Tarptautinė egzaminuotojų taryba (IBLCE, angl. The International Board of Lactation Consultant Examiners), kuri tais pačiais metais organizavo sertifikacinį egzaminą daugiau nei 50 šalių 21 kalba. Taip pasaulyje atsirado sertifikuoti žindymo konsultantai (IBCLC) – visame pasaulyje pripažįstama laktacinės medicinos kvalifikacija.
IBCLE organizuoja egzaminą, kurio metu patikrina kandidatų į žindymo konsultantus žinias ir tiems, kurie šį egzaminą išlaiko, suteikia Tarptautinės Tarybos sertifikuotų laktacijos konsultantų vardą, kuris anglų kaba trumpinamas kaip IBCLC, arba IBCL konsultantas.
Tokiu konsultantu tapti nėra paprasta, reikia išklausti mokymus, laikyti egzaminus, turėti didžiulę praktiką (net 1000 val. praktikos laktacijos ir žindymo srityje).
Pastaraisiais dešimtmečiais žinių kiekis apie žindymą auga įspūdingai, ir per 5 metus dalis žinių pasensta, todėl IBCLE reikalauja, kad sertifikuoti žindymo konsultantai nuolat atnaujintų žinias ir iš naujo laikytų egzaminą kas 5 metus. Beje, IBCL konsultantės nebūtinai turi būti medikės, tiesiog jos labai gerai išmano specifinę sritį – žindymą ir joje prilygsta medikui.
- Šeimos gydytojai. Teoriškai jiems irgi turėtų pakakti kompetencijos konsultuoti žindymo klausimais. Tačiau kitiems medicinos darbuotojams, tarkime, slaugytojoms, kompetencijos konsultuoti laktacijos klausimais nepakaktų. Šeimos gydytojai kviečiami į Akušerių suvažiavimus, raginami mokytis ir domėtis žindymo naujovėmis. Deja, paskutiniame Akušerių suvažiavime dalyvavo vos keli šeimos gydytojai, ir tie – buvę pediatrai.
Lietuvoje šiuo metu yra vos 8 Tarptautinės egzaminuotojų tarybos pripažintos laktacijos konsultantės, jų sąrašą rasite Lietuvos laktacijos ir žindymo asociacijos puslapyje www.lalak.lt (rubrikoje „Žindymo konsultantės Lietuvoje“).
PALAIKYTOJAI

Kiti žindymo pagalbininkai
Kalbant apie profesionalus, čia sąrašas ir baigiasi – kiti patarėjai yra tik patariamojo pobūdžio, puikiai tinka, kai reikia palaikymo, buitinio patarimo. Žindyvės, kuriai reikia palaikymo, gali kreiptis į šiuos patarėjus:
Mamos savanorės. Jos jungiasi į grupes mama-mamai, yra specialiai paruoštos ir gali suteikti informacijos ir žinių žindymo klausimais.
Tokias savanores Lietuvoje šiuo metu ruošia dvi organizacijos: iš JAV kilusi „La Leche Lyga Lietuva“ ir lietuviškos kilmės organizacija „Pradžių pradžia“. „La Leche lygos“ mamos savanorės gali bendrauti su mamomis telefonu, el. paštu ir kitomis komunikacijos priemonėmis, organizuoja mamų susitikimus ir gali, jeigu prisireikia, atvažiuoti pas mamą į namus.
„Pradžių pradžia“ mamos savanorės bendrauja su problemų turinčiomis mamomis el. paštu arba telefonu.
Šios mamos savanorės gali patarti, kaip labiau patyrusios draugės. Vien tai, kad jos konsultuoja telefonu, jau rodo, kad nebus įvertinta reali situacija. Savanorės atlieka didžiulį darbą – jos yra mamos palaikytojos, nuramintojos, patarėjos, kai klausimai yra paprasti. Kartais tikrai užtenka pokalbio telefonu, tarkime, jei mama išsigandusi, ar pakanka pieno. Savanorė tokiu atveju žino, ko paklausti, ką patarti. Tačiau jei kalbama apie laktostazę, pažeistus spenelius, krūtų skausmą ar uždegimą, – mamos savanorės negali padėti, būtina specialisto konsultacija ir jokiu būdu ne telefonu – privaloma apžiūra.
Ar gimdyvės padėjėja gali būti žindymo konsultantė? Jeigu ji nėra apmokyta kaip „La Leche lygos“ ar „Pradžių pradžia“ savanorė mama-mamai, ji patarinėti žindymo klausimais negali dėl kompetencijos trūkumo. Norint tapti savanore mama-mamai reikia išklausyti rimtus mokymus, laikyti egzaminus, gauti naujausią informaciją apie laktaciją (kuri, kaip minėjome, keičiasi be galo greitai, naujovių pateikiama vos ne kasmet).
Kodėl kilo ši diskusija
„Kodėl mes pradėjome apie tai garsiai kalbėti? Pastebėjome, kad konsultuoti dėl žindymo imasi bet kas: gimdyvių padėjėjos, šiaip entuziastės. Ir štai, atvyksta į stacionarą moteris, kuriai jau seniai mastitas, reikia skubios operacijos, aukšta temperatūra, gresia sepsis, o ji, pasikliovusi tokios internetinės konsultantės patarimais, mėnesį laiko gydosi kopūsto lapais.
Kuo mama turės daugiau patarėjų, tuo geriau, tik svarbiausia atsirinkti, kurie iš tų patarėjų reikalingi psichologinei pagalbai, o kurie – medicininei pagalbai suteikti. Kreipdamasi patarimo mama turi įsigilinti, – o kas gi jai patarinės? Ar jis turi licenciją, sertifikatą, pažymėjimą? Mes, akušerės, lygiai kaip ir IBCL konsultantės, kas 5 metus turime atnaujinti savo licencijas, mokomės, gilinamės į naujausias žinias. Apmaudu, kai moteris labiau pasitiki ne specialistais, o internete rasta patarėja“, – sako akušerė Ieva Girdvainienė.
Baigdami pokalbį paklausėme Ievos, ar yra kokių nors sankcijų toms, kurios pasiskelbia žindymo konsultantėmis, nors neturi tam kompetencijos? Atsakymas – ne. Skelbtis gali bet kas, o atsirinkti turi pati mama.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai