Testas, kuris padės sužinoti, ar verta nerimauti dėl galvos skausmo

migrena

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

„Pirmą kartą migreną pajutau naktį. Pamenu, kad susapnavau baisų galvos skausmą, tačiau pabudus tai pasirodė ne sapnas. Turėjau keltis ir eiti į tualetą, nes pykino. Pirma mintis buvo, gal apsinuodijau maistu.

Išgėriau kažkokių tablečių virškinimui gerinti. Neįprastai skaudėjo galvą – spaudė patį viršugalvį. Skausmas nesiliovė nei kitą, nei trečią dieną. Tiesa, jis kartais praeidavo, leisdamas atsikvėpti, o paskui vėl tarsi akmuo užguldavo viršugalvį. Taip pirmą kartą susipažinau su negalia, kuri mane lydi jau 8 metus, ir kartojasi bent porą kartų per mėnesį.

Priepuolį dažniausiai nujaučiu iš anksto. Apima silpnumas, beveik visada sutrinka regėjimas. Pamenu, kartą darbe viršininkė išsikvietė į savo kabinetą patikėdama man naują svarbų projektą. O aš susmukau ant kėdės ir žiūriu tiesiai priešais save. Jei bent kiek pasukdavau akis į viršininkės pusę, vaizdas imdavo suktis akyse, tarsi būčiau visiškai girta. Visas mūsų dalykinis susitikimas baigėsi tuo, kad skubiai atvažiavęs vyras išvežė mane tiesiai iš šefės kabineto į ligoninę. Ten suleido vaistų nuo skausmo.

Pradėjau kalbėtis su kitomis pažįstamomis moterimis, ar jos nepatyrė ko nors panašaus. Pasirodė, kad ne viena kenčia nuo keistų galvos skausmų. Bendradarbei priepuolių metu skausmas ima gręžti smilkinius taip, jog negali tų vietų net ranka paliesti. Kitai nuo skausmo temsta akyse.

Po poros metų, kai prasidėjo migrenos priepuoliai, nuėjau pasidaryti tyrimų į konsultacinę polikliniką.

Gydytoja pasakė, kad migreną gali sukelti gana siauros mano kraujagyslės. Prieš prasidedant priepuoliui rekomendavo vartoti vaistų nuo skausmo ir gerinančių virškinimą preparatų, kad nevemčiau. Patarė priepuolių metu vengti fermentinio sūrio, kuris dažnam paaštrina ligos eigą. Tačiau geriausią receptą atradau pati – kai migreninis skausmas pasidaro itin stiprus, paprašau vyro pamasažuoti sprandą ir pėdas. Po tokio masažo kūnas atsipalaiduoja ir skausmo banga kiek atslūgsta,“ – pasakoja Sigita.

Tai tik vienos moters migrenos istorija. Migrena nėra nauja liga. Ji buvo aprašyta dar senovės gydytojų veikaluose prieš Kristų. O štai mūsų dienomis galvos skausmas tapo vos ne masine liga. Migrena – tai ne poniučių išmonė, o organiniai pakitimai, į kuriuos negalima nekreipti dėmesio, laukti, kol praeis savaime.

Keletas patarimų, kaip padėti pačiam sau, jei sergate migrena.

Sekite, ką valgėte ar gėrėte prieš kiekvieną migrenos priepuolį. Galvos skausmus gali išprovokuoti kai kurie produktai. Tai žinodami, ateityje galėsite sumažinti priepuolių intensyvumą.

Užsiveskite priepuolių kalendorių ir smulkiai žymėkite, kaip tuo metu jautėtės. Rašykite, kokius vaistus tuo metu vartojote (ir maisto papildus ar kontraceptines tabletes). Žymėkite, kada prasideda menstruacinis ciklas.

Sekite pirmuosius migrenos simptomus. Jie paprastai atsiranda iš vakaro ar prieš dieną. Būsimą migrenos priepuolį išduoda padidėjęs jautrumas triukšmui ar šviesai, nuovargis, žiovulys, nevikrumas, sustingęs sprandas, potraukis saldumynams.

Priepuolių metu pasistenkite suvalgyti truputį lengvo maisto ar arbatos, kad sumažėtų pykinimas.

Kuo daugiau ilsėkitės ir gulėkite lovoje, nes su migrena kovoti beviltiška. Aktyvumas tik pailgina priepuolių trukmę. Nesvarbius darbus geriau atidėkite vėlesniam laikui.

Jei jaučiate, kad migrenos pačiam įveikti nepavyksta, pasikonsultuokite su gydytoju. Tiksli diagnozė padės rasti geriausią gydymo būdą.

Keli svarbūs faktai

Migrena laikoma moteriška liga, vyrai ja serga 2-3 kartus rečiau.

Manoma, kad migrena kamuoja beveik 10 procentų pasaulio gyventojų.

Tai jaunų žmonių liga, sulaukus 50-ies ji paprastai baigiasi.

Testas pasitikrinimui

Žmonių, kuriems niekada neskaudėjo galvos, tikriausiai nerasime. Dažnai į tai numojame ranka, išgeriame tabletę ir nepatogumą pamirštame. Atsakę į šio testo klausimus, sužinosite, ar dėl galvos skausmo verta nerimauti. Į klausimus atsakykite dienų skaičiais, juos susumavę žinosite savo surinktų taškų kiekį.

Kiek dienų per pastaruosius 3 mėnesius dėl galvos skausmų:

Darbe nebaigėte numatytų darbų?

Darbe slankiojote lyg be vietos ir padarėte mažiau nei pusę suplanuotų darbų?

Nieko nedirbote namie, o pasirinkote apatišką drybsojimą?

Namie šį bei tą veikėte, bet atbulomis rankomis ir daug lėčiau, nei įprasta?

Nenuėjote į gimtadienį, vakarėlį, kiną, treniruotę, baseiną?

Suskaičiuokite visas dienas. Jei surinkote:

0-5 taškus. Jūsų galvos skausmas sveikatai pavojaus nekelia. Jo gydyti specialiais vaistais neverta. Stenkitės išsiversti be tablečių. Galvos skausmą padės masažas, mankšta, plaukiojimas, pasivaikščiojimai gryname ore, išmokimas visiškai atsipalaiduoti.

6-10 taškų. Rimto pavojaus sveikatai nėra. Jei skausmas labai aštrus, išgerkite tabletę. Prieš griebdamiesi tabletės, pamėginkite galvos skausmus nuvyti liaudiškomis priemonėmis – išgerkite arbatos, pagulėkite tyloje, pamasažuokite viršugalvį ir kaklą, išsiplaukite galvą (sakoma, kad ši, iš pirmo žvilgsnio, nieko bendrą su skausmu neturinti priemonė, labai padeda).

11-20 ir daugiau taškų. Turite kreiptis į gydytoją, atlikti bendruosius tyrimus. Tada bus galima nustatyti galvos skausmo priežastį, parinkti labiausiai tinkamus vaistus.

Klasikinis migrenos priepuolis aprašomas taip:

Priepuoliai kartojasi periodiškai, kartais net 8-10 kartų per mėnesį.

Skausmas prasideda ryte ar dar naktį, rečiau – dieną, dar rečiau – vakare.

Skausmas tęsiasi nuo kelių valandų iki trijų parų.

Pulsuojančiai skauda kaktos ir smilkinių srityje.

Labiau skauda vieną galvos pusę.

Skauda akių obuolius.

Padidėja jautrumas kvapams, garsams, šviesai.

Gali pykinti ar suktis galva.

Dingsta apetitas.

Kamuoja mieguistumas ir apatija.

Kartais migrenos priepuolį lydi vadinamoji aura – akyse rūkas ir šviečiančios muselės.

Keletas situacijų

Migrenos priežasčių yra begalės: emocinis stresas, fizinis persitempimas, oro permainos, alkoholis, badavimas, neišsimiegojimas arba persimiegojimas (vadinamoji savaitgalio migrena), menstruacijos, tvankus patalpų oras.

Daugeliui moterų prieš mėnesines dėl hormonų pokyčių skauda galvą. 1-2 skausmo priepuoliai per mėnesį laikomi retais, jų specialiai gydyti nereikia. Svarbu prieš mėnesines ir per jas nepersitempti, miegoti 8 valandas, daugiau būti gryname ore. Vaistų nuo skausmo reikėtų išgerti, kol galva dar neįsiskaudo.

Naktiniai galvos skausmai gali rodyti paslėptą depresiją. Verta kreiptis į gydytoją.

Galima ir ,,vaistų migrena” – priklausomybė nuo analgetikų, kai organizmas reikalauja naujos ir naujos vaistų dozės. Tuomet reikia ieškoti kitų būdų, kaip įveikti skausmą.

Tipiškiausias galvos skausmas – dėl įtampos. Jis kamuoja žmones, nuolatos sėdinčius nepatogia poza, kai įtempti kaklo ir sprando raumenys, o galva nuleista. Pamėginkite keisti sėdėseną, ištieskite nugarą ir pečius. Padės masažo kursas.

Happy end

Nors migreną pakelti sunku, sveikatai ir gyvybei ji pavojaus nekelia. Pavojinga tik tada, jei migreną lydi kiti simptomai. Į gydytoją būtina kreiptis jei:

Pirmą kartą migrena aplanko virš 50-ies.

Migreną lygi pastebimi charakterio ir įpročių pakitimai.

Migreną lydi vėmimai.

Nuo skausmo apalpstama.

Kiekvienas randa sau tinkamą skausmo malšinimo būdą. Gali padėti šilta vonia, sauna, kontrastinis dušas, pasivaikščiojimas, kaklo mankšta, šaltas kompresas ant kaktos, geriausia priemonė – miegas, po jo galvos skausmo dažniausiai nebelieka. Jau senovės kinai migreną gydydavo taškiniu masažu.

Galvos skausmas nesutrukdė daugybei pasaulio galingųjų siekti savo tikslo. Tyrimai įrodė, kad yra ryšys tarp galvos skausmo ir smegenų aktyvumo. Migrena kamavo Julijų Cezarį, Edgarą Alaną Po, Henriką Heinę, Gi de Mopasaną, Richardą Vagnerį, Frederiką Šopeną, Piotrą Čaikovskį ir net Zigmundą Froidą.

Kai kurie mokslininkai mano, kad tie, kuriems skauda galvą, išsiskiria ypatingu charakteriu. Jie aktyvūs, ambicingi, maksimalistai, siekiantys tobulybės. Deja, aktyvus gyvenimo būdas ir migrena – to pateis lizdo paukščiai. Galvos skausmo priepuolis – tai savotiškas užmokestis už pilnakraujį gyvenimą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 6 = septyni

Kitos temos: