
Laba diena, nutraukiau žindymą prieš porą metų. Iki šiol paspaudus krūtis bėga rusvas skystis su pieno priemaišomis. Ar tai normalu? Ar reikėtų jį nutraukinėti, ar jis pats dings?
Konsutuoja Oksana Laurinavičienė
Kodėl po žindymo krūtys „leidžia“ pieną?
Daugelis mamų išties nustemba, kad net ir baigus maitinti jų krūtys vis tiek „leidžia“ pieną. Jos gali išspausti kelis lašus skysčio net praėjus keliems mėnesiams (ar net metams!) po nujunkymo, ypač ką tik po dušo ar aktyvesnės veiklos. Toks išsiskiriantis skystis dažniau panašus į priešpienį – atrodo kaip „praskiestas“ pienas, lipnus ir gelsvas, rausvas, rusvas, net oranžinis. Beveik niekada tas skystis nebus baltas ar kreminis, kaip subrendęs pienas. Beje, jis gali tekėti savaime, o gali pasirodyti tik paspaudus krūtį. Tai priklauso nuo asmeninių krūties ypatumų ir bendrojo moters hormonų balanso, nes už pieno tekėjimą iš krūties atsakingas hormonas oksitocinas vienoms moterims išsiskiria gausiai, kitoms – kiek mažiau, be to, kiekvienos moters krūtys skirtingai reaguoja į jo poveikį. Oksitocinas yra atsipalaidavimo, džiaugsmo, ekstazės, meilės ir orgazmo hormonas, tad pienas savaime gali pradėti tekėti, kai moteris patiria vieną iš šių emocijų ir situacijų.
Kodėl tas skystis teka? Viskas paprastai paaiškinama – kūnas užtruko visus devynis mėnesius, pasiruošdamas laktacijai, per tą laiką keitėsi krūties struktūra, viskas buvo paruošta gaminti ir išskirti pieną, tad nenuostabu, jog krūtys negrįžta į savo priešnėštuminę būklę iškart po vaikelio nujunkymo, tai užima nemažai laiko.
Kiek laiko tai truks?

Visiška krūties involiucija (grįžimas į priešnėštuminę būklę) trunka apie dvejus metus. Jei nujunkymas vyko labai pamažu, neforsuojant, į laktacijos pabaigą pienas vėl virsta priešpieniu, tampa panašus į jį savo išvaizda, spalva ir savybėmis, suteikdamas vaikui maksimalų imunitetą net keliems mėnesiams į priekį po nujunkymo, todėl ir po nujunkymo iš krūtų dažniausiai skiriasi skystis, labiausiai panašus būtent į priešpienį, o ne brandų pieną.
Kada sunerimti?
Jei skystis sunkiasi kartais ir mažais kiekiais, dėl to neverta nerimauti. Tačiau jei pastebite, jog labai ilgą laiką gaminasi ir išsiskiria dideli pieno kiekiai, jei, nepaisant to, jog nustojote maitinti prieš daug mėnesių, krūtys lieka patinusios, pabrinkusios, sukietėjusios ar jautrios, tuomet galima įtarti, jog tai gali būti medicininė problema, kurią turėtų įvertinti gydytojas, gerai nusimanantis apie laktacijos fiziologiją.
Spontaniškas pieno išsiskyrimas iš krūtų, kuomet moteris jau nebemaitina vaiko, vadinamas galaktorėja.
Galaktorėja nėra liga, bet ji gali būti slypinčios sveikatos problemos, kuri sukelia padidėjusius prolaktino kiekius, simptomas. Prolaktinas yra hormonas, atsakingas už pieno gamybą.
Labai gausią pieno gamybą po nujunkymo gali sukelti tokios medicininės būklės kaip hipofizio, gimdos ir kiaušidžių navikai. Hipertireozė, inkstų nepakankamumas, vaistai nuo depresijos ir nerimo, fibrozinės krūties cistos, pūslelinė ar sunkus stresas irgi gali sukelti nepageidaujamą pieno gamybą nemaitinančioms moterims.
Retkarčiais įvykstantis mažų skysčio kiekių savaiminis ištekėjimas iš krūtų retai slepia rimtą priežastį, net jei tokia situacija tęsiasi ir labai ilgą laiką, kad ir kelerius metus nustojus maitinti. Jokiu būdu nebandykite tokio skysčio išspausti, ištraukti iš krūties, „ištuštinti iki galo“, vartoti bet kokius vaistus „stabdančius laktaciją“ savo nuožiūra, be gydytojo skyrimo.
Nereikia panikuoti, nes visos išvardintos būklės pasitaiko labai retai. Beveik visais atvejais pieno tekėjimas po nujunkymo yra tik dėl to, jog jūsų krūtims tiesiog reikia laiko grįžti į priešnėštuminę būklę.
* IBCLC laikosi profesinio elgesio kodekso ir jai už šį straipsnį nėra sumokėta nei paties žurnalo, nei bet kokių jame besireklamuojančių kompanijų.
„Mamos žurnalas“
Laba diena vakar pastebėjau kad is vienos krutines bega piena nemaitinu metus ir 5men dar pamaniau kad laukiasi bet sirgau sita menesi ar gali būti nuo nervu ar dar kazkas panasaus neramus