Užvirus diskusijai apie nesėkmingą žindymą, daugybė mamų nesupranta apie ką čia kalba. Jos turi tiek pieno, kad galėtų išmaitinti kelis vaikus, o sukauptos šaldiklyje atsargos po metų vis tiek iškeliauja į kriauklę, nes vaikas tiesiog nepajėgia jų suvalgyti.
Šį kartą – apie laimingąsias, kurios turi labai daug pieno.
Sakoma, kad motina turi tiek pieno, kurio pakanka išmaitinti vienam kūdikiui. Tačiau daugybė mamų pasakoja, kad pieno neturėjo kur dėti – pylė į kriauklę, šaldė. Kiek pieno gali pagaminti moters krūtys?
Per visą laktacijos laikotarpį moters pagaminamo pieno kiekis varijuoja, nes jį veikia tokie nepastovūs veiksniai kaip žindymo dažnumas, intensyvumas, trukmė ir pan. Nepriklausomai nuo žindomo vaiko amžiaus, vidutiniškai moters krūtys pagamina 770 g pieno per parą (individualiu atveju šis skaičius gali kisti nuo 500 g iki 1200 g). Daugiau nei vieną mažylį žindančios motinos gali pagaminti nuo 2 litrų iki 3 litrų pienelio per parą. Svarbu pastebėti, kad šiuose tyrimuose kalbama apie sveikas ir pilnavertiškai besimaitinančias motinas.
Kodėl vienos moterys turi tik tiek pieno, kiek reikia jos kūdikiui, o kitos galėtų išmaitinti kelis?
Kaip jau minėjau, pieno kiekiui krūtyse poveikio turi tokie veiksniai, kaip žindymo dažnumas, intensyvumas, trukmė. Jei mažyliui pavalgius motina dar nusitraukia likusį pienelį rankomis arba pientraukiu, ji duoda smegenims signalą gaminti daugiau pieno. Todėl jos organizmas gamins daugiau pienelio, nei suvalgo jos mažylis. Žinoma, yra ir nedidelė dalis moterų, kurios dėl tam tikrų fiziologinių ar anatominių savybių tiesiog gamina daugiau pienelio – tuomet svarbu laiku ir tinkamai ištuštinti krūtis.
Ar yra būdų sumažinti pieno kiekį?
Pieno kiekį reguliuoja krūtų ištuštinimo dažnumas ir žindymo trukmė. Kuo dažniau mažylis glaudžiamas prie krūties, tuo daugiau pienelio gaminsis. Paprastai, jei žindoma pagal kūdikio poreikį ir nesiimama jokių papildomų pieno nusitraukinėjimų, pieno kiekis susireguliuoja savaime.
Pieno kiekį mažinti reikėtų atsargiai – šiek tiek retinant maitinimus (jei jie dažnesni nei kas 2 valandas), ir atidžiai stebint, ar pienukas neužsistovi krūtyje. Maitinimus retinti reikėtų palaipsniui, kad nesusidarytų pieno stazė ir neprasidėtų uždegiminiai procesai krūtyse.
Ką daryti, jei maitinant iš vienos krūties, iš kitos pienas teka upeliu?
Toks tekėjimas rodo stiprų hormono oksitocino išsiskyrimą, nes būtent jis „paleidžia“ pienelį iš krūties, mažyliui pradėjus žįsti. Tekėjimas dažnai apmažėja pasibaigus pirmajam žindymo mėnesiui, kuomet susireguliuoja mamos ir mažylio žindymo grafikas.
Tekantį pienuką galima tiesiog surinkti specialiu pieno rinkikliu (plastikinis gaubtelis be skylučių dedamas ant krūties prieš maitinimą) ir vėliau sumaitinti mažyliui. Rinkiklis turi būti sterilizuojamas arba virinamas, jei pienuką ketinate sumaitinti mažyliui. Gaubtelį reikėtų ištuštinti iškart pasibaigus maitinimui, o nesumaitintą pienelį laikyti šaldytuve.
Ką daryti, jei pienas tarp maitinimų sunkiasi, šlapina drabužius?
Nusitraukimas yra vienas iš galimų sprendimų. Jeigu esate namie, nešiokite krūtų gaubtelius. Paprastai pienelis tarp maitinimų aktyviau teka pirmosiomis žindymo savaitėmis, vėliau toks tekėjimas apmažėja arba ir visai baigiasi.
Pirmosiomis žindymo savaitėmis patartina dėvėti laisvesnę liemenėlę, kuri nespaustų krūtų, pasistengti, kad liemenėlė būtų natūralaus švelnaus nedirginančio audinio, dažnai keisti liemenėlės įklotus.
Jei pienas tarp maitinimų aktyviai teka ir vėliau, pasibaigus pirmajam žindymo mėnesiui, tai gali rodyti kai kurių organizmo funkcijų disbalansą.
Tokiu atveju vertėtų pasitarti su specialistu.
Kai kurios mamos imasi „gudrybės“ – stipriai apriboja skysčių kiekį. Ar tai nekenkia?
Organizmui gali pakenkti bet koks radikalus apribojimas – žindanti moteris turi gauti pakankamai skysčių pienelio gamybai. Jų reikia gerti tiek, kad nesijaustų troškulio. Skysčių kiekio apribojimas greičiausiai neatneš laukto rezultato – pieno kiekio sumažėjimo, nes kiekį stipriausiai reguliuoja mažylis žįsdamas krūtį.
Ar krūtų dydis parodo, kiek moteris turės pieno?
Krūtų dydis nėra rodiklis, pagal kurį galima spręsti, kiek pieno turės moteris. Krūtų dydį didžiąja dalimi lemia riebalinio audinio kiekis krūtyse. Tuo tarpu pieną gamina laktocitai, o ne riebalinio audinio ląstelės. Riebalinis krūtų audinys tiesiogiai pieno gamyboje ar transportavime nedalyvauja.
Kaip kaupti ir saugoti atliekamą pieną?
Atliekamą pieną svarbu surinkti į švarų, sterilizuotą arba išvirintą indą. Jį galima laikyti šaldytuve iki 48 valandų arba šaldiklyje iki 3 mėnesių.
Prieš duodant kūdikiui reikia pieną atšildyti įstačius jį į indą su karštu vandeniu. Atšildytą pieną reikia suvartoti per 24 valandas. Jo pakartotinai užšaldyti negalima.
Tarptautinės laktacijos konsultantų asociacijos (ILCA) narė, mokyklėlės „Sveika pradžia“ Kauno filialo vadovė Živilė Baltrušaitienė
„Mamos žurnalas“
o ar moters krutyse visada buna pieno ?nuo kokio amziaus?