Kodėl vėluoja mėnesinės? Reguliarios mėnesinės – moters sveikatos požymis. Kai jos sutrinka, – vėluoja, prasideda ne laiku ar visai dingsta – apima nerimas. „Tada tiesiu keliu eikite pas ginekologą, nes sutrikusios mėnesinės gali būti įvairiausių ligų požymis“, – sako medikai.
Kokios mėnesinės laikomos reguliariomis, o kokios – jau sutrikusiomis?
Moterų, kurios kreipiasi dėl sutrikusio ciklo, tikrai nemažai. Jas galėtume skirstyti į dvi grupes: vienoms ciklo sutrikimai – jau įsisenėjusi problema, ji nuolatos kartojasi, mėnesinės prasideda tik „apytikriai“ numatytu metu. O kitos ateina ciklui užtrukus vos kelioms dienoms, nes iki tol mėnesinės buvo „kaip laikrodukas“.
Normalus moters ovuliacinis ciklas turi kartotis kas 21-35 dienas, o vidutiniškai – kas 28 dienas, o mėnesinių trukmė – 4-6 dienos. Moteriai, kurios įprastinis ciklas yra trumpesnis (pavyzdžiui, 21 diena), o mėnesinės vėluoja 5-6 dienas, jau reikėtų kreiptis į gydytoją ir ieškoti priežasčių. Tačiau yra moterų, kurių ciklai ilgi, virš 30 dienų, tuomet tos kelios uždelstos dienos neturėtų kelti didelio nerimo. Jei ciklas „plūduriuoja“ 3-4 dienos į vieną ar į kitą pusę, labai nerimauti nereikėtų.
Pasitaiko, kad mėnesinės „paskuba“ – per mėnesį moteris suserga du kartus. Kodėl?
Mėnesinių ciklo sutrikimai – tai ne tik vėluojančios, bet ir skubančios ar net visai dingusios mėnesinės. Ciklą reguliuoja cikliški hormonų pokyčiai.
Už juos atsakingi „keturi generolai“ – smegenų žievė, pogumburio liauka, hipofizė ir kiaušidės. Kaip matote, net 3 iš 4 reguliatorių yra moters galvoje. Jei tik kas nors sutrinka moters gyvenime, gali sutrikti ir mėnesinės. Hormonų sutrikimus gali sukelti stresai, kelionės, karščiai, dietos, jaudulys prieš egzaminus ar peršalimas. Kartais išsireguliuoja ne pačios mėnesinės, o ovuliacija. Moterys įsitikinusios, kad ovuliacija būna ciklo viduryje. Tuomet savaitė prieš mėnesines ir savaitė po jų, regis, yra nevaisingos. Tačiau tikrovė kitokia – tereikia nedidelio pokyčio moters gyvenime, kuris išprovokuoja vieno hormono trūkumą, kito – perteklių, ir ovuliacija gali įvykti prieš pat mėnesines arba iškart po jų. Netikėtos ovuliacijos yra viena iš pagrindinių neplanuotų pastojimų priežasčių.
Ar mėnesinių išsiderinimas gali pranešti, kad moteris serga kokia nors liga? Ar tą ligą galima nustatyti per paprastą ginekologinę apžiūrą?
Ligų, galinčių sutrikdyti ciklą, daug. Gali būti net tokių retų ir keistų ligų, kai neatsidaro gimdo kaklelis ir mėnesinių kraujas neišteka (tuomet reikia chirurginio įsikišimo). Ginekologinės apžiūros metu bandoma ieškoti tikrosios priežasties atmetimo principu. Apžiūrėdamas ginekologas gali pastebėti sutrikusių mėnesinių priežastį – kiaušidžių cistas, kitus kiaušidžių darinius, gimdos, jos priedų, kaklelio pakitimus. Jei ginekologiškai „nėra prie ko prisikabinti“, moteriai siūloma išsitirti skydliaukę (ji daug lemia gaminant hormonus) ar net pasidaryti galvos smegenų tyrimą.
Žinoma, bandoma ieškoti ir psichoemocinių priežasčių – gal moteris išgyvena stresą, didelį krūvį ar laikosi griežtos dietos.
Viena iš dažniausių ciklo sutrikimo priežasčių – policistinių kiaušidžių sindromas, tikra jaunų moterų bėda. Dėl šio sindromo mėnesinės nuolatos vėluoja, dingsta, tenka jas iššaukinėti medikamentais, be to, ši liga gali sutrikdyti vaisingumą.
Žodžiu, sutrikusios mėnesinės yra signalas, kad laikas pas ginekologą – gal būt jau metas gydyti kokią nors ligą, o gal – „minti ant stabdžių“, nes gyvenimo tempas tapo per greitas. Tvarka visada asocijuojasi su sveikata. Tvarkingos, reguliarios mėnesinės yra moters sveikatos požymis. Kita vertus, pas ginekologą reikia eiti ne tik tada, kai jau kas nors sutriko – kiekviena moteris turėtų pasitikrinti bent kartą metuose. Dar vienas patarimas – moterys turėtų vesti savo mėnesinių kalendorių ir to išmokyti savo dukras. Kaip eidamos pas kunigą turime prisiminti savo nuodėmes, taip eidamos pas ginekologą – pateikti savo mėnesinių kalendorių. Gydytojui toks kalendorius – tikras informacijos lobynas. Tačiau nepatikėsite, bet daugybė moterų, išgirdusios klausimą „Kada buvo Jūsų paskutinės mėnesinės?“, sutrinka ir išpučia akis.
Ar mėnesinių ciklas priklauso nuo mėnulio fazių?
Jei Mėnulis valdo vandenynų potvynius ir atoslūgius, matyt, jis valdo ir mūsų kūnus. Tačiau mokslinių studijų apie tai nepaskelbta.
Moterys pastebi, kad dirbant dideliame moteriškame kolektyve daugumai nusistovi vienodi mėnesinių ciklai. Kuo tai paaiškinti?
Šis sutapimas žinomas nuo senovės, tačiau vėl gi – jis neįrodytas ir neaprašytas mokslo literatūroje. Tai būtų įdomi tema tyrimams ir studijoms – reikėtų apklausti kelis didelius moteriškus kolektyvus ir keletą metų stebėti, kaip bendradarbės serga mėnesinėmis.
Koks gydymas skiriamas moterims, kurių mėnesinių ciklai nereguliarūs?
Gydymas priklauso nuo sutrikimo priežasties. Dažniausiai skiriamos sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) arba hormoninė spiralė. Kartais užtenka SKT pavartoti keletą mėnesių, ir organizmas „įeina į ritmą“, nes per tą laiką kiaušidės pailsi. Tačiau jei problema rimtesnė, SKT reikia vartoti ilgą laiką. Skiriant SKT su moterimi ilgai kalbame, deriname pagal jos sveikatą, gyvenimo ritmą, renkame pačias švelniausiaspriemones, kad kuo mažiau įsikištume į natūralią organizmo veiklą. Tokios yra SKT su estradioliu, identišku natūraliai gaminamam moters kiaušidėse, ir progestinu dienogestu. Pastarasis hormonas pasižymi ypatingu poveikiu gimdos gleivinei, dėl kurio mėnesinės vartojant šias naujos kartos SKT būna trumpesnės ir ne tokios gausios.
Kartais pradedant vartoti SKT moteris gali sulaukti netikėto kraujavimo ar tepliojimo, pvz. įpusėjus pakuotę (tai atsitinka 10-18 proc. moterų).
Tačiau kai organizmas prisitaiko prie kontraceptiko, mėnesinių ciklas susireguliuoja ir būna tikslus kaip laikrodis. Tada moteris gali pagal mėnesines planuotis keliones, operacijas, pramogas baseinuose ir t.t.
Vartojant kai kurias kontraceptines priemones, pavyzdžiui, hormoninę spiralę, mėnesinės kartais visai dingsta. Ar to reikėtų išsigąsti?
Taip, įdėjus hormoninę gimdos spiralę apie 20 proc. moterų mėnesinės išnyksta, bet ne dėl to, kad ciklai nevyksta. Kiaušidės neužmiega, jos veikia savo ritmu, visi procesai jose vyksta, tačiau dėl spiralės išskiriamo hormono atsidalinantis gimdos gleivinės sluoksnis išveša mažiau ir paprasčiausiai nėra ką iškraujuoti (vario spiralė gali sukelti priešingą efektą – mėnesinės dažnai būna gerokai gausesnės dėl kitokio šios priemonės mechanizmo).
Yra moterų, kurioms mėnesinių nebuvimas yra privalumas. Tačiau jei moteris nori kas mėnesį kraujuoti, jai skiriame SKT. Pagrindinis mūsų, gydytojų, prašymas – dėl kontracepcijos nesitarkite su drauge, kaimyne ar vaistininke. Kas tinka vienai, gali visai netikti kitai. Ginekologas, prieš skirdamas kontraceptikus, pasveria ir įvertina daug veiksnių, apie kuriuos pačios moterys dažnai nepagalvoja
Ar mėnesinių reguliarumas gali būti paveldimas (kaip mamai, taip ir dukrai)?
Galėčiau pasakyti kitaip – reguliarumas gal ir nepaveldimas, tačiau nereguliarumas tikrai gali būti paveldimas. Genetinė informacija persiduoda.
Ne veltui klausinėjame moterų, kurios skundžiasi ankstyvais klimakso požymiais – o kada mamai buvo klimaksas? Arba jei merginai vėlai prasideda mėnesinės – irgi pirmiausia klausiame, o kada jos prasidėjo mamai?
Kodėl vėluoja mėnesinės? Pagrindinės vėluojančių mėnesinių priežastys
Stresas. Kartais stresas sumažina hormono, turinčio įtakos ovuliacijai, kiekį. Dėl to ovuliacija gali neįvykti, o mėnesinės – neprasidėti. Tuomet teks ieškoti būdo atsipalaiduoti, įveikti stresą.
Liga. Vėluojančių mėnesinių priežastimi gali būti ūmi liga, kad ir peršalimas. Dažniausiai tai laikinas dalykas.
Hormonų sutrikimai. Dėl skydliaukės ar kitų ligų gali sutrikti hormonų veikla, o tuo pačiu – ir mėnesinių ciklas.
Pasikeitęs gyvenimo ritmas.Tai ypač aktualu toms, kurių darbo grafikas ne nuolatinis, kai tenka dirbti vakarais, naktimis.
Vaistai. Galbūt pradėjote vartoti naujus vaistus? Dėl to gali vėluoti menstruacijos.
Viršsvoris. Per didelis kūno svoris gali išderinti hormonus, nuo kurių priklauso ciklai. Kartais dėl antsvorio mėnesinės gali visai dingti. Daugumai užtenka numesti šiek tiek svorio ir ciklas vėl atsistato į normalias vėžes.
Per mažas svoris. Jei organizmas neturi reikiamo riebalų kiekio, mėnesinės gali būti nereguliarios, kartais gali visai išnykti. Tai vadinama amenorėja. Dažniausiai priaugus šiek tiek svorio, ciklas atsistato. Tai dažna sportininkių, šokėjų, balerinų vėluojančių mėnesinių priežastis.
Premenopauzė. Prieš klimaksą mėnesinės gali tapti lengvesnės, sunkesnės, dažnesnės ar retesnės – dažniausiai tiesiog ne tokios kaip anksčiau. Kai kurioms menopauzė būna gana ankstyva, tad ir mėnesinių ciklai pradeda trikti anksti. Ar mėnesinės sutriko dėl šios priežasties, parodys hormonų tyrimas.
Nėštumas. Tai dažniausia vėluojančių mėnesinių priežastis, kurią patvirtins ar paneigs nėštumo testas.
Konsultavo Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centro Moterų konsultacijos vedėja akušerė-ginekologė Vida Butkienė
Moterų istorijos
„Mano ciklas gana ilgas – mėnuo+savaitė. Su tuomet dar būsimu vyru „saugodavomės“ mylėdamiesi 3-4 dienos prieš mėnesines ir 3-4 dienos po.
Po vieno tokio „saugojimosi“ pastojau, puikiai žinodama kokią dieną. Tai buvo… menamų mėnesinių išvakarės. Dėl to buvo nustatyta gerokai vėlesnė gimdymo data. Gydytojai paaiškino, kad mano ovuliacija kažkodėl buvo labai vėlyva, todėl pastojau, regis, neįmanomu laiku“. Rasa
„Dėl nereguliarių mėnesinių teko iškęsti labai daug tyrimų – man net darė galvos tomografiją, kad įsitikintų, ar nėra smegenų auglio. Tada skyrė kontraceptinių tablečių, kurios sureguliavo ciklą – jas gėriau 3 metus. Kai nustojau vartoti, mėnesinės tapo reguliarios ir tokios yra jau 10 metų!
Žinau, kad susirgsiu kiekvieno mėnesio 5-6 dienomis. Gydytoja paaiškino, kad tikriausiai tuo metu, kai gėriau kontraceptikus, susinormalizavo mano hormoninis „fonas“. Lina
„Mano mėnesinės ilgus metus buvo nereguliarios, o tai labai vargino. Kadangi ciklas buvo 28-45 dienų, kaskart atrodydavo, kad laukiuosi. Kiek sugadinta nėštumo testų, nenoriu nė prisiminti. Kartais atrodydavo, kad tikrai jau esu nėščia – krūtys išbrinkdavo, pykindavo. Tai tęsdavosi savaites. Matyt, ta būdavo labai ilgas ir sunkus PMS. Viskas stojo į vietas, kai ryžausi įsidėti hormoninę spiralę“. Laura
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
Sveiki,
ar normalu kad, mėnesinės vėluoja 5 dienas? Po ciklo išsiderinimo
Sveiki man buvo mėnesinės gegužio mėn 21diena o jau nuo gegužio mėn praėjo 36dienos visada būdavo 23 iki28dienu o kas galetu būti man?
Sveiki. Mano dienos buvo Gegužės 29d, praitą kartą Balandžio 22d.
Po paskutiniu dienų praėjo 36d.
Jausmas jau porą savaičių, kad jos ateina, bet nieko…
Kalendoriu vedu, atejus i kabineta, visada istraukiu, dedu ant stalo, deja nei viena ginekologe neziuri i ji 🙂 (Esu lankiusis pas maziausiai 7, tik vienai paauglystes pradzioj buvo idomu paziureti). Taigi, ar tikrai butina vesti kalendoriu? 😀 nes man atrodo, kad svarbiausia tik paskutiniu menesiniu pirma diena. O visi kiti menesiai ir ciklai – ne.
Man 15 metu. Esu balerina. 165 cm ir sveriu 45 kg.menesines yra nereguliarios o kartais isnyksta 1-2 men. Kodel taip yra?
Reiks ir man pas ginekologą eiti jei neatsiras. Paskutiniai ciklai įtartini patapo. Šiemet ciklai buvo 27 – 28 d. trukmės (geri), o jau kažkur nuo gegužės – birželio pradėjo kisti: 05 mėn. 27 d., 06 mėn. 25 d. (tokio ciklo nesu turėjusi apskritai), dabar 32 ciklo diena ir nieko. Nors kaip ir norma, bet bendroj sumoj užsidelsė. Jokių KT nevartoju. Įtariu hormoninius sutrikimus, bet pirmoj eilėj reiktų skydliaukę ir prolaktiną išsitirti.
Sveiki. Jei myliesi per menesines ir jos baigiasi, ar reiketu issigasti ?
Sveiki ,14d.mylejausi pries vaisingas dienas.26d,pasidariau testa neigiamas menesio gale turejo but mm,bet ju iki dabar nera.dariausi testa dar vasario2d.neigiamas.kas gali buti?
Sveiki, paskutini karta menesines buvo vasario 10 d. o dabar jau balandzio pabaiga ir nieko nera… kas man galetu buti? buvau patyrus stresa, tai gal del to taip? (menesines beveik visada buvo nereguliarios)
Sveiki. Kas galėtu būti, jeigu jau du mėnesius iš eilės vėluoja mėnesinės? 07men, buvo 17d, bet buvo vėlavusios 7 dienas, dabar 08men turėtu būti 17diena, bet dabar jau 21diena ir dar nėra atsiradusios. Krūtys pabrinkusios. Labai pergyvenu.. kas galėtu būti? Reikėtu sunerimti?
Labas. Kodėl dingsta mėnesinės?
Sveiki, paskuytnes mm buvo birzeli men du kartus. Nuo liepos ir rugpjucio buvo tik krlios dienos tepliojimas. Rugsejo menuo nieko. Nestumu testu virs 20 padarytu ir visi neigiami. Kas man galetu buti? Per ta laika turejau daug nervu, streso. Kartais pamaudzia pilvo apacia nugaros pusiauji. Isskyros balksvos kai kada skaidrios ir labai daug. Jau pradedu nerimauti kad ko nebutu rimto.
Sveiki, mano menesines budavo visada reguliarios 28 d. Paskutinius tris men. Jos tapo 30 d. Kartais po menesiniu dar kelias dienas teplioja rudai ( sokolado spalva). Veidas labai stipriai isbertas, smakro sritis,10.28 d. Pradejo rusvai teplioti, vos, vos. Bet menesines taip ir neprasidejo. Pasidariau pora nestumo testu, rodo neigiama atsakyma. 10.06 pasidariau progrsterono tyrima, kurio rezultatas 1.82. , turiu vizita pas ginekologe, uz savaites, bet vis pamaudzia pilvo apacia ir begalinis stresas, kad mm neprasideda.
Sveiki, 8menesius geriau KT, poto pradejo skaudeti galva tik isgerus tad nutraukiau vartoti, galvodama, jog padarysiu pertrauka. Nutraukiau gerti isgerusi 8 tabletes is pakuotes. Po keletos dienu atrode, jog tuoj susirgsiu, bet taip ir nesusirgau iki dabar tai jau 45dienas. Dariausi kelis nestumo testus ir visi neigiami. Kartais budavo simptomu, kad susirgsiu (prasta nuotaika, pilvo skausmai) taciau iki siol nepasirodo. Apsilankyti pas gyditoja siuo metu neturiu galimybes.
Man mėnesinės veluoja 8 dienas. Nustatyta kad gimdoje yra nepyktybinis polipas. Kuri naikint buvo priskirta kontraceptikai, geriant antra pakuote susinormalizavo lyg irmenesines taciau dabar atrodo jos visai dingo. Nestumo testas buvo neigiamas. Tada nuėjau pas ginekologe atliko echoskopija atrodo jos lyg ir turėtų pasirodyti, nuo apsilankymo praejo 3 dienos ir vis dar laukiu. Kolkas jokiu tyrimų neatlikta papildomų ar gali būti paūmėjimas to polipo ar kokia priežastis?
Sveiki man 14 metų man pirma karta vėluoja mėnesinės 5 dienas dėl ko?
Mano pirmos menesines buvo Gegužes 04.d ir iki Liepos12.d man vis ju nėra ka daryti. P.s man 15.m
Sveiki, žodžiu vėluoja menstruacijos, 5dienas, tikrai ne nescia☺️Vartoju jau 2menesius antidepresantus, praeitą mėnesį viskas buvo gerai, o ši tiesiog nieko nėra, ar tai gali būti dėl antidepresantu?Ar verta laukti, ar kreiptis pas ginekologė?