
Kai nutraukiu pieną ir jis pastovi, stiklinės apačioje atsiranda kraujo. Ar tai pavojinga? Božena (28 m.)
Pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar tai tikrai kraujas, koks jis.
Jei tai skaistus šviežias kraujas, jis gali būti iš įtrūkusio spenelio. Panašus į kraują skystis gali tekėti esant sutrikimams pieno latakėliuose. Vertėtų kreiptis į gydytoją mamologą, kad ištirtų tą kraują.
Prieš 2,5 m. krūtyje išoperuotas nepiktybinis augliukas. Ar normalu, kad ši krūtis jautresnė, kartais lengvai padilgčioja? Ką daryti, kad augliukų neatsirastų vėl? Svetlana (24 m.)
Tai visai normalu. Po operacijos liko randelis, galbūt jis paveikė nervų galūnėles. Tačiau numoti ranka į krūties jautrumą ir dilgčiojimą nereikėtų – taip gali būti ir dėl atsinaujinančios mastopatijos. Tuomet skausmai būna cikliški, krūtis jautresnė prieš mėnesines. Mastopatijos padės išvengti sveikas gyvenimo būdas: racionali mityba, fizinis judrumas, normalus lytinis gyvenimas (patikima kontracepcija, o ne nutrauktas lytinis aktas, reguliarūs lytiniai santykiai). Krūtys atspindi, kaip veikia moters lytiniai hormonai. Jei lytinis gyvenimas sutrikęs, tai dažnai ,,išduoda” krūtys.
Ar po gimdymo išnyks mėlynos kraujagyslės ant krūtinės? Janina (19 m.)
Mėlynos kraujagyslės išryškėja, kai prieš gimdymą padidėja ir sukietėja krūtys (į jas priteka daug kraujo, atsiranda vadinamoji kraujo stazė). Baigus žindyti, kraujagyslės turėtų pasislėpti.
Kodėl vienoje krūtyje pieno yra daugiau, nei kitoje? Vilija (34 m.)
Kartais krūtyse būna ne vienodas pieno liaukučių skaičius. Normaliai jų kiekvienoje krūtyje turėtų būti 18-24, bet nebūtinai abiejose vienodai. Pieno būna mažiau ar daugiau dėl ne vienodai išsivysčiusių pieno latakėlių. Nerimauti nėra ko.
Maitinau iki 3 mėn. Dėl ligos maitinimą teko nutraukyti vaistais. Tačiau iki šiol krūtyse liko skaidraus skysčio, jo pientraukiu nutraukiu 10-20 ml. Kada skystis liausis gaminęsis, ar jį reikia nutraukti? Rita (27 m.)
Baigus žindyti dar 2,5-3 metus paspaudus spenelius gali pasirodyti į pieną panašaus skysčio. Jei išskyrų yra dar ilgiau, reikėtų išsitirti, ar krūtyse nėra cistų. Skaidraus skysčio nutraukinėti nereikia, jis pats nutekės. Nusitraukinėdama moteris stimuliuoja tą skystį dar labiau gamintis.
Po pirmo gimdymo dėl mastito išoperavo krūtį. Laukiuosi antro vaikelio. Ar galėsiu maitinti? Pjūviai buvo du, gana dideli. Ieva (22 m.)
Maitinti galėsite, nors dėl pažeistos liaukinės sistemos toje krūtyje gali būti mažiau pieno.
Pagimdžiau 3 vaikus. Per trečią nėštumą pajutau nestiprų skausmą krūtyje, pažastyje padidėjo limfmazgiai iki pupos dydžio. Po gimdymo praėjo, chirurgas sakė, tai normalu. Dabar dukrai jau beveik 2 metai, vėl jaučiu skausmą krūtyje, jis pereina į pažastį. Ar tai gali būti rimtos ligos pradžia? Gitana (30 m.)
Skausmas pažastyse gali būti mastopatijos požymis, nes dėl uždegiminio proceso padidėja limfmazgiai.
Tačiau kartais skausmas pažastyse atsiranda dėl to, kad pieno liaukos audinys yra giliai, po pažastimi.
Prieš mėnesines moteris užčiuopia liaukinį audinį pažastyje ir nutaria, kad ten – padidėjęs limfmazgis.
Jums patarčiau pasikonsultuoti su gydytoju mamologu.
Maitinu jau 6 mėn., kartais ant krūtų atsiranda kelios raudonos dėmės, skauda, peršti. Po paros dėmės ir skausmas išnyksta. Ar tai pavojinga? Gražina (24 m.)
Maitinant krūtų odą gali perštėti ar skaudėti dėl latakėlių traumų (tuomet po oda atsiranda nedidelių kraujosruvų), dėl nuolatinio kūdikio ir motinos odos kontakto, tai gali būti ir alerginė odos reakcija.
Kalbant apie onkologines ligas, krūtų oda gali sustorėti, įsitraukti, tapti panaši į apelsino žievę. Bet šie pakitimai neatsiranda per dieną.
Maitinu krūtimi. Susirgau, gydytoja išrašė antibiotiko ampicilino. Ar nepakenks kūdikiui? Laima (39 m.)
Ampicilinas per pieną patenka kūdikiui, todėl vaikučiui gali sukelti alerginę reakciją. Yra antibiotikų, kurie per pieną nepatenka vaikui. Tikslinga būtų pakeistų antibiotiką.
Po gimdymo ant spenelių atsirado baltų spuogelių, panašių į inkštirus. Ar tai normalu? Rasa (31 m.)
Šie spuogeliai gali būti užsikimšusios prakaito liaukutės arba užsikimšusios riebalinės liaukutės.
Laikantis higienos, liaukutės laikui bėgant turėtų atsikimšti.
Man buvo pašalintas mastopatijos židinys, todėl gimus vaikui jo nemaitinau. Praėjus 2 mėn. vėl atsirado mastopatijos židinys. Gal geriau reikėjo maitinti? Laima (26 m.)
Ilgai buvo teigiama, kad ilgas žindymas krūtimi padeda išvengti mastopatijos. Tačiau iš tikrųjų tiek maitinusios, tiek nemaitinusios moterys mastopatija serga beveik vienodai. Todėl niekas neatsakys į Jūsų klausimą – ar geriau reikėjo maitinti, ar ne. Seni gydytojai sakydavo: „Gimdyk ir žindyk, mastopatija dings pati“, bet moterys su mastopatijos židiniais ateidavo ir po 4 gimdymo, ilgai žindžiusios. Neginčijama tik tai, kad gimdymas ir žindymas sumažina riziką susirgti krūties vėžiu.
Ar reikia pasitikrinti krūtis pabaigus maitinti kūdikį? Lina (23 m.)
Moterims nuo 20 metų patariame tikrintis pačioms (kartą per mėnesį apsičiuopti krūtis, ar nėra sukietėjimų, pakitimų). Tačiau baigus maitinti šiaip sau pas mamologą eiti nėra reikalo. Nebent blogai jaučiatės, krūtis skauda, užčiuopiate kokius nors sukietėjimus.
Po kairiąja krūtimi man visada buvo įdubimas. Per pirmą nėštumą jis išsivertė ir tapo ataugėle. Gimus antrajam vaikui iš tos ataugos pradėjo bėgti pienas (kai paspaudžiu). Kas tai yra? Lina (26 m.)
Tai įgimtas papildomas spenelis. Teko konsultuoti moterį, kuri turėjo 6 spenelius (jie išsidėsto pagal pilvo liniją žemyn bambos link). Ne nėštumo metu tie speneliai neryškūs, beveik nepastebimi, panašūs į pigmentines dėmeles. Nėštumo metu ar pagimdžius pieno latakėliai atsiveria ir iš papildomo spenelio pradeda tekėti pienas. Nieko daryti nereikia, baigus žindyti spenelis pats užsivers.
Vyresnei dukrai buvo 4 metai, kai gimė antras vaikas. Priešpienis krūtyse taip ir nebuvo dingęs. Ar tai normalu? Daiva (31 m.)
Jei baigus žindyti panašaus į pieną skysčio išsiskiria ilgiau nei 3 metus, gali būti krūties susirgimas: arba krūties liaukos latakėlių sutrikimai arba posmegeninės liaukos veiklos sutrikimas (liauka išskiria daugiau nei reikia pieno gamybą skatinančios hormono prolaktino). Tokioms moterims citologiškai ištiriamas tas skystis (nuo spenelio paimamas tepinėlis), paskui nustatomas tam tikrų hormonų kiekis kraujyje, ir tampa aišku, ar yra koks sutrikimas, ar ne.
Dukrai 5 mėn., dar maitinu krūtimi. Kai žinda, labai skauda, kai ne – neskauda. Ar tai dėl ligos? Ar reikia kreiptis į gydytojus? Reda (20 m.)
5 mėnesių vaikas traukia pakankamai stipriai, traukimas sudaro neigiamą slėgį krūtyse, natūralu, kad žindymo metu krūtis dilgčioja.
Krūtys po gimdymo prarado savo formą. Pieną nutraukinėjau. Ar dėl to? Kaip sau padėti? Viktorija (28 m.)
Krūtys formą pakeitė ne dėl nutraukinėjimo, o dėl nėštumo ir gimdymo. Nėštumo metu išsitempia vadinamieji Kuperio raiščiai, šie jungiamojo audinio raiščiai prilaiko krūties formą. Nėščios moters krūtys didėja, Kuperio raiščiai išsitempia ir jau niekada į savo pirmykštę padėtį nebesugrįžta. Šiek tiek padeda specialūs mankštos pratimai.
Pirmam sūnui 9 metai, antram – 3 mėnesiai. Prieš pastodama antrąkart gydžiausi mastopatiją. Buvo atlikti citologinis, rentgenologinis, echoskopinis tyrimai. Gėriau vobenzimą, mastodynoną. Dabar maitinu krūtimi. Kokios prognozės po to, kai nustosiu maitinti? Aušra (30 m.)
Prognozės dvi: arba mastopatija atsinaujins, arba ne. Jums buvo skirtas intensyvus, geras gydymas, todėl tikėkitės, kad mastopatija nebeatsinaujins.
Ar maitinant galima tirtis krūtis? Renata (26 m.)
Žindymo periodas nėra tinkamas laikas tirti krūtis, nes tyrimų parodymai nebus labai tikslūs. Verčiau palaukti, kol baigus žindyti pieno liaukutės susitrauks ir tyrimas bus tikslesnis. Tačiau prireikus (pavyzdžiui, kai krūtyje atsiranda guzelių, sukietėjimų), tirti reikia nieko nelaukiant.
Pirmą sūnų maitinau 1 m., mėnesinės pasirodė, kai sūnui buvo 6 mėn. Antrąjį maitinu 9 mėn., bet mėnesinių dar nėra. Nuo ko priklauso, kada maitinant prasideda mėnesinės? Rūta (26 m.)
Galėčiau pajuokauti – o gal Jums atsinaujino nėštumas? Būna visokių kuriozų, kartais moterys pastoja ir 2 mėnesiai po gimdymo. Moters hormonai nėra kompiuteris, jie nėra užprogramuoti suveikti po kiekvieno gimdymo taip pat. Juk skiriasi ir patys nėštumai, tad skiriasi ir ponėštuminis periodas, skiriasi laikas, kada vėl prasideda mėnesinės.
Vaikui 11 mėn., maitinau iki 8,5 mėn. Dabar krūtis paskauda, jos lyg padidėjusios. Ar turėčiau pasikonsultuoti su mamologu? Daiva (26 m.)
Žindyti baigėte tik prieš 2 mėnesius, tad krūtys gali dar būti jautrios, dar gali būti pieno stazė. Jei sergate mėnesinėmis, stebėkite, ar krūtys jautresnės ir labiau skaudžios prieš menstruacijas. Vis tik vertėtų pasikonsultuoti su mamologu, nes skausmo priežasčių gali būti daug.
Mano krūtys labai mažos (apimtis 78 cm). Jau pagimdžiau du vaikus, daugiau nebegimdysiu. Ir aš, ir vyras norėtų didesnių krūtų, bet vyras implantų operacijai nepritaria. Norėčiau viską sužinoti apie implantų pliusus ir minusus, vidutinę kainą. Vaida (27 m.)
Į šį klausimą Jums geriau atsakys plastinės chirurgijos specialistai. Kaip gydytojas onkologas nepastebėjau, kad krūtų implantai sukeltų krūtų ligas ar vėžį. Šiuo metu Lietuvoje daugybė įvairaus amžiaus moterų nešioja krūtų implantus, jos tikrai nėra mamologų nuolatinės pacientės. Krūtų implantai kainuoja nuo 1 500 iki 4000 Lt ir daugiau.
Gydytojas onkologas radiologas, medicinos mokslų daktaras Jonas Tutkus
„Mamos žurnalas“
vaikuti maitinau tik menesi laiko o jau praejo 6men po nutraukimo pieno gamybos. ir siandien pradejo speneli skaudeti lyg degtu dilgcioja jis kas cia galetu buti
Kas gali buti kad jau labai senai yra abejose krutyse yra guzeliai ir spenelei itraukti nei skauda nieko ar tai gali buti vezys.18m.
Sveiki, dukra nustojau maitinti ir praejo jau 3savaitės, krutinė minkšta, galvojau jau viskas susitvarkė. Vakar pradėjo labai skaudėti spėnelį, ar tai normalu? Spėneliai balkšvi. Ką patartumėte daryti? :/
Sveiki , pries metus uzciuopiau kaip suketejima virsui krutines labiau ant pazasties, jo neskaudedavo, bet dabar kartais paskausta, krutys nepasikeitusios, tik pries menesines tapo jautresnes man 31 metai , gyvenu Anglijoje, nuejus pas gyditoja israse antibijotiku kuriu as negeriau, o krutu net nepatikrino , Aciu uz atsakyma